Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Lieber Augustin

Strony: 1 ... 161 162 [163] 164 165
2431
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Grudnia 14, 2017, 06:43:33 pm »
Lato. Odessa. Ogród miejski. Na ławeczce siedzi chłopiec i gra ze swoim psem w szachy. Wokół zebrał się tłum gapiów, wszystcy z podziwem patrzą na tę scenę:
- Oj, jakiż mądry w ciebie pies! Aj, jaki inteligentny! Gra w szachy! Ach, jaki cud!
Chłopak ogarnia zebranych wzrokiem i oznajmia z lekceważeniem:
- Cud? Mądry? Też mi coś! A 4:2 na moją korzyść nie chcecie?

2432
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Grudnia 14, 2017, 12:12:34 am »
Nie wiem dlaczego, ale przypomina mi ta partia grę dawnych mistrzów z końca 19 - pierwszej połowy 20 wieku  – Laskera, Capablanki, Alechina i innych, a w szczególności Dawida Janowskiego. Jakaś, jak by to ujęć, „ludzka”, a jednocześnie romantyczna  gra, w przeciweństwe do nowoczesnych „technicznych” szachów. Weźmiemy np.  11. e4...  Czarne chcą zapobieć następnemu posunięciu skoczka f5-d6 z blokadą pionka d7, dlatego 11. ...d5. Zupełnie zrozumiały, ludzki ruch. Bardzo mi się też podoba piękny, moim zdaniem, wynalazek od AlphaZero 32. c4! Re8. „Cichy” ruch w stylu Janowskiego.
A może, to mi się tylko tak zdaje. Co ja tam wiem, nie jestem znawcą w dziedzinie szachów.

2434
DyLEMaty / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Grudnia 01, 2017, 11:42:49 pm »
... nie ma znaczenia czy sygnał jest stabilny czy nie. Po prostu pulsar daje jakiś wzór, tak jakby powiedzmy ktoś nadawał muzykę. A kilka osób w różnych odległościach od głośnika nagrywało tę muzykę na magnetofon. Potem te osoby porównają nagrania i wyjdzie im, że nieco dłuższe były niektóre nuty, ale u każdego inne. Mianowicie im dalej od głośnika, tym późniejsza w utworze nuta była wydłużona.
maziek, niby zrozumiałem Twoją ideę, ale własnie dlaczego pulsar? Skoro stabilność nie odgrywa roli zasadniczej, czy nie lepiej „nagrywać” światło dowolnej gwiazdy, albo nawet kilkunastu gwiazd, jednoczesnie w różnych, odleglych od siebie punktach obserwacii, i szukać krótkotrwalego przesunięcia widma światła ku czerwieni, wywołanego przejściem fali grawitacyjnej?

Lustrzak, moim zdaniem, wszystkie teorii fizyczne są oparte na pewnym aparacie matematycznym. Nasz Wszechświat jest „matematyczny”, ale nikt nie wie, dlaczego tak właśnie jest. Mam wrażenie, że fizycy są pod wpływem pewnego rodzaju „magii liczb”. Matematyka jest nauką wspaniałą, choć niekoniecznie każdemu wzoru matematycznemu odpowiada coś w rzeczywistości. A więc, możliwe jest, że wielu z nowoczesnych teorii w fizyce to tylko gra umysłu.

2435
DyLEMaty / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Grudnia 01, 2017, 01:46:08 pm »
Cóż, nikt nic nie pisze, jak gdyby wpadł Forum w sen zimowy :). No, spróbuję wnieść odrobinę ruchu.
Zastanawiam się natomiast czy odpowiednio czuły zegar atomowy nie wykryłby nieregularności w rytmie pulsara w chwili przejścia fali (przez zegar).
A jednak myślę, że się nie uda wykorzystać pulsara jako żródła etalonnej częstotliwości (czy też etalonnego żródła częstotliwości). A to dlatego, że primo częstość impulsów pulsara jest za niska – np.  dla PSR 1937+21 wynosi ona z grubsza 641,025 Hz, dla przejścia atomowego cezu-133 zaś F=9192631770 Hz, o 7 rzędów wyżej. Sekundo, kwestia stabilności. W istocie, stabilność niektórych żródeł na skale kilku lat przekracza 10-18, lecz w odcinkach rzędu milisekundy czy sekundy jest ona nie wyżej od 10-12. Np. dla wysoce stabilnego PSR 1919+21 periodyczność P=1,33730110168 +/-10-7 sek. Tertio, zjawisko tzw. glitch’i, czyli spontanicznych skoków periodyczności pulsara. Okres np. PSR B0531+21ulega zaburzeniom ΔP/P ~ 10-9. A więc już nie wiem...

No, maziek, i co pan na to? Już czekam z lękiem na ripostę... :o

A może tak zastanowimy się razem, czy nie można użyć laserowego pomiaru odległości pomiędzy Ziemią a Księżycem do wykrycia faly grawitacyjnej.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Transksiężycowa_transmisja_laserowa
Zasada mniej więcej niby ta sama, co w LIGO i VIRGO, tyle że długość ramienia interferometra jest o wiele większa. Osiągnięta czułość wynosi milimetry na odległości 384400 km. Jak, pańskim zdaniem, będzie się zachowywał system w razie nadejścia potężnej faly gr.?

2436
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Listopada 26, 2017, 07:45:50 pm »
...gatunku, który przerobi nas na krążki;)
Tak, jeżeli będziemy Indiotami :)

2437
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Listopada 26, 2017, 11:58:25 am »
Tak jest, prawdziwa tragedia pralnicza. Już od dawna uważam Lema za proroka.

Może myślę jako niezaawansowany wieśniak, tylko w żaden sposób nie mogę zrozumieć, po co to robią? Hyba już wszystkie problemy na Ziemi zostały rozwiązane? Po co do siedmiu miliardów (czy ilu nas teraz jest) ludzkich jednostek dołąnczać jeszcze jedną, z krzemu, szkła i metalu? No, jako ciekawy figiel, hokus-pokus to jeszcze mniej więcej zrozumiałe.

A może to pierwszy prototyp pewnego nowego gatunku, który wkrótce usunie i zastępie ludzkość? Początek takiego sobie samobójstwa kolektywnego...

2438
DyLEMaty / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Listopada 25, 2017, 12:01:16 am »
maziek, o ile zrozumiałem, chcesz wykorzystać pulsara jako etalonnego źródła częstotliwości. Prawda, niektórzy z pulsarów za stabilnością są na 2..3 rzędy lepsze niż nowoczesne zegary atomowe. Może natrafiłeś na świetny pomysł.

2439
DyLEMaty / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Listopada 23, 2017, 06:15:08 pm »
Jeśli masz tych zegarków kilka i cały czas porównujesz ich odczyt to gdyby one były dla uproszczenia w jednej linii ze źródłem fal, to najpierw różniło by się "tykanie" pierwszego od źródła z pozostałymi, potem drugiego z pozostałymi itd.
maziek, o ile mogę sądzić, słuszna idea. Trzy czy więcej zegary w linii prostej, na znacznej odleglości od siebie. Połączone, może przez kabel światłowodowy, z komparatorem częstotliwości i fazy. Trzeba jednak tak wyregulować systemę, żeby odcinek czasu, w jaki sygnał od zegarków dociera do przyrzędu pomiarowego, byłby dokładnie jednakowy dla wszystkich zegarków. A może, to da się dokonać później, przez obróbkę komputerową.

ps. A tak nawiasem: b. fajnie się tę Waszą dyskusję czyta :). Taki powrót Forum do zdrowych korzeni, można rzec :).
Q, sądzisz pan, że ta gadanina nie ma nic wspólnego z Lemem, czyli to zupełny off-topic?:) Ależ nie, proszę pana!
A może, my występujemy tutaj jako zwolenniki szkoły profesora A. Dońdy z jego śwarnetyką :). Może, my też gadamy na temat, co znajduje się na styku, między nauką a magią. Przecież te kwantowo splątane cząstki, paradoks EPR, redukcja funkcji falowej i inne taki rzeczy należą zarówno do magii jak i do fizyki. No, jak można wyobrazić sobie np. wpływ świadomości eksperymentatora na wyniki doświadczeń kwantowych? Albo nawet przeciętną dyfrakcję pojedynczego elektrona na dwóch szczelinach? Prawdziwa mistyka...

2440
DyLEMaty / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Listopada 22, 2017, 09:10:25 pm »
Kompletnie od czapy, nie wiem czy ma to sens z punktu widzenia fizyki, ale a nuż?

Pomysł jest taki, żeby wziąć dwie pary cząstek splątanych kwantowo, jeden "koniec" każdej pary umieścić przy każdym z zegarów A i B, a drugi znajdowałby się przy trzecim zegarze (C), umieszczonym gdzieś w pip daleko od obydwu zegarów A i B. Wykrycie zaburzenia przez każdy z zegarów A i B niech wywoła zmianę spinu cząstki; zmiana zostanie wykryta i zapisana przy zegarze C. W ten sposób można ustalić, czy przesunięcie w czasie miało miejsce, czy też nie, a także w jakiej kolejności.
xpil, nie jestem żadnym fizykiem, ale zdaje mi się, iż z punktu widzenia teorii wszystko się zgadza. Jedynie nie wiem, po pierwsze, w jaki sposób „wziąć” te cząstki, poruszujące się z prędkością światła. A po drugie, o ile wiem, nie wiadomo dokładnie, czy „magiczne” współdziałanie cząstek splątanych kwantowo odbywa się w okamgnienie, czy też z prędkością światła. A od tego przecież zależy wynik eksperymentu. A zresztą, czekamy na fachową odpowiedź maźka.

2441
DyLEMaty / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Listopada 22, 2017, 08:39:20 pm »
Cytuj
jest taki koncept, żeby użyć tylko zegarów, bez mierzenia żadnych odległości czy efektu Dopplera.
O, jak mówią u nas w Odessie, „wynalazłem rower”. Samodzielnie wpadłem na pomysł, który dawno już istnieje.

Cytuj
Wykryć to można porównując zapisy tylko z powodu, że nie ma do czego porównać poza tymi właśnie zegarami jest to trochę kwadratura koła, ale ponoć do obejścia.
Tak, tu jest pewien circulus vitiosus. Ale precież przedtem istnieli obawy, że fale grawitacyjne w ogóle są nie do zarejestrowania, ponieważ na ile skróci się „antena”, dokładnie na tyle zmieni się „linijka” czyli urządzenie do pomiaru. Szczerze mówiąc, nie wiem, jak to udało się obejść.

Już wiem! Dziękuję, maziek!
Idea polega na tym, że masz sztywny obiekt, którego długość stale bardzo dokładnie monitorujesz. Przebiegająca fala grawitacyjna "zagęszcza" materię, więc chwilowo obiekt ten staje się krótszy. Początkowo zakładano, że o ile w chwili przejścia niczego się nie wykryje, bo skraca się też przymiar, którym mierzysz, to po fakcie sprężysty obiekt będzie chwilę drgał i to zamierzano wykryć.

Ale z zegarami inaczej, bo nie będzie żadnych „drgań” po przejściu fali – czas to jednak nie materia, to rzecz bezinercyjna. A zresztą, kto wie?

2442
DyLEMaty / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Listopada 21, 2017, 10:02:41 pm »
maziek, ten koleś na obrazku – to taki sobie Dmitrij Kiseliow, prezes Międzynarodowej Agencji Informacyjnej „Rossija siegodnia” („Russia Today”). Wielki zwolennik Putina. Utalentowany dziennikarz. Kłamca i uosobienie kłamstwa. Jeżeli przedtem na Ukrainie mówiono „łże jak bura suka” albo „kłamie jak Goebbels”, teraz natomiast mówią „kłamie jak Kiseliow”. Ale diabli z nim, mniejsza o to.

Ostatnio czytałem ten artykuł
https://www.wprost.pl/kraj/10087341/macierewicz-rosja-szykuje-sie-do-agresji-to-nie-jest-zimna-wojna.html
Nie chciałbym się później rozczarować, ale bardzo mi się podoba pan Macierewicz.

Na temat fal grawitacyjnych. Mam grypę, wczoraj czuwałem przez noc, i nagle prszyszło mi do głowy – a czy nie sposób zarejestrować tę falę za pomocą zegara atomowego.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegar_atomowy
Wedle teorii, w pobliżu ciał o dużej masie czas płynie wolniej. To niby fakt podtwierdzony przez eksperyment – przy podnózu góry bardzo precyzyjny zegar chodzi o mały ułamek procentu wolniej niż na wierzchółku. Otóż, może nadchodząnca fala grawitacyjna spowoduje krótkotrwale zakłócenie częstości przejść atomowych cezu. Lub rtęci albo wodoru – w nowoczesnych zegarach atomowych. Mam jednak wątpliwości, czy wystarczy dokładności urządzenia. Osiągnięta dokładność wynosi 10-18, podczas gdy przewidywany efekt może być tegoż rzędu, co zarejestrowany przez LIGO oraz VIRGO, czyli 10-23..10-21. No, to już zadanie dla fachowców.
No, maziek, jak Tobie pomysł? Czy to tylko majaczenie przez febrę? :D

2443
DyLEMaty / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Listopada 21, 2017, 12:12:17 pm »
Przypadek? Nie sądzę ;) ...
To aluzję do tego tfu! pana?



2444
DyLEMaty / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Listopada 19, 2017, 04:34:54 pm »
Okropnie... Prawdziwy szok przyszłości. Jest takie opowiadanie Sheckley'a na podobny temat:

http://czytac.com/java-book/book/sheckley-robert_ptaki-czujniki

Zostało napisane w 1953 roku.

2445
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Listopada 19, 2017, 02:07:47 pm »
“Ja myślałam, że to koty, co za pierwsze idą płoty, a to roboty, roboty”

Strony: 1 ... 161 162 [163] 164 165