Autor Wątek: Ja, Remuszko :-)  (Przeczytany 447589 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #795 dnia: Września 26, 2019, 02:38:29 pm »
Jako zjawisko kompletnie niepojęte, postrzegam rozbieżność między sondażami, a demonstrowaną wiarą internautów w przegraną PiS. Wszystkie, ale to kompletnie wszystkie tegoroczne badania opinii publicznej wskazują, że 13 października 2019 partia Kaczora Starszego zdobędzie samodzielną większość parlamentarną. Jednocześnie większość autorów oraz (zwłaszcza) anonimowych komentatorów światłej „Gazety Wyborczej” wciąż ocenia, że PiS przerżnie.

Rzecz jasna, tak jaskrawe pomijanie sondażowych faktów świadczy o zjawisku, dla którego mistrz Wańkowicz wymyślił termin „chciejstwo”. Rozumiem, że można wiadomego ugrupowania nie cierpieć, ale żeby w ogóle nie liczyć się z twardymi społecznymi realiami? Nie sądziłem, że nienawiść może zaślepiać do tego stopnia...

Czy sondażownie mogą fałszować wyniki lub mylić się? Nie mogą aż tak bardzo, gdyż wtedy szybko poszłyby z torbami. Prestiż prestiżem, a co z kasą? Owszem, dopuszczalna jest pomyłka o dwa procent, ale nie o CZYNNIK dwa. Głęboka wiara Adama Michnika w nieuchronność zwycięstwa Bronisława Komorowskiego („zakonnica w ciąży przejechana na pasach”) była jak najbardziej okej, skoro Duda nieoczekiwanie pobił rywala różnicą tylko dwóch procent. Ale jeśli jednemu komitetowi wyborczemu wszyscy ankietowani od miesięcy stale dają dwa RAZY więcej głosów niż komitetowi drugiemu – to przychodzi na myśl tylko schizofrenia [wiki: nieadekwatne postrzeganie, przeżywanie, odbiór i ocena rzeczywistości].

Uprzejmie powtarzam propozycję zakładu przedstawioną przed kilkoma dniami:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1583.msg77409#msg77409   

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hornet

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 203
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #796 dnia: Września 26, 2019, 10:00:34 pm »
Nie czytam Wyborczej, nie wchodzę na gazeta.pl, być może dlatego nie dostrzegam żadnego dysonansu i rozbieżności stanu faktycznego i tzw chciejstwa ogółu. Natomiast przesiaduję na Twitterze i tam wśród sympatyków opozycji (do których się zaliczam) jest bicie na alarm i zagrzewanie do pełnej mobilizacji, żeby nikt nie odpuścił wyborów. Nie spotkałem się jeszcze z komentarzami, że opozycja może wygrać 13 października, bój toczy się tylko o to, czy PiS będzie miał tę większość, czy nie będzie jej miał.
Gwiazdy nie są dla człowieka - Karellen

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #797 dnia: Września 26, 2019, 11:09:00 pm »
Cytuj
Nie spotkałem się jeszcze z komentarzami, że opozycja może wygrać 13 października,

Ja czytam to bezustannie. Ale fakty bedą twarde. Albo PiS osiągnie większość, albo nie osiągnie. Czy Pan zechce się o to założyć?

Teoretycznie może też być tak, że wybory zostaną sfałszowane. Czy Pan też uważa to fałszerstwo za prawdopodobne?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #798 dnia: Września 27, 2019, 11:06:10 pm »
1. Z arytmetyki wychodzi, że mam jakiś swój fanklub wyświetlaczy, skoro w ciągu 10 dni zajrzało tu około 1100 osób. Nie mam teraz czasu, ale wartałoby sprawdzić, czy ktoś ma większą średnią.

2. Dowiedziałem się wczoraj, że istnieje coś w rodzaju AntyTolkiena, czyli książka o niby tym samym, ale napisana z punktu widzenia drugiej strony. Jakby historia Ardy, tyle że widziana oczami Saurona-Putina (skoro autorem jest Rosjanin). Dla mnie - rewelacja. Próbowałem kupić przez allegro, lecz bez powodzenia.
 
3. I wtedy mi się przypomniało, że gdzieś kiedyś przeczytałem, iż Mistrz nisko ocenił główną powieść Tolkiena. Wpisuję do gugli "Tolkien-Lem" i trafiam, najnieoczekiwaniej, na stronę pana Czesława Białczyńskiego: https://bialczynski.pl/2018/03/27/stanislaw-lem-gwiazda-przewodnia-mojego-dziecinstwa-mistrz-i-mentor-w-koncu-kolega-z-spp/
Niestety, nie ma tam nic o hipotetycznej awersji Mistrza do Tolkiena. Więc wpisuję odwrotnie ("Lem-Tolkien"), i wtedy trafiam na http://rcin.org.pl/dlibra/docmetadata?id=70209&from=publication. Ale znów nie ma tam nic o stosunku Mistrza do JRRT, albo źle szukam.
 
4. Mówiąc wprost: co Stanisław Lem sądził o "Bractwie Pierścienia" - ulubionej książce mej dorosłej młodości?

R.

Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #799 dnia: Września 30, 2019, 02:09:53 pm »
BYZNES

Zaprzyjaźniona redakcja zasugerowała, abym przynajmniej od czasu do czasu pisał kawałki mniej związane z Marynią, a bardziej z biznesem. Nazwa „Gazeta Biznesowa” w końcu do czegoś zobowiązuje.
Proszę bardzo. Oto autentyk – mój pierwszy w życiu biznesowy projekt, rozesłany w sierpniu i wrześniu 2019 do najszlachetniejszych adresatów: 
Szanowni Państwo,
Przed paroma miesiącami zarejestrowałem w Urzędzie Patentowym RP znak towarowy piwa o nazwie Jaśnie Pełne. Jako właściciel znaku (ale i branżowy ignorant!) przypuszczam, że tę nazwę można wykorzystać na dwa sposoby: poprzez uruchomienie produkcji piwa jasnego pełnego o nazwie Jaśnie Pełne albo poprzez ustanowienie prestiżowej odznaki/nagrody o nazwie Jaśnie Pełne, przyznawanej okresowo przez Kapitułę wyróżnionym piwom jasnym pełnym.
Jak widać, chodzi o nieprzetłumaczalną, lecz niesłychanie wyrazistą dla każdego piwosza grę słów: Jasne Pełne to najpopularniejszy na świecie rodzaj piwa (full light), a Jaśnie Pan, to zwrot, którym prosty lud tytułował szlachciców i arystokratów. Ośmielę się tylko podpowiedzieć dość oczywiste rozwiązanie, by litera „Ś” była wyróżniona graficznie (czcionka, kolor).
Uprzejmie proponuję Państwu kupno ode mnie tej marki i zrobienie nią furory na polskim rynku.
Jako emeryt, zadowoliłbym się marnym wynagrodzeniem, na przykład jednym promilem (1 ‰) od Państwa dochodów/przychodów ze sprzedaży piwa Jaśnie Pełne, albo jakąś symboliczną złotówką. Zresztą jestem otwarty na propozycje, najlepiej byłoby porozmawiać, niechby przez telefon.
Pozdrawiam serdecznie i z respektem...

Gdy patrzę do książki nadawczej, to widzę, że tej treści listów poleconych było dwadzieścia sześć. Każdy na kredowym papierze, druk czarną elegancką czcionką, w lewym górnym rogu prywatny nagłówek z namiarami, inwokacja i podpis odręczny (pożyczone wieczne pióro Pelikan, atrament błękitny jak krew).
Dwadzieścia sześć browarów w całej Polsce. Na odpowiedzi czekałem dobrze ponad miesiąc. Jednak nikt nie odpisał, nie zamjelował, ani nie zadzwonił. Reakcji było zero, czyli nul.
Remuszko, ty już lepiej pisz o swoich Maryniach, lepiej ci wychodzi...

[101376, 13:10]


« Ostatnia zmiana: Września 30, 2019, 02:12:13 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #800 dnia: Października 01, 2019, 03:33:45 pm »
Hipoteza seksistowska: kobity rzucają gorzej :-(
Będzie można ją zweryfikować (doświadczenie fizyczne) w najbliższy weekend, kiedy to rozegrany zostanie konkurs rzutu oszczepem mężczyzn. Trzeba po prostu notować kąty i obliczyć ich średnią arytmetyczną.
No, chyba że w międzyczasie zmieni się sinus 90 stopni...

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #801 dnia: Października 02, 2019, 07:30:06 pm »
Śmierć i życie

Wszystkie okoliczności samej tragedii są absolutnie pewne i jednoznaczne – jako nagrane na scenie przez obiektywne kamery, wielokrotnie oglądane przez miliony telewidzów-świadków i utrwalone w internecie. Wątpliwa natomiast pozostaje kwestia: czy zraniony nożem w serce prezydent Gdańska Paweł Adamowicz musiał umrzeć, czy też można było go uratować?

O tym oczywiście zdecyduje niezawisły sąd. Sąd oprze się na materiale dowodowym, w tym na opinii eksperta sporządzonej na zamówienie gdańskiej prokuratury prowadzącej śledztwo. Wedle tej opinii – cytuję miarodajną i wiarygodną „Gazetę Wyborczą” (16.09.2019) – biegły z zakresu medycyny ratownictwa nie dopatrzył się błędów i ocenił, że akcja reanimacyjna prowadzona była w sposób prawidłowy, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji.

Sęk w tym, że dziewięć miesięcy wcześniej (20.01.2019) do tejże gdańskiej prokuratury wpłynęło obszerne pismo innego biegłego sądowego lekarza, dra Leonarda Grossa, który uważa, że czterdziestominutowej reanimacji na scenie nie należało przeprowadzać W OGÓLE, tylko natychmiast wieźć pacjenta do odległego o kilkaset metrów szpitala, aby naprzód załatać serce, a dopiero potem przetaczać krew. Mam w ręku to pismo i ono też jest dokumentem procesowym.
 
Na mój rozum, rozbieżności między styczniową opinią dra Grossa a cytowaną wrześniową opinią eksperta prokuratury (dr Jerzy Ładny) są nie do pogodzenia. Sąd jest niezawisły, ale nie jest niezawisły od rozumu.

Do obliczenia sumy 2+2 nie potrzeba kwalifikacji profesora matematyki; wystarczy umiejętność rachowania na palcach. W tym duchu, jako rowerzysta-amator, uważam, że nie należy pompować dziurawej dętki, tylko trzeba naprzód ją załatać. Załatać serce można tylko w szpitalu. Masaż serca za każdym naciśnięciem usuwał z niego krew niezbędną do funkcjonowania organizmu in toto - ale przede wszystkim konieczną do pracy mózgu. Według encyklopedii zaś, o śmierci człowieka decyduje brak aktywności mózgu.
 
Jeśli się nie mylę, dotychczas nie powstała opinia biegłych o przyczynie zgonu prezydenta (wyniki sekcji).

Współczuję sądowi, bo sprawa wydaje się bezprecedensowa.

Stanisław Remuszko

Onet, 2-X-2019:
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/smierc-pawla-adamowicza-ratownicy-niewinni/t3gf17v
 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #802 dnia: Października 06, 2019, 05:49:46 pm »
Cytuj
Nie spotkałem się jeszcze z komentarzami, że opozycja może wygrać 13 października,

Ja czytam to bezustannie. Ale fakty bedą twarde. Albo PiS osiągnie większość, albo nie osiągnie. Czy Pan zechce się o to założyć?

Teoretycznie może też być tak, że wybory zostaną sfałszowane. Czy Pan też uważa to fałszerstwo za prawdopodobne?

R.
No obalenie Kaczora rozgrzesza skręcenie wybora.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #803 dnia: Października 06, 2019, 10:27:05 pm »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #804 dnia: Października 07, 2019, 04:45:48 pm »
Uprzejmie dziękuje panu Q za pomoc przy allegryjnym zakupie książki "Ostatni władca pierścienia", którą mi właśnie przyniesiono.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #805 dnia: Października 08, 2019, 12:23:09 pm »
Koniec świata!

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #806 dnia: Października 08, 2019, 03:32:43 pm »
Ow Ostatni to kiszka

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #807 dnia: Października 10, 2019, 10:31:40 pm »
Pani Tokarczuk ma małego medialnego pecha. On nazywa się moment/chwila. Nobel versus decydujące godziny przed polskimi wyborami parlamentarnymi.
Czy ktoś z Forumowiczów czytał jakiekolwiek dzieło Laureatki? Bo ja żadnego, i wiem też z niezachwianą pewnością, że nie ja jeden jestem taka dętka (literacki abnegat) w tym dostojnym gronie.

R.

pjes: na tle sztokholmskich decyzji, niepojęty dla mnie jest brak Nobla dla Mistrza. Przypominam propozycję stworzenia Postnobli.
« Ostatnia zmiana: Października 10, 2019, 11:23:00 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #808 dnia: Października 11, 2019, 12:10:07 pm »
Przypominałem niedawno, czym się różni wróbelek (tym, że ma jedną nóżkę bardziej). A czym różni się dzierżawca (arendarz) niniejszego forumowego poletka? Tym, że pomija wypowiedzi, do których odniesienie się uważałby za uwłaczające jego godności, moralności i/lub rozumowi.

Prócz tego widzę dziś o świeżym słońcu, że nie powinienem zabierać głosu w tym wątku: https://forum.lem.pl/index.php?topic=1752.msg77604#msg77604 - ani wczoraj ani w ogóle. Uważam, notabene, że ten wątek nie jest wycelowany w Mistrza. Przypuszczam, że dałem się sprowokować.

Skoro jednak już napisałem co w tym wątku napisałem, to - jako urodzony przeciwnik cenzury i zwolennik pluralizmu - podtrzymuję merytorycznie napisane w całej rozciągłości.
Z ostatniej chwili: http://wyborcza.pl/7,75399,25292923,zachodni-wywiad-odkryl-supertajna-jednostke-kremla-tam-sluza.html

R.

pjes: a propos pani Tokarczuk i pana Lema, powtarzam precyzyjniej swą propozycję:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1583.msg70003#msg70003
« Ostatnia zmiana: Października 11, 2019, 02:22:41 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Ja, Remuszko :-)
« Odpowiedź #809 dnia: Października 11, 2019, 07:18:34 pm »
W mijającym tygodniu przedwyborczym zanotowałem wyniki pięciu sondaży (CBOS, Kantar i trzy Ibrisy) wieszanych na portalach. Oto ich orientacyjne zaokrąglone średnie arytmetyczne w procentach:

PiS – 43, PO – 22, SLD – 12, PSL – 7, Konfederacja – 5.

Wyniki są orientacyjne, gdyż normalizowałem je na własny rachunek, dodając odrobinę do Konfederacji jako oczywiście niedoszacowanej*.

Na razie nie znam ichnich socjometrycznych kuchni (dopełniacz liczby mnogiej od rzeczownika „kuchnia”), a też i nie dowierzam przeliczeniowej pismaczej akuratności medialnej.

W każdym razie tak mi wyszło w piątek 11 października 2019 około godziny 18:00.

*Wracając z zakupów, kupiłem za ostatnią stówę w bukmacherowni „Fortuna” przy ursynowskim Leklerku ZAKŁAD, obstawiając, że PiS nie osiągnie 46,5%. Tylko o to można było się założyć w miarę zyskownie (bukmacherzy też przewidują, że Konfederacja jest niedoszacowana). Jeśli trafię, to dostanę 184 zł. Dla emeryta – wielki zarobek. Jednakowoż, sądząc po dotychczasowym doświadczeniu w licznych politycznych zakładach (wszystkie przerżnąłem), uczciwie odradzam sympatykom Remuszki iść w jego ślady...

pjes: przed chwilą ujrzałem wyniki szóstego sondażu: https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-parlamentarne-2019/sondaze/news-pis-na-czele-cztery-partie-w-sejmie-sondaz-dla-dorzeczy-pl,nId,3272901
W pierwszej wolnej chwili uzupełnię :-)
« Ostatnia zmiana: Października 11, 2019, 07:30:36 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )