Autor Wątek: [M] Prezentacja maturalna: Samotność człowieka we wszechświecie.  (Przeczytany 16344 razy)

jestem.ruby

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Witam!

Jako że w swojej biblioteczce mam kilka dzieł Lema, które również są jednymi z moich ulubionych książek, postanowiłem wybrać taki oto temat prezentacji maturalnej: "Samotność człowieka we wszechświecie. Przedstaw zagadnienie na podstawie twórczości
Stanisława Lema. " Temat wydawał się łatwy, jednakże po wzięciu się do nauki (zaledwie dwa miesiące przed maturą, oczywiście :D) okazał się dla mnie ciężkim orzechem do zgryzienia.

Czy mógłbym liczyć na małą pomoc w wyborze literatury? :)

Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2015, 03:55:00 am wysłana przez Q »

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Prezentacja maturalna: Samotność człowieka we wszechświecie.
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 16, 2013, 11:38:32 pm »
Cytuj
Czy mógłbym liczyć na małą pomoc w wyborze literatury? :)
W sobotni wieczór? :(
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

tomaszak666

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 14
    • Zobacz profil
Re: Prezentacja maturalna: Samotność człowieka we wszechświecie.
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 17, 2013, 12:09:59 am »
Hmm, Obłok Magellana?Bardzo sentymentalny. Powrót z gwiazd też wydaje się być na miejscu, akcja że tak powiem, dzieje się na ziemi, wszak jednaj jest też to "kosmos".
Może jeszcze Solaris, przyjemna lekturka o samotniku :P Książki przeczytaj, streszczenia przeczytaj, trochę popracuj  i improwizuj ;D Mnie to wyszło na dobre ;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Prezentacja maturalna: Samotność człowieka we wszechświecie.
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 17, 2013, 11:44:03 pm »
Jeszcze "Fiasko", gdzie nasz gatunek sam sobie ową samotność fundnął. I - przy stosownej interpretacji - "Głos Pana".

Albo potraktować to b. dosłownie jako samotność kosmonauty i wtedy "Patrol" z cyklu pirxowego oraz "Podróż dwudziesta ósma" z "Dzienników...", albo - b. przewrotnie - "Podróż siódma".
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

jestem.ruby

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Re: Prezentacja maturalna: Samotność człowieka we wszechświecie.
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 24, 2013, 08:49:23 pm »
Dziękuję wszystkim za propozycje! Niestety nie miałem wcześniej czasu tutaj zajrzeć :s 
Ale ogromnie dziękuję za podane książki, na pewno coś wykorzystam z nich. Jeśli mielibyście jeszcze jakieś propozycje lub porady dotyczące tego tematu, byłbym niesamowicie wdzięczny :)!

+ jaką biografię Lema warto wykorzystać do literatury przedmiotu?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Prezentacja maturalna: Samotność człowieka we wszechświecie.
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 24, 2013, 08:57:12 pm »
Na pewno warto rozważyć Wysoki zamek (czyli autobiografię) i Awantury na tle powszechnego ciążenia (biografia autorstwa syna, Tomasza Lema). Sporo autobiografii jest w Tako rzecze Lem - z tym, że nieco rozsiane po dość grubej knidze.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).