Autor Wątek: Akademia Lemologiczna [Niezwyciężony]  (Przeczytany 245512 razy)

dzi

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Niezwyciężony]
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwca 08, 2006, 12:19:45 pm »
Nex, na marginesie, jestes z Pomorza?

A z polem silowym to ja nie wiem, ale to co Nexus napisal wydaje sie miec sens.

Rachel: znalazlas podobienstwo mniej wiecej takie jak "tak w filmie jak i w ksiazce zaloga jadla zupe". Jednym slowem: naciagane ;)

maziek

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Niezwyciężony]
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwca 08, 2006, 12:54:55 pm »
Myślę, że Lem nie bez przyczyny nazwał to polem Diraca, tylko nie wiem dlaczego.

dzi

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Niezwyciężony]
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwca 08, 2006, 01:01:05 pm »
Moze wynalazca byl Ferdinand Dirac zyjacy na przelomie 34 i 35 wieku? ;)

(Jak dzialo Gaussa w roznych grach)

edit: No widze ze Dirac sie kwantowka zajmowal, szkoda ze Quark juz na forum nie siedzi, pewnie by nam powiedzial...
« Ostatnia zmiana: Czerwca 08, 2006, 01:04:07 pm wysłana przez dzi »

maziek

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Niezwyciężony]
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwca 08, 2006, 01:37:06 pm »
Troche nie moje rejony, ale Dirac uważany jest za ojca antymaterii - w jednym równaniu wyszło mu + i - i z tego wywnioskował, nim odkryto to w akceleratorach, że istnieją antycząstki. Może więc chodziło o elektromagnetyczna pułapkę dla antymaterii  (edit: a nie plazmy oczywiście) w kształcie dwóchwspółśrodkowych sfer, pomiędzy którymi cienką warstwa zamknięta była rozsmarowana jakaś ilość antymaterii, w postaci np jonów (żeby łatwiej było je pułapkować). Takie coś byłoby chyba przejrzyste dla światła, gorzej chyba z falami radiowymi, a jeszcze gorzej z potrzebną moca elektromagnesów. Dodatkowo pole to nie odpychałoby niczego, ani nie stanowiło bariery, po prostu każdy wpadający obiekt anihilowałby z antymaterią. Czyli nie tak by to działało...

Podobno kilogram antymaterii wystarczyłby na roczne zapotrzebowanie całych USA na energię elektryczną.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 08, 2006, 04:07:05 pm wysłana przez maziek »

dzi

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Niezwyciężony]
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwca 08, 2006, 01:48:46 pm »
Kilogram to strasznie duzo, myslalem ze to sporo wydajniejsze jest.

Macrofungel

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Niezwyciężony]
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwca 08, 2006, 02:24:31 pm »
O ile się nie rąbnąłem przy zamianie jednostek, to wychodzi z tego coś koło 5*10^11 (5 i 11 zer) kilawatogodzin. Trzeba by sprawdzić w jakichś danych statystycznych, jak to się ma do rocznego zużycia prądu w USA
« Ostatnia zmiana: Czerwca 08, 2006, 02:24:54 pm wysłana przez Macrofungel »

maziek

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Niezwyciężony]
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwca 08, 2006, 04:09:28 pm »
dzi: wydajniejszy był tylko Pan Bóg jak świat tworzył ;D (całkowicie abstrahując od tego czy podana ilość 1kg starcza, czy nie Aamerykanom)

dzi

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Niezwyciężony]
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwca 08, 2006, 04:50:22 pm »
(O ile sie tez nie walnalem) to tak jakby mieli sumaryczna ilosc elektrowni na ok 58GW, czyli skala chyba sensowna.

maziek

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Niezwyciężony]
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwca 08, 2006, 08:34:44 pm »
Cytuj
O ile się nie rąbnąłem przy zamianie jednostek, to wychodzi z tego coś koło 5*10^11 (5 i 11 zer) kilawatogodzin
3 970 555 GWh - zużycie USA w 2004 wg:
http://www.eia.doe.gov/cneaf/electricity/epa/epat1p1.html

czyli circa 4*10^12 kWh (4 z 12 zerami kWh), czyli o rząd wielkości więcej niż obliczyłeś.

ale jak liczyłeś? Bo mi z mc2 (1kg materii plus 1kg antymaterii) wychodzi energia 1,8*10^17 J podzielone na 1 kilowatogodzine=3,6*10^6 J co daje równiuteńko 5*10^10 kWh. Czyli o dwa rzędy mniej niz to, co Amerykanie zużywają... albo znów w przecinkach się rypłem, albo z tą antymaterią to lipa... Dzi zwracam honor ;D

Ale jeszcze tak z ciekawości sobie różne sprawy poprzeliczałem i wyszło mi że:

anihilacja 1kg masy (pół kg antymaterii)  ~9*10^10 MJ
synteza termojądrowa 1kg helu uwalnia ~6*10^8 MJ
rozszczepienie 1kg uranu uwalnia ~5*10^7 MJ
wybuch 1kg trotylu to "tylko" ~5 MJ
(co ciekawe spalenie 1 kg węgla daje więcej, bo ~20 MJ)

czyli jak by nie patrzeć anihilacja jest sto razy wydajniejsza od reakcji termojądrowej i tysiąc razy od reakcji łańcuchowej...

Macrofungel

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Niezwyciężony]
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwca 08, 2006, 09:09:48 pm »
Cytuj
ale jak liczyłeś? Bo mi z mc2 (1kg materii plus 1kg antymaterii) wychodzi energia 1,8*10^17 J podzielone na 1 kilowatogodzine=3,6*10^6 J co daje równiuteńko 5*10^10 kWh.

OK., pomyliłem się o jedno zero, przyznaje. Tym bardziej wychodzi na to, że ta antymateria jest trochę przereklamowana.

Cytuj
Kilogram to strasznie duzo, myslalem ze to sporo wydajniejsze jest.

Ale dzi, nie martw się, popatrz na to z innej strony- 50 TWh wystarczy Ci żeby uzywać komputera bez przerwy przez jakieś 17 milionów lat  ;D

maziek

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Niezwyciężony]
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwca 08, 2006, 09:42:06 pm »
Cytuj
Tym bardziej wychodzi na to, że ta antymateria jest trochę przereklamowana.
Trzeba pójść o krok dalej!
Cytuj
Ale dzi, nie martw się, popatrz na to z innej strony- 50 TWh wystarczy Ci żeby uzywać komputera bez przerwy przez jakieś 17 milionów lat  ;D
Będzie musiał sobie sztuczne płuco-serce wstawić ;D
« Ostatnia zmiana: Czerwca 08, 2006, 09:45:51 pm wysłana przez maziek »

dzi

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Niezwyciężony]
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwca 09, 2006, 09:16:19 am »
Cytuj
Ale dzi, nie martw się, popatrz na to z innej strony- 50 TWh wystarczy Ci żeby uzywać komputera bez przerwy przez jakieś 17 milionów lat  ;D
Tak, tylko mojego lezacego w garazu napedu grawitacyjnego wciaz nie mam do czego podlaczyc...

maziek

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Niezwyciężony]
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwca 09, 2006, 09:42:40 am »
dzi: mam jeszcze w lodówce trochę czarnej dziury w słoiku po śledziach, podeślę Ci, tylko nie wstrząsaj!

BTW czy ja dobrze pamiętam, że astrogator łupnął w Cyklopa pół-kilogramem antymaterii? No to rzeczywiście trochę przesadził - uwolnił tysiąc razy więcej energii niż Little Boy nad Hiroszimą...

dzi

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Niezwyciężony]
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwca 09, 2006, 10:36:43 am »
Patrzac na rozwoj watku to tak mi sie zdaje ze terminarz za luzny jest ;)

Deckert

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Niezwyciężony]
« Odpowiedź #59 dnia: Czerwca 09, 2006, 02:04:08 pm »
Cytuj
Patrzac na rozwoj watku to tak mi sie zdaje ze terminarz za luzny jest ;)



Ja sądzę, że jest ok. Ja na ten przykład w ciągu tygodnia raczej nie mam czasu na czytanie tej książki - w ciągu tygodnia czytam inne. Zacznę czytać kolejne rozdziały dopiero w niedzielę.


CU
Deck