Autor Wątek: Tabula Rasa  (Przeczytany 249517 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #300 dnia: Lutego 25, 2008, 05:34:55 pm »
Cytuj
I bardzo dobrze! Tak jest ciekawiej.

Bo ja wiem...

Cytuj
Czy ja o czymś nie wiem? Przestaliśmy ewoluować!?? :o

Tu się merytorycznie machnął aż miło...

Cytuj
Cytuj
Poprawka 5: Nie będziemy już dłużej niewolnikami genów.
A tego jakoś nie widzę. Przynajmniej nie w takiej skali. Jeszcze nie.

Docelowo...

Cytuj
Poprawka 6: niepotrzebna.

Nie jestem pewien...

Cytuj
I właśnie z tego rodzaju ambicją kojarzy mi się powyższe określenie. Ambitni, ale z dwóją.

Ot i cała prawda o nas... Ale jak na wynik błądzenia błędów nie jesteśmy najgorsi...



No to i transhumanistycznie i z Nietzschego:

"Człowiek jest czemś, co pokonanem być powinno."

"Tako rzecze Zaratustra"
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #301 dnia: Lutego 25, 2008, 05:56:21 pm »
Problem transhumanizmu nie polega na tym że zmiany są duże tylko na tym że nie są robione na sobie. Czyli zgodnie z moimi przekonaniami zmieniam kogoś innego, nie pytając go jakie ma przekonania. (Q, Ty nie zrozumiesz tego problemu bo jest Ci obcy, nie wczytuj się za bardzo.)

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #302 dnia: Lutego 25, 2008, 06:44:38 pm »
Cytuj
Problem transhumanizmu nie polega na tym że zmiany są duże tylko na tym że nie są robione na sobie. Czyli zgodnie z moimi przekonaniami zmieniam kogoś innego, nie pytając go jakie ma przekonania.

Wbrew pozorom rasowy transhumanista byłby skłonny rozpocząć zmiany i eksperymenty właśnie od siebie... Robić za awangardę...

Dylemat zaś zmieniania kogoś bez zgody o zdanie, a raczej dylematy związane z rezygnacją z takiego zmieniania, jakkolwiek bolesna by ta rezygnacja nie była znane są doskonale transhumanistycznej SF - są jednem z wątków "Diaspory" Egana, a w dukajowej "Extensie" wysuwaja się wręcz na plan pierwszy...

Cytuj
Q, Ty nie zrozumiesz tego problemu bo jest Ci obcy, nie wczytuj się za bardzo.

Wbrew pozorom temat ten jest mi bliski, bliższy niż Ci się wydaje... Ale to dość osobisty temat i nie jestem gotów go rozwijać na publicznym Forum.

Zresztą Ciebie też przekonuję, nie zmuszam... :P



ps. cytacik:

"Albo dzieci, albo książki."

ponownie F. Nietzsche

Ja postawiłem na ksiązki ;).
« Ostatnia zmiana: Lutego 25, 2008, 06:48:10 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #303 dnia: Lutego 26, 2008, 11:09:22 am »
Ja na dzieci, aktualnie szukam dawcy genów. Kreacja potomka. ;)

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #304 dnia: Lutego 26, 2008, 03:38:00 pm »
Toś Ty większy transhumanista niż ja ;). Bo ja bym wolał konwencjonalnie jeśli już... :D

A skoro o dzieciach mowa:

"Jako samowystarczalny, niemal doskonały twór natury, którego potrzeby zaspokajane są przez innych, dziecko przypomina jednokomórkowca w systemie krwionośnym, któremu strumień krwi dostarcza pożywienia, unosząc ze sobą produkty wydalania."

Henry Kuttner, "Tubylerczykom spełły fajle"
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #305 dnia: Marca 10, 2008, 11:58:26 pm »
"Przyjdzie dzień kiedy także i Ziemia jako wielka skamielina krążyć będzie wokół Słońca, cała biała. Nie będzie na jej powierzchni żadnego ruchu. W jej wnętrzu spoczywać będą nasze kości. "

Teilhard de Chardin

...
...

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #306 dnia: Marca 11, 2008, 12:07:06 am »
Coś a'propos linkowanych maźka radioteleskopów

"Jesteśmy sami. Nie jesteśmy sami. Obie możliwości są przerażające."

Arthur C. Clarke

ps. lilijna, fajny cytacik... :)
« Ostatnia zmiana: Marca 11, 2008, 12:07:37 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #307 dnia: Marca 11, 2008, 12:31:29 am »
Cytuj
"Przyjdzie dzień kiedy także i Ziemia jako wielka skamielina krążyć będzie wokół Słońca, cała biała. Nie będzie na jej powierzchni żadnego ruchu. W jej wnętrzu spoczywać będą nasze kości. "

Eee tam, wizja poety. Ziemia będzie cała czerwona i będzie krążyć wewnątrz rozdętego Słońca. A z naszych kości nawet wtedy pył nie zostanie ;). Zresztą na cholerą nam nasze kości po wszystkim?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #308 dnia: Marca 11, 2008, 12:42:43 am »
Cytuj
Eee tam, wizja poety. Ziemia będzie cała czerwona i będzie krążyć wewnątrz rozdętego Słońca. A z naszych kości nawet wtedy pył nie zostanie ;). Zresztą na cholerą nam nasze kości po wszystkim?

Owszem, nie jest to nawet science fiction (chyba, że w stylu New Wave ;)), ale jaki klimacik...

A'propos poetów:

"Poezja kłamie, choć ładnie to czyni."
Carlos Ruiz Zafón, "Cień wiatru"
;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #309 dnia: Marca 11, 2008, 09:46:25 am »
Cytuj
Eee tam, wizja poety. Ziemia będzie cała czerwona i będzie krążyć wewnątrz rozdętego Słońca. A z naszych kości nawet wtedy pył nie zostanie ;). Zresztą na cholerą nam nasze kości po wszystkim?

A zlodowacenia, do którego nawiązuje cytat nie bierzesz pod uwagę? Poza tym cóż złego w poetycznych wizjach końca Świata? Co do kości [ch8211] nam w zupełności niepotrzebne. Ale ktoś lub coś mogłoby je sobie kiedyś odkopać i choć przez chwilę zadumać się nad losem dziwnych istot zamieszkujących niegdyś planetę. Chociaż z drugiej strony dla nas obecnych naprawdę wszystko jedno jak to się skończy...

...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #310 dnia: Marca 11, 2008, 10:27:39 am »
Sorry, jakiś byłem taki nie romanticzny... Ale już mi lepiej ;).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #311 dnia: Marca 11, 2008, 11:18:01 am »
Pozostając w temacie:

"Nad problemów zawiłość, nad obłędy poetów, nad kobietę i miłość. lepsza miłość konkretu."

Konstanty Ildefons Gałczyński, "Teatrzyk Zielona Gęś", rzecz jasna
« Ostatnia zmiana: Marca 11, 2008, 11:18:23 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #312 dnia: Marca 15, 2008, 08:32:00 pm »
"Gdyby nam się nie udało utrzymać wizji dojrzałego, pełnego życia, wtedy rzeczywiście stanęlibyśmy wobec możliwości załamania się całej naszej kulturalnej tradycji. Tradycja ta nie opiera się przede wszystkim na przekazywaniu pewnych rodzajów wiedzy, ale na wpajaniu pewnych ludzkich cech. Jeżeli następne pokolenia przestaną szanować te cechy, licząca pięć tysięcy lat kultura załamie się, nawet jeśli nagromadzona przez nią wiedza zostanie przekazana i będzie w dalszym ciągu się rozwijać."

Erich Fromm "O sztuce miłości"

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16088
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #313 dnia: Marca 15, 2008, 09:09:47 pm »
Ino czy ta kultura aż tak nam potrzebna...

"Mam odwagę zapewnić Czytelnika, że dylemat, o jaki rani sobie myśl tradycyjny humanista, spłoszony naukową rewolucją, jest tęsknotą psa do odejmowanej mu obroży."

Wilhelm Klopper, "Die Kultur als Fehler"
;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lilijna

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 312
    • Zobacz profil
Re: Tabula Rasa
« Odpowiedź #314 dnia: Marca 15, 2008, 11:03:16 pm »
A po co człowiek zajmowałby się jej tworzeniem i tak pieczołowicie dbał o to co osiągnęły wcześniejsze pokolenia. Po co uczyliby w szkołach o Mickiewiczu? Po co filozofowie tworzyliby swoje doktryny? Dzięki temu, między innymi unikamy odkrywania tych samych rzeczy nieustannie na nowo[ch8230]itp.

[ch8230]

Co konkretnie jest tym dylematem, bo nie rozumiem.

[ch8230]

"Wiedzieć, a jednak myśleć, że nie wiemy jest najwyższym osiągnięciem; nie wiedzieć, a jednak myśleć, że wiemy jest chorobą."

Lao-tse