Autor Wątek: Czy noblista powinien żyć etycznie?  (Przeczytany 57988 razy)

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Czy noblista powinien żyć etycznie?
« Odpowiedź #60 dnia: Sierpnia 16, 2010, 11:44:11 am »
Cytat: trx
Geniusz ma tę właściwość, że proces podejmowania decyzji skrócony zostaje do minimum, może się wydawać nawet nieświadomy.
Skąd taki wniosek?

Cytat: trx
Jeśli jednak przychodzi wybierać między czytaniem Lema, Sartre'a, Webera lub nawet poznawaniem teorii mnogości, decyzja zdaje się być znacznie bardziej skomplikowana. Sam proces jej podejmowania jest już klęską - tracimy przecież tak cenny czas, a wszystkie drogi wydają się jednako ważne, potencjalne korzyści tak podobne do siebie "jakościowo"...
Dość fatalistyczne podejście ;). Nie zgadzam się z nim. Mówiąc to zakładasz, że nieprzeczytanie Lema, Sartre'a i Webera jest klęską, a to nieprawda. Każdy ma swoje priorytety i każdy ustali własną kolejność czytania tych autorów. To jest kwestia czysto subiektywna i uważam, że żyjąc w zgodzie ze swoimi priorytetami w życiu, nawet nie czytając większości "wybitnych dzieł", można odnieść zwycięstwo.

Uważaj byś nie wpadł w pułapkę jak Dyploj z Cyberiady, który łaknął wszelkiej informacji co go ostatecznie zgubiło. Uważam, że proces oceny, ewaluacji, nadawania priorytetów i trzymania się tego jest niezwykle istotny. Jestem wręcz zdania, że gdyby możliwe było przeczytanie tego wszystkiego o czym mówisz i jeszcze więcej, to wyszłoby tak naprawdę na złe ;). Zarówno dla czytającego jak i dla ludzkości ogólnie (gdyby cecha ta była powszechna). Co innego jeśli chodzi o komputery i przetwarzanie informacji. Tam cel jest jasny np. zaproponowanie najlepszego planu budowy autostrady. Komputer niech zbierze WSZYSTKO co się tylko da na ten temat, niech to przetworzy i poda optymalne rozwiązanie.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Czy noblista powinien żyć etycznie?
« Odpowiedź #61 dnia: Sierpnia 16, 2010, 11:52:12 am »
Geniusz ma tę właściwość, że proces podejmowania decyzji skrócony zostaje do minimum, może się wydawać nawet nieświadomy.

Zaraz... U skończonego idioty to, zdaje się, przebiega tak samo, tylko z jakże innym wynikiem.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Czy noblista powinien żyć etycznie?
« Odpowiedź #62 dnia: Sierpnia 16, 2010, 12:03:34 pm »
Geniusz ma tę właściwość, że proces podejmowania decyzji skrócony zostaje do minimum, może się wydawać nawet nieświadomy.
Zaraz... U skończonego idioty to, zdaje się, przebiega tak samo, tylko z jakże innym wynikiem.

Bull's eye.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

trx

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 246
  • wytwór ponowoczesny
    • Zobacz profil
Re: Czy noblista powinien żyć etycznie?
« Odpowiedź #63 dnia: Sierpnia 16, 2010, 04:07:26 pm »
Bardzo śmieszne  ;D Choć może rzeczywiście "trochę" się pospieszyłem, popełniając bardzo głupi błąd.

Cytat: ja
Geniusz ma tę właściwość, że proces podejmowania decyzji skrócony zostaje do minimum, może się wydawać nawet nieświadomy.

To zdanie jest zupełnie błędne; w każdym razie nie każdy ma to do siebie (oryginalnie miałem na myśli Summa Technologiae i fragment o mistrzach gry w szachy). Wyraża raczej życzenie, żeby tak było (sprowadzając przy tym człowieka do jakiejś maszyny obliczeniowej).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Czy noblista powinien żyć etycznie?
« Odpowiedź #64 dnia: Sierpnia 16, 2010, 04:16:45 pm »
Moim zdaniem nie doceniasz roli przypadku. Pomijam, że bez definicji kto to geniusz w ogóle nie wiadomo za bardzo, o czym mówimy. Na przyklad Darwin dość mozolnie dochodził do wniosków. Inni są z kolei błyskotliwi (wyglądają na geniuszy), ale jakoś nie przechodzą do historii. Itd.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Czy noblista powinien żyć etycznie?
« Odpowiedź #65 dnia: Października 14, 2012, 05:51:31 am »
Tymczasem Nobla (pokojowego) otrzymała Unia Europejska... Niech ktoś mi powie, czy ta noblistka żyje etycznie...  8)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Re: Czy noblista powinien żyć etycznie?
« Odpowiedź #66 dnia: Października 14, 2012, 01:11:04 pm »
, czy ta noblistka żyje etycznie...  8)
ŁONZ też zdaję się, kiedyś dostało.A to już głębszy problem bo ogólnoświatowy  ;) Moja odpowiedż:jak zostaniesz noblistą, to będziesz głosował na kogo chcesz(według swoich norm etycznych).
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Czy noblista powinien żyć etycznie?
« Odpowiedź #67 dnia: Października 14, 2012, 10:06:10 pm »
Tymczasem Nobla (pokojowego) otrzymała Unia Europejska... Niech ktoś mi powie, czy ta noblistka żyje etycznie...  8)
Czekam i doczekam, ze Nomitet Koblowski przydzieli nagrodę sam sobie. A co, nie zasłużył?
Pokojową przynajmniej.
Instytucje instytucjom - tera taki trynd, dzie indziej tysz. A jednostki luckie? Eee...inflacja.
Swoją drogą dawać taką kasę i wymagać etyki?
Perwersja. Zresztą - której etyki?
Merytorycznie napisał Ceterian na 1 stronie wątku. Zgadzam się z nim pobieżnie. :)
Stąd tylko fikołkuję.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Czy noblista powinien żyć etycznie?
« Odpowiedź #68 dnia: Października 14, 2012, 10:18:36 pm »
Moim zdaniem następny będzie jakiś świecki papież ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Czy noblista powinien żyć etycznie?
« Odpowiedź #69 dnia: Października 15, 2012, 09:05:37 pm »
Po tym jak Al Gore dostal ta nagrode, przestala ona dla mnie juz cokolwiek znaczyc, poza byciem narzedziem propagandy. Po tym jak dostal ja  Obama, zaczela znaczyc znowu, jako rodzaj skeczu Monty Pythona.

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Re: Czy noblista powinien żyć etycznie?
« Odpowiedź #70 dnia: Października 16, 2012, 04:48:11 pm »
Tymczasem Nobla (pokojowego) otrzymała Unia Europejska...
1990 - pokojowy Nobel dla Gorbaczowa, 1991 - rozpad ZSRR.
2012 - pokojowy Nobel dla Unii Europejskiej, 2013 - ?
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Czy noblista powinien żyć etycznie?
« Odpowiedź #71 dnia: Października 16, 2012, 08:52:05 pm »
Ale tym, czym dla ZSRR byl Gorbaczow, UE jest dla... (?)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Czy noblista powinien żyć etycznie?
« Odpowiedź #72 dnia: Października 16, 2012, 08:59:58 pm »
Martw się bardziej rokiem 2009...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Czy noblista powinien żyć etycznie?
« Odpowiedź #73 dnia: Października 16, 2012, 09:30:38 pm »
Chcesz mnie cofnac w czasie? :)
Ja w USA nie zyje, wiec ich rozpad to nie koniec swiata... A tak a propos:
"The Norwegian Nobel Committee has decided that the Nobel Peace Prize for 2009 is to be awarded to President Barack Obama for his extraordinary efforts to strengthen international diplomacy and cooperation between peoples. The Committee has attached special importance to Obama's vision of and work for a world without nuclear weapons."
A dowodem na to bylo wyslanie 30 tys zolnierzy do Afganistanu oraz odpowiedz  Helen Thomas, ktora zadala mu na konferencji niewinne pytanie, czy wie jaki kraj na bliskim wschodzie posiada bron atomowa. To bylo naprawde dobre:
http://therealnews.com/t2/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=74&jumival=4900

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Czy noblista powinien żyć etycznie?
« Odpowiedź #74 dnia: Października 16, 2012, 09:56:55 pm »
Ja w USA nie zyje, wiec ich rozpad to nie koniec swiata...
Przypuszczam, że zależy od punktu siedzenia...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).