Autor Wątek: Szukam opowiadania  (Przeczytany 9457 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Szukam opowiadania
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 16, 2020, 09:44:40 pm »

Opowiadanie Bunt Zajdla :)
Też klaszczę.
Zerknąłem w cały tekst, nie znalem. Ale rzeczywiście w klimacie Dzienników G.
Tichy sam się wkleja. A może i Pirx?
Wylądowałem na doskonale utrzymanym kosmodromie, witany gościnnie przez radio. Warunki naturalne planety pozwalały mi na swobodne poruszanie się bez skafandra. Wyszedłem na płytę kosmodromu i dostrzegłem zbliżającą się od strony zabudowań portu kosmicznego postać niezmiernie podobna do człowieka...
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Szukam opowiadania
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 16, 2020, 10:38:48 pm »
Białczyński (Jan San)... nie kojarzę.

Najbardziej znanym tytułem w jego dorobku są "Miliardy białych płatków". Statystycznie największe szanse, że to je możesz kojarzyć.

Opowiadanie Bunt Zajdla :)

Tyż chylę czoła (nawet mi świtało, że to jakiś "Bunt" i przekartkowałem "Bunt w Parku Chimer" z cyklu sanowego, ale to nie było to). Przyznaj się, ścichapęku, że znasz się na SyFy - minimum! - nie gorzej niż ja, tylko się z tym nie obnosisz ;).
« Ostatnia zmiana: Lutego 17, 2020, 11:21:30 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Szukam opowiadania
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 17, 2020, 09:34:03 am »
Hy, hy, klaskanie na wyrost, bo to ani znawstwo, ani pamięć, tylko traf - coś mnie naszło dwa czy trzy miesiące temu, żeby do tych opowiadań znowu sięgnąć. Wcześniej Zajdla czytałem w młodości, więc szanse na skojarzenie byłyby nikłe :)

A to opowiadanie klimatem chyba najbardziej pasowałoby do Cyberiady, mogłoby być którąś z tych "wplecionych" w opowiadania opowieści.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Szukam opowiadania
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 17, 2020, 10:14:11 am »
Też tak rozpaczliwcem kombinowałem, ale w Cyberiadzie jednak głównie roboty. Przeczytałem wczoraj to opowiadanko i jak ze sztancy z Lema, co by nie mówić. Zajdla też czytałem b. dawno. Aż sobie dziś otworzyłem hasło w wiki na jego temat - tytuły niemal wszystkie kojarzę, a więc czytałem, ale mało co pamiętam, Cylinder van Troffa i Paradyzję trochę. Musiałem to czytać w latach 80-tych. Att - nie umieraj, może jeszcze coś sobie przypomnisz :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Szukam opowiadania
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 17, 2020, 10:35:52 am »
Hy, hy, klaskanie na wyrost, bo to ani znawstwo, ani pamięć, tylko traf

Traf... Ty tu, skromnisiu, na Kutuzowa przez Kouskę łamanego nie pozuj, tylko powiedz lepiej jak odbierasz Zajdla po latach; przetrwał próbę czasu? ;)

Umrę

To zawsze zdążysz. Póki co zostań z nami trochę. :)
« Ostatnia zmiana: Lutego 17, 2020, 11:22:25 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

att

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 7
    • Zobacz profil
Odp: Szukam opowiadania
« Odpowiedź #20 dnia: Lutego 17, 2020, 03:58:17 pm »
Umrę

To zawsze zdążysz. Póki co zostań z nami trochę. :)
Zostanę, ale się obawiam, że przy mojej sklerozie zapomnę po co tu przyszedłem.
Że Lema z Zajdlem pomyliłem to już wiecie. No to wczoraj szybciutko Bunt przeczytałem, i se myślę, może warto wrócić do Edenu (i innych Lema), Cylindra van Troffa (i innych Zajdla) skoro niewiele pamiętam to z przyjemnością przeczytam. No to wpadła mi z półki Limes Inferior, a tam bohater Sneer... Sneer... Aaaa, był Wiśniewski Snerg.... Robot.  Dość trudna wówczas i chyba dziś też... ale w w efekcie czytam 3 sztuki na raz. A jeszcze pierwszych okularów nie obstalowałem.

poprawiłem Ci cytowanie - Q
« Ostatnia zmiana: Lutego 18, 2020, 09:32:34 am wysłana przez Q »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Szukam opowiadania
« Odpowiedź #21 dnia: Lutego 17, 2020, 04:41:36 pm »
Też obstawiłam Eden, a później maziek mnie tak zasugerował opowiadaniem, że byłam pewna, iż takie czytałam:)
Z tej okazji przekopałam Eden (chyba jednak pozostanie moją nieulubioną książką Lema), Bajki, Dzienniki i Cyberiadę - sporo zabawy.
Co do Zajdla - czytałam na pewno Wyższe racje - a to opowiadanie też tam było...wymieszane w mojej głowie z innymi.
Może trzeba dodać, że dubelt Lema jest z 1958 roku, a Zajdlowy z 1972, więc wpływ pewnie był...
Co do Zajdla i Snerga - mają tutaj swoje "kąciki" :
https://forum.lem.pl/index.php?topic=759.0

https://forum.lem.pl/index.php?topic=359.525

...od czasu do czasu odkurzane:)
Przy czym Zajdel jakby bardziej w zapomnieniu - a szkoda...może też czas na powtórki :-\
« Ostatnia zmiana: Lutego 17, 2020, 04:58:52 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Szukam opowiadania
« Odpowiedź #22 dnia: Lutego 17, 2020, 10:39:20 pm »
Cytuj
Zostanę, ale się obawiam, że przy mojej sklerozie zapomnę po co tu przyszedłem.
Spoko, jedna istota przyszła tu szukać męża.  :) Kilku proroków w stylu Jeremiasza, ewangelizatorzy... choć ostatnio dominują sprzedawcy.
Cytuj
No to wpadła mi z półki Limes Inferior,
Noo, to opus magnum, wciąż aktualne o ile pamiętam, ostatnia powtórka parę lat temu. Ale opowiadań nic nic, może faktyczne czas by coś wrzucić na oko?
Cytuj
a tam bohater Sneer... Sneer... Aaaa, był Wiśniewski Snerg.... Robot.
I tu wkracza Q ( z dykteryjką, była gdzieś ale znikła w tłumie, w zajdlowym jej nie ma) > Rym docenić  ::)
« Ostatnia zmiana: Lutego 17, 2020, 10:41:03 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Szukam opowiadania
« Odpowiedź #23 dnia: Lutego 18, 2020, 10:26:31 pm »
Cytuj
, a tam bohater Sneer... Sneer... Aaaa, był Wiśniewski Snerg.... Robot.
+
Cytuj
I tu wkracza Q ( z dykteryjką, była gdzieś ale znikła w tłumie, w zajdlowym jej nie ma) > Rym docenić 
Q nie wkroczył, to sam odkopałem  :D głęboko schowana była ; jejku to 11 lat temu  :o
cytuję;
"Widzę, że czegoś nie wiesz ;D. Lifter Adi "Sneer" Cherryson nazywał sie tak po Snergu, i był na nim wzorowany osobowościowo, bo panowie się przyjaźnili"

I tyle, Robota w limesie...
a to z fragmentu gadki o wzmiankowanym... tutaj;
https://forum.lem.pl/index.php?topic=359.405
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Szukam opowiadania
« Odpowiedź #24 dnia: Lutego 19, 2020, 11:09:31 am »
powiedz lepiej jak odbierasz Zajdla po latach; przetrwał próbę czasu? ;)



Nie wiem, czy ten tom, Relacja z pierwszej ręki, jest jakoś reprezentatywny - opowiadania z różnych lat, taki groch z kapustą. Jeszcze zresztą nie skończyłem. Te realistyczne trącą myszką, jak chyba wszystko z dawnych lat. Co trochę kojarzy mi się coś z Lemem, ale wszytko to dość wtórne. Niemniej, tak czy owak, jest to fantastyka naukowa, takie właśnie problemy tworzą podstawę fabuły, a nie romans/sensacja/kryminał umieszczony w kosmosie - co chyba jest obecnie normą dla większości tzw. science-fiction. Może, jak mnie co najdzie, sięgnę po jaką powieść Zajdla, ale nie wiem kiedy  ::)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Szukam opowiadania
« Odpowiedź #25 dnia: Lutego 19, 2020, 01:09:59 pm »
Niemniej, tak czy owak, jest to fantastyka naukowa, takie właśnie problemy tworzą podstawę fabuły, a nie romans/sensacja/kryminał umieszczony w kosmosie - co chyba jest obecnie normą dla większości tzw. science-fiction.

W hamerykańskiej było zawsze, skąd stosowna krytyka w "Fif-ie", i zrodzona z niej zasada tzw. Brzytwy Lema (jeśli z utworu da się wywalić elementy SF bez szkody dla treści/fabuły, to nie jest on fantastyką naukową, tylko przebierańcem, i zasadniczo kwalifikuje się do kosza), stanowiąca młot na kosmiczne romanse i mordobicia. U nas ratowała przed tym w pewnym okresie odgórna polityka redakcyjno-wydawniczo-cenzorska. No i niejaki Stanisław L. służący za wzorzec ;).

A propos autorów tamtej epoki... Od dluższego czasu korci mnie założenie wątku o Peteckim, ale trochę się krępuję, w końcu autor drugorzędny, choć poczytny, miewający ciekawe pomysły/refleksje, i silnie u Mistrza zadłużony... Zakładać?
« Ostatnia zmiana: Lutego 19, 2020, 07:43:55 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki