Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Hoko

Strony: 1 ... 134 135 [136] 137 138 ... 172
2026
DyLEMaty / Re: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Grudnia 07, 2008, 01:48:52 pm »
Determinizm wynika mi z logiki, nie z wiary.

Dawaj szczegóły, bo to może być bardzo odkrywcza koncepcja.


2027
Lemosfera / Odp: Ukryty tekst w "Teście'' ??? (Opowiesci o pilocie Pirxie)
« dnia: Grudnia 04, 2008, 04:32:50 pm »
maziek, rzuć no coś jeszcze  :D

2028
DyLEMaty / Re: Świat za 127 lat albo za 40
« dnia: Grudnia 04, 2008, 04:29:42 pm »
A może tak:

-"Astronauci" mówią o prognozowanych postępach astronautyki,
-"Niezwyciężony" o nanotechnologii,
-"Solaris" o Oceanie,
-"Głos Pana" o SETI,
-"Katar" o Przypadku,
-"Śledztwo" o niepewności poznania.

Gdyby Mistrz chciał pisać tylko o ludziach na co by Mu była konwencja SF? Powieść realistyczna by starczyła.

No, może jakieś inne wydania czytałem, bo wg mnie ani Niezwyciężony nie jest o nanotechnologii, ani Solaris o Oceanie, ani Głos Pana o SETI. Albo inaczej: one są o tym tak samo jak Czarodziejska góra jest o gruźlicy.

2029
Lemosfera / Odp: Ukryty tekst w "Teście'' ??? (Opowiesci o pilocie Pirxie)
« dnia: Grudnia 04, 2008, 04:17:22 pm »
Masz niejako racje, Hoko. W szkole jednak dobrze ucza, bo w wypowiedziach nienacechowanych spojniki powinny wystepowac wewnatrz zdan, po sobie, oddzielone przecinkami. W przeciwnym razie zmienia sie charakterystyke stylistyczna takich zdan i mimo, ze nie umniejszam Terminusowi bieglosci w kompozycji jezykowej, to w powyzszym przypadku poddaje w watpliwosc zastosowanie takiego srodka stylistycznego. Tutaj jasno jedno wynika z drugiego i to wypowiedz dosc typowa i zwyczajna, bez wybitnego kontekstu stylistycznego. Gdybym znalazl takie zdanie w Terminusowym wypracowaniu, to bym podreslil, ale jeszcze nie zwariowalem i w ogole cokolwiek zauwazylem, bo Term wytknal braki w rozumieniu tekstu czytanego Hala, ktory z gwiazd powrocil :)
Oczywiscie inna sytuacja jest wtedy, gdy spojniki w zdaniu wystepuja jako wykrzykniki lub partykuly - Ale przynudzam! Niech sie to juz skonczy!


A ja nie mogę się powstrzymać od stwierdzenia, że uważne czytanie powinno być mocniej forsowane w podstawówkach. Bo o ile sobie przypominam, to nikt słowem nawet nie skrytykował Lema.

A ja nie mogę się powstrzymać od stwierdzenia, że uważne czytanie powinno być mocniej forsowane w podstawówkach, bo ile sobie przypominam, to nikt słowem nawet nie skrytykował Lema.

Drugie zdanie jest rozwlekłe, skutkiem czego traci na wyrazistości w porównaniu do konstrukcji dwuzdaniowej. Myśl się rozmywa. Pretensja zostaje spacyfikowana w zdanie "oznajmiające". Hal bregg mógłby przejść nad tym do porządku dziennego.

2030
Lemosfera / Odp: Ukryty tekst w "Teście'' ??? (Opowiesci o pilocie Pirxie)
« dnia: Grudnia 03, 2008, 02:00:09 pm »

A wiiiidzisz! Teraz dobrze :)
Na pewno Pani Cie uczyla, ze od "bo" sie zdan nie zaczyna  :P
A tak powaznie - to zdanie (wlasciwie zdania) okolicznikowe przyczyny, gdzie jeden czlon wynika z drugiego i czeba przecinka postawic  ;)
Uwazne czytanie powinno byc mocniej forsowane, bo Lema nikt slowem nie skrytykowal.
Poka, bo nie widze  ;)

To jest dyrektywa szkolna. Zaś (o właśnie!) w praktyce nie jest to błąd - rozdzielenie zdań kropką służy budowaniu czy to rytmiki zdania, czy napięcia fabuły i jest powszechne również w literaturze. Jako błąd można uznać zaczynanie od "bo", "więc" całkiem nowej myśli, ale nawet to w pewnych konkretnych przypadkach broni się jako figura stylistyczna.

2031
Hyde Park / Re: Tabula Rasa
« dnia: Listopada 25, 2008, 06:28:20 pm »
"Przewidywanie jest trudne, zwłaszcza jeśli dotyczy przyszłości."

Niels Bohr

Ale przynajmniej sprawdzalne. O przewidywaniu przeszłości (czyli kombinowaniu, jak naprawdę było) nawet tego nie można powiedzieć.

2032
DyLEMaty / Re: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Listopada 25, 2008, 06:25:40 pm »
Jasne. Tyle tylko że wyniki będą opisywać tylko i wyłącznie ten konkretny eksperyment. Inny eksperyment o tych samych warunkach początkowych da inne wyniki - właśnie z powodów, które zaznaczyłeś.

Ekonomia jest to taka nauka, w której Nobel może zostać przyznany dwom sprzecznym ze sobą teoriom. I skąd będziesz wiedział, wg której modelować?

2033
DyLEMaty / Re: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Listopada 25, 2008, 02:16:52 pm »
Czy ja gdzieś powiedziałem, że się opierają?

2034
Hyde Park / Odp: Sprawy różnakie
« dnia: Listopada 25, 2008, 12:30:16 pm »
Czas na forum jest ciągle letni.

Dobrze, że chociaż tu. Dla mnie mógłby być wszędzie letni.

2035
DyLEMaty / Re: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Listopada 25, 2008, 12:24:51 pm »
Teorie ekonomiczne rozbijają się o teorię chaosu, więc takie modelowanie na niewiele się zda.

2036
Organizacja forum / Re: Szanujcie swoją karmę ;-)
« dnia: Listopada 22, 2008, 03:00:54 pm »
Dziękuję za plusy, powrzucałam każdemu, kto się nawinął, ale swoją drogą - po co one są, no po co są one? Co to ma być? Forum dla czytających ze zrozumieniem czy fotka.pl???

pudelek.pl

2037
Hyde Park / Re: Życie astronautów to nie jest bajka...
« dnia: Listopada 19, 2008, 03:50:03 pm »
A przez okno jeszcze ufoludki podglądają...  ::)

2038
Hoko,

Przeczytałem „Było sobie życie” i jak rozumiem konkluzja jest taka, że cywilizacje techniczne są bardzo rzadkie (w skrajnym przypadku jesteśmy jedyni).
Stąd i milczenie kosmosu.
Jeśli tam nie ma nikogo to i nikt nic nie nadaje.
Natomiast jeśli najbliższa cywilizacja techniczna jest od nas odległa o powiedzmy 500 milionów lat świetlnych, ale wynalazła radio „dopiero” 400 milionów lat temu, to musimy trochę   ??? poczekać.
Pytanie, czy gdyby kuzyni wynaleźli radio 600 milionów lat temu to potrafilibyśmy je usłyszeć z tej odległości (500 milionów lat) przy założeniu, że emisja byłaby tego rzędu, co łączna moc wszystkich nadajników telewizyjnych i radiowych na Ziemi dziś?
Gdyby 500 milionów było średnią odległością pomiędzy dwiema cywilizacjami technicznymi, to w sześcianie o boku 14 miliardów byłoby tych cywilizacji 22.000.
Przy średniej odległości 1 miliard, ponad 2.700.
I tak całkiem sporo, gdyby się tylko udało dodzwonić …

"Sztuczność" sygnału powinna być do zauważenia, to znowu nie jest takie trudne, zawsze będzie co prawda istniał jakiś margines błędu, ale na to nie ma rady. W przypadku bardzo dużych odległości problemem może być siła sygnału, będziemy odbierać tylko jakieś strzępy, więc i problem z identyfikacją byłby większy. Ale problem leży jeszcze gdzie indziej: jeżeli nawet te cywilizacje istnieją, to w jakim kierunku ewoluują - idąc dalej w technologię powinny wznosić konstrukcje coraz to większe i opanowywać kosmos. Więc gdyby choć jednej się udało, to, biorąc pod uwagę wykładnicze przyśpieszenie "postępu", powinna dość szybko opanować bardzo duże połacie kosmosu. Tymczasem wygląda na to, że przez te miliardy lat nic takiego nie nastąpiło. Można to też rzecz jasna tłumaczyć rozmaitymi tendencjami do samounicestwienia itp. ale stawianie na małe prawdopodobieństwo powstania cywilizacji jest chyba bardziej racjonalne.

2039
Wyszalnia / Re: Q (było: "Forumowe spotkanie) - wydzielony wątek
« dnia: Listopada 14, 2008, 01:11:23 pm »
A dlaczego ten pies ma takie wielkie oczy?

(edit by Terminus: - żeby lepiej dostrzegać zagrożenie :) )

2040
DyLEMaty / Re: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Listopada 14, 2008, 01:08:58 pm »
Non serviam to jedno, ale i o drugim tez Lem pisał. Bunt zakłada świadomą decyzję, tymczasem nieużyteczność takich technik może wynikać z czego innego - z tego mianowicie, że nie będziemy w stanie określić, czy przekazywane nam dane są prawdziwe. Żeby sprawdzić rzetelność jednego "naukowca" trzeba stworzyć drugiego o większych możliwościach - i tak w nieskończoność. W dziedzinach gdzie wyniki mozna zweryfikować eksperymentalnie nie byłby to może problem, chociaż też nie zawsze, ale we wszelkiego rodzaju badaniach "spekulatywnych" nigdy nie będzie można mieć pewności. To jest zresztą szerszy problem.

Strony: 1 ... 134 135 [136] 137 138 ... 172