Autor Wątek: Pomysły  (Przeczytany 53171 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwca 27, 2011, 11:24:41 pm »
Włąśnie przyszło mi do głowy, że dobrze byłoby wprowadzić taki standard na stronach internetowych, żeby do każdego pliku była dołączona możliwość kliknięcia w przypisaną mu "opcję dźwiękową". Klikający internauta mógłby wtedy usłyszeć muzykę (lub inne dźwięki), które - jako tło lektury/oglądania - autorsko sugeruje autor (strony, wpisu, itd.).
A może to już jest?
Very Senior Member
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Pomysły!
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwca 28, 2011, 04:49:07 am »
Uprzejmie proszę P.T. Moderunek, Moderancję, Moderność, Moderatorstwo oraz Modernizm o łaskawe usunięcie niniejszego wątku z forum, a dokładniej - o przeniesienie jego "wpisu założycielskiego" do wątku Pomysły, gdzie jest jego miejsce, tylko istnienie Pomysłów jakoś Właśnie wyszło mi z głowy...
To zapewne skutki nasilenia SKS. Przepraszam. Karę uiszczę, tabletki zażyję.
Zmarniały i skruszony
VSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwca 28, 2011, 10:18:04 am »
Wydaje mi się to niepraktyczne z następujących względów:
  • Prawa autorskie.
  • Lenistwo i brak koncentracji piszących i czytających.

Zresztą, zawsze można na wstępie postu przyczepić link do youtube z odpowiednią ścieżką dźwiękową. Wtedy za pkt 1) odpowiedzialne jest google ;), ale wciąż pozostaje 2). Wydaje mi się, że prawie nikt i tak nie będzie odsłuchiwał danego kawałka. Chyba, żeby umieszczać takie rzeczy w dedykowanym wątku "O muzyce", ale tu o czym innym mówimy.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Prywatna poczta zablokowana
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwca 28, 2011, 10:23:56 am »
http://forum.lem.pl/index.php?topic=894.msg40011#msg40011
Dostojny Panie Terminusie, da się załatwić?
Podczaszy Nidzicki

User 'Terminus' has blocked your personal message.

Czy ja zrobiłem coś złego?
Stanisław Remuszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwca 28, 2011, 10:59:53 am »
Nie chcę odpowiadać za Terma, ale zdaje mnie się, że jako zdecydowany ateista może czuć niechęć do krucjat wszelkiej maści ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwca 28, 2011, 11:03:47 am »
Temat przeniesiony; jeśli chodzi o blokowanie prywatnych wiadomości, to cóż, mam taki zwyczaj, dotyczy on kilku osób na forum - jednak proszę nie odbierać tego osobiście. Po prostu lata doświadczenia nauczyły mnie, że wolę nie wchodzić w osobiste dyskusje, a w ogóle internet traktować bardzo mało 'osobiście', so to speak, jest to zatem raczej kolejna emanacja mojej dążności do zachowania prywatności w sieci, niż chęć dopieczenia komuś.

pozdrawiam

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Re: Właśnie przyszło mi do głowy...
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwca 28, 2011, 11:07:13 am »
Włąśnie przyszło mi do głowy, że dobrze byłoby wprowadzić taki standard na stronach internetowych, żeby do każdego pliku była dołączona możliwość kliknięcia w przypisaną mu "opcję dźwiękową". Klikający internauta mógłby wtedy usłyszeć muzykę (lub inne dźwięki), które - jako tło lektury/oglądania - autorsko sugeruje autor (strony, wpisu, itd.).
A może to już jest?
Very Senior Member

Do jakiego pliku?  ::)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwca 28, 2011, 11:16:31 am »
Zapewne wyraziłem się nieprecyzyjnie albo niesłusznie (niefachowo), lecz nie znam się na tym i mogę rzecz oddać tylko pospolitymi słowami.
Przez "plik" rozumiem to, co się otwiera po kliknięciu. Być może na portalach to jest w ogóle bez sensu, ale na prywatnych stronach jak najbardziej mi się to widzi.
Byłby taki guzik na ekranie, na przyklad w zakładce Narzędzia. Po kliknięciu weń słyszałoby się dźwięki, które tam umieścił łebmajster. A gdyby sie nie kliknęło, to by się nie słyszało.
Pozdrawiam Hokusa i Magistra też!
VSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwca 28, 2011, 11:38:21 am »
Sęk w tym, że dźwięków to się tak dowolnie umieszczać nie da - dźwięk to musi być własnie konkretny plik dźwiękowy, który trzeba by najpierw załadować na serwer ( a on swoje waży) itd. Ale do zrobienia to jest w inny sposób - w bocznej kolumnie czy na górze strony dajemy plik flash czy cuś podobnego i wtedy wyświetla się w tym miejscu okienko jak z youtube albo sama belka z włącznikiem i regulacją głosu jak np. na Amazonie. To nie jest trudne do zrobienia, muzykę mozna też zalinkować z youtube, więc nie trzeba nawet specjalnie szukać - tyle że na forum zrobić się tego nie da, bo skrypt na takie operacje nie pozwala, mozna co najwyżej dać linka do strony z muzyką. O  tak:


Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwca 28, 2011, 12:03:45 pm »
Ale mi nie o to chodzi, tylko o wprowadzenia takiej opcji do standardowych narzędzi budowy stron oraz do standardu przeglądarek!
VSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwca 28, 2011, 12:19:54 pm »
To już jest w "standardowych narzędziach budowy stron" - jak ktoś sobie pisze własny skrypt, to może sobie takie hocki-klocki zaimplementować bez większego problemu. Natomiast w skryptach "gotowcowych", jak skrypt forum, tego nie ma i raczej nie będzie, bo taka opcja to bajer funkcjonalnie raczej mało przydatny, a znacznie komplikujący całość  :)

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwca 28, 2011, 12:43:21 pm »
W HTML5 dodano tagi multimedialne. Autor strony może wstawić sobie <video>...</video>, a przeglądarka jest odpowiedzialna za to, że wyrysuje w danym miejscu odtwarzacz oraz go obsłuży. Nie wymaga to od użytkownika dodatkowych wtyczek.

Chyba coś podobnego jest z dźwiękiem, a nawet jeśli nie - można przygotować plik multimedialny z pustym strumieniem wideo i wstawić w ten znacznik, o którym pisałem powyżej.

HTML5 dopiero się rozwija, a standard kodeka i kontenera dla znacznika <video> ma ~8 miesięcy. Od niedawna wspierają to najpopularniejsze przeglądarki (co nie znaczy, że ich użytkownicy zainstalowali aktualizacje ;)). Minie pewnie jeszcze trochę czasu zanim to się upowszechni na tyle, żeby było wspierane przez różne narzędzia webmasterskie. Chociaż Google zapowiedziało, że cały youtube docelowo ma przejść na korzystanie z <video>, więc to może przyspieszyć powszechne przyjęcie się technologii.

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwca 28, 2011, 12:54:41 pm »
Dla dźwięku jest znacznik <audio>. Ale dla forum nie ma to i tak znaczenia, bo tutaj tagi nie są akceptowane (i raczej nie będą, ze względów bezpieczeństwa).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwca 28, 2011, 01:08:06 pm »
O tym, czy się przyjmie, zadecyduje oczywiście rynek. Ale pierwszy milion trzeba ukraść.
Jak czytam Panów, to mnię żałość ogarnia, że człek już nie jest w stanie wymyśleć niczego, na co inni znacznie wcześniej (albo całkiem niedawno) nie wpadli. Z drugiej strony takie przykłady "równoległego myślenia" są budujące - zwłaszcza dla
VSM-ębrów
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Pomysły
« Odpowiedź #59 dnia: Czerwca 28, 2011, 05:05:42 pm »
Oczywiście, że człowiek wciąż jest w stanie wymyśleć wiele nowego. Weźmy tych wszystkich Zuckerbergóow, czy inne "dzieci jednego pomysłu", przecież rzeczy takie jak Facebook powstały nie dawniej niż kilka lat temu, wciąż zaś powstają nowe.
Koledzy uświadomili Panu, że Pański pomysł od lat jest możliwy do łatwego zaimplementowania w sensie technicznym. Jednakże fakt, iż nie upowszechnił się zbytnio wynika z pobudek socjologicznych - ludzie w ogólności raczej nie życzą sobie "soundtracków" do oglądanej treści. Ja na przykład nienawidzę stron www, których autorzy wrzucają tło dźwiękowe, a szczególnie gdy tło de facto nie jest tłem (jakieś absorbujące i pretensjonalne g...), a przycisk służący do wyłączenia dźwięku jest słabo widoczny. Owszem, kiedyś byłem tego entuzjastą, nawet zdarzyło mi się skomponować utwór mający służyć dla jednego webmastera za takowe tło -- ale z czasem (wiekiem) przechodzę do ekstremalnej symplifikacji. Muzyki zaś słucham tej, którą sam sobie wybrałem, albo żadnej.

No i jeszcze trochę potruję - oczywiście, że można wymyślać rzeczy dosłownie "nowe" w pełnym tego słowa znaczeniu - nikt nie zabrania zająć się nauką! :)

Pozdrawiam