Polski > DyLEMaty

Dobro, zło...

(1/3) > >>

Lieber Augustin:

--- Cytat: olkapolka w Listopada 10, 2021, 12:52:22 am ---Czy ja wiem? Czy chodzi o symbol trwałości? Czy kruchej...trwałości...;)
--- Koniec cytatu ---
Krucha trwałość...

Swobodne skojarzenie:
Зло мускулистее добра, но тленно; добро беспомощно, но неистребимо.
Zło jest bardziej muskularne niż dobro, ale przemijające; dobro jest kruche, lecz niezniszczalne.
(Anatolij MacReady-Stenroos)

sorry za offtop :)

olkapolka:

--- Cytat: Lieber Augustin w Listopada 10, 2021, 08:49:22 pm ---Зло мускулистее добра, но тленно; добро беспомощно, но неистребимо.
Zło jest bardziej muskularne niż dobro, ale przemijające; dobro jest kruche, lecz niezniszczalne.

--- Koniec cytatu ---
Bo czasem jest mniejszym...złem?;)

Lieber Augustin:

--- Cytat: olkapolka w Listopada 11, 2021, 06:57:46 pm ---Bo czasem jest mniejszym...złem?;)

--- Koniec cytatu ---
Cóż, na to niestety wygląda.
Niektórzy uważają, że życie to walka dobra ze złem. To nieprawda - życie to walka zła z jeszcze większym złem - tako rzecze Suworow.

Od czasów idealisty MacReady'ego-Stenroosa świat się zmienił. Czego byś nie tknął, tego nie ma: dobra nie ma, prawdy nie ma, Boga nie ma...
Jak żyć w takim świecie, Pani Administratorko? Jak żyć? :-\

Q:
Prawda jest - gdyby jej nie było poznanie naukowe by się nie sprawdzało. A jak żyć? Ze świadomością, iż - w pewnym sensie - nie samo zło istnieje, a samo dobro (tj. każdy robi to, co uważa za dobre, minimum dla siebie*).

* Przy czym - co wiąże się z tematem totalitaryzmów, w cieniu których omawiana trylogia wyrosła (ale i z trurlowymi Angstremkami kojarzy) - zastanawiam się czy dałoby się zdefiniować zło jako dobro zbyt radykalne, które z innymi dobrami się nie liczy?

Lieber Augustin:

--- Cytat: Q w Listopada 12, 2021, 10:05:05 am ---...tj. każdy robi to, co uważa za dobre, minimum dla siebie.

--- Koniec cytatu ---
Znaczy Kali czyni dobro, gdy kradnie krowy? ;)


--- Cytat: Q w Listopada 12, 2021, 10:05:05 am ---...zastanawiam się czy dałoby się zdefiniować zło jako dobro zbyt radykalne, które z innymi dobrami się nie liczy?

--- Koniec cytatu ---
Hm. Czy każde zło da się podciągnąć pod tę kategorię? A co ze złem, by tak ująć, nieludzkim? W sensie niezwiązanym bezpośrednio z czynami człowieka. Choroby, starość, śmierć?

ps. Może warto byłoby przenieść tę gadaninę gdzie indziej? Bo, prawdę powiedziawszy, pasuje do Akademii jak pięść do oka :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej