Autor Wątek: Ja, Remuszko :-)  (Przeczytany 447328 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #720 dnia: Maja 27, 2019, 02:53:41 pm »
https://fakty.interia.pl/raporty/raport-unia-europejska/wybory-2019/news-pole-position-pis-przed-wyborami-do-sejmu-i-senatu,nId,3011337

Gdyby nie dawna znajomość, za takie łamanie prawa (cisza wyborcza!) zdałbym Kaczora na NKWD :-(

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #722 dnia: Czerwca 01, 2019, 11:01:09 am »
Ile razy w tym roku zabierałem głos na forum?
Ze smutkiem odnotowuję skutki mojego wczorajszego niewinnego spokojnego sześciowyrazowego wpisu:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=386.msg76227#msg76227,
które teraz odnalazłem tu:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=188.msg76230#msg76230
To chyba pierwszy przypadek klasycznej żyletkowej cenzury, odkąd tu jestem. Oczywiście cenzury w imię wolności słowa.
Dla sprawców - wstyd i upokorzenie :-(

R
.
(zrzut)
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #723 dnia: Czerwca 02, 2019, 02:13:03 pm »
Straszliwa tak zniewaga,
- harakiri się domaga.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #724 dnia: Czerwca 03, 2019, 04:03:58 pm »
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24857771,funky-koval-i-geralt-w-zalobie-zmarl-maciej-parowski-ojciec.html#S.MT_wawa-K.C-B.5-L.1.maly

Żegnam go z zaskoczeniem i wielkim żalem. Był zawsze ciepły, życzliwy i serdeczny. Bardzo go podziwiałem i czułem się zaszczycony tą znajomością. A "Burza", do której się wraca, wciąż leży na mojej podręcznej półce...
Że też człowiek nie ma pojęcia, kiedy kogo widzi ostatni raz. Mam wrażenie, że było to 10 stycznia na urodzinach Lecha Jęczmyka, i że Maciek wyglądał znakomicie. Ale może pamięć mnie zwodzi?
Ech, losie :-( https://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Parowski

R.

 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #725 dnia: Czerwca 04, 2019, 12:21:41 pm »
Mój Czerwiec 1989

[03.06.2019]
Im dłużej żyję, tym bardziej zmieniam pogląd na to, co działo się i stało się w Polsce, w Europie i na świecie w roku 1989.
Powiem to dziś, bo dziś zmarł Maciek Parowski, i w smutku boję się, że nie zdążę rzec tego, do czego na starość doszedłem.
Otóż uważam – pomijając inne sprawy i inne osoby – że naszymi patriotycznymi narodowymi bohaterami w latach osiemdziesiątych byli także Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak. Jako Polacy, mieliśmy wielkie szczęście, że to oni – nie kto inny – decydowali  w tym historycznym czasie, czy przystąpić do rozmów z narodem, czy wynegocjować układ Okrągłego Stołu, czy podpisać umowę i czy później jej dotrzymać.
„Socjalizmu będziemy bronić jak niepodległości” – zadeklarował wcześniej czterogwiazdkowy generał armii Wojciech Jaruzelski, ale on też z czasem też zmienił zdanie. Ja, który 13 grudnia 1981 szczerze i głęboko nienawidziłem Jaruzelskiego – w dzisiejszą XXX rocznicę 4 czerwca 1989 z przekonaniem stwierdzam, że jak niepodległości będę bronił Okrągłego Stołu i jego następstw. Pierwszy raz w dziejach moja Ojczyzna zmieniła ustrój bez przelania jednej kropli krwi.
Głównym architektem i realizatorem tych przemian był inny generał, trzygwiazdkowy Czesław Kiszczak. W latach dziewięćdziesiątych miałem okazję go poznać (aniński szpital), potem prywatnie odwiedzać i rozmawiać. Kwintesencja znajduje się na stronach 313-324 trzeciej edycji „Gazeta Wyborcza. Początki i okolice” (jedynego do dziś w katalogu Biblioteki Narodowej książkowego omówienia narodzin imperium Agory).
Podam link do tekstu z mojej internetowej strony:
http://remuszko.pl/De_mortuis/
I zacytuję fragment:
...Po trzecie, w drugiej połowie lat osiemdziesiątych z inicjatywy i pod przewodnictwem generała Kiszczaka podjęto rozmaite działania (m. in. zwolnienie wszystkich więźniów politycznych we wrześniu 1986), które naprzód doprowadziły do nieformalnych rozmów z przedstawicielami opozycji i Kościoła (1987 i 1988), a później do historycznego Okrągłego Stołu. Dzięki tym rozmowom i temu porozumieniu, 4 czerwca 1989 nastąpiło pierwsze w obozie komunistycznym częściowe przekazanie władzy narodowi. Skutki tego kroku nie dały długo na siebie czekać: wkrótce w Polsce powstał bezpartyjny rząd, kilka miesięcy potem runął mur berliński, Orłu Białemu przywrócono koronę, zmieniono nazwę państwa i wybraliśmy sobie Wałęsę na prezydenta, a w następnym roku stało się absolutnie niemożliwe: rozpadł się Związek Radziecki...

Stanisław Remuszko

[CBOS na 4 czerwca 2019, 12:25]
Ponad cztery piąte Polaków (81%) uważa, że w 1989 roku warto było zmieniać ustrój, przy czym przeważają zdecydowanie o tym przekonani.
Oceny społecznych skutków transformacji są lepsze niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie 68% badanych twierdzi, że zmiany, jakie zaszły w Polsce od roku 1989, przyniosły ludziom więcej korzyści niż strat, a jedynie 5% uważa, iż transformacja przyniosła ludziom w Polsce więcej strat niż korzyści.
Więcej w komunikacie.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 04, 2019, 01:24:10 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #726 dnia: Czerwca 04, 2019, 05:04:49 pm »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #727 dnia: Czerwca 05, 2019, 10:58:10 am »
Odnośnie do kwestii stanu wojennego i Jaruzelskiego, to również uważam, że powinno mu się stawiać pomniki, czego wyraz dałem w odpowiednim wątku. Niestety nie sądzę, aby tak się stało, ponieważ jest używany do walki politycznej na czarno-białej zasadzie, że komuch zawsze zły, a w Polsce nie ma odkupienia win i się nie wybacza. To że w pewnym momencie okazał się mężem opatrznościowym nie ma znaczenia, zresztą i to próbuje mu się odebrać, ze jakoby nie było żadnego Okrągłego Stołu tylko zebranie udziałowców w celu podziału prognozowanych zysków. Jedna opcja umiejętnie to wykorzystuje, a druga nie potrafi z tym czarno-białym obrazem w żaden sposób zawalczyć i ustawia się w narożniku do bicia jako ci, którzy podali rękę komunie, względnie próbuje przeszarżować w antykomunizmie stronę przeciwną, co byłoby dowcipne, gdyby nie żałosne. Z tegoż zresztą powodu, tylko odwrotnie, gloryfikuje się bezrefleksyjnie Powstanie Warszawskie i inne rzeczy, które powinny być omawiane na lekcjach historii w dziale "błędy i wypaczenia".

Na temat Kiszczaka się nie wypowiadam - choć zawsze mi się zdawało że to jednak Jaruzelski grał pierwsze skrzypce, a Kiszczak był jednak wykonawcą.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2019, 11:06:08 am wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #728 dnia: Czerwca 05, 2019, 12:33:59 pm »
@maziek
Dzięki za Twą opinię. O generale armii Wojciechu Jaruzelskim myślę tak samo jak Ty - choć bez żadnego uzasadnienia.
Co do generała broni Czesława Kiszczaka - nadal wydaje mi się, że był on, by tak rzec, głównym architektem, projektantem i realizatorem Okrągłego Stołu, przy generalnej aprobacie swojego zwierzchnika dla tej idei. Mam wrażenie, notabene, że Kiszczak jako żołnierz przykładał wielkie znaczenie do subordynacji i lojalności wobec swoich przełożonych. W tym przypadku obaj grali na tej samej nucie.
Zainteresowanym uprzejmie polecam epokowe dzieło Jana Osieckiego, który za aprobatą Mieczysława Prószyńskiego skonstruował stukilowy tom pod tytułem "Generał". Przemilczany, ma się rozumieć.
Dzieckiem Okrągłego Stołu były historyczne czwartoczerwcowe wybory, których XXX rocznicę obchodziliśmy wczoraj, o czym zgrabnie, celnie i zwięźle napisał dziś komentator "Gazety Wyborczej" Paweł Wroński: http://wyborcza.pl/7,75398,24864201,dzien-w-ktorym-wladza-sie-wila.html

R.
   
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #729 dnia: Czerwca 05, 2019, 02:07:53 pm »
Pogrzeb Maćka:

Cmentarz Bródnowski w Warszawie, wtorek 11 czerwca, godzina 12:30, kościół murowany.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #730 dnia: Czerwca 11, 2019, 03:47:40 pm »
Na pogrzeb przyszedł, mimo upału, tłum, czyli dobrze ponad sto osób. Gdy rozpoczęła się msza, wyszedłem z kościoła, więc nie wiem, co potem działo się nad grobem, ale przed mszą uroczyście odczytano specjalny dziękczynny list od prezydenta Dudy, który także pośmiertnie odznaczył Maćka Kawalerską Polonią Restitutą, oraz podobny list od ministra kultury Piotra Glińskiego. Przypomnę hasło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Parowski.
Maciek był moim rówieśnikiem. Przyjrzałem się twarzom. Połowa żałobników wyglądała na 60+. Byłoby dziwnie, gdyby było inaczej.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #731 dnia: Czerwca 20, 2019, 07:25:51 pm »
Czy Mistrz wyraził jakieś swoje zdanie na temat LGBT, albo i LGBT+ ?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #732 dnia: Czerwca 20, 2019, 10:07:07 pm »
Pan Tolkien (https://pl.wikipedia.org/wiki/J.R.R._Tolkien) napisał wiadomą sagę, którą z fascynacją przeczytałem jako kilkunastolatek (pierwsze polskie wydanie – „Czytelnik”, 1961, tłumaczenie pani Marii Skibniewskiej). Trylogia stała się moją ulubioną życiową lekturą, do której wracałem kilka, a może i kilkanaście razy.
Człowiek rósł duchowo, ale ostatnio zachwycałem się książką dawno, bodaj jeszcze za komuny. Teraz (2019) przeczytałem od A do Z od początku, odkrywając wiele nowych rzeczy, skojarzeń, wskazówek i oczywistości.
Mógłbym o tym pisać wiele, ale życzliwych Czytelników proszę, by imaginacyjnie wstawili sobie Rosję jako Mordor, Putina jako Saurona, kierunek geograficzny Wschód jako odwrotność Zachodu, orków zaś jako agentów KGB/FSB. Ślepy byłem!
Zwróćcie Państwo uwagę, że ABSOLUTNIE WSZYSTKO na wschodzie jest w „Trylogii” złe. Brzydkie, spopielone, zwiędłe, podstępne, krwiożercze i podłe. Z tymi ruskimi kanaliami walczy kryształowy amrykańsko-brytyjski Gondor z Aragornem-Trumpem, a leżąca na uboczu spokojna Polska, niczym Shire i Ukraina, drżą przed nadciągającą agresją zaborczej Moskwy. Czy Rohan (USA) zdąży z odsieczą?
Spadły mi łuski z oczu. Konflikt Zachodu ze Wschodem jest stary przynajmniej jak pan Tolkien. Nihil novi sub sole! A myślałem najbłędniej, że to zaczęło się dopiero po II wojnie światowej...
Tylko kim będzie, w naszych czasach, bohaterski Frodo?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #733 dnia: Czerwca 20, 2019, 11:41:01 pm »
Wygląda na to, że ma Pan rację. Z drugiej strony, nie jestem pewien, iż autor zgodziłby się z taką interpretacją. Przecież sam Tolkien zaprzeczał jakiejkolwiek „alegoryczności” swoich dzieł, ukrytych aluzji na temat prawdziwych wydarzeń, ludów i krajów. W przedmowie do drugiego wydania Władcy Pierścieni pisał:

I should like to say something here with reference to the many opinions or guesses that I have received or have read concerning the motives and meaning of the tale. The prime motive was the desire of a tale-teller to try his hand at a really long story that would hold the attention of readers, amuse them, delight them, and at times maybe excite them or deeply move them/…/
As for any inner meaning or 'message', it has in the intention of the author: none. It is neither allegorical nor topical.
Other arrangements could be devised according to the tastes or views of those who like allegory or topical reference. But I cordially dislike allegory in all its manifestations, and always have done so since I grew old and wary enough to detect its presence. I much prefer history, true or feigned, with its varied applicability to the thought and experience of readers.


[pogrubienie moje - LA]

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #734 dnia: Czerwca 21, 2019, 11:35:10 am »
Szanowny Panie LA, nie znam angielskiego, lecz wierzę Panu na słowo. Jednak żadne późniejsze deklaracje autora nie mogą zmienić tego co wcześniej napisał. W swym wiekopomnym dziele Tolkien zademonstrował totalną niechęć/wrogość/nienawiść do Wschodu, i jedni nawet nie dostrzegą tej inklinacji geograficznej, uznając ją za przypadkową lub nieistotną, inni zaś znacząco skojarzą Wschód kulturowo i politycznie. Otwiera się pole dla domysłów i frojdowskich gdybań (jak fantasy to fantasy)
Rzecz jasna, autor nie mógł znać współczesnych realiów, gdyż tworzył Władcę Pierścieni podczas DWŚ, a sam zmarł prawie pół wieku temu. No ale jak wyszło, tak wyszło. Najwyraźniej można być wieszczem nieświadomym. Dla mnie współczesne korelacje są więcej niż oczywiste.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )