Autor Wątek: Ijon Tichy  (Przeczytany 21884 razy)

derive

  • Gość
Ijon Tichy
« dnia: Marca 24, 2007, 06:56:35 pm »
ja ma penie głupie pytanie, ale , no cóż, matura za pasem - jak się wymawia Ijon Tichy? tak jak pisze?

Mieslaw

  • Gość
Re: Ijon Tichy
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 24, 2007, 07:37:20 pm »
Cytuj
ja ma penie głupie pytanie, ale , no cóż, matura za pasem - jak się wymawia Ijon Tichy? tak jak pisze?
:o


No cóż... Wydaje mi się, że tak, jak się pisze.
Z tego co pamiętam, w "Wizji Lokalnej", Tichy napisał, że ktoś wymawiał jego nazwisko "Tiszy" (czy jakoś tak), co było błędem.

Mam 2 pytania:
1) Jaki związek ma to z maturą? Jakiś temat o Tichym?
2) Czy wymowa tego nazwiska ma duże ma znaczenie?

ps I jeszcze 1 ogólnomaturalne pytanie (do wszystkich): kto przygotowuje propozycje tematów matur ustnych z Polskiego? Szkoły?

Falcor

  • Gość
Re: Ijon Tichy
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 24, 2007, 09:10:11 pm »
Cytuj
jak się wymawia Ijon Tichy? tak jak pisze?
Pisze się Luksusowy Jacht, ale wymawia się Namorzyn Nieżyt Krtani  ;)

derive

  • Gość
Re: Ijon Tichy
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 25, 2007, 02:34:39 pm »
dziękuję za szybką pomoc ;)

no cóż, wymowa ma dość duże znaczenie jeśli się prezentację mówi, a nie będę go ciągle określać "główny bohater Dzienników gwiazdowych"

mam temat "motyw podróży kosmicznej", i wybrałam Dzienniki oraz film "Podróż na Księżyc" Meliesa

co do pytania ogólnego - tematy przygotowują szkoły, ale odpowiednio wcześniej (ok rok) przed maturą można zgłosić projekt własnego tematu i jeśli zatwierdzi to OKE (co prawie zawsze robi), to możesz mieć swój własny temat, co zreszta sama zastosowałam

Terminus

  • Gość
Re: Ijon Tichy
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 26, 2007, 02:22:55 pm »
Ja wymawiam zawsze tak jak się pisze, czyli Tichy po prostu, bez żadnych przekształceń. Brzmi z czeska/słowacka, i chyba tak być miało właśnie...

Mieslaw

  • Gość
Re: Ijon Tichy
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 26, 2007, 04:13:44 pm »
Cytuj
co do pytania ogólnego - tematy przygotowują szkoły, ale odpowiednio wcześniej (ok rok) przed maturą można zgłosić projekt własnego tematu i jeśli zatwierdzi to OKE (co prawie zawsze robi), to możesz mieć swój własny temat, co zreszta sama zastosowałam
Dzięki, od dłuższego czasu się nad tym zastanawiałem  :).

TYTAN

  • Gość
Re: Ijon Tichy
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 26, 2007, 04:54:37 pm »
Słowo Tichy po czesku oznacza cichy.

Mieslaw

  • Gość
Re: Ijon Tichy
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 26, 2007, 05:36:20 pm »
Cytuj
Słowo Tichy po czesku oznacza cichy.
Założycielem głównej linii Tichych był Anonymus, otoczony tajemnicą najściślej związaną ze słynnym paradoksem Einsteina o bliźniakach. Jeden z nich leci w Kosmos, a drugi zostaje na ziemi, za czym powracający okazuje się młodszy od pozostałego. Gdy podjęto pierwsze doświadczenie, aby rozstrzygnąć ten paradoks, jako ochotnicy zgłosili się dwaj młodzi ludzie, Kacper i Ezekiel. Wskutek zamieszania przy starcie wsadzono ich do rakiety obu. Eksperyment spalił więc na panewce, a co gorsza - rakieta wróciła po roku z jednym tylko z nich na pokładzie. Oświadczył, okryty żałobą, że brat wychylił się zbytnio, gdy przelatywali nad Jowiszem. (...) oskarżono go o bratożerstwo. (...) Znalazł się atoli człowiek szlachetny i zarazem rozumny, który był jego obrońcą. Doradził, by nie otwierał ust podczas procesu, bez względu na to, co się będzie działo. Jakoż mimo złej woli sąd nie mógł skazać mego protoplasty, bo w sentencji wyroku musi figurować imię i nazwisko oskarżonego. Rozmaicie powiadają różne kroniki - jedne, że już przedtem nazywał się Tichy, drugie, że to był przydomek, wywodzący się z zasady przyjętego milczenia, bo zachował incognito do śmierci. Właściwie powinien być Cichy, ale notariusz seplenił.

Dzienniki gwiazdowe, podróż 28


Jestem ekspertem do spraw Tichego  :D

maziek

  • Gość
Re: Ijon Tichy
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 26, 2007, 06:16:14 pm »
No chyba zjem własny krawat. Lem to jednak wizjoner. Tak z bliźniakami utrafić!

derive

  • Gość
Re: Ijon Tichy
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 26, 2007, 10:27:43 pm »
Dziękuję wszystkim za pomoc  ::)

Terminus

  • Gość
Re: Ijon Tichy
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 27, 2007, 01:58:46 pm »
Cytuj
Słowo Tichy po czesku oznacza cichy.
No nie mooożeee byyyyyć!!!! Ahaaa! Eureeeeekaaa!

(a tak na poważnie, to chyba oczywiste, nie?)
« Ostatnia zmiana: Marca 27, 2007, 01:59:05 pm wysłana przez Terminus »

maziek

  • Gość
Re: Ijon Tichy
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 15, 2007, 06:53:06 pm »
Są inne możliwości...



Rzecz dotyczy zwalczania bombowców amerykańskich biorących udział w nalotach dywanowych na serce 1000-letniej Rzeszy przez dywizjony szturmowców...

draco_volantus

  • Gość
Re: Ijon Tichy
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 18, 2007, 11:48:48 pm »
maziek na prezydenta. mnie też cichy wydawał się b. naciąganym, zbyt daleko idącym (oprócz tego, że kompletnie z dupy  :D) tłumaczeniem : )

maziek

  • Gość
Re: Ijon Tichy
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 19, 2007, 07:59:44 am »
Ciekawe jak sie to wymawiało w Niemczech - Herr Tiszy? Tak twardo "szy" wymawiając? Jakże sie to ciekawie łaczy z ta produkcją, co ją nam Miesław podrzucił! Coś musi być na rzeczy ;). Groteskowość pilota z jednym okiem jest żywcem z Cyberiady...

Q

  • Gość
Re: Ijon Tichy
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 16, 2007, 04:29:40 pm »
Jeszcze a'propos tego jak się "Ijon Tichy" wymawia... Zapewne "Kujon Cichy" ;D ;D ;D
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 16, 2007, 04:30:00 pm wysłana przez Q »