Autor Wątek: Wokół Lema się dzieje  (Przeczytany 301167 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #405 dnia: Czerwca 30, 2020, 08:43:37 pm »
Aaaa..toś doedytował...bo chciałam się rzepnąć tego jednego zdania
Rozpad Unii Europejskiej i zbrodnicze nazistowskie eksperymenty mieszają się na scenie Teatru Ludowego z pseudofilozoficznymi wywodami i ckliwym melodramatem.
 - bez względu czego wynikiem jest realizacja tego modułu... chyba nie ogarniam spektaklu dla osób niewidomych i słabowidzących...chociaż pamiętam, że po odwarstwieniu siatkówki, z zaklejonymi oczami, odchylając waciki grałam w karty i czytałam to  i owo, ale teatr? Hmmm...
Niemniej - kreacja ma swe granice - nawet jeśli jest kierowana do osób, które czegoś nie widzą - ale słyszą? wyczuwają? - jeśli te tematy się pojawiają to wiadomo kto - dalibóg - je tam umieścił;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #406 dnia: Czerwca 30, 2020, 08:53:43 pm »
...chociaż pamiętam, że po odwarstwieniu siatkówki, z zaklejonymi oczami, odchylając waciki grałam w karty...
Co nałóg - to jednak nałóg...  ;)
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #407 dnia: Czerwca 30, 2020, 09:09:33 pm »
Cytuj
Co nałóg - to jednak nałóg... 
Karciany? Chyba jeden z fajniejszych, ale nie wiem - jestem pozbawiony.
Cytuj
Rozpad Unii Europejskiej i zbrodnicze nazistowskie eksperymenty mieszają się na scenie Teatru Ludowego z pseudofilozoficznymi wywodami i ckliwym melodramatem.
 - bez względu czego wynikiem jest realizacja tego modułu... chyba nie ogarniam spektaklu dla osób niewidomych i słabowidzących...chociaż pamiętam, że po odwarstwieniu siatkówki, z zaklejonymi oczami, odchylając waciki grałam w karty i czytałam to  i owo, ale teatr? Hmmm...
Niemniej - kreacja ma swe granice - nawet jeśli jest kierowana do osób, które czegoś nie widzą - ale słyszą? wyczuwają? - jeśli te tematy się pojawiają to wiadomo kto - dalibóg - je tam umieścił;)
Może masz rację, ale trudno tak po samej recenzji orzekać - trzeba by znać reputację recenzenta. Może tępy i czegoś nie zrozumiał? - to zjechał po swojemu tym najbardziej wyświechtanym zwrotem, by zabić.
Czy kreacja ma granice? Nie wiem. Różnie gadają.
Eksperymenty nazistowskie mi nie przeszkadzają, to bardzo lemowe, i po Gajewskiej wręcz naturalne, że deux ex machina wyskakuje zupełnie nie a`propos  jakiś Rapaport. Trudniej ulokować w tym wszystkim rozpad UE.  :D
Natomiast pomysł jest pojemny, bo podejrzewam, że z Solaris wzięto ujawnianie przez ocean, stany podświadomości różnych ludzi i jakoś to zaktualizowano. Strach, lęki, fobie...
Choć po zajawce, faktycznie - rzecz ma niewiele wspólnego z lemowskim Solaris. Wygląda na jakąś psychodramę.
Co to jest Solaris? Co to za czyściec i kim są ci ludzie tutaj? Dlaczego tu są? Przed czym uciekli? Wszyscy oni natrafili na rzeczywistość, która ich dusiła. I dusząc się, zaczęli walczyć o życie. Dusisz się, pytał we śnie Sartoriusa jego ojciec. Dusisz się? Idź do lasu. Tam jest przestrzeń, tam jest powietrze. Okłamałeś siebie, szukając życia gdzie indziej. Ono było w lesie. Pod ziemią i nad ziemią. W korzeniach, które łączą się ze sobą, tworząc niezawodną, życiodajną komunikacyjną sieć, wspólnotę drzew. Dusisz się, pytała Harey Krisa, a on nie potrafił jej odpowiedzieć szczerze na to pytanie. A kiedy wreszcie odpowiedział, nie pozostało jej nic innego niż to, co zrobiła.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 30, 2020, 09:18:33 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #408 dnia: Czerwca 30, 2020, 10:27:15 pm »
...chociaż pamiętam, że po odwarstwieniu siatkówki, z zaklejonymi oczami, odchylając waciki grałam w karty...
Co nałóg - to jednak nałóg...  ;)
Co robić...podobno najlepszym sposobem na pokusę jest uleganie jej - ale! przecież nie sama ze sobą grałam - czyli to musiał być oddział uzależnieńców -  bo kilka osób te waciki...nomen omen grał z nami sanitariusz - Maciek;))
Wtedy na topie były kierki i przy rozbójniku temperatura wzrastała:)
Może masz rację, ale trudno tak po samej recenzji orzekać - trzeba by znać reputację recenzenta. Może tępy i czegoś nie zrozumiał? - to zjechał po swojemu tym najbardziej wyświechtanym zwrotem, by zabić.
Może.  Przyjęłam za pewnik, że nie pisałby o UE i nazistowskich eksperymentach gdyby te nie wystąpiły w spektaklu - jeśli jednak nie...to z niego niezgorszy fantasta;)
Ktoś tu w każdem razie dodaje DNA:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #409 dnia: Lipca 01, 2020, 04:09:44 pm »
TEOHIPHIP czyli Telechroniczna Optymalizacja Historii Powszechnej Hyperputerem wg „Podróży 20” z „Dzienników Gwiazdowych” Stanisława Lema.

ADAPTACJA I REŻYSERIA: Grzegorz Kujawiński

OBSADA: Piotr Rogalski, Bartłomiej Sudak, Dorian Zypper, Oliwer Zypper


https://ostatniatawerna.pl/juz-dzis-o-1800-teatr-gdynia-glowna-oraz-miasto-gdynia-zapraszaja-na-premiere-online/


https://www.youtube.com/watch?v=FhRBqQt58SE&feature=emb_title
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #410 dnia: Lipca 02, 2020, 04:54:33 pm »
A ponadto szykuje się animowana ekranizacja "Uranowych uszu", zatytułowana "Kosmogonik":
https://pananimacja.pl/2020/06/09/kosmogonik-zapowiedziano-polska-animacje-na-podstawie-opowiadania-stanislawa-lema/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #411 dnia: Lipca 08, 2020, 09:35:16 pm »
TEOHIPHIP czyli Telechroniczna Optymalizacja Historii Powszechnej Hyperputerem wg „Podróży 20” z „Dzienników Gwiazdowych” Stanisława Lema.

Po raz wtóry:
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #412 dnia: Lipca 18, 2020, 08:13:52 pm »
 - Konkurencja nam rośnie - pomyślało się po pierwszym vju.
     - Eeee..najbardziej to chyba dla lemologa  :) - rezonowało echo po drugim vju.
           - Trzecie vju dorzuciło konkrety.
I oto one.
Już na jesieni w Internecie pojawi się portal w pełni poświęcony Stanisławowi Lemowi. W bazie strony internetowej, oprócz bibliografii Lema, znajdą się też między innymi naukowe opracowania o twórczości polskiego pisarza.
https://firr.org.pl/aktualnosci/bibliografia-stanislawa-lema-na-wolnych-licencjach-7613/

Grant przyznano w ramach programu „Kultura w sieci”, który ogłosiło Narodowe Centrum Kultury na początku tego roku. W ramach zaplanowanych zadań zostanie utworzony portal poświęcony bibliografii z informacjami o niej, o Stanisławie Lemie, naukowcach i publicystach, którzy się Lemem zajmowali oraz – co najważniejsze – z bazą danych zawierającą 2000 opisów bibliograficznych dotyczących twórczości Lema i opracowań o nim. „Bibliografia…” była opublikowana w Toruniu roku 2006 i znajduje się w katalogach naukowych kraju (pliki są do pobrania na wolnej licencji)
https://uwolnijnauke.pl/archiwa/3599
A to konkrety, skądś mi znana ta formuła  ::)

Struktura bibliografii i bazy danych

Wstęp (wyjaśnienia do bibliografii)
Wyszukiwanie (mechanizm obsługujący przeszukiwanie zasobów)

Twórczość literacka (Lema)
•Wydawnictwa zwarte (podbaza)
 •Utwory rozproszone publikowane w antologiach (podbaza)
•Utwory rozproszone publikowane w prasie (podbaza)
•Publicystyka (podbaza)
•Posłowia (podbaza)
•Wywiady (podbaza)

O twórczości (Lema)
•Opracowania ogólne (podbaza)
 - Książki o Lemie (podbaza)

 •Opracowania szczegółowe
  - Artykuły w prasie (podbaza)
  - Szkice i eseje w wydawnictwach książkowych (podbaza)
  - Dedykacje i parodie (podbaza)
  - Audycje radiowe (podbaza)
  - -Audycje telewizyjne (podbaza)
  - Prace magisterskie (podbaza)

Varia
•Adaptacje teatralne (podbaza)
•Adaptacje filmowe (podbaza)
•Adaptacje radiowe (podbaza)

Dodatki
•Kalendarium (tekst)
•Nagrody (tekst)
•„Lemolodzy” (tekst)
•Źródła bibliograficzne (tekst)
•Spis czasopism (podbaza)
•Wykaz skrótów (tekst) Indeksy – listy haseł tylko do przeglądania
•Indeks nazw osobowych
 •Indeks tytułów dzieł Lema
•Indeks ogólny
https://kpbc.ukw.edu.pl/Content/29281/lem3.pdf

Ciekawe czy muzykalia o Lemie się załapią  :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #413 dnia: Lipca 18, 2020, 08:30:45 pm »
Uff, za projekt odpowiadają p. Bożena Bednarek-Michalska i fachowcy ze Stowarzyszenia EBIB, Biblioteki Jagiellońskiej i Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, a przez chwilę przeszedł mnie straszny lęk, że może grant poszedł do kagana z profesorem Kajtochem.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #414 dnia: Lipca 18, 2020, 08:53:19 pm »
Aha...to przekopiują wszystko stąd i dostaną grant - już dostali. Super!:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #415 dnia: Lipca 18, 2020, 08:55:08 pm »
Cytuj
że może grant poszedł do kagana z profesorem Kajtochem.
Aż tak?
Zrównałeś?
Nie znam prac profesora Kajtocha, ale anturaż medialny ma solidny. Natomiast zapoznałem się z twórczością Kellera i trudno mi sobie wyobrazić mniej rzetelne podejście do faktów, a zwłaszcza źródeł, choć rzeczonemu nie są one potrzebne by stawiać tezy  - on "wie" ... stąd nawet nie wspominam o krytycznej analizie źródła, bo takowa nie występuje.  To cofniecie historiografii do czasów sprzed Herodota.
Dlatego wyrażam zdziwienie.
Aha...to przekopiują wszystko stąd i dostaną grant - już dostali. Super!:)
Chyba nie, to stara robota, z 2006 roku. I zdaje się, na nim się kończy... chociaż...coś  tam ze dwa lata temu skrzat wspominał o pracach lemologicznych na UMK?
Bibliografia Stanisława Lema powstawała w latach 1990-2003 i obejmuje materiał za lata 1945-2000
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #416 dnia: Lipca 18, 2020, 09:01:12 pm »
Aha...to przekopiują wszystko stąd i dostaną grant - już dostali. Super!:)
Chyba nie, to stara robota, z 2006 roku. I zdaje się, na nim się kończy... chociaż...coś  tam ze dwa lata temu skrzat wspominał o pracach lemologicznych na UMK?
Aha - wpadłam i zrozumiałam, że to jakiś news...to cofam!:)

Wklep sobie nazwisko na "K" w wyszukiwarkę do pracy "k". Kropka w kropkę - tezy.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #417 dnia: Lipca 18, 2020, 09:08:20 pm »
Cytuj
Aha - wpadłam i zrozumiałam, że to jakiś news...to cofam!:)
Newsem chyba będzie upublicznienie tego na specjalnej stronie internetowej...ba, portalu.  :)
Może zaktualizowane?
Cytuj
Wklep sobie nazwisko na "K" w wyszukiwarkę do pracy "k". Kropka w kropkę - tezy.
???
Że obaj Panowie na K to samo twierdzą?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #418 dnia: Lipca 18, 2020, 09:13:48 pm »
Aż tak?
Zrównałeś?
Nie znam prac profesora Kajtocha, ale anturaż medialny ma solidny. Natomiast zapoznałem się z twórczością Kellera i trudno mi sobie wyobrazić mniej rzetelne podejście do faktów, a zwłaszcza źródeł, choć rzeczonemu nie są one potrzebne by stawiać tezy  - on "wie"

Całościowo nie zrównuję, z przyczyn, które wyliczyłeś, i nawet doceniam dawny kajtochowy dorobek* (nic z niego nie pamiętam, jeśli chodzi o szczegóły, ale niejasne - zasadniczo pozytywne - wrażenie zostało). Jednak po tym, jak zgodził się współsygnować (albo i współtworzyć, nie zaglądałem za kulisy) kaganowy paszkwil, i w świetle tego, jak się nam tu przedstawił (bo Antybeton to na 90+% on, rzuć okiem na mail w profilu), nie mogę nie uznać, że zachorował na kaganizm, i jego przyszłe dzieła mogłyby okazać się znacząco mniej sympatyczne od przeszłych, mówiąc dość oględnie. (Zresztą - co przypomniała olka - już od jakiegoś czasu poglądy obu panów K. niebezpiecznie się do siebie zbliżały.)

* Choćby ten słynny, kilkakrotnie aktualizowany, tekst o "Solaris":
https://www.fahrenheit.net.pl/archiwum/f24/19.html
« Ostatnia zmiana: Lipca 18, 2020, 09:30:02 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #419 dnia: Lipca 18, 2020, 09:34:05 pm »
Cytuj
Jednak po tym, jak zgodził się współsygnować (albo i współtworzyć, nie zaglądałem za kulisy) kaganowy paszkwil,
Ale ja tam nie widziałem udziału i kontrasygnaty Kajtocha. Hmm.. tyle, że jest cytowany, ale i Bereś jest, i masa innych.
Cytuj
i w świetle tego, jak się nam tu przedstawił (bo Antybeton to na 90+% on, rzuć okiem na mail w profilu), nie mogę nie uznać, że zachorował na kaganizm,
Tak, czytałem oba  :)
Szczerze, to pomyślałem, że Antybeton (nick zobowiązuje), nie czytał roboty Kellera.
Sam w swoim wpisie popełnił kilka istotnych błędów z kategorii mniemanologii. A już "twardymi dowodami" rozbawił.
Nie sądziłem, że osoba po maturze może tak licho rozumować (antyrozumować?), zatem uznałem, że nie czytał.
I tego się trzymam.  :)
Ale może wiecie więcej?

Cytuj
już od jakiegoś czasu poglądy obu panów K. niebezpiecznie się do siebie zbliżały.)

* Choćby ten słynny, kilkakrotnie aktualizowany, tekst o "Solaris":
https://www.fahrenheit.net.pl/archiwum/f24/19.html
Przeczytałem ten wstęp i nic tam kontrowersyjnego nie znalazłem. Tym bardziej kaganowego.
« Ostatnia zmiana: Lipca 18, 2020, 09:48:38 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana