Autor Wątek: Adam Wiśniewski -Snerg  (Przeczytany 310931 razy)

Snergiusz

  • Gość
Adam Wiśniewski -Snerg
« dnia: Sierpnia 29, 2005, 06:25:15 pm »
Przepraszam, jeśli dubluję którąś z wcześniejszych dyskusji,ale od kilku lat nurtuje mnie pytanie o to, czy Stanisław Lem w ogóle zna lub próbował poznać twórczość tragicznie zmarłego samouka nie tylko na terenie science fiction - Adama Wiśniewskiego- Snerga. Myślę, że jest jeszcze pora, by pana Lema zainteresować dokonaniami tego autora, gdyż są one bliskie lemowskim rozważaniom z pogranicza współczesnej humanistyki i nauk ścisłych. Bardzo żałuję, iż za życia Snerga, nie udało się obu autorów skonfrontować, choćby na gruncie prywatnym. Nie chodzi tu o jakieś antagonizmy.  A może "Robot" i pozostałe trzy powieści tego prozaika jednak miłośnikom Lema nie przypadły do gustu? Liczę na Wasze komentarze, a także na dobrą wolę pana moderatora, który mógłby jakoś poprzez sekretarza wypytać pana Lema o ów temat.

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpnia 29, 2005, 09:44:20 pm »
Nie znam autora (bo generalnie jestem nieliteracki jak wiadomo) ale chetnie uslysze o nim opinie. Stawiam ze Blady o nim slyszal...

This user possesses the following skills:

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpnia 29, 2005, 10:36:18 pm »
Nie wiem skąd ta myśl dzi (pewnie ta fura książek jakie sprzedawałem ::)  ) ale masz rację, słyszałem.
Wiśniewski-Snerg, to autor znany przede wszystkim ze swojej debiutanckiej powieści "Robot", najlepszej zresztą w jego dorobku. Czytałem ją jak miałem jeszcze naście i wówczas bardzo mi się podobała, ale nie wiem czy obecnie też bym ją tak odebrał, w każdym razie późniejsze pozycje autora były dużo słabsze, a nieraz wręcz niestrawne. Myślę, że jak kogoś interesuje zapoznawanie się z  jego twórczością, to najlepiej jak poprzestanie na tej jednej książce.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 29, 2005, 10:37:26 pm wysłana przez Bladyrunner »

nty_qrld

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • . . . . ...
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpnia 29, 2005, 11:46:30 pm »
Czytałem gdzieś, że kreowany był na następcę Lema, ale żadnych książek jego żem nie czytał.

pzdr

W dniu N o godzinie entej, w entym sektorze entego rejonu zostaniecie wyentowani z pokładu jednostki N."
Pamiętnik znaleziony w wannie

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpnia 30, 2005, 01:06:40 am »
Cytuj
ale masz rację
a widzisz ;)

This user possesses the following skills:

Terminus

  • Gość
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpnia 30, 2005, 02:00:37 am »
Cytuj
Przepraszam, jeśli dubluję którąś z wcześniejszych dyskusji,ale od kilku lat nurtuje mnie pytanie o to, czy Stanisław Lem w ogóle zna lub próbował poznać twórczość tragicznie zmarłego samouka nie tylko na terenie science fiction - Adama Wiśniewskiego- Snerga.


Cóż, tego nie wiem. Ja osobiście książek owego autora nie znam. Postaram się to zmienić.

Cytuj
Myślę, że jest jeszcze pora,


No proszę, jak to słodko ująłeś.

Cytuj
  A może "Robot" i pozostałe trzy powieści tego prozaika jednak miłośnikom Lema nie przypadły do gustu?


Uhm jeśli książka ma taki tytuł   ::) to kto wie, może się akurat spodobać! Poszukamy, zobaczymy.

Cytuj
 a także na dobrą wolę pana moderatora, który mógłby jakoś poprzez sekretarza wypytać pana Lema o ów temat.


Myślę, że moderator nie będzie miał problemu z dotarciem do sekretarza Lema, zważywszy, że sam nim jest.
Chociaż kto wie, czasem człowiek miewa nawet takowe problemy... każdego czasem dopada ::)


« Ostatnia zmiana: Sierpnia 30, 2005, 02:01:41 am wysłana przez Terminus »

Snergiusz

  • Gość
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpnia 30, 2005, 02:44:46 am »
na necie można znaleźć dość gruntowne opracowanie twórczości Snerga, podaję dwa linki dla początkujących:

http://badulkum.fm.interia.pl/snerg.html - to o literackiej twórczości autora

http://badulkum.fm.interia.pl/snerg2.html - a to o jego teorii jednolitej przestrzeni

jeśli coś zareklamowałem wbrew netykiecie forum, przepraszam, ale myślę, że te teksty pomogą w niniejszym temacie, a Snerg wart jest poznania, zwłaszcza dla fanów Lema...i Matrixa

Snergiusz

  • Gość
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpnia 30, 2005, 02:47:13 am »
Cytuj


 

 Myślę, że moderator nie będzie miał problemu z dotarciem do sekretarza Lema, zważywszy, że sam nim jest.
Chociaż kto wie, czasem człowiek miewa nawet takowe problemy... każdego czasem dopada ::)




No proszę  :D, trzymam w takim razie za słowo, niezwykle ciekaw jestem reakcji pana Lema!

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpnia 30, 2005, 08:50:39 am »
Cytuj
jeśli coś zareklamowałem wbrew netykiecie forum
ja bym zaliczyl ze jest ok

poczytaj tez inne wątki, fajne forum mamy tutaj mowie Ci ;)

This user possesses the following skills:

Edredon

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 222
  • Ruch to życie, bezruch-trwanie
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpnia 31, 2005, 11:44:46 am »
Witam
O Snergu pisałem tu już (oczywiście wszyscy zapomnieli :()
w dwu wątkach: "Właśnie przeczytałem", str.2 - tu recenzja "Według Łotra" oraz w wątku: "Książki obowiązkowe (pamiętnik z czytania Lema)" str 8, 10, 11
Blady ma rację: Robot jest najlepszy lecz czy nie czytać innych? Nagi cel czytałem b. dawno - chyba rzeczywiście jest słaby natomiast Według Łotra jednak polecam.
Chyba na tle polskiej fantastyki (zaznaczam, że w tej z ostatnich 15 lat się nie orientuję bo nie czytam) warto, jest to coś innego. Pozostałych, bodaj dwu fabularnych nie czytałem.
Do "Robota" przymierzam się właśnie ponownie.
To co teraz najbardzej mnie by interesowało to odnalezienie dyskusji Snerga z polskimi naukowcami w Wiedzy i Życiu (Nie wiem w jakich latach się odbyła) na temat jego "Jednolitej teorii czasoprzestrzeni". Może gdzieś jeszcze takie dyskusje czy artykuły Snerga były ?
    Co do związku z Lemem. Oto moje ryzykowne, arbitralne, niczym nie poparte twierdzenia na ten temat
- myślę, że Lem znał Robota kiedy pisał Maskę, chyba Robot ukazał się wcześniej, przynajmniej w RFN
- Lem nie spotykał się z nim bo nie lubi konkurencji i do niej nienawykły (to była, w jakimś sensie konkurencja -Robot - co do pomysłowości, całkowitości wizji oraz odbioru czytelniczego, jedyna w Polsce konkurencja) a głównie dlatego, bo nie miał Go za poważnego naukowca a Jego twierdzenia, które z pewnością znał, nawet dla Lema były nazbyt "wszystkożerne" a może też nieweryfikowalne
PS.: Jeśli będzie trzeba gotów jestem coś z tego odszczekać i przeprosić  ;)
PS.II: Sądzę, że ludzi, co podsuwali Lemowi Snerga było od dawna tak wielu, Snergiuszu, że już i przez to Pan Stanisław mógł wezbrać doń abominacją. Oczywiście skontaktowanie tych Panów narzuca się niechybnie. Głównie dla statusu wyroczni jaki to Lem w naszych umysłach posiadł. Sam chciałbym bardzo znać jakąś opinię Mistrza o teorii Wiśniewskiego-Snerga.
A może Szanowny Skrzat by nam tu mógł pomóc ??
PS.III: Aha, i dzięki za linki, Snergiuszu.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 31, 2005, 12:26:05 pm wysłana przez paszta »

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpnia 31, 2005, 01:29:41 pm »
Cytuj
http://badulkum.fm.interia.pl/snerg2.html - a to o jego teorii jednolitej przestrzeni
Przeczytalem.
1. Pierwsze co sie rzuca w oczy to nastawienie autora artykulu ktory wyraznie stara sie obalic i to "na szybkiego" przedstawianą teorię, na marginesie nie wiem czy to dobry link dla poczatkujacych, raczej zniecheca ;)
Znaczace jest jedno zdanie: Dziwi jednak fakt, że przez kilka stuleci, począwszy od badaczy antycznych po dzisiejszych, wszyscy przybierają model zjawisk fizycznych jako oczywistych i mierzalnych. Za pomocą "namacalnych" zjawisk można wytłumaczyć prawie wszystko. Dla mnie pokazuje ono albo ignorancje autora albo jego waski horyzont, choc scjentysci sie zapewne z tym zgodza...

2. Przedstawianej teorii nie zrozumialem (czytalem tylko powyzsze opracowanie) ale jesli nie zostala uznana to raczej oznacza to ze jest niespojna, gdyby byla to znalezli by sie maniacy ktory by ja supportowali "nielegalnie" w stosunku do swiata nauki, zazwyczaj sie znajduja, fakt ze tez zazwyczaj nie zostaja uznani ale przynajmniej produkuja opracowania, tu o nich nie slyszalem.
Jesli natomiast teoria jest spojna, to jak dla mnie jest rownie dobra jak obowiazujaca teoria wzglednosci, powiem nawet ze lepsza bo jak wiadomo teoria wzglednosci nie gra z teoria grawitacji a tu niby jest wspolna.

Chetnie uslysze jak teorie Snerga odbierane sa w srodowiskach naukowych. Czy powstawaly jakies modele matematyczne? Czy byly robione badania empiryczne? Czy istnieja eksperymenty pokazujace niespojnosc obecnych teorii (grawitacja w mikoujeciu) a potwierdzajace teorie Snerga?

This user possesses the following skills:

Terminus

  • Gość
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpnia 31, 2005, 11:55:13 pm »
Zajmę się tą, hm... teorią, jak będę miał trochę czasu.

Niemniej z pierwszego rzutu oka nie wygląda ani zrozumiale, ani przekonująco. Zobaczymy, na razie się nie wypowiadam. A owego Robota chętnie bym przeczytał. Muszę poszukać.

pozdrawiam

Edredon

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 222
  • Ruch to życie, bezruch-trwanie
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #12 dnia: Września 01, 2005, 10:39:19 am »
Może faktycznie "Ogólna Teoria Czasoprzestrzeni" to stek bzdur, po prostu, i dobrze wyglądałaby wyłącznie jako komponent jakiejś książki SF.  ::)
A ciekawym co powiecie o "Robocie" (jego warstwie naukowej).

lech

  • Gość
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #13 dnia: Września 02, 2005, 11:31:49 am »
Czy aby tylko "stek bzdur"? Nieszczesciem Snerga bylo, ze zadebiutowal tak doskonala ksiazka jak ROBOT (czytalem ja znow rok temu, i bez zadnego rozczarowania, tak jak np, znakomita trylogie Zulawskiego); chyba lepszy byl ten ROBOT niz kazda z ksiazek Lema (SF oczywiscie, bo po "Fiasku", ktore bylo wielkim sukcesem, Lem mial juz tylko same fiaska), ze pozniej sie nie mogl juz biedny Snerg odnalezc. No i Lem zbil fortune (glownie na zachodzie czyli RFN i USA)jeszcze za "komuny", kiedy to sie w PRLu stawialo lususowa wille za 10 tys. dolarow USA, a Snerga dopadla balcerowiczowska reforma, ktora z literatow (poza moze jednym Lemem) zrobila nedzarzy, i zepchnela ich na margines spoleczenstwa, a na swieczniku postawila zwyklych aferzystow typu Kulczyka. Stad tez samobojstwo Snerga: jednej z wielu ofiar balcerowiczowskich "reform", ktore w RP zaowocowaly milionami bezrobotnych, "nurkami" smietnikowymi, bezdomnymi, narkomanami, itp. "sukcesami"... :(

Cytuj
Może faktycznie "Ogólna Teoria Czasoprzestrzeni" to stek bzdur, po prostu, i dobrze wyglądałaby wyłącznie jako komponent jakiejś książki SF.  ::)
A ciekawym co powiecie o "Robocie" (jego warstwie naukowej).


lech

  • Gość
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #14 dnia: Września 02, 2005, 11:41:06 am »
Mysle, ze Lem znal dobrze tworczosc Snerga, bo przeciez byl (jest?) tez i znawca przedmiotu(FANTASTYKA I FUTUROLOGIA), ale nie chcial pomoc Snergowi, czym sie tez przylozyl, niestety, do samobojstwa Snerga. Niestety,  Lem jest jako czlowiek jest (byl?) bardzo malostkowy i chytry, do tego stopnia, ze nie chcial mi nawet pomoc w sfinansowaniu wydania swej wlasnej kompletnej bibliografii, ktora sporzadzilem jak pisalem o nim moj doktorat. I stad sie lemologia wlasciwie juz dluzej nie zajmuje, bo jak sam Lem nie jest nia zainteresowany, to czemu ja mialbym dokladac do tak niepewego interesu?
A przeciez taka bibliografia to tez reklama i niejako pomnik dla Lema, a nie tylko dla mnie, skromnego jej kompilatora... Wydalem ja wiec na Monash University, ale w malym nakladzie, ktory sie dawno rozszedl...
Jak kto chce te bibliografie, w wesji elektronicznej,  to prosze napisac na <ljkel2@netscape.net>, bo jest ona dosc duza (wszystko po polsku, angielsku i niemiecku do roku 2000).
Pozdr.
LK

Cytuj
Przepraszam, jeśli dubluję którąś z wcześniejszych dyskusji,ale od kilku lat nurtuje mnie pytanie o to, czy Stanisław Lem w ogóle zna lub próbował poznać twórczość tragicznie zmarłego samouka nie tylko na terenie science fiction - Adama Wiśniewskiego- Snerga. Myślę, że jest jeszcze pora, by pana Lema zainteresować dokonaniami tego autora, gdyż są one bliskie lemowskim rozważaniom z pogranicza współczesnej humanistyki i nauk ścisłych. Bardzo żałuję, iż za życia Snerga, nie udało się obu autorów skonfrontować, choćby na gruncie prywatnym. Nie chodzi tu o jakieś antagonizmy.  A może "Robot" i pozostałe trzy powieści tego prozaika jednak miłośnikom Lema nie przypadły do gustu? Liczę na Wasze komentarze, a także na dobrą wolę pana moderatora, który mógłby jakoś poprzez sekretarza wypytać pana Lema o ów temat.