Autor Wątek: O Lemie napisano  (Przeczytany 518473 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1095 dnia: Kwietnia 20, 2023, 09:24:42 pm »
Atamm...bez przesady z tą drastycznością cięcia ;D

Sprowadzanie, czy przyrównywanie tej książki do Tolkiena (w jakimkolwiek aspekcie) oczywiście nie ma sensu najmniejszego - tu się w pełni zgadzam. Chciałem tylko wskazać, że wśród gierek literackich Raka mieści się także anegdotyczne wykorzystanie całkiem konkretnych wątków zapożyczonych z Władcy Pierścieni. Bez istotnego wpływu na cokolwiek.

Czyli tego Tolkiena tu nie ma, ale jednak ODROBINĘ jest (i to świadomie użyty).
Jak tak - to się zgadzam:)

Ja miałam na myśli potencjalnego czytelnika, który przeczyta szufladkujące hasła: "Władca Pierścieni", "Tolkien" i może mieć całkowicie fałszywy obraz tej książki.
Niektórych nawet te hasła mogłyby zniechęcić do lektury.
Że co? Znowu o jakiś elfach...
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1096 dnia: Maja 12, 2023, 02:30:33 pm »
Dawno, dawno temu, jeszcze w czasach kiedy wychodziło się z domu bez maseczki a może i dawniej...
Lem ulubionym pisarzem młodzieżowym?
TAK, ale tylko chłopców  8)
https://pansamochodzik.net.pl/download.php?id=4715%27,1160,1617
Fanklubowicze współczesnego słowa pisanego wybrali swoich ukochanych roku 77 oczekując wzruszeń od nich (potwierdzam słuszny kierunek [to było jeszcze sporo przed kosmonautą*] - z zastrzeżeniami, patrz niżej):

Jerzy Broszkiewicz, Czesław Chruszczewski, Maciej Kuczyński, Andrzej Perepeczko, Marta Tomaszewska, Maciej Wojtyszko nie załapali się.
Może zbyt bajkowych twórców czytałem?
Zajdel i Petecki - chyba niezbyt współcześni.
Woroszylski - Cyryl gdzie..., I ty zostaniesz... - to była rewelacja.
Szmaglewska - Czarne stopy - też.
Chmielewska też wspaniałe obyczajówki regularnie pisała. A Małgorzata Musierowicz z  poznańska jeżycjadą (wtedy to jeszcze nie cykl).
[Dla mnie - małego brzdąca 7-9 lat rewelacja graficzna to też: "Pan Tom buduje dom" Themersonów]
Edward Stachura ... tego dopiero w latach '90 zacząłem czytać (raczej dla wiecznych studentów to literatura).

A np. Marta Fox lub Dorota Terakowska (jak z nimi?) - też dziewczyńskie przecież.
Debiut - przełom lat 80/90 - mocno pomyliłem daty.
(Wymiana zdań z prehistorii wolnego handlu na Kolejowej:
 -Marta Fox? A kto to? [to ja]
- No jak to, nie znasz? [jakaś eks-filolożka zatrudniona akurat w hurtowni książek]).
Do tej pory nic jej nie czytałem. Za to jeszcze...Maria Dańkowska, autorka i chyba najbardziej - redaktorka, też ważna.https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Maria_Da%C5%84kowska

No i... Andrzej Maleszka podbił wszystkie serca (vide: "Mechaniczna Magdalena"), ale nieco później i w telewizorze.

Aha- Lem współczesny? Dla gimbazy? 10-12 lat?
Ambitni byli czytelnicy "Płomyka".

*Kosmonauta [oraz cykl Gwiezdne wojny ze znacznym opóźnieniem i dość płytkim odzewem] wszystko popsuli w fanklubowiczowstwie. Ale to inna opowieść. Ja i tak wszędzie gdzie tylko się da bym wtrącił Rockatansky'ego lub majsterklepkę: Gyro Captaina :)

Rok '70 a '80 to jakby kilka pokoleń, tyle ta dekada pozmieniała.


« Ostatnia zmiana: Maja 12, 2023, 08:13:09 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1097 dnia: Czerwca 02, 2023, 05:24:41 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1098 dnia: Czerwca 08, 2023, 12:16:45 pm »
Nie wiedziałam (albo zapomniałam), że był taki ekranizujący pomysł:

Stefan Szlachtycz wspomina Polę Raksę:

Motyw z opery Pergolesiego, który wybrałem dla Yvonne, będzie mi zawsze kojarzył się z Polą. Były potem głosy, że to jej najlepsza rola. Jestem tego pewny i nie mogę odżałować, że nie zrealizowałem z nią Solaris według Lema. "Byłaby idealna jako żona bohatera stworzona przez ocean Solaris i stopniowo się uczłowieczająca" - dopowiadał już dziennikarzowi Jackowi Szczerbie.

"Poli Raksy twarz" Krzysztof Tomasik, strony 135-136
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1099 dnia: Czerwca 11, 2023, 11:29:33 pm »
Rozrywka na niedzielny wieczór lub jutrzejszy poranek.
Walnąłem dwa byki - pytanie typu końcówki od banderoli, jakie?  ;D
https://niezalezna.pl/quiz/326-krol-science-fiction-stanislaw-lem-ile-o-nim-wiesz
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1100 dnia: Czerwca 12, 2023, 01:09:24 am »
Walnąłem dwa byki - pytanie typu końcówki od banderoli, jakie?  ;D

Ja też. Pierwszy - chodziło o datę odkrycia planetoidy, i obstawiam, że też mogłeś się na tym potknąć. Drugi - to jakiś błąd po stronie systemu strony (albo za mocno kliknąłem?) - przeskoczyło mi pytanie 14. i uznało, że błędnie na nie odpowiedziałem, miałeś tak samo?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1101 dnia: Czerwca 12, 2023, 01:25:18 am »
Walnąłem dwa byki - pytanie typu końcówki od banderoli, jakie?  ;D

Ja też. Pierwszy - chodziło o datę odkrycia planetoidy, i obstawiam, że też mogłeś się na tym potknąć. Drugi - to jakiś błąd po stronie systemu strony (albo za mocno kliknąłem?) - przeskoczyło mi pytanie 14. i uznało, że błędnie na nie odpowiedziałem, miałeś tak samo?
  ;D
Taa...rok odkrycia i nakład książek. Zubożyłem patrona o  bodaj10 milionów
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2438
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1102 dnia: Czerwca 12, 2023, 08:06:36 am »
Też potknąłem się o planetoidę :)
14/15

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1103 dnia: Czerwca 12, 2023, 10:27:26 pm »
Coś jest na rzeczy...też poległam na roku odkrycia p.:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13405
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1104 dnia: Czerwca 15, 2023, 08:25:33 am »
Ja się palnąłem w dacie odkrycia planetoidy gdzie szczelałem. Ty mogłeś się walnąć w tymże, w nakładzie książek a także mało specyficzne było pytanie 14 o "zabawną satyrę, która dla uważnego czytelnika będzie kawałem filozofii; krytyką totalitarnego państwa, paraboliczną przypowieścią o zagubionym człowieku" - bo w zasadzie wszystkie odpowiedzi posiadają ten pierwiastek a pamiętnik z wanny i kongres w dużym nasileniu.


PS co napisawszy stwierdziłem, że nie przeczytałem ostatniej strony wątku więc OK wszystko jasne  ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1105 dnia: Czerwca 15, 2023, 11:44:16 am »
Z tą datą (z którą wszyscy tu kłopot mamy), to oczywiście wina Tuska... nazywających, że ochrzcili ciało niebieskie tak późno po jego odkryciu ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1106 dnia: Lipca 19, 2023, 07:00:22 pm »
Odświeżałem sobie "Linię oporu" Dukaja. I w oczy mi się rzuciło:

"- Mhm. Przyznaję, interesujące. Zresztą na pewno przyszło ci do głowy: a co, jeśli nasz gnój został napisany jako czyjaś szlaja? od stałych fizycznych i kwarków wzwyż? A potem - buch, kreatywi odwrócili znaki.
- Za dużo już było podobnych hipotez, za dużo. Nowa Kosmogonia Lema, kosmoewolucjonizm Smolina, wahadło Chena, zmienia się to w prosty schemat analogii. Ciebie nadal kręci, ale ja nigdy nie byłem takim hardkorowcem SF."


ps. Ten Chen, to chyba w tradycji Testy i Acheropoulosa, oraz Kouski, Aspernicusa, Hortegi i Neyssla (czyli fikcyjny)? Czy przegapiłem jakąś hipotezę?
« Ostatnia zmiana: Lipca 19, 2023, 11:26:46 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1107 dnia: Sierpnia 22, 2023, 10:46:45 pm »
"O weterologii Stanisława Lema". W Michera:
https://rcin.org.pl/Content/51317
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16094
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1108 dnia: Września 17, 2023, 01:37:18 am »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Retsam

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 106
  • Niepowodzenie jest najlepszym nauczycielem
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #1109 dnia: Września 17, 2023, 09:38:58 am »
/.../
ps. Ten Chen, to chyba w tradycji Testy i Acheropoulosa, oraz Kouski, Aspernicusa, Hortegi i Neyssla (czyli fikcyjny)? Czy przegapiłem jakąś hipotezę?

Wygląda na to, że Xingang Chen nie jest fikcyjny https://news.harvard.edu/gazette/story/2019/04/harvard-study-proposes-new-way-to-probe-universe-before-the-big-bang/. Jest sceptyczny co do teorii inflacyjnych powstania Wszechświata. Obecna teoria Big Bangu opiera się na 22 aksjomatach i jednym z nich jest faza inflacji.
'The mind that opens to a new idea never returns to its original size': Albert Einstein