Autor Wątek: Eksploracja Kosmosu  (Przeczytany 681347 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1695 dnia: Lipca 12, 2022, 05:00:20 pm »
Jest cała masa oczekiwań. Ma 4 instrumenty optyczne, które w sumie mogą pracować w 17 różnych trybach. Ma na przykład spektrometr z matrycą ćwierci tysiąca mikroprzesłon, umożliwiający na raz badanie widm kilkuset gwiazd czy galaktyk. Jednakże oczywiście najciekawsze jest sięgniecie dalej w czas ku "białemu mleku" - czyli czasom ograniczonym stanem, kiedy po Wielkim Wybuchu Wszechświat nie był jeszcze przezroczysty dla światła, zakończonych zaś rekombinacją i "oderwaniem się" promieniowania mikrofalowego od materii. Od tego czasu w ogóle coś widać :) . Podstawowe pytania to oczywiście datowanie i ewolucja Wszechświata, z ciemną materią i energią w tle. Mówią, że już to pierwsze, "reklamowe" zdjęcie sięga ponad 13 mld lat wstecz, a niektórzy twierdzą, że przebija także wszystkie poprzednio "najstarsze" sfotografowane obiekty. Wiadomo też, że o ile faktycznie jest to nowy rekord - to się nie utrzyma długo.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1696 dnia: Lipca 12, 2022, 05:57:25 pm »
Cet., radykalizujesz się. Nawet na bezzałogową zaczynasz patrzeć podejrzliwym okiem. Uważaj, bo skończysz jako luddyta. ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Cetarian

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 223
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1697 dnia: Lipca 12, 2022, 09:54:52 pm »
Cet., radykalizujesz się. Nawet na bezzałogową zaczynasz patrzeć podejrzliwym okiem. Uważaj, bo skończysz jako luddyta. ;)

Jeśli już, to jestem raczej anty-luddytą, zwolennikiem inwestycji w AI, w robotykę i wiele innych technologii.

Natomiast Maziek wydaje się być zafascynowany urządzeniami JWST niezależnie od tego, czego się ewentualnie będzie można dowiedzieć przy ich pomocy.

„Zdjęcie niesamowite. Takiego detalu grawisoczewkowanych struktur jeszcze nie było. Pełna rozdzielczość:”

a i potem
„Ma 4 instrumenty optyczne, które w sumie mogą pracować w 17 różnych trybach. Ma na przykład spektrometr z matrycą ćwierci tysiąca mikroprzesłon, umożliwiający na raz badanie widm kilkuset gwiazd czy galaktyk.”

Trochę na zasadzie: „Ale fura, ma szesnaście cylindrów i osiem sprężarek”.

Hoko miał rację
„Prawda jest taka, że widać tam mniej więcej to samo co i na wcześniejszych zdjęciach, kosmos jest po prostu wszędzie taki sam. A ciekawe rzeczy to pewnie wyjdą dopiero wtedy, jak się rozmaite dane zbierze do kupy i to i owo policzy”

w tym sensie, że zapewne 99%, a może 99,9% ludzi nie odróżni zdjęć z JWST, od zdjęć z Hubble’a.

No, ale JWST dopiero rozpoczyna pracę i ma paliwa do korekt na co najmniej dziesięć lat, a może więcej. Chyba gdzieś widziałem kogoś z NASA, który, już po wejściu JWST na orbitę docelową wokoło L2, powiedział, że być może paliwa wystarczy nawet na dwadzieścia lat.

Natomiast, gdyby mnie dziś ktoś zapytał, czy wydać dziesięć (piętnaście, dwadzieścia) miliardów na kolejny (po JWST) teleskop, czy na czysto amerykańskie, a więc nie obciążone biurokracją ITER-a, badania nad fuzją, to głosowałbym za fuzją.
 
Ktoś mógłby powiedzieć, że taki bogaty kraj, jak USA stać na jedno i drugie, ale USA (prawie na pewno) nie prowadzą własnych badań nad fuzją na dużą skalę.

https://en.wikipedia.org/wiki/ITER

“Construction of the ITER complex in France started in 2013”
(…)
“Upon completion of construction of the main reactor and first plasma, planned for late 2025, it will be the world's largest magnetic confinement plasma physics experiment and the largest experimental tokamak nuclear fusion reactor.”

12 lat, czyli o 50% dłużej niż okres, który upłynął od decyzji Kennedy’ego do pierwszego lądowania na Księżycu.

“In 2006, the ITER Agreement was signed on the basis of an estimated cost of €5.9 billion over a ten-year period. In 2008, as a result of a design review, the estimate was revised upwards to approximately €19 billion.”

Jeśli liczyć od decyzji, to upłynie dziewiętnaście lat. 
A planeta podobno coraz cieplejsza.


maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1698 dnia: Lipca 12, 2022, 10:22:53 pm »
Trochę na zasadzie: „Ale fura, ma szesnaście cylindrów i osiem sprężarek”.
Może to i tak może wyglądać z punktu widzenia osoby, która mało wie na ten temat. Jak ktoś trochę o instrumentach Webba poczytał to sądzę, że tak tego nie oceni.

Cytuj
...w tym sensie, że zapewne 99%, a może 99,9% ludzi nie odróżni zdjęć z JWST, od zdjęć z Hubble’a.
Ta, ten problem popsuł by mi to święto, z tym, że jest nieprawdziwy, chyba, że ktoś ogląda miniaturki na Onecie. Pomijam oczywiście, że po kilku godzinach Webb uzyskał dość szczegółowe widmo galaktyki odległej o 13,1 mld l.ś. - bo to może rzeczywiście wymaga zrozumienia czym jest widmo, linie emisyjne czy absorpcyjne i jak się to ma do odległości, stałej Hubbla itd. Nawiasem mówiąc akurat też w pełni operacyjny stał się detektor LUX-ZEPLIN przeznaczony do wykrywania WIMPów. Więc niejako w dwa ognie od dziś można brać te nieznane 4/5 materii we Wszechświecie.


Stany oczywiście prowadzą pracę nad fuzją "na wielką skalę" tylko nie w tokamaku a metodą laserowego ściśnięcia kapsułki z deuterem i trytem. Zwie się to nieco dziwnie (choć zbieżnie z obecnymi standardami nazewnictwa w Polsce) Narodowym Zakładem Zapłonu - National Ignition Facility.


Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1699 dnia: Lipca 15, 2022, 10:35:22 am »
Wartość tych zdjęć jest przede wszystkim taka, że świadczą o tym, że wszystko działa - to przecież bardzo precyzyjny i skomplikowany przyrząd, robiony "jednorazowo", więc bez jakiegoś większego próbowania, do tego przebył daleki i trudny transport. Tu, na każdym etapie, było mnóstwo rzeczy, które mogły pójść nie tak, jak powinny. Więc można się cieszyć - i czekać na konkrety, badawcze, nie medialne. A swoją drogą, te zdjęcia rozpatrywane w kategoriach artystycznych to niezły kiczor jest. Kto to kolorował?!


Natomiast, gdyby mnie dziś ktoś zapytał, czy wydać dziesięć (piętnaście, dwadzieścia) miliardów na kolejny (po JWST) teleskop, czy na czysto amerykańskie, a więc nie obciążone biurokracją ITER-a, badania nad fuzją, to głosowałbym za fuzją.
 
Ktoś mógłby powiedzieć, że taki bogaty kraj, jak USA stać na jedno i drugie, ale USA (prawie na pewno) nie prowadzą własnych badań nad fuzją na dużą skalę.

Biorąc pod uwagę zaangażowane instytucje/kraje i czas, na jaki rozłożona była budowa teleskopu, ta kwota to pikuś. Przerzucenie tych pieniędzy na badania nad fuzją niczego by pewnie, w kwestii fuzji, nie zmieniło. Bo tu problemem nie są pieniądze. Długoterminowe zyski z tego, gdyby się udało, będą tak duże, że pieniądze znalazłyby się bez problemu - 10, 50, 100 miliardów, żaden problem, jest wielu ludzi i wiele firm na tyle bogatych, żeby w to zainwestować: pod warunkiem, że istniałaby jakaś konkretna, szacowalna szansa na to, że to się w przewidywalnym czasie da zrobić. Problemem wciąż jest technologia. Firm, które w USA się tym zajmują, jest wiele. Czy to są badania na dużą skalę? - zależy jak patrzeć. Ale to już odrębny temat - a że miałem już jakiś czas temu ochotę o tym pogadać, to wreszcie się zbiorę. Żeby nie mnożyć nowych wątków nadaremno (bo i w ich ilości, i w przypasowaniu do kategorii nadrzędnych mamy wiadomą stajnię ::) ), pociągnę to w temacie o reaktorach torowych - o tym też można znowu pogadać, bo trochę czasu minęło, a tematy się wiążą. Kto mocen, niech zmieni tytuł wątku na bardziej adekwatny :)

https://forum.lem.pl/index.php?topic=1530.msg92863#msg92863

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1702 dnia: Sierpnia 23, 2022, 05:22:23 pm »
Cały obecnie znany, widzialny Wszechświat w skali logarytmicznej.

Jeszcze w nawiązaniu:
https://bigthink.com/starts-with-a-bang/logarithmic-view-universe/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1703 dnia: Września 03, 2022, 08:50:05 pm »
To co, polecieli?
Po tym, co działo się na testach, i po pierwszej próbie (ponoć "wskaźnik źle działa, to jego wskazania zignorujemy"), stawiałem, że albo znowu nie poleci, albo wybuchnie. Słabo to widzę, tam jest tyle uszczelek...  :)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1705 dnia: Września 03, 2022, 09:37:47 pm »
Q,
Pytanie było retoryczne  ;D

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1706 dnia: Września 03, 2022, 09:40:36 pm »
No, właśnie b. się zdziwiłem, że jesteś nie-na-bieżąco (o co bym Cię nie posądzał), a wyszło, że to ja jestem niekumaty ;D.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1707 dnia: Września 04, 2022, 09:34:10 am »
No, zdaje się, że do fajerwerków niewiele brakowało. Taka piękna rakieta...  :)

https://florydziak.pl/uncategorized/wydmuchali-uszczelke/

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1708 dnia: Września 05, 2022, 08:57:58 pm »
No ja cię. Jakbyś Hoko nie wrzucił, to chyba sam bym się nie dowiedział. XXI wiek i co z tego... Wodór zmieszany z powietrzem jednak nadal wybucha, świnia jedna. Brzydko, ale nasunęło mi się takie samo zakończenie jak autorowi ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Eksploracja Kosmosu
« Odpowiedź #1709 dnia: Września 18, 2022, 10:13:13 pm »
Laurka dla Webba z "Astronomii" trafiła na WP, i tym sposobem można ją czytać za darmo :):
https://wiadomosci.wp.pl/s/astronomia-media-pl/kosmiczny-teleskop-jamesa-webba-nowa-era-obserwacji-wszechswiata-6812626064960256a
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki