Autor Wątek: 2021: Rok Lema  (Przeczytany 104538 razy)

Lembit Staan

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #60 dnia: Lutego 08, 2021, 05:01:04 am »

https://pbw.bydgoszcz.pl/rok-stanislawa-lema/
(I nawet nie domagali się od Rodziny gotowizny za przygotowanie bibliografii ;).)


Czy by ktos domagal?

Apropos niejaki  Lech Keller zgromadzil olbrzymi "Przyczynek do biografii Stanisława Lema" wydrukowany w r. 2019,  dostepny online.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #61 dnia: Lutego 08, 2021, 01:20:46 pm »
Czy by ktos domagal?

Można powiedzieć, że sam sobie odpowiedziałeś ;).

Nawiasem: muszę przyznać, że rozwala mnie miłosno-nienawistna mieszanka, wyłaniająca się z zestawienia treści z okładką.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #62 dnia: Lutego 08, 2021, 02:41:08 pm »
Podziękowania autora zniechęcają do lektury reszty :)

 50 pierwszych stron przekartkowałem. Oczekiwałem że będzie również o tym, jak działa jamniczek ale jeszcze tego nie znalazłem.
« Ostatnia zmiana: Lutego 08, 2021, 10:15:28 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Lembit Staan

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #63 dnia: Lutego 08, 2021, 03:40:40 pm »
Wlasciwie mialem na mysli  "Annotated and Cross-Referenced Primary and Secondary Bibliography of Stanisław Lem",
no i tak trafilem :-)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
« Ostatnia zmiana: Lutego 15, 2021, 01:49:51 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #65 dnia: Lutego 15, 2021, 11:51:09 am »
muszę przyznać, że rozwala mnie miłosno-nienawistna mieszanka, wyłaniająca się z zestawienia treści z okładką.
Całość niestety mocno osobliwa i niezwykle złośliwa.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #66 dnia: Lutego 25, 2021, 07:56:49 pm »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #67 dnia: Lutego 25, 2021, 08:23:17 pm »
"Widziałem przyszłość" czyli szczególarz:
http://karnet.krakow.pl/artykul/1130/widzialem-przyszlosc-w-krakowie-podano-szczegoly-obchodow-roku-lema-2021
O!  :)
Szczerze pisząc, to najbardziej czekam na jego biografię w wykonaniu Gajewskiej, już myślałem, że  będzie obsuwa bo temat ucichł ale wygląda, że za chwilę będzie.
Tymczasem do posłuchania;
Goście:
prof. Agnieszka Gajewska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), dr Maciej Kłaza (autor książki "O poznaniu w twórczości Stanisława  Lema"), prof. Mariusz Leś, prof. Paweł Okołowski (Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Andrzej Zieniewicz (Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego)
Wprawdzie dla stałej tutejszej ekipy, nic nowego. To może dla utrwalenia?  :D
https://www.polskieradio.pl/8/9107/Artykul/2680585

e-dyt
zrobiłem kopiuj-klej z gości, ale tam chyba chodzi o Macieja Płazę?
e-2
Zarejestrowane jednym uchem z wypowiedzi gościa .... Przygody profesora Tichego  :)
« Ostatnia zmiana: Lutego 25, 2021, 09:06:40 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Ptr

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 140
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #68 dnia: Lutego 25, 2021, 09:33:27 pm »
Cytuj
Zarejestrowane jednym uchem z wypowiedzi gościa .... Przygody profesora Tichego  :)

Chyba profesorowi Lesiowi profesor Tarantoga i Ijon Tichy zrośli się w jedną postać :)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #69 dnia: Lutego 25, 2021, 10:05:33 pm »
Wybrane tezy Okołowskiego:
- Lem twierdził, że ludzie rodzą się ze skłonnością do zła - czyli rodzą się z gotowym wzorcem tego co jest, a co nie jest wartościowane pozytywnie/ negatywnie w danej kulturze? I Lem tak twierdził?
- Lem popierał kościół w stanowczy sposób (to miała być kontrowersyjna teza) - jak na jeden dzień to niezły - mam na myśli równoległy wątek i wywiad z MP - rozstrzał;))

Cytuj
Zarejestrowane jednym uchem z wypowiedzi gościa .... Przygody profesora Tichego  :)

Chyba profesorowi Lesiowi profesor Tarantoga i Ijon Tichy zrośli się w jedną postać :)

Chyba nie prof. Lesiowi (od utopii)  a prof. Zieniewiczowi (od literatury polskiej) ? Się Tichy uprofesorzył;)

Kłaza-Płaza w zapisie błędnie - poza tym: poprawnie;)
« Ostatnia zmiana: Lutego 26, 2021, 10:05:15 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #70 dnia: Lutego 26, 2021, 10:15:49 pm »
Tutaj przeniosłam ciąg dalszy rozmowy:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=732.msg87066#msg87066
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #71 dnia: Lutego 27, 2021, 11:06:28 am »
Gęściej od Gajewskiej, a to znak, że chyba oczekiwana książka blisko.
Pani Profesor, jak to mówią - uchyla rąbka. Zza uchylonego widać, że motyw ojca raczej zejdzie na plan dalszy (jak pamietam kulawą pamięcią, pierwotnie miała to być biografia Samuela). Na jedno z pierwszych czół wysuną się .... bam-bam?
Kobiety Lema  :D
Te wcześniejsze
Interesowały mnie też związki pisarza z kobietami przed przyjazdem do Krakowa i zaraz po ekspatriacji. Relacje te można prześledzić tylko w niewielkim stopniu, a z różnych źródeł wynika, że Lem poświęcał im bardzo dużo energii i spotykał się z wieloma dziewczynami i we Lwowie, i w Krakowie. Było to dla mnie istotne, ponieważ zastanawiałam się chociażby, jak potoczyły się losy dziewczyny, z którą był związany i ukrywał się w czasie okupacji.
I te późniejsze
Najtrudniejsza natomiast była rekonstrukcja losów kobiet otaczających Lema. Ich troskliwość sprawiła, że mimo rozmaitych trudności, wliczając w to problemy zdrowotne, mógł pisać. Niełatwo było zrekonstruować chociażby biografię jego matki Sabiny, która jest jedną z najbardziej tajemniczych postaci w życiu pisarza, choć przecież mieszkała w Krakowie do lat 70. ubiegłego stulecia. Dzięki Joannie Lisek z wrocławskiej Katedry Judaistyki udało mi się znaleźć dzienniki kobiet, które przed wojną były w podobnym wieku co Sabina, i właśnie te zapiski pomogły mi odtworzyć jej życie w Przemyślu i Lwowie. Nawet próba zrekonstruowania faktów o Barbarze Lem nie powiodłaby się, gdyby nie pomoc rodziny i lokalnych historyków. Po kobietach nie zostaje niestety zbyt dużo śladów, chyba że były albo bardzo bogate, albo dobrze wykształcone, albo tworzyły, dlatego zależało mi, by te wątki pojawiły się w biografii Lema.
http://karnet.krakow.pl/artykul/1128/mglawica-lem
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #72 dnia: Lutego 27, 2021, 11:34:51 am »
Zza uchylonego widać, że motyw ojca raczej zejdzie na plan dalszy (jak pamietam kulawą pamięcią, pierwotnie miała to być biografia Samuela). Na jedno z pierwszych czół wysuną się .... bam-bam?
Kobiety Lema  :D
Hę - że tak elokwentnie podsumuję;))
Ale tak, miała być biografia ojca (poezje?) - może ewoluuje w osobną książkę?

O! Jest też o nas;)
Na forum lemologicznym nie ma takich książek, którym fani i fanki pisarza nie poświęciliby naprawdę dużo uwagi. Natomiast zadziwiło mnie, że do tej pory przedmiotem analizy praktycznie w ogóle nie była kariera Lema jako scenarzysty, jedynie Małgorzata Hendrykowska zajęła się kilkoma jego scenariuszami. Lem postanowił zostać scenarzystą dosyć szybko, bo już w latach 40. ubiegłego stulecia, wkładał w to pisanie dużo energii i jednocześnie ponosił na tym polu spektakularne porażki.

Co do tej scenopisarskiej kariery - ona się chyba staje wyraźniejsza dopiero po lekturze dzienników Szczepańskiego - to w nich o wielu niezrealizowanych projektach (akurat ukończyli podkładkę do " Kataru" - koniec IV tomu) - gdzieś tutaj o tym wspominałam- że być może to gotowce.

Czekamy więc na tę książkę - gdybyście mieli info, że jest już w sprzedaży to dzielcie się - mam tylko nadzieję, że (ze względu na ubogość materiałów - brak zupełnej podstawy do takich publikacji czyli dziennika) nie będą to zbytnie konfabulacje.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #73 dnia: Marca 01, 2021, 12:14:39 pm »
Radio Kraków - rocznicowo:
Będą to m.in.

- Stanisław Lem dla dzieci - premierowe słuchowisko Radia Kraków, wg scenariusza i w reżyserii Magdy Szpecht, jednej z najzdolniejszych i najbardziej uznanych reżyserek młodego pokolenia

 - „Stanisław Lem - gwiezdny podróżnik”

Trzyczęściowy collage dokumentalny zrealizowany  na podstawie wywiadów, audycji i nagrań z archiwum Radia Kraków.

Scenariusz, reżyseria i opracowanie muzyczne: Ewa Ziembla

Narrator: Radosław Krzyżowski

Realizacja radiowa: Wojciech Gruszka

W cyklu „z radiowej biblioteki” w opracowaniu Barbary Gawryluk:

- „Wysoki Zamek" w interpretacji  Radosława Krzyżowskiego (1 do 5 marca)

To autobiograficznej opowieści o dzieciństwie i dorastaniu we Lwowie.

- „Planeta Lema” w interpretacji Romana Gancarczyka (8-12 marca)

- „Ogród ciemności i inne opowiadania” Stanisława Lema. Opowiadania Stanisława Lema w subiektywnym wyborze Tomasza Lema, syna pisarza. Interpretuje Radosław Krzyżowski. (15 do 19 marca).

We wrześniu zaprezentujemy fragmenty nowej książki Wojciecha Orlińskiego o perypetiach pisarza w Polsce Ludowej – „Lem w PRL” (WL) oraz nowej biografii Stanisława Lema, ,przedstawiającej go z nieznanej do tej pory strony, autorstwa Agnieszki Gajewskiej, literaturoznawczyni z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, specjalistki od twórczości słynnego futurologa. (WL)

http://www.radiokrakow.pl/kultura/rok-lema-w-radiu-krakow/

Stąd chyba książek - Gajewska, Orliński - należy spodziewać się w okolicach września...
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: 2021: Rok Lema
« Odpowiedź #74 dnia: Marca 03, 2021, 12:07:25 pm »
Zagranicznych wydarzeń związanych z obchodami Roku Lema będzie jednak o wiele, wiele więcej. Oprócz Instytutu Adama Mickiewicza organizować będą je także działające w różnych częściach świata Instytuty Polskie.
- 25 placówek MSZ włącza się w te obchody. Z niektórymi współpracujemy przy naszych projektach, ale Instytuty przygotowały też własny program. Np. wystawy rysunków Daniela Mroza do prozy Lema. Wiem też o konkursach dla grafików na plakaty związane z tym stuleciem. Instytuty będą nagrywały audiobooki, wspierały nowe tłumaczenia, będą dyktanda dla studentów polonistyki za granicą, seminaria dotyczące twórczości Lema - wymieniała Barbara Schabowska.


https://www.polskieradio.pl/8/404/Artykul/2688695,Szefowa-Instytutu-A-Mickiewicza-dzieki-Lemowi-mozemy-promowac-polska-kulture
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)