Autor Wątek: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...  (Przeczytany 1091478 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #1560 dnia: Grudnia 09, 2012, 12:27:52 pm »
Pomysł mazurski (jestem u Kasi w Nidzicy): może P.T. Forumowicze mieliby ochotę wymienić tych autorów, którzy - ich zdaniem - powinni dostać Nobla (i za co) - a nie dostali?
W takim podwątku miałbym jednego typa i jedną uwagę.
Typ (za dzieło wyróżniające się nawet wśród znanych mi dzieł noblistów): Eco za "Imię róży". Przy  żadnej książce, która w życiu przeczytałem, nie miałem takiej pewności.
Uwaga (wątpliwość, pytanie): czy, skoro za niektóre osiągnięcia nie daje sie Nobla, Mistrzowi należy się Nobel z literatury? Moja opinia: nie, chyba że z z "literatury szeroko rozumianej".
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #1561 dnia: Grudnia 09, 2012, 08:00:25 pm »
czy, skoro za niektóre osiągnięcia nie daje sie Nobla, Mistrzowi należy się Nobel z literatury? Moja opinia: nie, chyba że z z "literatury szeroko rozumianej".

Zaraz, a czemu literatura ma byc rozumiana wasko?

ps. Co do Eco - zgoda.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #1562 dnia: Grudnia 10, 2012, 03:18:41 pm »
Pomysł mazurski (jestem u Kasi w Nidzicy): może P.T. Forumowicze mieliby ochotę wymienić tych autorów, którzy - ich zdaniem - powinni dostać Nobla (i za co) - a nie dostali?
W takim podwątku miałbym jednego typa i jedną uwagę.
Typ (za dzieło wyróżniające się nawet wśród znanych mi dzieł noblistów): Eco za "Imię róży". Przy  żadnej książce, która w życiu przeczytałem, nie miałem takiej pewności.
Uwaga (wątpliwość, pytanie): czy, skoro za niektóre osiągnięcia nie daje sie Nobla, Mistrzowi należy się Nobel z literatury? Moja opinia: nie, chyba że z z "literatury szeroko rozumianej".
VOSM

W kwestii ostatniego - proszę wziąć listę literackich noblistów i pomyśleć, ilu z nich dostało nagrodę za literaturę wąsko rozumianą. Oj niewielu chyba.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #1563 dnia: Grudnia 10, 2012, 05:05:17 pm »
To pytanie dodatkowe: którym z literackich noblistów Nobel się nie należy(żał), Państwa zdaniem?
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #1564 dnia: Grudnia 10, 2012, 06:21:25 pm »
Problem w tym, że nagrodę przyznaje się nie wtedy, gdy ktoś zasłużył, tylko co roku. Nie ma wyjścia, spora część (myślę, że większość) musi dostać z braku lepszego wyjścia. I stąd też w zdecydowanej większości nagrody za całokształt, a nie za konkretne książki.

Co do typów - w ostatnich dziesięcioleciach nie widzę nic ciekawszego aniżeli Traktat o łuskaniu fasoli Myśliwskiego, i to niezależnie, czy literaturę bierzemy wąsko, czy szeroko. Chociaż beletrystyki mało czytam, więc może coś tam i było jeszcze  :)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #1565 dnia: Grudnia 10, 2012, 07:06:12 pm »
Ta upolowana Fasola, zwana Jasiem (vel jaśkiem - vide: Mistrz, DG, "Podróż siódma"), to po polsku?
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #1566 dnia: Grudnia 10, 2012, 11:03:49 pm »
Ta upolowana Fasola, zwana Jasiem (vel jaśkiem - vide: Mistrz, DG, "Podróż siódma"), to po polsku?

Po polsku. Mogę pożyczyć. Byle nie na długo i bez czerwonych flamastrów;) Stąd saksofony na które marudził Nex w muzyce:)
Czy do Nobla? Nie wiem. Ale bardzo dobra książka. Ja w ogóle mam kłopot z rankingami:)
Z ostatnich 10 lat lubię (z tych, którzy dostali nagrodę) jeno Pamuka i Llosę. Czy im się należał Nobel? Nie wiem.
Wg mnie nagrody są przyznawane - jak pisał Hoko - raczej za całokształt i z - uzupełniłabym - politycznych względów.
Nie należał się Nobel Coetzeemu - czyjakonsiętampisze - subiektywne. O innych - z ostatniej dekady - nie mam wyrobionego zdania.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #1567 dnia: Grudnia 10, 2012, 11:13:22 pm »
W obliczu Paninej eksperiencji - cofam się, czołganiem przez pełzanie (spytaj Maźka lub Męża, co to znaczy; może mieli woja?).
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #1568 dnia: Grudnia 11, 2012, 12:34:22 pm »
Ta upolowana Fasola, zwana Jasiem (vel jaśkiem - vide: Mistrz, DG, "Podróż siódma"), to po polsku?
VOSM

Panie, jakby nie było po polsku, to by nie było Myśliwskiego, tylko Huntinga, Caza czy innego Vadászata  :)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #1569 dnia: Grudnia 11, 2012, 01:00:56 pm »
Panie Hokusie, żartowałem sobie, niech Pan się nie gniewa :-)
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #1570 dnia: Grudnia 11, 2012, 01:23:10 pm »
cofam się, czołganiem przez pełzanie
Mnie to wygląda raczej na niemowlęcy etap  raczkowania  ::) Ale skoro to w wojsku...to jeśli nie jest obraźliwe i nie zabija to może być;)
Chyba, że to wykręt, by nie czytać i raczkiem...po wielkiemu cichu;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #1571 dnia: Grudnia 11, 2012, 10:35:13 pm »
właśnie przeczytałem: http://wyborcza.pl/1,75248,13033548,Dostal__Hiene_Roku___Teraz_wygral_z_SDP.html
i żyła mnię wyszła. Nie na tego redaktora, ani nie na SDP, lecz na sąd. Coś niedobrego dzieje się w tym temacie z sądami w ostatnich 2-3 latach. Przecie to opinia. O-pi-nia! Nie wolno mieć opinii??? De biustibus NON disputandum est, do jasnej ciężkiej!
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #1572 dnia: Grudnia 11, 2012, 11:05:33 pm »
A wiesz, tak to... dziś sobie słucham w Trójce (w samochodzie oczywiście, z doskoku) "rycerzy trzech, Ketling, Wołodyjowski, Zagłoba..." no i na końcu tekst idzie taki (ogólnie jest niedobrze, oj niedobrze...) że gdzieś tam Kałmuki, chamy jedne, psubraty mordy takie owakie, w jasyr szlachcianki wzięli i będą je ten, no jak to, bezcześcić - a rycerze się zrywają na koń, bo jak to, co to, oni sami nie potrafią?! Żeby za nich ktoś śmiał?

I myślę sobie, (tu pada słowo, którego nie lubisz, jako że nie znajdujesz upodobania w jeometrii, krzywą zaś oznaczające), kurdelapiżą (wersja dla ubogich), po pierwsze zaraz jakiś Kałmuk (tu pada więcej słów) Trójkę do sądu poda, a nawet jeśli nie, to Amnesty International czy inna cholera go wyręczy, Środa zaś (przypadkowo jutro) napisze felieton o tym jak to młodzian jakiś słuchając Trójki może pójść bezcześcić własną matkę, ale to nie jego wina ani jego rodziców (w tym matki) tylko świeckiego państwa i braku wychowania seksualnego od piątej klasy oraz Szelca przede wszystkim, zboczonego psychopaty jednego...

Za czym pojechałem do sklepu, kupiłem flaszkę, odbiłem i niszczę swoja wątrobę, bo tyle jeszcze wolno. Słoneczny Brzeg. Francuz jest taki malutki i się chowa.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #1573 dnia: Grudnia 11, 2012, 11:16:50 pm »
Cytuj
Przecie to opinia. O-pi-nia! Nie wolno mieć opinii???
Wolno, tylko nie wolno wygłaszać. W nakładzie większym niż 100 egzemplarzy. Żyjemy w wolnym kraju.
 Ale wrażliwość bliźnich ważniejsza, więc więcej empatii proszę... >:(
Cytuj
Słoneczny Brzeg. Francuz jest taki malutki i się chowa.
O!
Coś co lubię. Ten z okolic Pliski?
Ja niestety, dopiero od piątku. :-[
« Ostatnia zmiana: Grudnia 11, 2012, 11:21:04 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« Odpowiedź #1574 dnia: Grudnia 11, 2012, 11:28:29 pm »
Idę spać, bo mnię mój ulubiony Pilsner (drugi) jako tako uspokoił, ale z melankoliją spytam: to już nawet w Trójce krwawym mięchem ciskajo? Bogu dzięki, że nie mam samochodu, znaczy się radia w nim... Świat schodzi na psy, proszę Waszmościów, więc nawet szabli szkoda w dłoń... Zresztą jutro, o 12:12, szlag wszystko trafi, i tylko żal mnię Krisa, że piątku nie doczeka. Ale, ale, Livie, rozejrzyj się wkoło, może Ty już jesteś Piątkowy???
Złanoc :-(
VOSM  
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )