Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: [1] 2 3 ... 966
1
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Październik 02, 2022, 11:30:30 am »
Najpierw słupki graniczne, a dopiero potem rozmowy i porozumienie. Czy da się  inaczej ?

Nie sądzisz, że to nieco paradoksalne - odmówić członkostwa w pakcie obronnym krajowi, który b. tego potrzebuje, tylko dlatego, że został akurat napadnięty przez szaleńca i nie chce zrzec się zagrabionych ziem (a przeciwnie - podejmuje wysiłek celem ich odzyskania)?

Poza tym - czy NATO i jego członkom (z USA na czele) nie zdarzało się przypuszczać ataków wyprzedzających (i to ze znacznie mniej ważkich przyczyn, niż te, z którymi mamy do czynienia obecnie*)?

* Czasem nawet, mówiąc między nami, z pobudek niewiele lepszych niż stalinowiczowe (sławetne wojny o ropę).

Stalinowicz przecież lud wyzwala od faszystów i banderowców. Nie wiem, czy NATO umie taki styl rozmów prowadzić.

Zwie się przecież go i jego zaplecze Putlerem i faszystami/raszystami, tylko z dalece sensowniejszych powodów ;).

2
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Październik 01, 2022, 02:15:37 pm »
Ja uważam, że wejście do NATO Ukrainy natychmiast - jest sprawą dyskusyjną. Nie wiem czy kiedykolwiek dołączał doń kraj będący w trakcie wojny?

Z drugiej strony - czy nadzwyczajne sytuacje nie wymagają nadzwyczajnych rozwiązań i czy takie członkostwo (ze wszystkim, co się z nim wiąże) nie wzmocniłoby natychmiast pozycji tego (napadniętego przecież, nie - napadającego) kraju?

Natomiast bezdyskusyjną sprawą jest pozbawienie Rosji prawa weta w ONZ - to jest jakaś farsa:

Tu zgoda, oczywiście. Należałoby jak najszybciej przeorganizować ONZ i Radę Bezpieczeństwa (może nawet rozwiązać tę ostatnią i ew. powołać na nowo w węższym składzie?).

fikcja prawna o Krymie i Obwodzie Donieckim jako częściach Ukrainy.

Dlaczego fikcja? Kontrofensywa trwa*, a kto jak kto, ale Polacy nie powinni chyba uznawać roszczeń zaborców. Poza tym - czy uznanie wschodnich połaci Ukrainy za teren sporu NATO-Rosja nie utrudniłoby sytuacji Putinowi i jego bandzie? Z ludźmi tego pokroju powinno się - IMHO - rozmawiać w stylu "wycofajcie się natychmiast, albo to MY - USA/NATO - potraktujemy was atomem, i czym jeszcze uznamy za stosowne!", bo sami takiego języka używają (zresztą może lepiej byłoby nawet zorganizować skuteczny zamach**, lub atak wyprzedzający, na W.P. i jego najbliższą świtę, a podobne ultimatum postawić ich następcom?).

* Łyman, zdaje się, już odbity:
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,28974196,ukraincy-zdobyli-lyman-otoczyli-tam-5-tys-rosyjskich-wojsk.html

** Ba, kto wie, może jakieś przymiarki do tego (trudno powiedzieć z czyjej strony) są:
https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Putin-przezyl-probe-zamachu-Slychac-bylo-glosny-huk-pojawil-sie-gesty-dym

ps. Wracając do wątku gazowego...
https://www.onet.pl/informacje/frontstory/statki-z-europy-wspieraja-handel-z-rosja-biznes-na-ropie-od-putina/4blqh36,30bc1058

3
DyLEMaty / Odp: "Space - The Final Frontier"
« dnia: Październik 01, 2022, 01:59:05 pm »
"Lower Decks", których trzeci sezon trwa, po średnim, niby wolnym od spektakularnych wpadek, ale jakimś takim bez wyrazu, otwarciu tegoż, dały widowni odcinek ("Hear All, Trust Nothing") nie genialny wprawdzie (nawet na standardy "ST"), ale całkiem udany, przynoszący powrót stacji Deep Space 9 (i dwójki jej prominentniejszych mieszkańców), umiejętnie grający na fanowskich sentymentach, oraz sprawnie łączący poetyki "DS9" i "LD" (jeśli nie całego obecnego "Treka", "ORV" włączywszy). Niemniej - wciąż chciałoby się więcej...

Natomiast plany wskrzeszania "Babylon 5" stanęły pod znakiem zapytania, co spowodowało, że Straczynski - naśladując znaną akcję Roddenberry'ego z lat '70 - wezwał fanów na pomoc:
https://comicbook.com/tv-shows/news/babylon-5-reboot-cw-j-michael-straczynski-fan-support-campaign/

Została też odwołana... do odwołania ;) premiera czternastego filmu "ST":
https://variety.com/2022/film/news/star-trek-sequel-removed-paramount-film-slate-1235386228/

Z kolei fan-twórcy wciąż kręcą ;). Przed niewieloma godzinami trafił na YT kolejny "Trek Short" - "Duty Calls":

Przed nim zaś (ale gdy Nichols umarła nie wypadało jakoś pisać o humorystycznych historyjkach) następna odsłona "Avalon Universe"* zatytułowana "The Needs Of The One":

[* Nawiasem: jeśli kogoś ciekawi jak - z perspektywy in universe, czy raczej in multiverse - powstała ta linia czasu:
https://www.youtube.com/watch?v=ueLIl3oW4kI]
I nowy odcinek "The Federation Files" - "Mudd's Mission":

4
Hyde Park / Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« dnia: Październik 01, 2022, 12:47:58 pm »
Wiem co Zalewski (zresztą były v-prezes PiS i ogólnie lepszy pływak polityczny) chlapnął, i znam zabawniejsze memy na ten temat... Ale co szkodzi spojrzeć na sprawę od innej strony?

5
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Październik 01, 2022, 11:54:57 am »
Ja jej nie mam.
W polityce zwłaszcza globalnej nie ma bezinteresownych i naiwnych.

Moja nadzieja nie bazowała na wierze w ludzką dobroć, ani nawet naiwność, raczej na śladowych złudzeniach co do tego, że rozsądek - i dobrze pojęty instynkt samozachowawczy - w końcu wygra.

To tylko mnie, czarnowidzowi, wydaje się, że Stany zaczynają po trochu wrzucać wsteczny?

Po w/w wypowiedzi i we mnie zaczynają się, niestety, budzić podobne obawy... Pocieszać może tylko to, że Sullivan - choć ważny - nie jest na szczycie łańcucha decyzyjnego... (Z drugiej strony to, że on właśnie - a nikt wyżej - został wystawiony do odpowiedzi, może być jeszcze gorszym sygnałem...)

Tymczasem odnotujmy, bo choć bezpośrednio sprawy wojny nie dotyczy, też ma pewne znaczenie:
https://www.money.pl/gospodarka/to-juz-dzisiaj-gaz-poplynie-przez-baltic-pipe-6818204004887392a.html
https://www.money.pl/gospodarka/nie-tylko-baltic-pipe-jest-nowe-polaczenie-to-game-changer-6818237168716640a.html

6
DyLEMaty / Odp: Z PEWNOŚCIĄ nie jesteśmy sami..
« dnia: Październik 01, 2022, 11:44:52 am »

8
Hyde Park / Odp: Wojenka ideolo na marginesie wojny rusko-ukraińskiej
« dnia: Wrzesień 30, 2022, 10:49:47 pm »
Prawda. Gdyby PiS był tak skuteczny w polityce zagranicznej, jak być chciałby, to Nord Stream by nie powstał, i nie byłoby czego wysadzać 8).

9
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Wrzesień 30, 2022, 10:48:12 pm »
Byłaby to iście poetycka sprawiedliwość, i symptom ostatecznego bankructwa FR.

Tymczasem jednak Putia ogłosił akcesję zagrabionych terenów, czego - oczywiście - nikt nie uznał. Wygląda na to, że podobne ruchy i towarzyszące im nieudolne próby zachowywania pozorów (pseudo-referenda) są gestami wyłącznie pod wewnętrzną publikę, Rosja zamknęła się przed światem (albo też raczej świat ją od siebie odgrodził), przynajmniej do momentu zmiany władzy.
Ukraina, natomiast, rozpoczęła starania o przystąpienie do NATO. Mam nadzieję, że nie znajdą się pożyteczni idioci (a zwł. zbyt skuteczni p.i.) usiłujący to blokować lub opóźniać.

10
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Wrzesień 29, 2022, 06:28:48 pm »
Jak myślicie - na ile realnym jest scenariusz, że w razie wejścia na nie wojsk ukraińskich, będą pretekstem do użycia broni taktycznej?
Czy Kreml ma jeszcze coś do stracenia?

Szczerze mówiąc jestem w kropce. Z jednej strony - po ataku na Krym (też teoretycznie anektowany) żadnej szczególnej odpowiedzi nie było, więc byłbym optymistą. Z drugiej - jak sama zauważylaś - desperacja na Kremlu rośnie. Z trzeciej - gdyby Nord Streamy jednak Amerykanie, to mogłaby to być czytelna sugestia, że następny może być sławetny bunkier Putina (którego lokalizacja ponoć jest mniejszą tajemnicą, niż mu się zdaje). Hmm...
W każdym razie bądźmy dobrej myśli, bo po co być złej...

11
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Wrzesień 29, 2022, 02:18:49 pm »
Kto za tym stoi - mniej istotne (choć też wolałbym wariant amerykański), nachylmy się nad konsekwencjami. Przy czym by oszacować ich możliwą skalę dobrze byłoby wiedzieć z której nitki nastąpił najnowszy wybuchowy wyciek ;). Jeśli z czwartej, to można mówić chyba o definitywnym końcu gazowych interesów z Putinem.

Inny godny odnotowania wątek - Władimir Stalinowicz (jak zwie go Cet.) ogłosił parę dni temu (w zabawnie przesuwanym orędziu) pobór. Jak zauważył już Maleńczuk, gdyby wyciągał wnioski z roku 1863 ręka by mu zadrżała... Owszem, Rosja jest krajem, w którym zbrojne powstanie przeciw władzy nie należy do wariantów - eufemizm - najbardziej prawdopodobnych, ale...

12
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Wrzesień 29, 2022, 02:25:14 am »
Skoro na muzykę sfer zeszło...

13
Hyde Park / Odp: Z bieżącej chwili...
« dnia: Wrzesień 29, 2022, 02:11:07 am »
Patronem sam Pitagoras :)

Gdy przy nim jesteśmy - cytacik przytoczony na stronie książęcej szkółki:

"This order is, moreover, related to an incredible harmony, which in the technically musical sense, pervades the realms of nature, from the stars to subatomic particles. The proportion of the parts of animals and plants, of crystal structures or of planetary movements, when studied geometrically from the point of view of traditional or Pythagorean mathematics, reveals the presence of a harmony pervading all orders of the universe. It is as if the whole cosmos were music congealed into the very substance of things..."

Seyyed Hossein Nasr, "The Need for a Sacred Science"

Wszystko jest liczbą i muzyka sfer ujęte po nowemu, rzekłbym...

Wolę o Karolu i o Temenos... coś tam...coś tam - niż o zabawce.

Skoro Cię fascynuje, nie lekceważ zabawki, która bazuje na wynalazku, czy też odkryciu, przypisywanym przez tradycję - ręką Nikomachusa z Gerazy - temu, na którego myśli (bez Pitagorasa i pitagoreizmu nie byłoby Platona, a w konsekwencji ani tradycyjnej filozofii europejskiej, ani arabskiego neoplatonizmu, ani sporej części filozofii żydowskiej od Awicebrona i Majmonidesa począwszy) opiera się Karol z akademickimi kolegami ;).

O romansach króla UK pisali, a o tak ciekawych jego zainteresowaniach dopiero teraz się dowiaduję.

Bo to zawsze łatwiej pisać o tym, czym kto zajmuje genitalia, niż co ma w głowie, zwłaszcza mediom. (No, chyba, że miałby w głowie naprawdę niewiele.)

Aczkolwiek światopogląd obecnego Karola III nie był tajemnicą:
https://www.theamericanconservative.com/philosopher-prince/


14
Hyde Park / Odp: Z bieżącej chwili...
« dnia: Wrzesień 28, 2022, 03:44:56 pm »
Bastet to zbyt zewnętrzne i obce skojarzenie.

Raczej proste: święta geometria - gnoza, ezoteryka, posądzana o starożytne korzenie wiedza tajemna. Kot - święte zwierzę Egipcjan. Starożytny Egipt - już w Antyku - mniej lub bardziej słusznie - uznawany za źródło (greckiej) wiedzy, a zwł. wiedzy tajemnej - tu dochodzi wątek egipskiej masonerii Cagliostra, oraz błędnego, ale przez wieki powszechnego, doszukiwania się nad Nilem właśnie korzeni - podejrzewanych o posiadanie magicznych mocy, i nawet lubiących budować sobie taki image - Romów, czy - jak kto woli - Cyganów (skąd ich angielska nazwa - Gypsies)*.

* Ciekawostka a propos:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Egipcjanie_Bałkańscy

15
Hyde Park / Odp: Z bieżącej chwili...
« dnia: Wrzesień 28, 2022, 12:53:42 pm »
No, Pink, Pink, choć w wydaniu Orange (z cętkami), ale widzę, że nie wychwyciłeś żartu ;).

Strony: [1] 2 3 ... 966