Autor Wątek: Przyczyny katastrofy  (Przeczytany 517993 razy)

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #15 dnia: Kwietnia 14, 2010, 11:52:28 pm »
Mądry, dobry i ładny, byłby ideałem? ::)
Maurice Jarre w tle..

I bogaty!


W tle motyw z Bonanzy


olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6888
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #16 dnia: Kwietnia 14, 2010, 11:55:43 pm »
Mądry, dobry i ładny, byłby ideałem? ::)
Maurice Jarre w tle..

I bogaty!


W tle motyw z Bonanzy

Sie rozmarzylam.
TVN24 w tle;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #17 dnia: Kwietnia 14, 2010, 11:55:56 pm »
Cytuj
I bogaty!
Kwać
...odpadłem
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #18 dnia: Kwietnia 14, 2010, 11:56:24 pm »
Hej, ale to się rozwinęło ;)  ;D .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #19 dnia: Kwietnia 15, 2010, 03:32:58 am »
Zaryzykuję powrót do tematu (choć też nie czuję się dobry i z respektem ;)).

Coś tam wiadomo o czarnych skrzynkach, i podobno jest tam już jednoznaczna przyczyna wypadku:
http://www.tvn24.pl/0,1652202,0,1,5-sekund--gdy-wiedzieli--zenbspumra,wiadomosc.html
http://www.rp.pl/artykul/461722_Piloci_wiedzieli__ze_runa.html

Pojawił się też wątek spiskowy (strzały słychać!), ale prawdopodobnie chodzi... o strzały ostrzegawcze, lub wybuchajace magazynki BORowskich pistoletów:
http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article587134/Strzaly_w_miejscu_katastrofy_samolotu_.html
http://www.radiozet.pl/Wiadomosci/Swiat/Amatorski-film-ze-Smolenska-pod-okiem-prokuratury/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #20 dnia: Kwietnia 15, 2010, 04:02:32 am »
Serdecznie dziękuję za tak intensywne zainteresowanie tematem i liczny udział P.T. Forumowiczów w merytorycznej debacie :-)
Uprzejmie dzielę się swymi przypuszczeniami (graniczącymi z pewnością), do których doszedłem po uważnej, dosłownie parogodzinnej lekturze wskazanych tekstów i dyskusji (linki).
Główną przyczyną katastrofy były błędy pilotów.
Były też inne błędy ludzkie oraz niesprzyjające okoliczności, ale nie one zadecydowały o tragedii. [Inni piloci w takich samych okolicznościach, a nawet ci sami za innym razem, mogliby wyjść z tego cało]
Stanisław Remuszko 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #21 dnia: Kwietnia 16, 2010, 01:11:06 am »
Bezpośrednich nacisków jednak nie było:
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,7775125,Interfax__Na_pokladzie_Tu_154_nie_bylo_naciskow__by.html

Pojawił się też wątek sensacyjny, ale ostatnie zdanie informacji poniekąd podważa sensacyjność newsa (skoro sprzęt i tak by się nie przydał w praktyce):
http://www.rmf24.pl/raport-lech-kaczynski-nie-zyje-2/kaczynski-fakty/news-z-lotniska-siewiernyj-usunieto-dodatkowy-sprzet,nId,272752

ps. kolejny film-sensacja (stopień autentyzmu trudny do ustalenia, da się to zweryfikować po ujawnieniu treści czarnych skrzynek):
http://rt.com/Top_News/2010-04-12/polish-plane-recording-russian.html

Edit: wątek lampowy:
http://www.tvn24.pl/-1,1652433,0,1,wymieniali-lampy-tuz-po-katastrofie-tu_154,wiadomosc.html
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 18, 2010, 11:20:18 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #22 dnia: Kwietnia 19, 2010, 11:33:12 pm »
Cytuj
Tu-154 siada z prędkością ok. 250 km/h a to oznacza, że przy tej widoczności pilot widział jakieś 4-5 sekund "do przodu". Tu-154 potrzebuje dziesięciu-kilkunastu sekund, aby rozkręcić turbiny silników (w celu poderwania się)
Wyliczenia Maźka i pierwsze informacje, że katastrofa to była kwestia sekund, stoją w sprzeczności z dzisiejszym doniesieniem łoneta, że ostatnie kilkadziesiąt sekund zapisu z kabiny na czarnym boxie, to narastający krzyk pasażerów (o ile jest prawdziwe, bo źródło anonimowe). Jeżeli to było np. ~30 sekund, to ~2 km przed upadkiem, coś się zaczęło dziać.
Cytuj
"Dziennik Gazeta Prawna" napisał, że prokuratorzy odsłuchujący nagrania zarejestrowane przez czarne skrzynki mieli usłyszeć "krzyki przerażenia i bólu" pasażerów. Dziennik powołał się na "jednego z wojskowych prokuratorów". - W kilkudziesięciu ostatnich sekundach nagrania rejestrator z kokpitu nagrał rosnący szmer z przedziałów pasażerskich. Aż w końcu usłyszeliśmy nieludzki krzyk przerażenia i bólu - cytowała gazeta swego informatora.
Oj, coś czuję, że teoria spisku się wkrótce rozwinie.Za dużo mgły (informacyjnej)

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 19, 2010, 11:43:40 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #23 dnia: Kwietnia 21, 2010, 10:44:27 am »
Oj, coś czuję, że teoria spisku się wkrótce rozwinie.

Mam wrażenie, że wiem skąd sie biorą teorie spiskowe, i czemu szczególnie się plenią w środowiskach politycznych radykałów (różnej, zreszta, maści).

Otóż sądzę, że jest to wynik niezgody na przypadkowość, ale i - bardziej bezpośrednio - niezgody na przebieg tych, czy owych wydarzeń (bo wydarzenia często mają zwyczaj przebiegać w poprzek ludzkich nadziei i życzeń). Skoro jednak MY wiemy, po której stronie jest Bóg/sprawiedliwość/reguły historii/prawda/logika, a dzieje się inaczej, to znaczy, że prawidłowy przebieg wydarzeń ktoś zmanipulował, a tym kimś muszą być złowrodzy ONI, których bardzo nie lubimy.

Przypomina to bardzo krzyk rozpaczy, który wyrwał się (na antenie!) jednemu z naszych tenisowych trenerów, który oznajmił (cytuję z pamięci): "Nasza zawodniczka była przygotowana, żeby wygrać, tylko przeciwniczka jej w tym złośliwie przeszkadzała".

Przy czym bywa i tak, że teorie spiskowe mogą czasem trafić w sedno, przez przypadek, choć w przypadki ich twórcy programowo nie wierzą.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 21, 2010, 10:47:02 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #24 dnia: Kwietnia 28, 2010, 10:39:18 pm »
Błąd pilota
Ja, naród
Psi obowiązek
Brzytwa Ockhama
http://remuszko.blog.netbird.pl/
:-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #25 dnia: Kwietnia 28, 2010, 11:30:23 pm »
Z Pańskich nowych (czyt. nie tych, z którymi zetknąłem się n- lat temu) tekstów w sumie najbardziej podobał mi się ten:
http://opinie-publicystyka.netbird.pl/a/43456

I to nie dlatego bynajmniej, że był demaskatorski (czyli po nazwiskach) a dlatego, że - streszczając zresztą cudze wspomnienia - pokazywał jak na potencjalnie tragiczne zaniedbania składają się drobne przypadki, zaniedbania i obawy. Znaczy, że nie trzeba Wielkich Spisków, by działo się coś złego, starcza suma drobiazgów
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #26 dnia: Kwietnia 29, 2010, 09:57:10 am »
Jeśli to nie wypadek to należy natychmiast aresztować Jarosława Kaczyńskiego.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #27 dnia: Kwietnia 29, 2010, 10:29:22 am »
Ha! Pijesz do tej megaspiskowej "teorii", że L.K. et cons. wykończył Putin bo nie chciał antyrosyjskiego prezydenta Polski. Przy czym Putin miał na to akceptację Obamy (w ramach ocieplenia amerykańsko-rosyjskiego) i UE  - zwł. Merkel - (bo L.K. był też dość eurosceptyczny); i że Tusk też wiedział, ale uznał, że na tym zyska (podwersja, że wiedział, albo uczestniczył, Komorowski, który chce zmarginalizowac Tuska). I, że Jarosław dowiedział się w ostatniej chwili (stąd odwołał swój udział w locie), ale uznał (wiadomo, Strateg), że brat bardziej mu się przyda jako męczennik, a i odszkodowania w garść wpadną...

Słyszałem (a dokładnie: czytałem) lepszą: że to wszystko prawda, ale częściowa, bo za sznurki pociągała marsjańska frakcja pochodzących z Alpha Draconis jaszczuroludów (którymi straszy D. Icke), która, rękami agentów Klubu Bilderberg i NWO, manipulowała przebiegiem wydarzeń. I, że to kolejny krok - realizowanego za pośrednictwem Żydów, masonów, Iluminatów i cyklistów - ufoczego planu byśmy w 2012 wszyscy trafili do Matrixa ;D.
« Ostatnia zmiana: Maja 01, 2010, 12:53:23 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #28 dnia: Kwietnia 29, 2010, 11:32:55 am »
Nie no, o Marsjanach to nie pomyślałem ;) . Lech Kaczyński był złym prezydentem i zmarginalizowanym (w sensie możliwości reelekcji) politykiem. Nie stanowił zagrożenia politycznego dla nikogo i szkoda na niego było by prochu. Natomiast jego śmierć, dodatkowo w tak tragicznej oprawie spowodowała zdaje się zanik krytycyzmu, amnezję a nawet rodzaj zbiorowej konfabulacji zasług (osobistych i pisowych) w narodzie. A to niepomiernie podniosło szanse Jarosława.

Pierwsze i najważniejsze pytanie jakie zadaje sobie śledczy nad ciałem - to kto na tym skorzystał. Skoro więc mówimy o spisku - zadajmy to pytanie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Przyczyny katastrofy
« Odpowiedź #29 dnia: Kwietnia 29, 2010, 06:34:15 pm »
Przecież wiem do czego zmierzałeś... Uchwyciłeś wzorcowy schemat tworzenia teorii spiskowych. Otóż bierze się obrzydliwą insynuację lub paranoiczną obawę i podpiera nieciosanym Brzytewką - aby się mocniej rozkrzewiło -  rozumowaniem "dowodzącym" winy kogoś, kogo nie lubimy, jako jednej z przesłanek tegoż "rozumowania" używając załozenia o skrajnie złej woli obwinionego  :).
I pokazałeś, że ten kij ma dwa końce.

(Ale najładniej ów mechanizm antyockhamowskiego myślenia i tak Eco przedstawił, w "Wahadle...".)

ps. a tymczasem teorie spiskowe grzęzną w IL-e:
http://kataryna.blox.pl/2010/04/Katastrofa-smolenska-ciekawa-hipoteza.html



Edit: wspomniałem o "Wahadle...", Eco używa tam w roli motta jednego z rodziałów cytatu z Poppera:

"Społeczna teoria spisku... jest konsekwencją braku odniesienia do Boga i wynikającego stąd pytania: 'Kto jest na jego miejscu?'"
"Conjectures and refutations", Londyn. Routledge, 1969, I, 4

Czyżby wynikało stąd, że Rydzyk i jego wyznawcy - głoszący przecie b. chętnie spiskowe teorie - byli bezbożnikami? ;D
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 29, 2010, 09:08:06 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki