Autor Wątek: Co tępora, to mores...!  (Przeczytany 491464 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #825 dnia: Grudnia 15, 2019, 07:40:03 pm »
Napisałem wyraźnie

Jak już tak pierwszeństwa sobie wytykamy - w sprawie Korei:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1570.msg69506#msg69506
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1570.msg69517#msg69517

Ech, zatęskniło się za wspólnotą pierwotną.

Ciekawe co by na jaw wylazło, gdyby pismo wynaleziono ciut wcześniej? 8)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 15, 2019, 07:45:26 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #826 dnia: Grudnia 16, 2019, 01:47:07 am »
Cytuj
demoludy określa się w teorii ekonomii jako różne odmiany kapitalizmu ‎państwowego.
Chyba był to bardziej kapitalizm partyjny.
Sądząc po tym kto majątek zajumał jak się już te państwo, jak by je zwał, posypało.
Cytuj
Ciekawe co by na jaw wylazło, gdyby pismo wynaleziono ciut wcześniej?
Pewnie to, że ze względu na niski poziom sił wytwórczych trzeba było więcej depopulować ręcznie.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 16, 2019, 01:57:55 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Kagan

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #827 dnia: Grudnia 16, 2019, 08:33:06 am »
Cytuj

Kapitalizm, tak samo jak przed nim niewolnictwo i feudalizm, pokonuje, i to od ponad 200 lat ‎problemy które sam stwarza,

Ech, zatęskniło się za wspólnotą pierwotną. Może i baza była kiepska, ale za to ‎nadbudowa..taka szlachetna. I pomyśleć, że wszystko co złe przez ten produkt dodatkowy - ‎istny Mefisto materializmu.  ::)

Ta baza była ekologiczna i samo-odnawialna. Ale, jak widać, nie odpowiadała ona naszym ‎przodkom, tak jak i dziś nie odpowiadają nam fantasmagorie ekoterrorystów. Człowiek jest ‎bowiem z natury drapieżnikiem żyjącym w stadach, a te, aby sprawnie operować, muszą mieć ‎strukturę hierarchiczną, czyli inaczej klasową a drapieżnik musi mieć ofiary, aby przeżyć. ‎Zwierzęta roślinożerne też są zresztą de facto drapieżnikami, jako iż aby przeżyć, muszą one ‎mordować rośliny, które, jak wiadomo, mają system nerwowy, a więc też czują.‎


Ale Lem tego o Korei i generalnie o „demoludach” nigdy nie napisał, nawet po roku 1990, kiedy ‎to już nic mu za to nie groziło, mimo iż zwracałem mu na to uwagę i to pisemnie. Ale przecież ‎Lem o ekonomii i politologii nie miał nawet elementarnego pojęcia. Dla Lema, to ex-komunista, ‎wandal, bezideowy karierowicz i nieuk Balcerowicz, ten niszczyciel polskiej gospodarki, a co za ‎tym idzie i polskiej nauki, człowiek, który w czasach pokoju wypędził z Polski miliony ‎zdrowych i chętnych do pracy Polek i Polaków, był nie tylko że ekonomistą, ale nawet i wielkim ‎ekonomistą.‎

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #828 dnia: Grudnia 21, 2019, 11:04:53 pm »
Pieniądze leżą na ulic - to jednak prawda. Z tym, że trzeba mieć jakąś neo...stradę.
Kiedyś to się ktoś z rodziny przebrał, ostatecznie sąsiad, i już.
Na kolano wziął, przepytał czy grzeczne było, bo są i te rózgi...... a teraz?
W warszawskiej firmie Twój Bohater.pl rozmowa z Mikołajem przez internet kosztuje 149 zł. za 10 minut W cenie jest pamiątkowe nagranie. Jak podkreśla Lidia Kotowska, założycielka firmy, dzieciom ten rodzaj kontaktu się podoba.
https://dzienniklodzki.pl/mikolaj-zadzwoni-przez-skype-wirtualne-spotkania-z-mikolajem-coraz-bardziej-popularne/ar/c1-14665667
« Ostatnia zmiana: Grudnia 21, 2019, 11:11:13 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #829 dnia: Grudnia 21, 2019, 11:15:02 pm »
Wszystko, ale to ABSOLUTNIE wszystko, co ukazuje się w mediach, jest albo czystą żywą gołą nieprawdą, albo przynajmniej solidnym fejkiem.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #830 dnia: Grudnia 22, 2019, 12:56:38 am »
Zważywszy, że powyższą opinię wygłoszono z pomocą forum internetowego (a więc jednego z mediów; konkretniej tzw. nowych mediów*), a wygłaszającym jest dumny wieloletni pracownik mediów starych, mamy tu do czynienia ze spóźnioną - mniej lub bardziej świadomą - powtórką z Eubulidesa. Albo ze sri Syadastiego (Sya-dasti-sya-nasti-sya-davak-tav-yaska!).  ;D

* Szerzej:
https://www.researchgate.net/publication/278924063_Nowe_media_a_nowe_gatunki_-_wstepna_charakterystyka_genologiczna_internetowego_forum_dyskusyjnego
« Ostatnia zmiana: Grudnia 22, 2019, 03:32:33 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #831 dnia: Grudnia 22, 2019, 01:34:29 am »
Cytuj
mamy tu do czynienia ze spóźnioną - mniej lub bardziej świadomą - powtórką z Eubulidesa.
Lub z pewnego kretyńczyka, który natchnął wzmiankowanego megarejczyka. W kolejnym kroku można wejść w dyskurs o różnicy między wszystkim a absolutnie wszystkim.
Żywa a dodatkowo goła nieprawda w drugim semestrze...  :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Kagan

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #832 dnia: Grudnia 22, 2019, 09:16:09 am »
Frajerów jak widać nie brakuje...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #833 dnia: Grudnia 22, 2019, 06:25:33 pm »
Te paradoksy, to przepraszam, świadom swej małości wobec myśli filozoficznej Greków, można o kant wiadomo czego... Jaka jest definicja kłamcy? Jeśli kłamca to jest ktoś, kto ZAWSZE kłamie, to kłamca nie może powiedzieć "jestem kłamcą" (zgodnie z definicją sytuacja niemożliwa) - paradoks znika. Jeśli kłamca jest kimś, kto CZASEM kłamie - paradoks znika (akurat nie kłamał).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #834 dnia: Grudnia 22, 2019, 06:42:16 pm »
Te paradoksy, to przepraszam, świadom swej małości wobec myśli filozoficznej Greków, można o kant wiadomo czego... Jaka jest definicja kłamcy? Jeśli kłamca to jest ktoś, kto ZAWSZE kłamie, to kłamca nie może powiedzieć "jestem kłamcą" (zgodnie z definicją sytuacja niemożliwa) - paradoks znika. Jeśli kłamca jest kimś, kto CZASEM kłamie - paradoks znika (akurat nie kłamał).

e... kłamca czy nie - może powiedzieć wszystko, nikt mu nie zabroni, etykieta jest przyznawana z zewnątrz :)

- jest gość, który dotąd zawsze kłamał, czyli wg etykiety jest kłamcą
- i teraz mówi: jestem kłamcą

To mówi to jako kłamca czy jako nie-kłamca?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #835 dnia: Grudnia 22, 2019, 06:54:15 pm »
Fakt (stwierdzony empirycznie), że gość do tej pory ZAWSZE kłamał, nie jest dowodem na to, że nie może złośliwie powiedzieć prawdy.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #836 dnia: Grudnia 23, 2019, 04:12:39 pm »
Ale w czym problem? Nie chodzi o kłamcę, tylko o język.

Inaczej:

zdanie niżej jest fałszywe
zdanie wyżej jest prawdziwe

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #837 dnia: Grudnia 23, 2019, 09:05:11 pm »
- jest gość, który dotąd zawsze kłamał, czyli wg etykiety jest kłamcą
- i teraz mówi: jestem kłamcą

To mówi to jako kłamca czy jako nie-kłamca?
Cytuj
Inaczej:

zdanie niżej jest fałszywe
zdanie wyżej jest prawdziwe
Istnieje taki układ logiczny - bramka NOT. Jeśli na wejściu bramki jest logiczna jedynka, to na wyjściu zero, i vice versa.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bramka_NOT
Taka bramka ze spiętymi na krótko wejściem i wyjściem

nie może znajdować się w stanie stabilnym, toteż wydaje mi się w pewnym sensie odpowiednikiem powyższego  paradoksu.
Natura wynalazła „niestacjonarne” rozwiązanie „paradoksu” – w czwartym wymiarze, w czasie – układz wykonuje drgania, oscylacje.
Więc może – per analogiam – ów „pewien człowiek” Eubulidesa raz kłamie, a raz mówi prawdę? To znaczy, z bardzo wysoką częstotliwością, setki raz na sekundę albo i więcej, zamienia się z kłamcy w prawdomówcę i z powrotem? ;) :D

...pogląd mecenasa Wurpla, że Mattrass bywa bądź planetą, bądź robotem, bądź niczym zgoła, który miał, jako wypośrodkowany, zadowolić wszystkich, wywołał powszechną wściekłość i nie znalazł, poza jego twórcą, żadnego zwolennika. :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #838 dnia: Grudnia 23, 2019, 09:11:30 pm »
No jo, syćko mówiąc po góralsku się zgadza, z tym, że nie wiadomo, czy pierwsze zdanie jest fałszywe (w życiu). Jeśli kłamca zawsze kłamie - pierwsze zdanie (ja kłamię) nie jest fałszywe a niemożliwe. To tak jakby założyć, że dziedzina jakiegoś równania jest <0, nieskończoność) a potem pytać co będzie, jak się podstawi -2. Nic nie będzie, bo nie można podstawić.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #839 dnia: Grudnia 23, 2019, 09:21:40 pm »
No, dziedziną rownania y=sqrt(x) jest właściwie 0, +nieskończoność, a niemniej liczba "i" istnieje ???