Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - maziek

Strony: 1 ... 752 753 [754] 755 756 ... 759
11296
DyLEMaty / Re: Czy taki sam obiekt = ten sam obiekt?
« dnia: Maj 16, 2006, 01:22:20 pm »
Cytuj
Jednakze kazdy z nich bedzie twierdzil ze jest oryginalem, czyli ze jest TYM samym z ktorego sie wywodzi.

... sami DUBLERZY, cholera jasna, zaraz odwiozą mnie do Tworek...

11297
DyLEMaty / Re: Etyka
« dnia: Maj 16, 2006, 11:45:45 am »
Cytuj
No tak, ale w takim przypadku stwierdzamy, że we wszystkim co robimy kieruje nami czysty egoizm. Nawet jeśli komuś pomagamy to dlatego, że czujemy się wtedy dobrze.
Jak da mnie nie jest to jednak takie proste. Czy można prawdziwym egoizmem nazwać coś co robimy z tzw. dobroci serca, nawet jeśli mamy z tego satysfakcję?
Ja tak sądzę, tzn nie uważam, żeby to było złe, albo dyskwalifikujące, tylko sądzę, że mamy wbudowany mechanizm wartościujący, który automatycznie kieruje nas w stronę zysku. Inaczej - tak z ręką na sercu, pomyśl, jak byś się czuł, gdybyś nie dokonał takiego uczynku "z dobroci serca" - skoro już go dokonałeś. I czy to samopoczucie nie było większą karą, niż niedogodności wynikłe z jego dokonania

11298
DyLEMaty / Re: Etyka
« dnia: Maj 16, 2006, 10:08:29 am »
Cytuj
A ja sadze, ze etyke mozna wywiesc, posrednio oczywiscie, z ewolucji. Podobnie jak strukture spoleczna i rodzinna, a takze ogolnie cywilizacje. Ludzkie struktury i postepki sa tez w znacznej mierze oparte na odruchach, ktore to MAZIEK przypisuje jedynie zwierzetom.
A ja uważam, że etyka jest niejako w opozycji do odruchów, ale nie twierdzę że ich nie mamy. Jak też nie twierdzę, że odruchy, czy ogólniej świat "przedludzki" nie przefiltrował się w jakiś sposób do etyki. Oczywiście, że badania zwierząt wiele i wielopłaszczyznowo mówia o ludziach. Ale jednak etyka jest w opozycji do czystych odruchów. Nie jest w opozycji do podstawowego - robienia sobie dobrze, bo etyczne postępowanie zaspokaja potrzebę bycia etycznym, i przysparzając nieraz cierpień, wynagradza sowicie.

11299
DyLEMaty / Re: Etyka
« dnia: Maj 15, 2006, 10:54:35 pm »
Cytuj
Wiesz, że robiono eksperymenty na szczurzycach i jedne umieszczano całe życie w labiryntach, a drugie zostawiano w spokoju? Te które zostawiono w spokoju, ale miały szczurzątka miały tak samo pofałdowane mózgi jak te z labiryntów
wiem, ale te badania dostarczyły dowodów na to, ze organizm przyszłej matki podlega przebudowie pozwalajacej lepiej przeżyć jej potomstwu. Co to ma wspólnego z etyką? Etyka nie wzięła się z ewolucji, tylko z cywilizacji. Zwierzęta nie maja etyki, tylko odruchy. Samiec lew, który stał się przywódca stada zaczyna od tego, że zabija wszystkie kociaki z poprzednich miotów - bo one noszą geny jego poprzednika. Mógłbym Ci podać wiele przykładów, w jak perfidny sposób ewolucja zadbała o przetrwanie gatunku za każdą cenę, za cenę osobników męskich będących pasożytami w drogach płciowych samicy itp itd. Nie wywiedziesz z tego etyki. Podobnie chyba nie będziesz w stanie dowieść, że z jakichś powodów monogamia jest korzystniejsza od poligamii, nie mówiąc o "każdy z każdym" - w każdym razie nie odnosząc się do Twoich korzeni cywilizacyjnych - a nie ewolucyjnych. Nasi bliscy krewni szympansy bonobo, znane z tego, ze najudatniej uczą sie mowy (w sensie pisma obrazkowego) uważaja, że najlepszym rozwiązaniem każdego konfliktu jest wolna miłość z adwersarzem, dlatego głównie uprawiają seks każdy z każdym w stadzie. Czy uważasz że z tego coś dla nas wynika? Mówisz że to inna ewolucja i inny gatunek? No to pomyśl ile na przestrzeni pisanych dziejów było modeli statecznej rodziny, i patriarchat, i matriarchat i wielożeństwo, i wielomężostwo i co tylko Ci do głowy przyjdzie. Podobnie nie będziesz nawet w stanie wykazać, że skłonność do tej samej płci jest z jakichś powodów zła. Jest zwykle obojętna z punktu widzenia ewolucji, czasem szkodliwa (jeśli pochłania czas i energię) a czasem pożyteczna (kiedy jest okazją do nauki i wymiany doświadczeń - i dla tego dość powszechnie spotykana wśród młodych samców ssaków). Wszystko to nabiera sensu dopiero w zwierciadle etyki

11300
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Maj 15, 2006, 10:36:47 am »
Myślę, że pokazują je wszędzie, a jeśli gdzieś najpierw, to właśnie w US

11301
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Maj 14, 2006, 05:14:04 pm »
Byłem wczoraj w I-MAXie na "spacerze po Księżycu - wspaniałe pustkowie". Wcześniej widziałem tam film o ISS - tylko nie pamiętam tytułu. To co prawda nie science -fiction, tylko real ale wciąż jeszcze tak oderwane od dnia codziennego, że chyba się tu mieści. Był jeszcze trzeci film, bodajże "obcy z głębin", który w końcówce był zdecydowanie science-fiction, z naciskiem na science. Zdecydowanie polecam. Możliwość obejrzenia księżycowych krajobrazów z FPP (first person perspective ;)), poczucia namacalnie ciasnoty LEM-a (wiecie,że oni tam śluzy nie mieli? wskakiwali w kombinezonki i po prostu otwierali drzwiczki, psssssss.....), rozkoszowania się obszernością ISS, czy wreszcie przeżycie startu Sojuza z żabiej perspektywy z płyty kosmodromu. Do tego fantastyczna akustyka, przy starcie Sojuza wszystko się autentycznie trzęsło od basów a może i infradźwięków...

Filmy są skierowane do każdego, w tym chyba szczególnie do dzieci, wiec jest trochę naiwnego dla starych koni ble-ble, ale mimo to bardzo warto. Ciekawi mnie, czy ktoś z Was widział te filmy i co o nich sądzi?

11302
DyLEMaty / Re: Etyka
« dnia: Maj 14, 2006, 04:49:49 pm »
Cytuj
będziemy próbować być szczęśliwymi, nie przez branie narkotyków, ale przez spełnianie celu do którego stworzyła nas ewolucja?

Ekhm, to by było bardzo,bardzo przyjemne tak żyć. Znów ta filatelistyka...

11303
DyLEMaty / Mem filatelistyczny
« dnia: Maj 13, 2006, 09:57:10 am »
Temat jest lekko off-topic w stosunku do Lema, ale poniekąd przez Lema powstał. Nie wiem, czy dobrze kombinuję, ale niewinny (no, niecałkiem niewinny) post Terminusa:

Cytuj
Ja ubolewam, że nie potrafię się nie obudzić kiedy śni mi sie coś przyjemnego. Na ten przykład dziś właśnie śniła mi się pewna pani, która była ubrana w kompletny strój Ewy i miała dla mnie pewną ciekawą propozycję. Niestety, nie zdążyłem się przekonać czy chodziło jej o wspólne przeglądanie kolekcji znaczków pocztowych, bo właśnie gdy rzuciła się na mnie to się obudziłem.

Hm... filatelistka.

spowodował powstanie memu filatelistycznego, który infekuje, rozprzestrzenia sie wśród populacji tego forum. Jeśli ten mem istniał wcześniej to poprawcie mnie (ja tu jestem stosunkowo nowy). W ciągu dwóch-trzech tygodni mem filatelistyczny zainfekował czynną część populacji forum, a ja właśnie zaobserwowałem, jak wydostał się na WOLNOŚĆ!
Kolega zobaczył przez okno bardzo atrakcyjnego osobnika płci przeciwnej i głośno to skomentował, na co odparłem, że ma strasznie filatelistyczne myśli. Oczywiście musiałem się wytłumaczyć. Niedługo czekałem, by kolega użył tego sformułowania w rozmowie z koleżanką...

11304
DyLEMaty / Re: Etyka
« dnia: Maj 13, 2006, 09:30:49 am »
Cytuj
Teraz patrzę (tak jak Mistrz) na gatunek ludzki z punktu widzenia ewolucji. Rozszerzę tą myśl w kolejnych postach jeżeli ten temat was zainteresuje ;)
Trzy pytania:

- ile trzeba wypić, aby zacząć szczerze mówić
- ile trzeba jeszcze więcej wypić, żeby patrzeć jak Mistrz (zakładam, że stąd się to Ci wzięło, że na codzień tak nie masz...)
- jak się czujesz na drugi dzień

Jedno stwierdzenie: mam nadzieję, że wątek nie będzie zbyt długi, bo przy rozszerzaniu myśli popadniesz w alkoholizm... ;D

11305
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Maj 12, 2006, 11:45:16 am »
Cytuj
Jaki wasz mysli po to kino (Test Pilota Pirxa)?  Jak ono?
eto kino widiel pierwyj raz kagda byl malczikiem w 6-toj klassie. No eto bylo oczen modernoje kino, technika i tak daleje. Dwa momenta zapomnial: kogda ruki Caldera razarwalys i kogda Pirx smotriel striptease ;D. teper pokupil no i cho: technika nie taka oczen moderna, striptease wsio normalna, ruki daleje oczen interesne ;D. Mozno posmatriet!

11306
DyLEMaty / Re: Solipsyzm
« dnia: Maj 12, 2006, 10:22:49 am »
Cytuj
Papuga była mistrzowska ::)
TO JEST KURA!!!!!!!!!!!!

11307
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Maj 12, 2006, 09:37:13 am »
Cytuj
Na yakom jazikye oni rozmawiaut v  filmy "Test Pilota Pirxa"?Naprzod przepraszac za moju nieprzyjemnju Polisku gramatyku  ;D
Twoja gtamatyka ocen priniatna. Po polskomu jaziku. A cto? film polucil?

11308
DyLEMaty / Re: Solipsyzm
« dnia: Maj 11, 2006, 06:26:03 pm »
 Gdy pomyśle że: napisze posta na forum Solaris to następnie wydaje mi się, że piszę go. Wydaje mi się że dowodem jest to że go napisałem, ponieważ wyobrażam sobie że ktoś go przeczytał i zadał pytanie na które ja odpowiedziałem. Moje myślenie spowodowało że wyobraziłem sobie reakcje fizyczną w sieci internetowej i pobudzenie myślenia u kogoś innego.  

Potem niestety zadzwonił budzik i się obudziłem. I co? Jesteś pewien, że istniejesz inaczej niż tylko moje wyobrażenie?

11309
DyLEMaty / Re: Solipsyzm
« dnia: Maj 11, 2006, 04:58:26 pm »
Cytuj
Myślenie o własnym myśleniu to jak przystawić dwa lustra na przeciw siebie. Myślę że myślę że myślę itd. Ja udowadniam prawdziwość swojego myślenia realizując je fizycznie w otaczającym mnie świecie.

No dobra, ale czy potrafisz udowodnić, że to jest "fizycznie" i w "otaczającym" Cię świecie?

11310
DyLEMaty / Re: Solipsyzm
« dnia: Maj 11, 2006, 01:12:31 pm »
Cytuj
Na jakiej podstawie można nie mieć pewności co do istnienia innych ludzi?

podaj jeden przekonujący powód, dla którego możesz być pewny że istnieją! ;D

Strony: 1 ... 752 753 [754] 755 756 ... 759