Autor Wątek: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.  (Przeczytany 310174 razy)

dzi

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #60 dnia: Stycznia 22, 2006, 04:37:42 pm »
Cytuj
Lektury wybierałem sam. Jak już wcześniej wspomniałem przeczytałem "Solaris" i "Pokój na Ziemi". Mam zamiar przerobić jeszcze "Powrót z Gwiazd" oraz "Kongres futurologiczny". Rzeczywiście Lem nie skupia sie na opisywaniu technologi przeszłości lecz na człowieku. Mam jeszcze zamiar wziąć pod uwage "Okamgnienie" Może wybrałem złe pozycje? Myśle jednak , że w tym wypadku nie trzeba sie całkowicie skupiać na osiągnięciach technologicznych. W książce "Solaris" można opisać "Stwory F". Może macie jakieś inne, bardziej pasujące książki Lema pasujące do tego tematu? Mature mam w Maju.

Przepraszam za błędy ortograficzne. Jak już zauwarzyliście mam na to zaświadczenie ;D. Uwierzcie, że dla osób z moją wadą trudno jest nauczyć się zasad ortografii.
Okamgnienie jest bardzo dobrym pomyslem!
Poki co idziesz wlasciwym torem moim zdaniem, za bardzo nie ma co podpowiadac...

paulvan

  • Gość
Falcor
« Odpowiedź #61 dnia: Stycznia 22, 2006, 05:14:53 pm »
Ja dopiero zaczynam coś tworzyć w tej pracy, zbieram materiały, szukam źródeł i informacji na ten temat.

Odnośnie tego na czym chciałbym się skupic sprawa jest relatywnie prosta. Tak jak temat mówi Future. Np. 5-ty Element moim zdaniem prawie w 100% odzwierciedla to co chciałbym przedstawić. Świat innych problemów, inne życie. Chciałbym się zastanowić na problemami "ludzi przyszłości" co ich trapi, czy np. na orbicie ziemskiej krążą wielkie niszczyciele Obcych których zadaniem jest ostateczne znniszczenie świata.

Nie zależy ma epickiej powieści, chce żeby moja prezentacja była spujna a w szczególności odzwierciedlała moje osobiste odczucia odnoścnie przyszłości Ziemian.

Hmm Zardoza, cóż to, niestety nie wiem i prosze o wytłumaczenie.

Jeśli chodzi o książki... przyznaje nie przeczytałem ani jednej książki Lema. Uważam to za błąd i prawdopodonie zostanie mi to poczytane jako nietakt. Jednak zamierzam to zmienić i w najbliższym terminie udać się do księgarni po jakąś pozycje Lema. No właśnie, tyllko jaką?

Falcor

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #62 dnia: Stycznia 22, 2006, 05:55:15 pm »
to: paulvan

Najbardziej rozbudowaną pozycją z cyklu "jak to się żyje w przyszłości" jest chyba właśnie "Star Trek". W zasadzie to całe uniwersum, łącznie z historią, stosunkami dyplomatycznymi między rasami czy teoretycznymi przykładami jak ta cała technologia działa. Tyle, że ten serial ma kilkaset odcinków :D Niekoniecznie musi też być najbardziej trafionym przykładem przyszłości (bo to taka bardzo amerykańska przyszłość ;) ).
Ciekawe wizje można także spotkać w "Łowcy Androidów", "Dune" (film jest niezły, ale w książkach znajdziesz więcej materiału) czy takiej anime jak "Cowboy Bebop" i "Ghost in The Shell". Tam te światy są chyba najbardziej rozbudowane.
Pozycje typu "Ja robot",  "A.I." i podobne wnoszą ciekawe zagadnienia, ale jako filmy już tak dobre nie są. Poza tym koncentrują się na jednym konkretnym problemie, a otoczenie nie jest już tak dobrze dopracowane.

Z książek to mi najbardziej podobał się "Solaris", ale dla Ciebie najwłaściwsze będzie raczej "Okamgnienie". O ile dobrze pamiętam pisarz powiedział tam coś w stylu "Przy obecnym rozwoju techniki nikt nie jest w stanie przewidzieć jak będzie wyglądał świat za 50 lat". ;D

"Zardoz" to takie bardziej psychologiczne SF. Zawiera jeden z mych ulubionych cytatów. W odpowiedzi na pytanie o rozpaczliwe poszukiwanie sensu życia przez człowieka: "Kosmos? Już tam byliśmy. Kolejny ślepy zaułek". 8)

Acheron

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #63 dnia: Stycznia 22, 2006, 05:58:44 pm »
Dziękuje za wszystkie Wasze propozycje i sugestie. Wpadłem na dużo pomysłów co do mojej pracy. Jeśli jednak ktoś miałby jeszcze jakieś sugestie bądź propozycje dla mnie, to sie nie obraże ;D

paulvan

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #64 dnia: Stycznia 22, 2006, 06:26:55 pm »
Thanks Falkor:

Dziękuje ze odpowiedź. Cały czas od bodajże wczoraj, sam dokładnie nie wiem gdyż tak mnie wciągneła lektura...postów na forum, że zatraciłem rachubę czasu siedzę przed "złodziejem czasu" i wchłaniam całą zawartą tu wiedzę.

Jestem Ci bardzo wdzięczny za te porady, są one dla mnie bardzo cenne. Chyba skusze się o kupno tych dwóch zaproponowanych przez Ciebie pozycji tzn. Solarisa i Okamngnienie. Po tej lekturze bedziemy mogli przystąpić do zwiezłego i jak mam nadzieje pouczającego dialogu :D


Poruszając jeszcze kwestnie filmu, to ten ironiczny uśmieszek po wymienieniu Star Treca wcale mnie nie dziwi :) , jeśli chodzi o Łowce Androidów to przyznaje nie słyszałem o takim filmie. Lecz to też mam zamiar zmienić!

Przepraszam za powyższego posta, źle wysłałem :(
(wybaczamy:) wywaliłem (Terminus) )
« Ostatnia zmiana: Stycznia 22, 2006, 11:45:28 pm wysłana przez Terminus »

Falcor

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #65 dnia: Stycznia 22, 2006, 07:28:54 pm »
"Łowca androidów" inaczej "Blade Runner". Myślę, że Deckard może być niepocieszony, że nie słyszałeś ;)

paulvan

  • Gość
Łowca Androidów
« Odpowiedź #66 dnia: Stycznia 22, 2006, 07:56:48 pm »
Hmmm , nie wiem czy mam sie bać czy śmiać że nie widziałem tego filmu, w końcu skoro mnie "ostrzegłeś" miałeś powody by myśleś że moja niewiedza może kogoś na forum wprawić w gniew ;) Mam nadzieję że gniew ten nie siegnię mojej planety  ::)

A swoją drogą Blade Runner często przewija się na różnych forach, więc nie pozostaje mi nic innego jak tylko zaznajomić sie z jak dotej pory  tajemną dla mnie wiedzą tegoż filmu. Jutro goł--> to wypożyczalnia kaset     8)

Michal_Sapka

  • Gość
Re:
« Odpowiedź #67 dnia: Stycznia 22, 2006, 08:04:37 pm »
Nie tylko Deckarda. Ale z dostaniem go w Polsce mozesz miec duzy problem.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 22, 2006, 08:05:54 pm wysłana przez Michal_Sapka »

paulvan

  • Gość
Problem z Łowcą Androidów??
« Odpowiedź #68 dnia: Stycznia 22, 2006, 09:33:41 pm »
Dlaczego uważasz że moge mieć problem z dostaniem tego filmu? Mam nadzieję że będzie w wypożyczalni bo jak nie... to średnio na jeża widze ściągniecie tego filmu z internertu z moim transferem:/

Jeśli kogoś jeszcze uraziłem wcześniejszym postem, zwracam honory i odchodze ze spuszczoną głową  ;)

paulvan

  • Gość
Problem z Łowcą Androidów!!
« Odpowiedź #69 dnia: Stycznia 22, 2006, 09:35:29 pm »
Jeśli nie wypożyczalnia i internet, to gdzie mogę dostać lub zobaczyć ten film? Hmm..

Michal_Sapka

  • Gość
Re:
« Odpowiedź #70 dnia: Stycznia 22, 2006, 09:38:12 pm »
Bo w polsce od dawna jest memorandum (Chyba tak to sie pisze), a na swiecie nie wiadomo kto ma prawa autorskie. Na DVD ani na VHS w sklepach nie dorwiesz na bank.

paulvan

  • Gość
Hmm
« Odpowiedź #71 dnia: Stycznia 22, 2006, 10:10:55 pm »
Niezbyt to dla mnie ciekawa informacja... skoro tak mówisz muszę Ci wierzyć na słowo aczkolwiek osobiście to jeszcze sprawdzę. Mam nadzieję że w tej kwesti się mylisz ;)

Deckert

  • Gość
Re: [M] Literackie i filmowe wizje świata przyszło
« Odpowiedź #72 dnia: Stycznia 22, 2006, 10:18:15 pm »
"Literacki i filmowe wizje świata przyszłości?"

Cóż, jak już zauważono wcześniej zdecydowanie polecałbym Ci zaznajomić się z Blade Runnerem paulvan. Jeśli nie wiesz nic na temat tego filmu to chciałbym Ci tylko podpowiedzieć, że występuje on od pewnego czasu w dwóch wersjach:

- standardowej (z przemyśleniami Deckard'a jako Voiceover)
- reżyserskiej (the director's cut - bez przemyśleń Deckard'a)

Osobiście preferuję wersję pierwszą i tą także Ci polecam, gdyż jest łatwiejsza w odbiorze. Oczywiście zdania w tym względzie są bardzo podzielone - ale to już zupełnie inna historia.

Z literatury polecam "Powrót z gwiazd" Lema. Myślę, że w tym temacie to utwór wręcz sztandarowy.

CU
Deck

paulvan

  • Gość
Impostor
« Odpowiedź #73 dnia: Stycznia 22, 2006, 10:26:42 pm »
Całkiem niedawno oglądałem film Impostor. Jak śmiem przypuszczać każdy będzie mieć odmienne zdanie co do tego filmu jednak ja pozostanę sceptyczny i raczej narazie nie chcę zajmować zdania w tej sprawie.

Może ktoś odważny spróbuje, podejmie się jakiejś krótkiej recenzji na temat "Mistyfikatora"? W moim mniemaniu film jest naprawdę dobry. A może odzywa się we mnie tylko wyolbrzymiona fantazja gdyż film tak naprawdę był średni?!

Film ten jest filmem stricte s-f lecz z domieszką thrillera. Jak myślicie czy to jest dobry materiał do poruszenia na pracy maturalnej? Jakieś ewentualne wskazówki do jego rozwinięcia będą mile widziane.

paulvan

  • Gość
To Decard
« Odpowiedź #74 dnia: Stycznia 22, 2006, 10:34:33 pm »
Dziękuje bardzo za Twoje spostrzeżenia, co do literatury na pierwszym ogniu napewno znajdzie się pozycla Lema.

Natomiast jeśli chodzi o film to dochodzą do mnie niepokojące informacje o tym że takowy film w polskich wypożyczalniach jest niedostępny. Również i tu dziękuje za podpowiedzi co do ewentualnego wyboru.

CU, pozdrawiam paul