Autor Wątek: Upadek Cesarstwa Rzymskiego  (Przeczytany 258500 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #495 dnia: Czerwca 25, 2020, 10:27:41 am »
Cytuj
Polski przekład którego trafił na stronę rodzimej ortodoksji trockistowskiej:
http://www.1917.net.pl/node/24222
Tu relacja z "strefy" .
https://niezalezna.pl/336402-jak-wyglada-zycie-pod-wladza-antify-amerykanski-dziennikarz-sprawdzil-to-osobiscie
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #496 dnia: Czerwca 25, 2020, 12:09:55 pm »
To jeszcze dorzucę (wikipedyczne, więc wiadomo...) linki o wspomnianych w tekście osobach i organizacjach, i o samej strefie:
https://en.wikipedia.org/wiki/Andy_Ngo
https://en.wikipedia.org/wiki/Raz_Simone
https://en.wikipedia.org/wiki/Puget_Sound_John_Brown_Gun_Club
https://en.wikipedia.org/wiki/Capitol_Hill_Autonomous_Zone
I dodam, że - wedle mediów - ilość demonstrantów w CHAZ (czy też CHOP) znacząco spadła (acz nie jest jasne czy oznacza to już jej samorozwiązanie, czy też nie).

Edit:
A tu jeszcze możemy zobaczyć jak wyglądają (w tym: jaki kolor skóry mają) władze owej znienawidzonej policji z Seattle:
http://www.seattle.gov/police/about-us/about-the-department/command-staff
https://en.wikipedia.org/wiki/Carmen_Best
I poczytać o radnej, której w manifeście dziękują:
https://en.wikipedia.org/wiki/Kshama_Sawant
« Ostatnia zmiana: Czerwca 25, 2020, 02:15:44 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #497 dnia: Czerwca 26, 2020, 08:08:12 pm »
Dluga historia. Domyslam sie, ze to czym UK, USA i wiekszosc zachodu teraz zyje, dla Polakow jest nic nie znaczacym, dziwnym epizodem. Z mojej perspektywy wyglada to bardzo niebezpiecznie, nastroje sa gorace, przesladowania sa faktyczne (mowie tu o przesladowaniach bialych, za np. powiedzenie: "All lives matter", albo nie daj Bog: "White lives matter".
Rajt - to chciałam napisać, ale mnie ubiegłeś - w sensie, że Polska jest wyizolowana od historii, które opisujesz -  zarówno genderowych, jak i rasowych...nawiasem Bóg dał...znaczy ten napis zaistniał:
Dożywotnim zakazem wstępu na mecze piłkarskie i zwolnieniem z pracy kibic Burnley przypłacił wynajęcie samolotu, który podczas meczu z Manchesterem City (0:5) przeleciał nad stadionem, ciągnąc za sobą napis "White Lives Matter Burnley".
https://www.sport.pl/pilka/7,65080,26067941,kibic-odpowiedzialny-za-transparent-white-lives-matter-nad.html

O zdarzenie został zapytany też menedżer Manchesteru City Pep Guardiola. - Oczywiście, że białe życie ma znaczenie, podobnie jak czarne. Ludzie mają znaczenie. Wszyscy jesteśmy tacy sami. Każdego dnia musimy walczyć nie tylko z tą sytuacją, ale też całą niesprawiedliwością tego świata. Naukę powinno zaczynać się od szkół, tak aby nowe pokolenia zrozumiały, że jesteśmy równi, a edukacja nas uratuje - podsumował Hiszpan.
Zaskoczony nie wydawał się jedynie były 13-krotny reprezentant Anglii Darren Bent. "Dziwne, biorąc pod uwagę, że w Burnley nie ma żadnych czarnoskórych piłkarzy w składzie" - napisał na Twitterze czarnoskóry zawodnik, który w ubiegłym roku zakończył karierę. Wdał się w dyskusję z jednym z dziennikarzy. "To hańba, ale smutne jest to, że jesteś zaskoczony" - podkreślił.

https://eurosport.tvn24.pl/pilka-nozna,105/manchester-city-burnley-baner-white-lives-matter-burnley-nad-stadionem-premier-league,1020727.html
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #498 dnia: Lipca 01, 2020, 06:55:09 am »
Powiedz coś więcej, jak to jest z tymi - nie wiem, ogólnie imigrantami czy imigrantami o innym odcieniu, czy może wyznaniu, z punktu widzenia, jaki posiadasz. Dla mnie np. rzecz jest jak piszesz egzoticzna. Czy faktycznie są gorzej traktowani przez policję (czy inne władze) czy nie i tak dalej.
Jest dokladnie odwrotnie. Ci ludzie sa traktowani przez wladze ze specjalnymi wzgledami. Kilka dekad temu Laburzysci zaczeli wprowadzac projekt multi-kulti, nawet bylo takie powiedzenie, ze "utra nosa konserwatystom multikulturalizmem", czy cos takiego. Tak jak pisalem wczesniej, chodzi o ideologie i o wladze.
Ideologia: Walka z patriotyzmem/nacjonalizmem/"rasizmem"/chrzescijanstwem/jednolitoscia kulturowa, etc. Popieranie globalizmu, EU, multikulti, rownej reprezentacji procentowej roznych grup (takze etnicznych), etc.
Wladza: rozbicie spoleczenstwa na grupy (dziel i rzadz), tworzenie nowych proletariatow opartych o doktryne "identity politics", wmawianie im, ze sa pod opresja i zdobywanie ich glosow.
Imigranci i tubylcy egzotyczni sa promowani i specjalnie chronieni, bo najwieksza anatema tutaj jest oskarzenie o rasizm. Oczywiscie szukaja tych rasistow pod kazdym kamieniem i wszystko jest rasizmem. Najlepszym przykladem jest olbrzymi skandal i tragedia, zwiazana z tzw. "grooming gangs". Chodzi o zorganizowane gangi gwalcicieli/pedofili wybierajace na ofiary biale malolaty ze szkol i patologicznych lub rozbitych  rodzin. 85-90% czlonkow tych gangow ma pochodzenie pakistanskie (oczywiscie muzulmanie). Tych gangow w roznych miastach odkryto juz kilkanascie, liczbe ofiar oceniaja wladze na blisko 20k... no dluga historia, mozna to latwo znalezc on line. Natomiast glowny skandal polega na tym, ze bardzo dlugimi latami, ani policja, ani sluzby spoleczne, ani lokalni politycy/wladze nic z tym nie robily, pomimo jawnych dowodow i setek zgloszen. Bali sie posadzenia o rasizm. Ludzie ktorzy probowali to naglasniac byli natomiast przez wladze nekani, policjanci wyrzucani z pracy, etc. Polecam sobie o tym poczytac, bo temat nieprawdopodobny. Teraz juz nie moga tego ukrywac i temat jest szeroko znany i opisywany.
Mi to lezy na sercu, takze z powodow osobistych: Wszystkie tego typu akcje, oczywiscie poskutkuja wzmocnieniem prawdziwej radykalnej "prawicy", ktora wezmie na cel wszystkich "obcych", takze nieegzotycznych emigrantow.

Q
Cytuj
Ale wobec tego nie jest to wojna rasowa sensu stricto (taka z gatunku: po jednej stronie KKK, po drugiej Black Panthers), tylko co innego, nawet jeśli wokół kwestii rasowych się kręci.
Tak jak pisalem wyzej, chodzi o ideologie i wladze. Mozna do tego uzyc LGBTQWERTY, czarnych, brazowych, feminizm, ekologizm, "antyfaszyzm", glob-ciep i co tam sie nawinie pod reke. Wszystko pod parasolem "identity politics". Jesli przypatrzec sie kazdemu z tych ruchow i ich aktywistom, wszystkie maja wspolny, marksistowski mianownik, jak juz sami wypatrzyliscie odnosnie Black Lifes Matters. Jedyna nadzieja w tym, ze lewica zawsze sie najpierw radykalizuje, a potem sama zjada. Byle stalo sie to wystarczajaco szybko, zanim spala swiat po raz kolejny.
Ostatnia ofiara tego rasistowskiego, antybialego szalenstwa to gosc, ktory zalozyl i prowadzil instytucje charytatywna, ale osmielil sie skrytykowac BLM, wlasnie na gruncie ich anarcho-komunizmu.:
https://www.dailymail.co.uk/news/article-8466913/Award-winning-charity-boss-SACKED-criticising-Black-Lives-Matters-neo-Marxist-agenda.html

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #499 dnia: Lipca 01, 2020, 12:39:14 pm »
To kto na to głosuje? Wg wiki kolorowych (obywateli) w UK jest najwyżej 13%, zaś, ogólnie mówiąc, Brytoli (nacji lokalsów pochodzących z wysp) jest minimum 85%, do 100% dopełniają to inni białasi (Niemcy, Żydzi, Włosi etc.). Kto był w stanie ukształtować taką obawę przed posądzeniem o rasizm? Jakimi metodami? I tak szybko bo czytając literaturę wojenną i post-wojenną, to Brytole ewidentnie uważali się albiońską odmianę Herrenrasse jeszcze w latach 60-70 (co najmniej) i mieli cholernie wysokie poczucie własnej wartości. A partia konserwatywna rządziła od DWŚ zdecydowanie dłużej. Czy to wyrzuty sumienia wobec dawnych kolonii?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #500 dnia: Lipca 01, 2020, 05:51:15 pm »
Gdy naród dojdzie do tego stopnia cywilizacji i potęgi, w której nie lękając się napaści sąsiadów, zaczyna używać dobrodziejstw pokoju i dostatków, wówczas przy bogactwach giną jego cnoty wojenne, nadmiar cywilizacji tworzy nowe potrzeby i rozwija się w wysokim stopniu egoizm. Nie mając innych ideałów, prócz pośpiesznego użycia dóbr szybko zdobytych, obywatele przestają dbać o sprawy publiczne, zostawiając troskę o nie państwu, i tracą wkrótce wszystkie zalety, jakie dotychczas stanowiły o ich wielkości. Wtedy sąsiedzi barbarzyńcy lub na pół barbarzyńcy, posiadający małe potrzeby, ale silny ideał, napływają do owego zbyt cywilizowanego państwa, zalewają je, a następnie tworzą nową cywilizację z gruzów tej, którą zniszczyli.
(Gustave Le Bon, "Psychologia rozwoju narodów", 1902)

Mam wrażenie, iż biała odmiana człowieka traci dziś instynkt samozachowawczy i popełnia samobójstwo zbiorowe, ustępując swoje miejsce innym odmianom. Być może, przez nadmiar pokoju, dostatków i cywilizacji?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #501 dnia: Lipca 01, 2020, 06:26:56 pm »
Ciekawe, swoją drogą, czy Le Bon zetknął się gdzieś z "Muqaddimą" ("المقدّمة") Ibn Chalduna, o której kiedyś, chyba nawet w tym wątku, wspominałem, albo z jakim jej streszczeniem, czy niezależnie sformułował ten sam wniosek?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #502 dnia: Lipca 01, 2020, 07:27:29 pm »
Biorąc pod uwagę poniższe dzieło:
http://www.zainab-an-nefzaouia.com/documents_pdf/lib/CivilisationDesArabes_III_LeBon.pdf
przypuszczam, że nie mógł się nie zetknąć.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #503 dnia: Lipca 01, 2020, 07:49:42 pm »
Gdy naród dojdzie do tego stopnia cywilizacji i potęgi, w której nie lękając się napaści sąsiadów, zaczyna używać dobrodziejstw pokoju i dostatków...
... Mam wrażenie, iż biała odmiana człowieka traci dziś instynkt samozachowawczy i popełnia samobójstwo zbiorowe, ustępując swoje miejsce innym odmianom. Być może, przez nadmiar pokoju, dostatków i cywilizacji?
Wrażenie mam podobne momentami, ale co do na początku zacytowanych słów to zastanawiam się na ile one pasują do obecnych czasów. Napisane po bodaj 20-paru latach istnienia III Republiki, która w zasadzie była I republiką w tym sensie, że poprzednie trwały kilka lat i na okrągło odchodziło "rżnięcie" każdego z każdym, wojny, zawieruchy itd. Gość to pisał w czasach, kiedy średnio co kilkanaście-dwadzieścia parę lat byłą wojna, a cedowanie przez obywateli obowiązków na państwo, (jeśli chodzi o wybory) było całkowitą nowinką. Mógł tak pisać o Francji i faktycznie niedługo potem zawalił się w ogóle świat mocarstw kolonialnych - ale dlaczego pisał to akurat wówczas, kiedy z punktu widzenia Francuzów po serii katastrof od Napoliona wszystko się ustabilizowało akurat? Które ludy uważał za owych barbarzyńców czy pół-barbarzyńców, jeśli miał na myśli otoczenie Francji (a nie kolonii)? W Anglii, nad którą nie zachodziło słońce, akurat się kończyła czy skończyła epoka wiktoriańska. Raczej wyglądało to na ruch do przodu. Skąd więc takie ponure myśli?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #504 dnia: Lipca 01, 2020, 08:10:45 pm »
Biorąc pod uwagę poniższe dzieło:
/.../
przypuszczam, że nie mógł się nie zetknąć.

Prawda. Jak teraz sprawdziłem, panie Marwa Elshakry i Carla Nappi, w pracy zatytułowanej "Translations" (która zaczynała jako 26 rozdział obszernego tomu zwącego się "A Companion to the History of Science", ale dziś dopadnie się ją i w formie samodzielnych e-publikacji), twierdzą wręcz, że tę tezę od Ibn Chalduna przepisał, co podają jako jeden z ciekawszych przykładów krążenia idei naukowych po Ziemi, dzięki tytułowym przekładom:
https://www.researchgate.net/publication/314369087_Translations_LightmanCompanion
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #505 dnia: Lipca 01, 2020, 08:15:27 pm »
Cytuj
Skąd więc takie ponure myśli?
Sporo wyjaśnia wstęp Ochorowicza, zwłaszcza ostatnie zdania.  :)
https://polona.pl/item/psychologia-rozwoju-narodow-gustawa-le-bon-a,MjE0MTM4OTc/18/#info:metadata
Natomiast zasadniczy wniosek jest, dla znających historię, dość banalny. Tyle cywilizacji upadło, jest w czym przebierać - od bliskowschodnich starożytności Sumr-Akad-Babilon-Asyria stara, średnia, nowa..  po Rzym od narodzin do upadku. Bliżej autora - upadek imperium hiszpańskiego, klęska idei napoleońskiej... Natomiast czy taki pojedynczy only-lonly kluczyk załatwia wszystko i determinuje? Czy dobrobyt wyklucza ideę?
 To trochę jak z marksizmem. :) - uproszczenie.
« Ostatnia zmiana: Lipca 01, 2020, 08:24:05 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #506 dnia: Lipca 01, 2020, 08:21:29 pm »
Bogu dzięki, nie znamy przyszłości. Idziemy w nieznane.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #507 dnia: Lipca 01, 2020, 08:44:51 pm »
To trochę jak z marksizmem. :) - uproszczenie.

Cóż... Zasadniczo kręcimy się w jednym kółku... Pojawiają się bowiem tezy, że Marks swoje poglądy na temat powstawania zysku pożyczył od Ibn Ch. (nie byłby jedyny - o Le Bonie już mówiliśmy, a i Toynbee nie krył od kogo czerpał*):
https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3071598
https://www.researchgate.net/publication/326299361_A_Comparative_Study_The_Economic_Thoughts_of_Ibn_Khaldun_and_Karl_Marx
Nie da się też ukryć, że nurty dżihadystyczno-islamistyczne kultury muzułmańskiej podpierały swoją ideę krwawych podbojów filozofią Ibn Chalduna, podobnie jak Lenin ze Stalinem (i ich naśladowcy) szukali usprawiedliwienia w dziełach brodatego Karola.

* Szerzej:
https://www.jstor.org/stable/4283888
https://www.academia.edu/8307273/Comparison_between_Ibn_Khaldun_and_Arnold_Toynbee
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #508 dnia: Lipca 01, 2020, 09:21:36 pm »
Czy dobrobyt wyklucza ideę?
Moim zdaniem z jednej strony, statystycznie, tak (o co się bić?). Ale, z drugiej strony, zachowanie owego dobrobytu to idea zdolna zelektryzować masy - wydaje mi się. Być może działająca jednak z pewnym opóźnieniem. Napoleon to o tyle zły przykład, że żadna cywilizacja się z nim nie skończyła. Poza tym czy Rzym padł przez dobrobyt (taka jest powszechna opinia, plus zepsucie moralne oczywiście, ale macając głębiej na to nie wygląda. Już prędzej uwierzę, ze to przez ten ołów, którym się zażerali jedząc konfitury smażone na powlekanych nim patelniach. Trochę przesadzam ;)  ) . Albo Bizancjum? Czy Persja lub Chiny (z okresu wojen opiumowych)? Poza tym ww. cywilizacje padły z powodu nacisku plemion pustyni czy innych Wandali lub bardziej rozwiniętych cywilizacji (w każdym razie w sensie techniczno-militarnym, jak na ten przykład Aztekowie itp. Choć po prawdzie ostatnio czytałem, że pomijając przyniesioną zarazę to militarnie Cortez mógł im nastukać, ale oni załatwiali Cortezem wewnętrzne waśnie. I że nie prawdą jest, jakoby uznali go za Boga). Natomiast nikt tych Wandali na siłę nie ściągał, nie zapraszał i nie dawał opierunku, no Konrad Mazowiecki mi przychodzi na myśl, choć z jego punktu widzenia to raczej zapraszał NFR czy w każdym razie Wyższą jeśli nie Najwyższą Fazę, więc to trochę nie tak. Przepraszam, że chaotycznie, z głośnika leci własnie Urszula "daj mi zgodę na ten dzień, który właśnie kona"... - u mnie też dzień kona (znaczy słońce zachodzi) i ja też konam bo zaiwaniam od 6 rano żeby falę stojąca przebić a jest 8 wieczorem - więc trochę bije mi w dekiel ;) .


Nawiasem nasza cywilizacja też się kończy ale od środka - Poczta Polska dostarczyła mi dziś ważny dokument w takim oto stanie... No i czy to nie może wywołać III wojny światowej?


« Ostatnia zmiana: Lipca 01, 2020, 09:51:48 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« Odpowiedź #509 dnia: Lipca 01, 2020, 10:44:17 pm »
Cytuj
- Poczta Polska dostarczyła mi dziś ważny dokument w takim oto stanie...
;D
Ładnie pomięty, dużo skojarzeń, ale nie przenoszę...
Ad remując
Cytuj
Moim zdaniem z jednej strony, statystycznie, tak (o co się bić?).
Ale nie można sprowadzać idei do bić/nie bić.
Znaczy można, ale mi się to nie podoba. Podoba się to co napisałeś w kolejnym zdaniu - Ale, z drugiej strony, zachowanie owego dobrobytu to idea zdolna zelektryzować masy - też idea. Zresztą, obecnie media potrafią umasowić każdą ideę, co widać po niedawno stoczonej narodowej walce o dobrostan kornika. Zresztą co ja...toć to pan od psychologii tlumu.  :)
Drugie, to nie zgodzę się na ścisłe cięcie cywilizacji - upadła - nie ma.
W pewnym sensie cywilizacja rzymska istnieje do dzisiaj. Można mówić o wymianie elit - zresztą kwestia definicji "cywilizacji".
Te przykłady, to nie moje, wziąłem je właśnie ze wstępu do Le Bona i z niego samego - to były jego źródła wnioskowania. Zwłaszcza klapniecie Francuzów po euforii napoleońskiej.

Cytuj
Natomiast nikt tych Wandali na siłę nie ściągał, nie zapraszał i nie dawał opierunku,
Otóż, Rzymianie właśnie to zrobili, wprawdzie nie  Wandalom a Gotom i innym Germanom, a to ze względu na ujemny przyrost naturalny - za mało było Rzymian w Rzymie.
Podboje a wraz z nimi tani niewolnicy się skończyli, lokalsów ubywało - nie miał kto zaiwaniać na dobrobyt.
Oraz pilnować już zgromadzonego.
Oddziaływania między Germanami a Rzymem były bardzo silne i stałe. Prowadzone wojny, stosunki dyplomatyczne i handlowe sprzyjały przepływowi towarów i krzewieniu kultury śródziemnomorskiej wśród plemion zza Renu i Dunaju. Wodzowie starali się naśladować rzymskie obyczaje, styl życia, modę i wspierali wymianę handlową. Ich najczęstszym marzeniem było otrzymanie statusu sprzymierzeńca Rzymu (łac. foederati) i zezwolenie na osiedlenie się wraz z plemieniem w granicach Imperium Romanum. Z drugiej strony Rzymianie cenili sobie Germanów za waleczność i męstwo. Często korzystali z ich pomocy w toczeniu wojen. W razie problemów z rekrutacją żołnierzy w granicach państwa sięgano do Germanii, jako niekończącego się rezerwuaru walecznych wojowników, skąd wielokrotnie ściągano pod komendę rzymską całe oddziały z własnymi wodzami. Sytuacja stała się groźna, gdy zamiast małych, autonomicznych grup żołnierzy, w granicach cesarstwa zaczęły się osiedlać całe plemiona z królami, rządzące się według własnych praw.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_w%C4%99dr%C3%B3wka_lud%C3%B3w#Pojawienie_si%C4%99_Hun%C3%B3w_i_pierwsza_inwazja_wizygocka
Ale wracając do Le Bona, za bardzo bym się nie przejmował - pan strzelał le Bon - nomen omen - Motami  ;D ale niekoniecznie trafiał - ot, wychodził z niego lekarz.  ::)
Taki cymesik... anty-cymesik  8) 
Z tejże księgi;

W jej to imieniu (idei równości) , kobieta dzisiejsza, zapominając o głębokich różnicach umysłowych, jakie ją oddzielają od mężczyzny, dopomina się równych praw, równego wykształcenia, i skończy na tem, jeśli celu swego dopnie, że uczyni z Europejczyka istotę koczującą, bez ogniska i rodziny.
https://polona.pl/item/psychologia-rozwoju-narodow-gustawa-le-bon-a,MjE0MTM4OTc/22/#info:metadata
Jak widać nie tacy najstraszniejsi ci migranci.  ;)
« Ostatnia zmiana: Lipca 01, 2020, 10:53:04 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana