Autor Wątek: [M]Bogowie w fantasy i sf  (Przeczytany 15921 razy)

pasterz88

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 2
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
[M]Bogowie w fantasy i sf
« dnia: Kwietnia 09, 2007, 01:55:17 am »
Z góry przepraszam jeśli poruszyłem temat o którym już coś jest na forum(szukałem ale nie znalazłem).
Wybrałem temat na prezentację maturalną "Zbadaj wizję bogów w literaturze fantasy i fantastyczno naukowej.Wyciągnij wnioski". Temat okazał się o wiele trudniejszy niż mi się początkowo zdawał. Mam problem nawet ze znalezieniem odpowiedniej literatury podmiotu. W fantasy nie sprawiło to problemu ("Silmarillion" oraz "Pomniejsze Bóstwa"). Zamierzam powiedzieć iż Bogowie są w owej literaturze zaczerpnięci z mitów a pisarze chrześcijańscy umieszczali ponad bogami "Boga stwórcę" (Iluvatar u Tolkiena oraz Tkacz z G.G. Kay'a (ale chyba jednak o tym wspominać nie będę)).
W sf pojawiły się spore problemy gdyż uzmysłowiłem sobie iż Boga/bogów w sf praktycznie nie ma. I taką tezę chciałem początkowo przyjąć w swojej prezentacji jako argumentu używając "science" w nazwie działu tej literatury. Dokładniej chciałem powiedzieć iż w materialistycznym świecie sf opartym na naukowych dowodach miejsca dla Boga nie ma z racji brzytwy Ockhama itp. Dziś porzuciłem tę tezę gdyż sobie przypomniałem opowiadanie Philipa K. Dicka "Wiara naszych ojców". Po powtórnym przeczytaniu postanowiłem przyjąć tezę która roboczo brzmi "Boga nie ma chyba, że jest on tematem rozważań". I tutaj moja pierwsza prośba. Czy ktoś zna książkę która pasowałaby do mojej tezy(wiem, ze kolejność powinna być odwrotna ale cóż czasu niewiele  :-[ )?
No i najczęściej pojawiający się problem "literatura przedmiotu". Spędziłem parę godzin w Bibliotece Narodowej i nic. Będę bardzo wdzięczny za informacje gdzie mogą się znaleźć jakiekolwiek informacje pasujące do mojego tematu prezentacji (zarówno fantasy jak i sf). Temat zdaje mi się być "autorskim" i ta literatura będzie w konspekcie tylko dlatego, że być tam musi.
Będę bardzo wdzięczny za każdą konstruktywną krytykę i wskazówkę.


ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M]Bogowie w fantasy i sf
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 09, 2007, 11:54:30 am »
Marek Oramus Bogowie Lema - tytuł pasuje, tytułowy felieton też ci się moze przydać. Ale to świeża rzecz, wątpie, żeby jakaś biblioteka już to miała (chociaż może BN, oni dostają egzemplarze obowiązkowe)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2951
    • Zobacz profil
Re: [M]Bogowie w fantasy i sf
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 09, 2007, 12:13:23 pm »
Cytuj
"Boga nie ma, chyba że jest on tematem rozważań"


Świetna konstatacja. Ja bym z tym nawet wyszedł poza literaturę sf.
U Lema możesz poszukać w Dziennikach gwiazdowych.

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: [M]Bogowie w fantasy i sf
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 09, 2007, 09:23:54 pm »
Cytuj
Cytuj
"Boga nie ma, chyba że jest on tematem rozważań"


Świetna konstatacja. Ja bym z tym nawet wyszedł poza literaturę sf.
U Lema możesz poszukać w Dziennikach gwiazdowych.
Tak jest, popieram!
Moim zdaniem najlepsza będzie podróż 21. Ijon Tichy dociera w niej na Dychtonię i trafia do oo. Destrukcjanów, u których poznaje historię planety, dużo jest też o rozwoju tamtejszej religii (zwanej Duizmem) i jest to sprawa dość ciekawa (ale może nie będę opisywał, poznasz w trakcie lektury).

Podróż 22. też porusza sprawę religii, ale myślę, że nadaje się znacznie gorzej od 21. Ojciec Lacymon opowiada w niej Tichemu o problemach z szerzeniem wiary chrześcijańskiej w Kosmosie ;D.

Natomiast w książce "Obłok Magellana" mamy do czynienia z sytuacją wpasowującą się w twoją pierwszą koncepcję - jest wiek XXX i religia została dawno zarzucona. To jednak możesz sobie darować, jako że jest to książka, hm, lekko socrealistyczna :).

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: [M]Bogowie w fantasy i sf
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 10, 2007, 10:24:49 am »
To zdanie D1cka wysmienite.

A co do SF to moze Gwiezdne Wojny albo Duna?

This user possesses the following skills:

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M]Bogowie w fantasy i sf
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 10, 2007, 11:12:10 am »
Cytuj
A co do SF to moze Gwiezdne Wojny albo Duna?

 ;D  ;D  ;D

pasterz88

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 2
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: [M]Bogowie w fantasy i sf
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 10, 2007, 01:21:09 pm »
Cytuj
To zdanie D1cka wysmienite.

A co do SF to moze Gwiezdne Wojny albo Duna?


To moje zdanie  ;) Z SF Biorę "Wiarę naszych ojców" oraz "Dzienniki gwiazdowe". I starczy. Nie zaleca się brać więcej niż 4 książek do literatury podmiotu. Z każdej z nich w końcu mogą mi zadawać pytania. Problemem pozostaje Literatura przedmiotu (opracowania omawianego tematu). Dziś jadę kolejny raz do BN przygotowałem listę 8 książek do sprawdzenia a le wątpię czy coś tam się znajdzie. Postanowiłem wykorzystać przypis do "Opowiadań najlepszych" P K Dick'a składający się z 8 linijek (ale nikt o tym wiedzieć nie będzie z komisji)./ Ale coś jeszcze zwyczajnie muszę mieć. Niestety szkoła w dzisiejszych  jak i w dawnych czasach (jak pokazuje Gombrowicz) nie uznaje pracy twórczej ucznia. Wszystko ma być napisane na podstawie "czegoś" (co jest szczególnie widoczne w systemie oceniania matur).

Dziękuję za pomoc  :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 10, 2007, 01:22:11 pm wysłana przez pasterz88 »

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: [M]Bogowie w fantasy i sf
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 10, 2007, 01:43:37 pm »
ANIELA, ok przepraszam, to tez fantasy... ;)

This user possesses the following skills:

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: [M]Bogowie w fantasy i sf
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 10, 2007, 08:31:11 pm »
a ja zdaję na polonistykę w tym roku :)
jak będzie mowa o kimś o kim nie mam zielonego pojęcia to powiem tak:

"w zasadzie nigdy nie przyglądałem się bliżej jego/jej sztuce, ale mam wrażenie, że z większej perspektywy nawet nazwanie go/jej artystą naiwnym byłoby jawnym nadużyciem"

co myślisz ANIEL-ciu?  ::)
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: [M]Bogowie w fantasy i sf
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 10, 2007, 11:56:56 pm »
Cytuj
ANIELA, ok przepraszam, to tez fantasy... ;)

W imieniu jej wysokości księżniczki Lei przeprosiny waćpana przyjmuję :)

A poważnie - akurat podałeś 2 utwory, których przynależność gatunkowa jest mocno dyskusyjna i długo się można o to kłócić...

Draco, myślę, że będą oczekiwali dalszego ciągu :) No i odpowiedź średnia jak cię o Sabałę spytają albo Papuszę ;) Ale nie bój nic, nie mają takich podstępnych zwyczajów. Chociaż mnie na egzaminie pytano o wczesnośredniowieczne biskupstwa polskie... C u d o w n e pytanie po prostu... of course nie wiedziałam, że w Kamieniu Podolskim było ;D
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 10, 2007, 11:57:57 pm wysłana przez ANIEL-a »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: [M]Bogowie w fantasy i sf
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 11, 2007, 12:07:58 am »
Cytuj
Draco, myślę, że będą oczekiwali dalszego ciągu
Właśnie, najlepiej od razu powiedz, że NIENAWIDZISZ tego artysty, a potem patrz prosto w oczy - zależnie od reakcji możesz go nienawidzić bo taki kiepski albo bo taki dobry ;D. Obie postawy są rozpowszechnione wśród prawdziwycgh artystów, szczególnie zbuntowanych, no i ten rys młodopolski...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: [M]Bogowie w fantasy i sf
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 11, 2007, 12:44:33 am »
Cytuj
Cytuj
Draco, myślę, że będą oczekiwali dalszego ciągu
Właśnie, najlepiej od razu powiedz, że NIENAWIDZISZ tego artysty, a potem patrz prosto w oczy - zależnie od reakcji możesz go nienawidzić bo taki kiepski albo bo taki dobry ;D. Obie postawy są rozpowszechnione wśród prawdziwycgh artystów, szczególnie zbuntowanych, no i ten rys młodopolski...
całe mieszkanie obudziłem tak się śmiałem  :D

A moim najulubieńszym biskupstwem był Biskupin. A w Biskupinie mieszkali Słowianie....

http://bzdury.pl/film/2539/Kabaret_Moralnego_Niepokoju-Dzwoniec_na_egzaminie
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Terminus

  • Gość
Re: [M]Bogowie w fantasy i sf
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 11, 2007, 01:05:38 pm »
Takie to młode? Buff...

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: [M]Bogowie w fantasy i sf
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpnia 16, 2007, 07:33:15 pm »
Z bogów w fantasy to ja proponuję przede wszystkim "Opowieści z Malazańskiej Księgi Poległych" Eriksona. Konstrukcja świata złożona jak w dobrej SF, skomplikowany (i wciąż zmieniajacy się w wyniku zarówno wewnętrznych walk jak i awansu nowych śmierttelników do rzędu ascendentów), a przy tym tamtejsi bogowie to wyjatkowe, egoistyczne sk****, które mimo swej mocy posiadaja zadziwiająco ludzkie przywary (choc niektórych z nich mozna szczerze polubić).

A z SF, moze "Pana Światła" i "Wyspę Umarłych" Zelazny'ego (choć mozna dyskutować czy utwory te mieszczą sie w kryteriach naukowości, że czy zasługują raczej na wrzucenie do worka z napisem "fantasy"). Wspomnieć też należy o "boskich" AI w "Ogniu nad otchłanią" Vinge'a i w Orion's Arm.

Zaś z twórczosci niższych lotów przypomniałbym Ra z "Gwiezdnych Wrót".
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: [M]Bogowie w fantasy i sf
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpnia 16, 2007, 07:43:39 pm »
Zalozyles ze jednak ma poprawke? ;)

This user possesses the following skills: