Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Hoko

Strony: [1] 2 3 ... 160
4
Hyde Park / Odp: Wojna
« dnia: Sierpień 01, 2022, 11:23:56 am »
LA,
orientujesz się może, jakie stosunki z ukraińskimi władzami miał ten oligarcha od zboża, co go Rosjanie  odstrzelili?

edit, z innej beczki
https://kresy.pl/wydarzenia/amerykanie-chcieli-zeby-polska-nieoficjalnie-dostarczala-ciezka-bron-ukrainie/

5
Hyde Park / Odp: Wojna
« dnia: Lipiec 31, 2022, 12:44:11 pm »

, bo u nas jakby wszyscy się już przyzwyczaili, i włożyli różowe okulary

To kogo Ty słuchasz?  :)

https://www.youtube.com/watch?v=7fRQa-Drdgo

https://www.youtube.com/watch?v=A1lcBBnoVeM

7
DyLEMaty / Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« dnia: Lipiec 28, 2022, 12:57:27 pm »
Q,
też śmiszne. Ciekawe, czy oni wierzą, że to realne, czy tylko mają nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto im sypnie groszem na dalsze teoretyzowanie  :)

Tu praktyka
https://quillette.com/2022/07/27/green-dreams-inflationary-realities/


8
DyLEMaty / Odp: Energetyka termojądrowa
« dnia: Lipiec 27, 2022, 01:13:27 pm »

9
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« dnia: Lipiec 27, 2022, 12:55:46 pm »
Zauważyliście, że ta "wilczyca" jest częściowo ogolona?

10
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« dnia: Lipiec 26, 2022, 09:37:28 pm »
Jaki tam Romulus. Mowgli to jest.

12
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« dnia: Lipiec 25, 2022, 09:42:28 am »
No liv dawaj z egzegezą. Ja kucam.  Cuś jakby wilczyca kapitolińska, z tym że kirgiska. I ten buddopodobny na wierzchu. W tle Jennifer Rush, to jest chciałem powiedzieć renifer. Ale power of love.

Kyrgyzstan-Nomads-Fashion-Festival  ;D

13
DyLEMaty / Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« dnia: Lipiec 24, 2022, 12:50:11 pm »
To mogłoby być do kategorii "co mnie ostatnio bardzo rozbawiło", ale tu też będzie jak ulał...  :)

https://techcrunch.com/2022/07/22/climate-vc-world-fund-quantum-computing-iqm/

14
DyLEMaty / Odp: Energetyka termojądrowa
« dnia: Lipiec 21, 2022, 10:03:06 am »
No dobra, jak zwał tak zwał, co prawda myślałem o czymś w stylu Nuclear Assault & Apocalyptic Fusion, ale może być i tak. A wrzuciłem to do tamtego wątku, w bo w energetyce jądrowej też się trochę dzieje i nie są to już tylko rzeczy "oczywiste", bo czy reaktory na solach, czy HTR, to, nawet jeśli koncepcyjnie znane od jakiegoś czasu, to w praktyce dotąd niewykorzystywane i odpowiednie technologie dopiero się wykluwają.

Wdzę, że dyskusja skupia się głównie na ITER, ale mnie w sumie bardziej interesują te mniej znane. General Fusion np., bardzo ciekawa koncepcja, mają budować prototyp przy współudziale rządu UK. Bardzo ciekawy jest projekt TAE - tylko ta temperatura, trzy miliardy stopni (choć niektórzy twierdzą, że w sumie może wystarczyć miliard...)

A tu o tym, że jak już ITER powstanie, to może mu braknąć paliwa  :)
https://www.science.org/content/article/fusion-power-may-run-fuel-even-gets-started

15
DyLEMaty / Odp: Eksploracja Kosmosu
« dnia: Lipiec 15, 2022, 10:35:22 am »
Wartość tych zdjęć jest przede wszystkim taka, że świadczą o tym, że wszystko działa - to przecież bardzo precyzyjny i skomplikowany przyrząd, robiony "jednorazowo", więc bez jakiegoś większego próbowania, do tego przebył daleki i trudny transport. Tu, na każdym etapie, było mnóstwo rzeczy, które mogły pójść nie tak, jak powinny. Więc można się cieszyć - i czekać na konkrety, badawcze, nie medialne. A swoją drogą, te zdjęcia rozpatrywane w kategoriach artystycznych to niezły kiczor jest. Kto to kolorował?!


Natomiast, gdyby mnie dziś ktoś zapytał, czy wydać dziesięć (piętnaście, dwadzieścia) miliardów na kolejny (po JWST) teleskop, czy na czysto amerykańskie, a więc nie obciążone biurokracją ITER-a, badania nad fuzją, to głosowałbym za fuzją.
 
Ktoś mógłby powiedzieć, że taki bogaty kraj, jak USA stać na jedno i drugie, ale USA (prawie na pewno) nie prowadzą własnych badań nad fuzją na dużą skalę.

Biorąc pod uwagę zaangażowane instytucje/kraje i czas, na jaki rozłożona była budowa teleskopu, ta kwota to pikuś. Przerzucenie tych pieniędzy na badania nad fuzją niczego by pewnie, w kwestii fuzji, nie zmieniło. Bo tu problemem nie są pieniądze. Długoterminowe zyski z tego, gdyby się udało, będą tak duże, że pieniądze znalazłyby się bez problemu - 10, 50, 100 miliardów, żaden problem, jest wielu ludzi i wiele firm na tyle bogatych, żeby w to zainwestować: pod warunkiem, że istniałaby jakaś konkretna, szacowalna szansa na to, że to się w przewidywalnym czasie da zrobić. Problemem wciąż jest technologia. Firm, które w USA się tym zajmują, jest wiele. Czy to są badania na dużą skalę? - zależy jak patrzeć. Ale to już odrębny temat - a że miałem już jakiś czas temu ochotę o tym pogadać, to wreszcie się zbiorę. Żeby nie mnożyć nowych wątków nadaremno (bo i w ich ilości, i w przypasowaniu do kategorii nadrzędnych mamy wiadomą stajnię ::) ), pociągnę to w temacie o reaktorach torowych - o tym też można znowu pogadać, bo trochę czasu minęło, a tematy się wiążą. Kto mocen, niech zmieni tytuł wątku na bardziej adekwatny :)

https://forum.lem.pl/index.php?topic=1530.msg92863#msg92863

Strony: [1] 2 3 ... 160