Autor Wątek: ZUS a swobody obywatelskie (było: Demokracja)  (Przeczytany 26560 razy)

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: ZUS a swobody obywatelskie (było: Demokracja)
« Odpowiedź #60 dnia: Października 31, 2011, 07:55:22 pm »
Rozcinam, zmieniam temat. Powodzenia w TK:)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Re: ZUS a swobody obywatelskie (było: Demokracja)
« Odpowiedź #61 dnia: Listopada 02, 2011, 02:57:51 pm »
Tym niemniej "ogólna zasada" jest taka, że jak ktoś pracuje na umowę o pracę to wszystkie składki odciągane są procentowo od poborów. Nie jest więc tak (chyba?), że ta składka ma określoną, sztywną wysokość "na obywatela", tylko zależy ona od tego, ile ów obywatel zarabia. Nie chcę tu występować w roli obrońcy polskiego systemu ubezp. społ. który jest uważam porąbany jak nie wiem co (głównie z powodu zaszłości) ale widzę w tym taką logikę, że ile dostaniesz remerytury to sobie w pewnym zakresie decyduj sam, na zdrowie idzie z rozdzielnika i tyle bo państwo i tak będzie cię leczyć (jak - inna sprawa).

Jasne - składka jest procentowa - od zarobków. Z każdym ubezpieczeniem zusowym tak jest - z tym, że prowadzący dział. gosp. mają ustawione minimum i jeśli zarabiasz mniej to nikogo nie obchodzi i płacisz od podstawy ustalonej - większej .
Jeśli chodzi o emerytalne - rzeczywiście są zapisywane na indywidualnym koncie (pieniędzy nie ma, ale zapis jest;) ) a te ze zdrowotnego wpadają do wspólnego worka. I tym zasłania się ZUS/NFZ: solidarnością społeczną.
Niemniej: nie widzę powodu by kogoś bardziej przedsiębiorczego lub chcącego dorobić do mizernej wypłaty obarczać - oprócz oczywistego podatku - ubezpieczeniem które NIC nie daje ubezpieczającemu się.
Zobacz maziek jaka to fikcja: masz np. do zapłacenia 500 zł podatku i 244zl zdrowotnego. Zdrowotne wędruje do NFZ, podatek do skarbu państwa - część zostaje w gminie. Płacąc podatek wspomagasz więc m.in. swoją gminę. Kiedy odliczasz zdrowotne to podatku płacisz około 290 zł - gmina ma mniej i skarb państwa też. Wygląda oki? Nie, bo miast 500 zł podatku płacisz 290zł i 244zł czyli 534 zł:)Po prostu Twoje pieniądze są przekierowane do NFZ a Ty płacisz więcej i NIC z tego nie masz dodatkowo:) Dlatego jestem przeciwna płaceniu z każdego rodzaju działalności zdrowotnego.
Zobacz jak to wygląda od zarobionego 1000: 180 zł podatku, 244 zł zdrowotnego - odliczasz wychodzi, że podatku nie płacisz. "Tylko" 244 zł ubezpieczenia. Jeśli nie byłoby zdrowotnego dodatkowego płacisz 180 zł:) 64zł w plecy. Im mniej, tym więcej płacisz:)Ciężko coś dorobić.
Dlatego ja się tak łatwo z tym nie godzę.Tym tropem można wprowadzić dublowane ubezpieczenie obowiazkowe od każdej szkody - ku solidarności społecznej...i naprawdę nie chodzi o koce i strzały ;)
Tak sobie myślę, że z grubsza się zgadzamy w ocenie systemu - jeno Ty masz większą tolerancję, przyzwolenie na pewne - wg Ciebie - jak to nazwać? koszta społeczne?;)

P.S. Forum skoczyło - w dodatku ( jak zwykle ) w czasie nie jesteśmy przesunięci;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: ZUS a swobody obywatelskie (było: Demokracja)
« Odpowiedź #62 dnia: Listopada 02, 2011, 05:35:28 pm »
Zgadzam się z Tobą. Dla mnie punktem odniesienia jest praca na etacie, może dlatego nieco inaczej na to patrzę.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: ZUS a swobody obywatelskie (było: Demokracja)
« Odpowiedź #63 dnia: Listopada 02, 2011, 10:00:35 pm »
O ZUSie, jego dzialaniu i przyszlosci juz pisalem, nie ma sensu sie powtarzac, a kazdy nastepny kawalek informacji z jakim sie zapoznaje, o stanie finansow tegoz, utwierdza mnie w przekonaniu, ze jest to instytucja podobna czarnej dziurze. Mowiac w skrocie ZUS jest bankrutem dopozyczajacym kazdego roku coraz wiecej na splate zobowiazan, bo biezace skladki juz dawno na to nie wystarczaja. I tak i tak zobowiazania bedzie musialo przejac panstwo (czyt. podatnik, a takze emeryt, ktory juz raz na emeryture placil).
 Ale tak troche off topic dowiedzialem sie innej ciekawej rzeczy, a mianowicie ze w Polsce, ale nie tylko, bo np. w UK czy Niemczech tez, podatnik placi juz podatki od podatkow  :o . Mianowicie przy zakupie paliwa placi sie duza akcyze i do tego VAT. A vat jest naliczany nie od ceny paliwa, tylko od tejze + akcyzy. Piekne!