Autor Wątek: Matematyka krolowa nauk ;)  (Przeczytany 159015 razy)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2440
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #660 dnia: Sierpnia 11, 2023, 11:46:49 pm »
Ha, nie dość, że wracamy do debaty o wymiarach nieskończoności, to jeszcze taka stara dyskusja znów się przypomina:
https://muzeum.startrek.pl/forum/index.php?action=vthread&forum=6&topic=705
Nie powiem, dyskusja na dziesięciu stronach robi wrażenie :)

https://pl.wikipedia.org/wiki/0,(9)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #661 dnia: Sierpnia 12, 2023, 09:27:51 am »
Etam, zaraz "niemożliwa"
W ogóle bardzo nieściśle powiedziane. Okręgi z natury mają zerową grubość.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #662 dnia: Sierpnia 14, 2023, 12:31:17 am »
Etam, zaraz "niemożliwa"

Ok, doprecyzuję - niemożliwa jako obiekt fizyczny ;) (No, chyba, że poza obiektami o wymiarach punktu, odkryjemy będące matematycznymi okręgami, czy elipsami.)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 14, 2023, 12:41:54 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #663 dnia: Sierpnia 15, 2023, 03:25:16 am »
A mnie ostatnio coś tknęło i uparcie szukam info o tym.
1. Czy w liceum i na maturze jest wymagany iloczyn wektorowy?
Nie mogę znaleźć potwierdzenia tego że zadania na wektor prostopadły do mnożonych z określonym kierunkiem i długością są lub powinny być.
Doskonale pamiętam że w połowie lat 80 zadania*  z iloczynem wektorowym były w liceum. Na tyle był dziwny ten iloczyn że to mocno zapamiętałem.
To jest przecież podstawa, choćby do gradientu funkcji, gradientu pola (ale tu już chodzi o inny dział analizy matematycznej). Podstawa - choćby w mechanice lub elektrotechnice.
2. Czyli - może to akurat na fizyce był rachunek wektorowy?
Natomiast - samego pojęcia gradientu (i jego wyliczenia) nie było, bo to musiałem nadrobić samodzielnie na pierwszym semestrze w SGPIS na ekonometrii. Wykładowca dziwił się że tego na maturze nie było.
3. Są zadania z iloczynem wektorów (obojętne jest mi to czy na fizyce czy na matematyce)?
No i oczywiście były równania na liczbach zespolonych, równania różniczkowe ( z dy a nie tylko z dx [który jest też stosowany w calkach]) i równania całkowe (zmienna byla w jednym układzie równań jednocześnie i pod całką i nie pod całką).
Tak czy siak - mi to* wydawało się wyższą szkołą abstrakcji ale było szalenie ciekawe, bo po rozwiązaniu dawało sensowny wynik.
4. Czy obecnie mniej wymaga się?

*Dodam tyle że w zbiorach zadań:  Gdowskiego, Plucińskiego oraz Leitnera, Żakowskiego jakoś nie uświadczyłem - zadań z iloczynu wektorowego, ze zmiennymi zespolonymi (o ich sprzężeniu to w ogóle nie było mowy, nawet teoretycznie) i nie było zadań z "dy".
Moi nauczyciele matmy z liceum korzystali z jakichś radzieckich "sbornikow" (chyba taki byłby odpowiednik "zbioru" zadań?).
Teraz to co innego:
Jest np.
Wstęp do analizy matematycznej, algebry i równań różniczkowych. Zadania dla studentów i kandydatów na studia
Autor:
Michał Kremzer
Albo:
Wstęp do matematyki dyskretnej, równań i nierówności różniczkowo-funkcyjnych, geometrii trójwymiarowej i funkcji wielu zmiennych. Zadania dla studentów i kandydatów na studia
Autor:
Michał Kremzer

Tymczasem sam szukałem w zbiorkach Andrzeja Kiełbasy i nic nie znalazłem podobnego do tego co sam łyknąłem czysto fragmentarycznie, jeszcze w LO.




« Ostatnia zmiana: Sierpnia 15, 2023, 07:38:17 am wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #664 dnia: Sierpnia 17, 2023, 06:32:45 pm »
Przypuszczam że jednak geometria analityczna w przestrzeni (iloczyn wektorowy i zadania z nim) przekraczała i wtedy i dziś poziom maturalny.Tylko podstawowe pojęcia były podawane ale bez ćwiczeń z nimi.
Bo - jak pisałem gradient to było nieznane pojęcie, kiedy zaczynałem studia.
Tymczasem w elektryce i w mechanice jest niezbędna.

~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #665 dnia: Sierpnia 17, 2023, 09:42:08 pm »
W mat-fizie lata 80-te to było. Ale na matematyce. Natomiast nie było to umocowane w fizyce "do czego to się w zasadzie nadaje i po jaką cholerę się tego uczyć". Ktoś tam coś bąknął, ale na tym koniec.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #666 dnia: Sierpnia 18, 2023, 12:49:13 am »
W mat-fizie lata 80-te to było. Ale na matematyce. Natomiast nie było to umocowane w fizyce "do czego to się w zasadzie nadaje i po jaką cholerę się tego uczyć". Ktoś tam coś bąknął, ale na tym koniec.
Potwierdzam - na mat-fizie - tyle, że w latach 90-tych - też był iloczyn wektorowy. Na matematyce. Ale chyba jako ciekawostka.
Nie wiem czy zwykły "dróbka szymański" zawierał takie zadania - na pewno były wektory w układzie współrzędnych.

Był jeszcze Leksiński, Macukow, Żakowski czyli:
https://skrypt.com.pl/product/leksinski-w-macukow-b-zakowski-w-matematyka-w-zadaniach-dla-kandydatow-na-wyzsze-uczelnie-2/

I "cegła"  czyli Gdowski, Pluciński:
https://skrypt.com.pl/product/gdowski-b-plucinski-e-zbior-zadan-z-matematyki-dla-kandydatow-na-wyzsze-uczelnie-2/

Trzeba by wygrzebać te starocie i sprawdzić:)

Wygrzebałam Leitnera, Żakowskiego"Matematyka. Kurs przygotowawczy na wyższe uczelnie techniczne" z 1967 roku - nie ma. W ogóle ta książka jakaś takaś za łatwa jak na uczelnie techniczne...nic tam nie ma;)
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 18, 2023, 01:08:33 am wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #667 dnia: Sierpnia 18, 2023, 04:38:51 pm »
Dzięx, Maziek, Olkapolka
Wiedziałem że potraficie się rozejrzeć.

Sam to bardzo wiele skorzystałem z tej:
Tematy egzaminów wstępnych z matematyki na wyższe uczelnie 1976-1981-W. Krysicki, W. Czapliński, J.E. Rogucki, W. Terlikowski, T. Świątkowski
PWN Warszawa 1983
Co ciekawe, jest dość sporo podobnych:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/matematyka-zadania-tematy-egzaminy-wstepne-5-szt
Z iloczynem wektorowym wyjaśniona sprawa. Jeszcze raz dzięki.
Wrócę do wcześniejszego wpisu:
pamiętam że w połowie lat 80 zadania*  z iloczynem wektorowym były w liceum. Na tyle był dziwny ten iloczyn że to mocno zapamiętałem. Mocno zapamiętałem ale chyba faktycznie tylko na jednej lekcji był ten wynalazek i potem już nauczyciele (ściśle - Janina Goryluk i Władysław Turczynowicz) nie wracali do niego.


~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #668 dnia: Sierpnia 26, 2023, 12:35:00 pm »
Niedawno ukazała się książka "Fascynujące błędy matematyczne" Alfreda S. Posamentiera i Ingmara Lehmanna:
https://esensja.pl/ksiazka/recenzje/tekst.html?id=34143
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #670 dnia: Września 10, 2023, 08:55:36 pm »
Facet przypomniał skąd szalonemu krawcowi, i nam, nogi wyrastają. Inna sprawa, że platoników to nie przekona, bąkną coś o niedoskonałości metod dochodzenia do odwiecznej prawdy (na tyle chyba Marks z prawdą-procesem świat zmienił), i szlus... ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2440
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #671 dnia: Października 01, 2023, 02:25:46 pm »
Niedzielna zagadka: ile pieniędzy tak naprawdę stracił sklep?


olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #672 dnia: Października 01, 2023, 02:53:22 pm »
130? :-\

Z drugiej strony towar wydany ze sklepu - liczony po cenie hurtowej...? :D

Pss...po ramenie wydaje mi się jednak, że sklep stracił mniej niż 100:))
30 + towar, a towar dla sklepu to nie 70 tylko cena zakupu.
« Ostatnia zmiana: Października 01, 2023, 03:37:07 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Retsam

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 106
  • Niepowodzenie jest najlepszym nauczycielem
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #673 dnia: Października 01, 2023, 06:47:37 pm »
Ja to rozdzielam. 'Manko' w kasie już zawsze będzie wynosiło USD 100, ktokolwiek go dokonał. Transakcja jest nowa i 'legalna', więc sklep nie może na niej jeszcze dodatkowo stracić. Trik polega na 'sklejeniu' wydarzeń w tej kolejności i przez tę samą osobę i tym samym banknotem.

Dla zabawy wejdź do sklepu z własnym banknotem USD 100 i dokonaj transakcji. Potem zabierz z kasy USD 100. Ile stracił sklep? ;-)
'The mind that opens to a new idea never returns to its original size': Albert Einstein

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2440
    • Zobacz profil
Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« Odpowiedź #674 dnia: Października 01, 2023, 07:17:03 pm »
Dla zabawy wejdź do sklepu z własnym banknotem USD 100 i dokonaj transakcji. Potem zabierz z kasy USD 100. Ile stracił sklep? ;-)
No ile? ;)

Pss...po ramenie wydaje mi się jednak, że sklep stracił mniej niż 100:))
30 + towar, a towar dla sklepu to nie 70 tylko cena zakupu.
Mnie też tak się wydaje. 100 minus prowizja/marża sklepu ze sprzedaży towaru za 70 :)