Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - olkapolka

Strony: [1] 2 3 ... 389
1
Lemosfera / Odp: 2021: Rok Lema
« dnia: Dzisiaj o 01:13:01 pm »
W miniony weekend w warszawskiej Rotundzie PKO Banku Polskiego, w samym sercu Warszawy, odbył się #Hack4Lem, hackathon online, w którym udział wzięło niemal pół tysiąca osób z całej Polski.
(...)
Zwycięzcami w kategorii biznesowo-technologicznej zostały następujące projekty:

    I MIEJSCE: „Twój Druh” – mechanizm wykrywania anomalii płatniczych, który informuje bliskich właściciela konta o nietypowych zachowaniach, zwłaszcza u osób cierpiących na choroby psychiczne.
    II MIEJSCE: „Stokenizowane bony” – rozwiązanie blockchain generujące bony, które mogą zostać wydane tylko we wskazanych instytucjach w określonym czasie, aby stymulować poszkodowane sektory gospodarki w trakcie kryzysu.
    III MIEJSCE: „BankVenture” – Usługa, która transformuje umowy bankowe do postaci krótkich, fabularnych opowiadań zawierających wszystkie kluczowe zapisy.

Natomiast w zadaniu związanym ze zwalczaniem cyberprzemocy wygrały:

    I MIEJSCE: „HateSilencer” – dodatek do przeglądarki, który dzięki technikom NLP i Machine Learning potrafi wykryć na stronach internetowych różne objawy internetowej przemocy, takich jak mowa nienawiści, czy obrazy o nieodpowiedniej treści.
    II MIEJSCE: „Przerwij spiralę hejtu” – projekt zwracający uwagę na krzywdzące czyny i komunikaty, poprzez uczenie pozytywnego języka komunikacji w formie interaktywnego quizu.
    III MIEJSCE: „LoveBot” – bot oparty o głębokie sieci neuronowe, który rozpoznaje mowę nienawiści i generuje miłe, wspierające wypowiedzi, które wysyła do ofiary cyberprzemocy.


https://news.microsoft.com/pl-pl/2021/06/22/hack4lem-zakonczony-setki-uczestnikow-pracowalo-nad-rozwiazaniami-przyszlosci-sprawdz-kto-wygral/

2
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« dnia: Czerwiec 20, 2021, 10:28:25 pm »
A chodzi mi o tekst Niny Malczukowej - Problem Innego w powieściach S. Lema "Solaris" i V. Pelevina "S.N.U.F.F."  str. 85  (gógiel tłumaczy) Raptem 7 stron.
Solaris znam, a Pielewina też czytałem kilak książek, podobał sie (na ogół) - ale tej akurat nie.
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4848910/s-n-u-f-f
Zaciekawiło, co wspólnego mogą mieć porównywane książki? Jak przeczytam, dam znać.
Daję znać...przeczytałam i tekst pani Malczukowej i książkę Pielewina.
To nie jest jego najlepsza książka - brnie się - ale jeśli porównywać ją do twórczości któregoś polskiego autora - to zdecydowanie do Dukaja.
To świat przyszłości, świat kreowany przez kinomafie i GUŁAG - mniejszości seksualne, które już zwyciężyły w walce o równouprawnienie, ale nie do końca są równe między sobą.
Obłęd i zakłamanie.
Kto ma dostęp do kreowania rzeczywistości (mieszanka filmu i wiadomości, fałszu/prawdy), ten ma widok na Paryż, Londyn...

Co do związków z Lemem - pani Malczukowa skupia się na Harey...owszem, przychodzi na myśl, ale to pewne zawężenie (ja jednak nie odbieram na podobnej płaszczyźnie Harey i Kai - sama nazwa Kai - surrogat wife...) - jeśli porównywać tę książkę do Lema...to raczej do różnych wątków z jego twórczości: do rozrzuconych po różnych pozycjach rozważaniach na tema "ja", osobowości, możliwości zakupu imitacji dowolnej lalki robionej na wzór a to aktorki, a to sąsiada, odróżniania mechanicznie wytworzonego od tego biologicznie powstałego, wzrostu swobody decyzyjnej sztucznej inteligencji itp.

I chyba drobny błąd się zakradł: na stronie 89 pani Malczukowa napisała, że sury (surrogat wife) zdały test Turinga na 100% - tymczasem w polskim wydaniu czytamy, że na...333.3%:

Na wszystkich drogich surach klasy Kai jest napisane: „333,3% Turing test passed” 68. To znaczy, nie na samej surze, lecz w jej dokumentacji. Drobny druk na dole wyjaśnia: „gwarantowane tylko przy zachowaniu parametrów fabrycznych”. Rozumiem, że nie istnieją granice zniewagi dla ludzkiej inteligencji, których nie przekroczyłby fabryczny somelier od spraw sprzedaży, by tylko zasłużyć na kolejny kolczyk w nosie.

3
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Czerwiec 20, 2021, 10:07:38 pm »
Cytuj
Ta wolność...Chiny i tak są na drugim miejscu pod względem liczby osadzonych (po USA).
Znalazłaś jakieś dane?
Są tutaj - jeśli ustawisz sobie tabelkę wg persons...:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_incarceration_rate
Natomiast na tle ludności danego kraju..to tak - na 100tys.: 639 USA/121 Chiny. Mało.
Co do kary śmierci - trafiłam w taki art:
Wyroku śmierci mają nie usłyszećj uż między innymi przemytnicy i oszuści finansowi, a także osoby powyżej 75 roku życia, z wyjątkiem morderców.hodzi o poprawę wizerunku kraju, w którym co roku przeprowadza się, według różnych źródeł, od 3 tys. do 5 tys. egzekucji.
Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, który pomiędzy sesjami parlamentu sprawuje najwyższą władzę ustawodawczą w Chińskiej Republice Ludowej, przyjął nowelizację kodeksu karnego. Jest to pierwsza zmiana tego typu, od kiedy kodeks wszedł w życie w 1979 roku - przypomina EFE.
Z listy usunięto 13 przestępstw finansowych i dokonanych bez użycia przemocy, m.in. kradzieże, podrabianie faktur, dokumentów finansowych, kart kredytowych, a także przemyt przedmiotów zabytkowych, metali szlachetnych czy gatunków zagrożonych wyginięciem. Ponadto kara śmierci nie będzie stosowana wobec przestępców powyżej 75 roku życia, z wyjątkiem sprawców morderstw z wyjątkowym okrucieństwem.

Komitet podał w komunikacie, że nowelizacja ma na celu stopniowe ograniczenie stosowania kary śmierci. Jednak według przedstawiciela mającej siedzibę w USA organizacji praw człowieka Dui Hua Foundation, Joshuy Rosenzweiga, krok ten nie zredukuje liczby egzekucji, ponieważ nowelizacja dotyczy przestępstw, które rzadko są karane śmiercią.  Kara ta nadal będzie stosowana w przypadku innych przestępstw finansowych, np. korupcji.

https://www.newsweek.pl/swiat/chiny-ograniczaja-stosowanie-kary-smierci/9erhl32
Za korupcję...tja...
Cytuj
Ale też istotnym może być kulturowa tendencja do "buntowania się" przeciwko systemowi.
Konfucjanizm w Chinach i system kastowy/hinduizm w Indiach chyba skutecznie preferują od setek lat cierpliwe znoszenie plag wyższych. U nas dokładnie odwrotnie?
Więcej więźniów politycznych w USA? Chyba nie...
Może trzeba się przyjrzeć systemowi kar w ogóle? Skutecznie by odstraszały?
Cytuj
I tutaj widać zawodność metodologii - bo co z Ukrainą za Stalina, która cała była wiezieniem w czasach chołodomoru?
Czy zawodna...trzeba by sprawdzić czy w zliczanie wchodzą wszystkie ośrodki przymusowego pobytu z danego kraju - wszak systemy penitencjarne nie są jednakowe.

4
Hyde Park / Odp: no nie mogę...
« dnia: Czerwiec 20, 2021, 08:39:36 pm »
Tak przeczuwałem.
Nie dość, że Chiny już od ponad roku nie mają pandemii, to w dodatku są ostoją światowej wolności!
Największe totalitaryzmy zaś, gnieżdżą się podstępnie w USA i Europie środkowo-zachodniej. I tylko przypadkiem zapętała  się jeszcze Turcja, Chile, Izrael . Oraz ta straszliwa Nowa Zelandia  8)
Chyba wyemigruję  ::)
Mentalnie? Do Chin?;)
Ta wolność...Chiny i tak są na drugim miejscu pod względem liczby osadzonych (po USA)...dziwi mnie stosunkowo niewielka liczba takowych w Indiach...
Brak danych - niemniej mówi się o ponad 1000 rocznie - w Chinach. Mam na myśli karę śmierci. Jaki ma wpływ na statystyki osadzonych? Ilu w USA odsiaduje długoletnie wyroki?

Niemniej:
Sprawdziłem, i rzeczywiście...
...ciekawe zestawienie...ciekawe jak wypadłyby Chiny z czasów rewolucji k.?

5
Lemosfera / Odp: Re: "Robot" - komiks według opowiadań Lema
« dnia: Czerwiec 17, 2021, 09:58:11 pm »
Druk : "Express Ilustrowany", Łódź
Autorka : Krystyna Wójcik

W tym roku  (2021) Adam Rusek i Wojciech Jama przywołali temat.
Jeszcze nie ma czego szukać w necie. Niewiele jest.

Oryginały, czyli linoryty o wymiarach 45x35 cm raczej zaginęły.
https://m.facebook.com/media/set/?set=a.2308635432500584&type=3
Ale wykopałeś - kompletnie zapomniałam o tym wątku czyli nihil novi:)

Panowie wzrokowcy...[Morrison - koincydencja...Janosik...czy naprawdę  nie  widzicie Borysewicza?!;) ]...a mnie tekst zatrzymał...aż sprawdziłam...to Lem...mełło we mnie...

6
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« dnia: Czerwiec 16, 2021, 01:18:35 pm »
...powiedziano...czyli:
Biblioteki Lema. Klucz do poznania czy labirynt niewiedzy?
O Lemowskich bibliotekach - tych rzeczywistych, książkowych, fikcyjnych i metaforycznych - opowiadali w audycji: długoletni sekretarz pisarza Wojciech Zemek oraz literaturoznawca prof. Piotr Michałowski z Uniwersytetu Szczecińskiego.


https://www.polskieradio.pl/8/9107/Artykul/2753434,Biblioteki-Lema-Klucz-do-poznania-czy-labirynt-niewiedzy

7
Lemosfera / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Czerwiec 16, 2021, 01:14:12 pm »
Ktoś widział, ktoś podzielił się wrażeniami:

- Dobra, ale tak na dobrą sprawę po co to było?
"Kongres futurologiczny" na podstawie powieści Stanisława Lema w reż. Agnieszki Jakimiak we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Pisze Karol Bijata z Nowej Siły Krytycznej.


https://e-teatr.pl/dobra-ale-tak-na-dobra-sprawe-po-co-to-bylo-13114

- Czy świadomość ocala?
"Maska" wg Stanisława Lema w reż. Ewy Ignaczak w Teatrze Gdynia Główna. Pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.


https://e-teatr.pl/czy-swiadomosc-ocala-13054

8
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Czerwiec 14, 2021, 07:19:27 pm »
Ale to nie to ale:)
Hm...jak to usłyszałam:
https://www.youtube.com/watch?v=lPiKx4hvqik
...zaraz wyświetlił mi się inny pan. Coś w głosie podobnego.
Ten...
https://www.youtube.com/watch?v=o4QWm_iiky4

9
Hyde Park / Odp: O muzyce
« dnia: Czerwiec 13, 2021, 11:42:36 pm »
Z właśnie zobaczonego (kina pustawe...)...ani to typowy film Vinterberga...ani piosnka, która by zatrzymała...ale końcówka filmu wyjątkowo zgrała z tym duńskim popkiem i się urzepiła...czyli Druk
https://www.youtube.com/watch?v=FjVVqpZw-wg

I z innej - chyba nie muszę mówić z kim skojarzanka? :-\
https://www.youtube.com/watch?v=_6QeTwl1dwg

10
Lemosfera / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Czerwiec 12, 2021, 01:46:20 pm »
Tytuł w każdym razie całkiem ciekawy: epoka chaotycka...

Ale widać, że teatr przygarnął Lema jak nigdy...dzisiaj kolejna premiera:
Teatr Gdynia Główna również przygotował premierę. Stawia na Lema. Patronem tego kolejnego dziwnego i pandemicznego roku jest Stanisław Lem. I trochę w nawiązaniu do tego pisarza futurysty Teatr Gdynia Główna przygotował spektakl. Na scenę przeniesie bodaj jedno z najtrudniejszych i najmroczniejszych dzieł Lema - "Maskę". 

Spektakl jest jednocześnie jednym z kilku projektów, które składają się na projekt "2021 Odyseja Lemowska". W ramach projektu na ulicach Gdyni będzie można zobaczyć adaptacje czterech dzieł tego wybitnego i zasłużonego dla polskiej oraz światowej literatury pisarza. 

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,27187422,premiery-w-teatrach-koncert-a-moze-piknik-sprawdz-co-robic.html

11
Lemosfera / Odp: Wokół Lema się dzieje
« dnia: Czerwiec 11, 2021, 01:55:41 pm »
Najbliższe premiery teatralne:
- Kongres futurologiczny
https://wroclaw.tvp.pl/54274488/lem-na-deskach-wroclawskiego-teatru-wspolczesnego-rowniez-w-kontekscie-covid19
- Teatr Dramatyczny w Płocku przygotowuje spektakl „Historia ziemi. Epoka chaotycka”. Jego podstawą jest powieść Stanisława Lema „Pamiętnik znaleziony w wannie” oraz napisany przezeń - i Jana Józefa Szczepańskiego - scenariusz filmowy, który nie doczekał się realizacji.
https://e-teatr.pl/plock-premiera-spektaklu-na-bazie-pamietnika-znalezionego-w-wannie-st-lema-19-czerwca-12886

12
Cytuj
Jest tam także wpis z 31 I 1953:
W ubiegłą niedzielę byłem z Lemem w Przegorzałach u Hussarskich. [...] Lem czytał sztukę kukiełkową, którą razem z H[ussarskim] napisali. Bardzo dowcipna i dobra.
Z przypisem: Być może chodzi o satyryczną groteskę „Korzenie”

Czyli "Korzenie" mogą być datowane na rok 1952/1953.

Tylko że "Korzenie" to nie jest sztuka kukiełkowa. Co do współautorstwa z Hussarskim to nie wiem, ale wydawało mi się, że "Korzenie" jest tylko Lema, może się mylę. A przypis czyj i z jakiego czasu?
Kukiełkowa-nie-kukiełkowa...można żywym aktorem zagrać, można kukiełką, osoby drrramatu też dosyć...kukiełkowe.
Tom pierwszy został wydany w 2009 roku, za przypisy odpowiada pan Tomasz Fiałkowski - konsultacja: prof.dr hab. Henryk Markiewicz.
Oczywiście w rozmowach z Fiałkowskim Lem również wspomina "groteskową operę" o Stalinie.
Hm. Znaczy Pani Barbara myli się, datując "Korzenie" na rok 1949?
Nie mam pojęcia.
Sam Lem w liście do Remuszki napisał w 1989 roku:
"Napisałem w roku 51 cudowny dramat KORZENIE [o "korzeniu się przed Zachodem"], osoby: Awdotja Niedonagina-Praksywwiotina [? - SR], Warfałamotwiej Bartuchyłtimuszenko, biolog radziecki Miczurenko, uczeń Łysiurina, pracownik Iz Organow, Anichwili Tegonieradze, i sam Towarzysz Stalin, niestety: tekst zginął, na taśmie zaś (grałem SAM wszystkie role) ok. 1/3 dyabli wzięli (magnetofon). Nie wiadomo, czemu. Wielka to szkoda Kultury Narodowej, PRON by się uśmiał. Teraz tę sztukę zaraz by mi wystawili. Napisałem dla odpuszczenia pary, bo już mi soc bokiem-gardłem wychodził"

Wszystko w sumie jest w linkowanym wątku...daty się plączą, każdy pamięta inaczej...a sztuka jest kompletnie trzeciorzędna dla twórczości Lema.

13
Szczepański o Lemie w 1952 roku:
Cytuj
Od powrotu z urlopu nachodzi mnie Lem i nawraca. Może nie tyle na sam marksizm, ile na aprobatę marksizmu. Mówi bardzo błyskotliwie, ma zdecydowaną koncepcję przyszłości i koniecznych przeobrażeń kultury. Ma bardzo dużo racji. Jedno jest niepokojące: żaden z aktualnych minusów rzeczywistości nie stanowi dla niego argumentu przeciw teoretycznej zasadzie. Wszystko, co nie wychodzi i nie klapuje, jest winą partaczy i durniów nie umiejących realizować tej zasady

"Korzenie":

Cytuj
Miczurenko: Fe, fe. Oparłem się o Łysiurina. O, my agrobiolodzy radzieccy możemy wszystko. Wszystko można, co nie można, tylko z Marksem i Engelsem (huczne brawa).

Krótko - nie wierzę, że jedna i ta sama osoba może w 1951 roku napisać "Korzenie", a rok później nawracać najbliższego przyjaciela na marksizm (lub jego aprobatę) i postulować ignorowanie patologii, które marksizm w praktyce rodzi. Ówczesna postawa Lema, jesli wierzyć Szczepańskiemu - to typowe, naiwne i niestety do dziś spotykane "idea jest dobra, tylko ludzie źli". Nie tak jest w "Korzeniu".

Przeczytałam pięć tomów dziennika Szczepańskiego - szósty leży na biurku i czeka na swój czas.
Kiedyś już zrobiłam wypiski z tomu pierwszego - z niego ów cytat, który podajesz.
Jest tam także wpis z 31 I 1953:
W ubiegłą niedzielę byłem z Lemem w Przegorzałach u Hussarskich. [...] Lem czytał sztukę kukiełkową, którą razem z H[ussarskim] napisali. Bardzo dowcipna i dobra.
Z przypisem: Być może chodzi o satyryczną groteskę „Korzenie”

Czyli "Korzenie" mogą być datowane na rok 1952/1953.

Tutaj więcej:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=172.msg78654#msg78654

14
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Maj 28, 2021, 01:51:17 pm »
Cytuj
- po śmierci wypłacają je wyłącznie nieboszczykom. W kryptowalucie.
Dobre  ;D
Patentuj pomysł
W sumie...dla tych zamrożeńców:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1080.msg87746#msg87746

...w pakiecie? :-\
Oczywiście do czasu odmrożenia firma ubezpieczająca dysponuje wypłaconym ubezpieczeniem...taka odwrócona hipoteka - na życie;)

15
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Maj 27, 2021, 05:42:53 pm »
Jakbym się przekręcił wskutek to ubezpieczenie na życie wypłacą mi?
Tak, tak właśnie działają ubezpieczenia - po śmierci wypłacają je wyłącznie nieboszczykom. W kryptowalucie.

Strony: [1] 2 3 ... 389