Autor Wątek: Akademia Lemologiczna [Organizacja]  (Przeczytany 460857 razy)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #600 dnia: Czerwca 30, 2012, 09:26:42 pm »
Wydrukowałem sobie ten temat na papierze, żeby nadążyć. Wyszło 70 stron a4. Nie podoba mi się Q, że wklejasz podróże Tichego prawie w całości (jako tzw. "wypiski"), by je skomentować. W najbliższym czasie, gdy go znajdę, pozwolę sobie nieco skrócić Twoje posty

Sam o ostrzejszą moderację wołałem, to teraz mam ;).

Ale serio: może aby oszczędzić nam obu fatygi zamieść tu albo wyślij mi na PM jakieś wytyczne w sprawie skracania i sam się tym zajmę? (Chodzi mi tu o to, że chciałbym, by integralność moich postów jako wypowiedzi została zachowana, o co chyba mi - jako ich autorowi - będzie łatwiej.)

CO się nasuwa, to to, że Q większość podróży omówił sam. Pewnie, że to smutne, ale nie wiem czy taka Akademia ma sens. Trzeba by chyba podzielić wątek na tyle podwątków, ile jest podróży... zastanowię się.

Mam obawy, że to nic nie da. Primo: "Podróże..." dość krótkie są, secundo - występują w nich zagadnienia wielekroć wałkowane na Forum jako, że i dość typowe dla twórczości Lema, i będące poniekąd gorącymi tematami, dla każdego - jako tako - zadumanego nad cywilizacją i jej losami.

(Zresztą takie króciutkie podwąteczki "podróżne" będą wyglądały jeszcze smutniej...)

BTW. niedługo przechodzimy do "Ze wspomnień...", tu zamierzałem zrezygnować z "wypiskowej" formuły, dla zaakcentowania ich znaczącej odmienności - nie tylko stylistycznej - od "Podróży...".

ps. Jeśli znasz jakiś sposób zachęcenia ludzi do dyskusji w "Akademii..." (zauważmy nawiasowo, że i poprzednie akademijne wątki zostały porzucone daleko przed końcem książki i dotknęło to nie tylko - mocno średniawego, po prawdzie - "Edenu", ale i niewątpliwego arcydzieła jakim jest "Wizja..."), a zniechęcenia do pustosłowia i politykowania, to tylko się ucieszę. Jeśli nie, chyba trzeba podjąć na nowo dyskusję o kształcie Forum (politykować i dyskutować o pogodzie można wszak w wielu miejscach z osławionym Onetem na czele, Lem.pl miało się jednak czymś wyróżniać i dlugie lata się czymś innym wyróżniało).
« Ostatnia zmiana: Czerwca 30, 2012, 09:45:11 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #601 dnia: Lipca 06, 2012, 12:07:07 pm »
To bardzo proste, co nie znaczy że mniej smutne. Akademia wyróżnia się tym, że forumowicze autentycznie coś czytają i znajdują czas na to, by usiąść przed tym wątkiem zaopatrzeni w książkę.
Jednakże, jak sami wiemy, forum od dawna stało się raczej miejscem swobodnych dyskusji na tematy niekoniecznie związane z Lemem. Być może, całą twórczość Lema już po prostu omówiono,  i nikt nie znajduje u siebie motywacji by do niej wracać. Ponadto, królują posty krótkie i szybkie, wpadnięcia na forum na krótko, w czasie pracy, etc. Trudno oczekiwać po zajętych forumowiczach, że będą jeszcze myśleć o Dziennikach Gwiazdowych. Nic na to nie poradzisz.
Ja sam nie udzielam się tyle, ile bym chciał, więc nie jestem utytułowany do krytyki i jej nie wygłoszę. Może gdy wreszcie uda mi się coś napisać, zacznę się mądrzyć (znowu:) ).
pozdrawiam
t

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #602 dnia: Lipca 06, 2012, 09:07:43 pm »
Ja jestem usprawiedliwiony, bo mam amnezję.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #603 dnia: Lutego 23, 2013, 11:11:31 pm »
Mam wreszcie techniczne możliwości by ruszyć dalej z "Akademią...". To co potrzebujemy jakichś 3 dni by wystartować z pierwszym "Ze wspomnień...", czy wszyscy (poza dotkniętym amnezją maźkiem ;)) nosimy Corcorana w pamięci i można od zaraz (bo wystarczy powtórkowe kartkowanie)?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #604 dnia: Lutego 24, 2013, 09:07:46 pm »
Możemy zacząć np. w środę by osoby chcące się zaangażować zdołały tę informację przeczytać (nie zawsze codziennie można przejrzeć forum).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #605 dnia: Lutego 26, 2013, 10:14:05 pm »
Ok, startujemy jutro. Ze względu na zmianę konwencji proponuję omawiać problemocentrycznie z wychwytywaniem charakterystycznych zdań/zwrotów (czyli stosować styl jakiego użyl Terminus analizując np. "Głos Pana").
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #606 dnia: Marca 15, 2013, 09:17:15 pm »
Ok, pytanko kiedy zaczynamy dobierać się do du...szy Decantora? ;)

(I w sumie by wypadało jakiś zgrubny harmonogram sobie ułożyć. Tzn. zdecydować ile dni dajemy sobie na dyskusję nad każdym kolejnym utworem i jak długie przerwy na czytanie potrzebne.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

DillingerEscPlan

  • Gość
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #607 dnia: Października 24, 2013, 05:29:35 pm »
Taka nieśmiała propozycjach z mojej strony: po "Dziennikach..." może "Summa..."?

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #608 dnia: Października 24, 2013, 06:40:28 pm »
Jestem ZA jak najbardziej :). (Znaczy: podpisuję się wszystkimi skrzypionami, przestępując - z ochoty - z obojni na obojnię.)

A pierwej zapraszam Cię do "Dzienników...", jeszcze nam parę "Wspomnień..." zostało, konkretnie:

*    Formuła Lymphatera [1961]
*    Doktor Diagoras [1964]
*    Zakład doktora Vliperdiusa [1964]
*    Ratujmy kosmos [1964]
*    Profesor A. Dońda [1973]
*    Pożytek ze smoka [1993]


No i Pralnicza do dokończenia...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #609 dnia: Listopada 17, 2013, 03:29:19 am »
Omawianie Summy? Wow, łatwe to nie będzie!

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #610 dnia: Marca 21, 2014, 09:38:02 pm »
Ok, sakramenckie... czy tam... sakramentalne pytanie od którego dnia ruszamy z "Formułą Lymphatera"? I czy poza olką (i mną) są w ogóle jacyś chętni?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #611 dnia: Marca 21, 2014, 11:09:56 pm »
Oj Q, ale po co takie ustalenia? Deklaracje? Dzienniki są od dłuższego czasu w toku. Pralnicza rzeczywiście poszła w tragedię;)
Zacznij tego Lym...ktoś coś będzie miał do dodania - doda. Normalnie. Bez cyrografu.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #612 dnia: Marca 22, 2014, 01:28:47 pm »
Znaczy co - opowiadania na tapetę? Bo tam znalazłem Lymformułę.
Nawet czytać zacząłem  :)
Startowo rozbawił jeden naukowiec z pierwszej strony - Suhima.
Nic więcej o nim - został powołany do życia jednym zdaniem autora i zniknął....Hakagawa jeden.
A nawet mniej niż jeden.
Incydent koincydencyjny.
Z atencją ale bez intencji. ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #613 dnia: Marca 22, 2014, 03:27:58 pm »
Startowo rozbawił jeden naukowiec z pierwszej strony - Suhima.
Nic więcej o nim - został powołany do życia jednym zdaniem autora i zniknął....Hakagawa jeden.
Z tym to nie dziwne...suhu-ni-ma...po nim...znaczy zaginął - autorowi;)
Trochę się naszukałam tego Lym...a tu w masce siedzi - to przez to pewnie:)
Na drugiej stronie wielokrzywiznowe afinory...nooo...Q - zaczynaj Waść zanim zapomnę;))
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« Odpowiedź #614 dnia: Marca 22, 2014, 03:42:19 pm »
Dobra. Startujemy oficjalnie (choć liv już nie czekał i silniki odpalił ;)).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki