Autor Wątek: Kwiz  (Przeczytany 551946 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1575 dnia: Maja 28, 2020, 06:20:19 pm »
« Ostatnia zmiana: Maja 28, 2020, 11:27:54 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1576 dnia: Maja 28, 2020, 08:23:22 pm »
Cytuj
Wychynąć.
Pan pisał: "bez przedrostków".
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1609.msg81646#msg81646
Czy „wy-” to przypadkiem nie przedrostek?

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1577 dnia: Maja 28, 2020, 11:03:16 pm »
Czy jest słowo "chynąć"?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1578 dnia: Maja 29, 2020, 09:26:45 am »
I co z tego, proszę Pana, że takiego słowa nie ma?
Weźmy np. czasownik "przepraszać". Na mój rozum, osobne słowo "praszać" też chyba nie istnieje, tym niemniej "prze" - niewątpliwy przedrostek.

Wiarygodna i miarodajna strona podaje synonimy do "wychynąć": wychylić się, wysunąć się, wyłonić się, wynurzyć się
https://www.synonimy.pl/synonim/wychynąć/
Czy i w tych wyrazach "wy-" to nie przedrostek?

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1579 dnia: Maja 29, 2020, 12:08:39 pm »
Mam wrażenie, że o przedrostkach wspomniałem ubocznie, nie w zagadce, tylko w innym wątku oraz w trybie przypuszczającym.

Pana strona mi się nie otwiera, ale jej sugerowanej treści nie zaprzeczam.

A ta przytoczona przeze mnie strona nie jest miarodajna i wiarygodna?

Jaki jest czas teraźniejszy dla pierwszej osoby liczby pojedynczej od czasownika wychynąć? W przeszłości wychynąłem, w przyszłości wychynę, a co robię teraz?

R.

następny kwiz: ile jest przedrostków pasujących do słowa "pieprzyć"?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1580 dnia: Maja 29, 2020, 10:15:20 pm »
Cytuj
Jaki jest czas teraźniejszy dla pierwszej osoby liczby pojedynczej od czasownika wychynąć? W przeszłości wychynąłem, w przyszłości wychynę, a co robię teraz?
...bierzemy za wzór najbliższe prawdy słówko „wychylać” i lecimy z koksem:
ja wychynam
ty wychynasz
on,ona, ono wychyna
my wychynamy
wy wychynacie
oni,one wychynają

 ;D ;D
http://musierowicz.com.pl/mm/?p=4582

Cytuj
następny kwiz: ile jest przedrostków pasujących do słowa "pieprzyć"?
Repetitio est mater studiorum ;)
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1583.msg76451#msg76451

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1581 dnia: Maja 29, 2020, 11:57:16 pm »
Co do powtarzania, to bardzo Panu dziękuję za twarde wskazanie mojej starczej niepamięci. Kompletnie zapomniałem :-(

Co do Pana przykładów/odmian bezokolicznika "wychynąć" w pierwszej osobie czasu teraźniejszego, to wszystkie Pana przykłady/odmiany są błędne, ponieważ nie istnieją w polszczyźnie. "Wychylać" jest, a "wychynąć" nie ma.

Spytam a propos: co, Pana zdaniem, jest twardym/niezbitym (powszechnie uznawanym)  kryterium istnienia/nieistnienia jakiegoś słowa w polszczyźnie?

Co do podanego linka: jaki on ma związek z kwizem?

R.
 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1582 dnia: Maja 30, 2020, 09:27:32 am »
Co do Pana przykładów/odmian bezokolicznika "wychynąć"
/.../
Co do podanego linka: jaki on ma związek z kwizem?
Związek bezpośredni. To, co Pan pochopnie uznał za „moje przykłady/odmiany”, faktycznie jest cytatem z linkowanej strony. Żartobliwym oczywiście :)

Cytuj
Spytam a propos: co, Pana zdaniem, jest twardym/niezbitym (powszechnie uznawanym)  kryterium istnienia/nieistnienia jakiegoś słowa w polszczyźnie?
W polszczyźnie – nie wiem. Natomiast w moich językach ojczystych takim kryterium jest obecność w słownikach, względnie przykłady użycia danego słowa przez kogoś z wybitnych, powszechnie uznanych mistrzów literatury.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1583 dnia: Maja 30, 2020, 11:58:28 am »
1. Co to jest "cytat żartobliwy"? Podane przez Pana przykłady SĄ na wskazanej stronie czy NIE MA ich?

2. Co do twardego kryterium, to - wobec obecnej mnogości słowników - ja bym uznał tylko jedno: obecność w SJP PWN.

R.

pjes: cytowana przez Pana autorka, pani Musierowicz, pisze tak w tym samym miejscu:

MałgM
26 marca 2019 o 23:21
(Fiołki) właśnie wychynęły – a ściślej: robią to właśnie w tej chwili, ale – uwaga!!!- czasownik „wychynąć” NIE POSIADA W OGÓLE czasu teraźniejszego! Występuje tylko w przeszłym i przyszłym.
Kto mi powie: dlaczego i jak to się stało?
Czy przodkowie nasi mawiali: – On wychynuje (wychynywa?), a potem im to zanikło?
A może to nasze czasy zgubiły ów czas teraźniejszy? Tyle innych rzeczy zagubiły…
« Ostatnia zmiana: Maja 30, 2020, 01:06:31 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1584 dnia: Maja 30, 2020, 03:25:11 pm »
Tyle na Forum Lemowskim pustego gadania o wychynięciu, a nikt w tym kontekście o Setaurze się nie zająknął, choć się automatycznie kojarzy ("Zarazem dwoje jakby ludzkich, tyle że w metalowe rękawice odzianych, wielkich rąk pokazało się na samym brzegu urwiska, a w ślad za nimi, tak szybko, że nie zdążył się cofnąć, wychynął Setaur" - ależ ten fragment, w podręczniku do fizyki - sic! - cytowany zrobił na mnie wrażenie gdym był dzieciakiem; mógłby Mistrz thrillery pisać).
« Ostatnia zmiana: Maja 30, 2020, 03:55:45 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1585 dnia: Maja 30, 2020, 04:21:27 pm »
Co to jest "cytat żartobliwy"?
Chciałem powiedzieć, że autor cytatu najprawdopodobniej nie brał na serio podanej przezeń odmiany czasownika dokonanego w czasie teraźniejszym :)
Cytuj
Podane przez Pana przykłady SĄ na wskazanej stronie czy NIE MA ich?
Oczywiście, że są. Dlaczego Pan pyta, zamiast skorzystać z wyszukiwania na stronie internetowej?
Dajmy na to, może Pan użyć skrotu klawiszowego CTRL+F, po czym na górze ukaże się takie małe okienko. Wpisz Pan w okienko słowo „wychynam”, a wyszukiwarka sama poda Panu wszystko na tacy ;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1586 dnia: Maja 30, 2020, 05:14:03 pm »
1. Jeśli dobrze Pana rozumiem - PRZYPUSZCZA Pan, że anonimowy autor cytowanej przez Pana wypowiedzi NAJPRAWDOPODOBNIEJ nie brał czegoś tam NA SERIO. Miły Panie LA, dzięki za to wyjaśnienie.

2. Następnie pyta mnie Pan, dlaczego Pana pytam. Odpowiadam: z ciekawości.

3. Teraz ja Panu zadam dwa pytania.

- co Pan sądzi o opinii pani Musierowicz na temat czasownika "wychynąć"? W skrócie: ma rację ta pani, czy nie?

- co Pan sądzi o mojej opinii odnośnie do kryterium SJP PWN? W skrócie: podziela Pan tę moja opinię czy nie?

Pozdrawiam ciepło. U nas nagle się oziębiło.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1587 dnia: Maja 30, 2020, 09:41:16 pm »
Cytuj
co Pan sądzi o opinii pani Musierowicz na temat czasownika "wychynąć"? W skrócie: ma rację ta pani, czy nie?
Sądzę - o ile w ogóle mogę sądzić o takich rzeczach - że pani M. ma racje. Wspomniany czasownik nie posiada czasu teraźniejszego, zresztą jak każdy czasownik w formie dokonanej.
Notabene, niezupełnie rozumiem, dlaczego Pan uważa, że jedynie wychynąć spełnia warunki Pańskiego kwizu, a inne czasowniki dokonane, takie jak np. pokochać, wychudnąć, pochłonąć, przechwycić - nie?

Cytuj
co Pan sądzi o mojej opinii odnośnie do kryterium SJP PWN? W skrócie: podziela Pan tę moja opinię czy nie?
Bądźże Pan sprawiedliwy! Pan chyba rozumie, że moja opinia na ten temat jest niewiele warta. Niech Pan zapyta jakiegoś doświadczonego polonistę, a nie cudzoziemca, ktory zaledwie opanował podstawy języka polskiego.

Cytuj
Pozdrawiam ciepło.
Dziękuję i nawzajem :)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1588 dnia: Maja 30, 2020, 11:46:09 pm »
Po czym Pan poznaje, że twierdzę, iż - cytuję - "jedynie wychynąć spełnia warunki Pańskiego kwizu, a inne czasowniki dokonane, takie jak np. pokochać, wychudnąć, pochłonąć, przechwycić - nie?" ???

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Kwiz
« Odpowiedź #1589 dnia: Maja 31, 2020, 03:37:47 pm »
Cóż, wg mnie, stoi Pan przed alternatywą:
- albo Pan nie twierdzi powyższego, wtedy musi się Pan zgodzić, iż multum wyrazów spełnia warunki kwizu, w tym podane przeze mnie jako przykład słowo pokochać. Innymi słowy, Pański kwiz dopuszcza wiele rozwiązań, czyli jest źle sformulowany;
- albo też, jeśli twierdzi, ze względu na zastrzeżenie „bez przedrostków”,
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1609.msg81646#msg81646
musi Pan udowodnić, że w Pańskim, jedynie słusznym rozwiązaniu "wy-" nie jest przedrostkiem. Co, moim zdaniem, będzie niełatwo, ze względu na istnienie pokrewnych słów o tym samym rdzeniu:
https://pl.wikisource.org/wiki/M._Arcta_S%C5%82ownik_Staropolski/Pochyn%C4%85%C4%87

Pozdrawiam :)