Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - lemolog

Strony: [1]
1
Akademia Lemologiczna / Akademia Lemologiczna [Kongres futurologiczny]
« dnia: Maja 05, 2023, 11:36:17 am »
Paweł Okołowski
LEGENDA O ESCHATOLOGICZNYM NARKOTYZERZE.
WOKÓŁ KONGRESU FUTUROLOGICZNEGO STANISŁAWA LEMA
https://deliberatio.eu/pl/analizy/legenda-o-eschatologicznym-narkotyzerze-wokol-kongresu-futurologicznego-stanislawa-lema

2
Lemosfera / LEM-100. Bibliografia Non-fiction S.Lema
« dnia: Września 19, 2019, 09:24:59 pm »
Do Setnej rocznicy Stanisława Lema składam jego ogólnoświatową bibliografię NON-FICTION.

Część polska zawiera już 2080 rekordów: książki, czasopisma, gazety - czyli monografie, artykuły, wywiady, listy, wypowiedzi...
W tym wątku podzielę się ciekawymi materiałami-anegdotami bibliograficznymi, zadam pytania lub poproszę o pomoc, aby bibliografia w wyniku była jak najbardziej kompletna.

Pytanie I.
Tak więc: czy to nie nasz Stanisław Lem jest autorem artykuła niżej?
Czy w "Tygodniku Powszechnym" byli jacyś autorzy czy pracowniki, którzy mogliby tak pisać i podpisywać (St.L.)?
Przecież Lem znalazł się w Krakowie pod koniec lipca 1945 roku. W poszukiwaniu pracy na początku września mógł znalazć się w redakcji "Tygodnika Powszechnego" i zapytać o pracę. Jako test  jemu mogli powierzyć przygotować artykuł o polakach poza granicami Polski po wojnie, co może i zrobił (czy ktoś inny?)...
St.L, Polonia w Niemczech. - Tygodnik Powszechny (Kraków), 1945, nr 26 (16 września), s.4:

3
Lemosfera / Doktor Lem. Anegdoty
« dnia: Listopada 14, 2013, 06:39:09 pm »
Szanowni Państwo!
Zapraszam do uzupełnienia zbioru anegdot - jak I-VII tutaj:
Anegdoty I-VII :
http://solaris.lem.pl/prace/WJ_Doktor_Lem_Anegdoty.pdf
 
Szukajcie w bibliotekach, w Internecie...

5
Paweł Okołowski. Materia i wartości. Nieolukrecjanizm Stanisława Lema. – Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2010, 562 s. (!).

Autor – filozof dr Paweł Okołowski (Instytut Filozofii UW) – patrz:  http://www.filozofia.uw.edu.pl/pracownicy_old/informator/pracownicy/okolowski.htm

Główne tezy ksążki:
1) Lem jest filozofem piszącym też wspaniałe powieści, a nie powieściopisarzem, który dysponuje jakąś własną, jak wielu, filozofią. Stoi w jednym szeregu z Kotarbińskim i Elzenbergiem.
2) Stanisław Lem to Lukrecjusz XX wieku, a jego pogląd na świat to neolukrecjanizm. Jakkolwiek dziwnie brzmiałaby ta teza, znaczy ona tyle, że polski autor myśli po lukrecjańsku. Analogicznie jak współczesny chrześcijanin, co dziwne już się nie wydaje, myśli po platońsku czy arystotelesowsku.

Spis treści (w skrócie):
Część I. Życie i dzieło Stanisława Lema. Główne idee
Rozdział 1. Sylwetka filozofa i pisarza
Rozdział 2. Główne idee filozoficzne: filozofia człowieka
Część II. Lem a Lukrecjusz: paralelizm osobowości
Rozdział 1. Dwie manifestacje ducha
Rozdział 2. Dwa kulturowe echa: reakcja antylukrecjańska i ostracyzm wobec Lema
Część III. Filary systemu neolukrecjańskiego
Rozdział 1. Kosmologia
Rozdział 2. Ewolucjonizm
Rozdział 3. Antropologia atomistyczna z noologią
Aneks: Zmagania z Lemem
Indeks rzeczowy (s.524-562 ! – to cos wyjątkowego i pożytycznego dla wszystkich wielbicieli filozofa-pisarza Stanisława Lema).

Większość danych z Części I („Życie i dzieło Stanisława Lema. Główne idee”) była opublikowana jeszcze przy życiu Stanisława Lema, na szczęście była znana jemu i o tym on nawet pisał:

1) Publikacja: P.Okołowski. Stanisław Lem. – Edukacja filozoficzna, 2003, Vol.36, s.103-128.
S.Lem (w „Rozwazania sylwiczne CXXX”. – Odra, 2004, Nr.3): 
„W języku polskim dotąd dostrzegłem tylko jeden trop, wiodący w kierunku filozofa Lema. W zbiorowej pracy Edukacja filozoficzna, wydanej nakładem Uniwersytetu Warszawskiego, zamieścił doktor Paweł Okołowski na stronicy sto trzeciej rzecz poświęconą, jak powiada, mojej prozie dyskursywnej, a więc nie beletrystycznej. Na stronie ostatniej nazywa mnie Okołowski racjonalistycznym naturalistą z metafizycznymi przedłużeniami. Różne piękne rzeczy napisał również ten autor w kwestii mojej pozycji na firmamencie współczesnej filozofii. Wydaje mi się jednak, że trochę z tak wysoką lokatą przesadził. (9 lutego 2004)”. 

2) Publikacja: P.Okołowski. Stanisław Lem. – w książce „Polska filozofia powojenna”, T.3. – W-wa: AW Witmark, 2005, s.179-204.
S.Lem (w „Lektury świąteczne”. – Tygodnik powszechny, 2006, Nr.2):
„Wrócę jeszcze do moich lektur świątecznych: znalazł się wśród nich trzeci tom historii powojennej filozofii w Polsce, gdzie jest też hymn na moją cześć jako filozofa”.

Praca naukowa, ale bardzo łatwa do czytania. W niej poraz pierwszy przedstawiony i systematyzowany filozoficzny dorobek Stanisława Lema na podstawie całej jego tworczości i życia.   
Przyjemnego czytania!

6
Lemosfera / Kim jest Stanisław Lem: Pisarzem czyli Filozofem?
« dnia: Października 09, 2009, 08:25:00 pm »
Stanisław Lem był bardzo dumny z tego, że jego imię jako filozofa ukazało się w encyklopediach filozoficznych: w Nemcach (1999), Białorusi (1999), Rosji (2001), Polsce (2005). Kilka cytatów z Lema:
„Urodziłem się, żeby filozofować w czasie, kiedy w królestwie filozofii nie było już możliwe tworzenie całościowych systemów”.
„Zapewne istotnie jest tak, że otchłaniejsze horyzonty filozoficzne otwierają się w mojej  beletrystyce, niż w dyskursywnych książkach, co zapewne po części stąd idzie,  że gdy piszę coś dyskursywnego, odruchowo powściągam się, starając się byc bardziej  zdyscyplinowanym”.
„Nadal widzę wyższość literatury w tym, że inaczej niż w nauce, niż w filozofii, można samemu sobie w poetyce beletrystycznej przeczyć, można siebie kwestionować, można z tym swoim igrać tak, tak samo, jak z  całym światem. I światy, dla igraszki stwarzane, posiadaja wdzęk, jakiego w żadnym filozoficznym, czyli poważnym dyskursie nis znaleźć. A jeśli znaleźć,  eo ipso, jest to już Literatura, Zamaskowana, Kamuflowana, filozofię Udająca, ale nie będąca nią "naprawde"”.

Pytanie dla wszystkich wielbicieli:
Kim waszym zdaniem jest Stanisław Lem:
1) Pisarz, wygłaszający pewną własną filozofią (filozofujący pisarz)?
czyli 2) Filozof, uprawiający wspaniałą literaturę piękną (pisarstwujący filozof)?

7
Lemosfera / Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« dnia: Kwietnia 23, 2009, 09:49:32 pm »


1) Tak było. – w „Sex Wars”, Warszawa, NOWA, 1996, s.227 (Rozważania sylwiczne XVIII):
W Leningradzie przyjmował mnie kolacją pewien dość już wiekowy inżynier, onże autor SF [Ilia Warszawski], który z rodziną zajmował pokój w przedręwolucyjnym dużym mieszkaniu, podzielonym wśród niewiadomej liczby lokatorów: więc widząc pewno, że inaczej się nie da, urządził kolację na moje przyjęcie w kuchni, z której powynoszono wszystko co się dało kuchenne, pozostał zlew z lanego w jakieś ozdobne orły żelaza, a mnie honorowo usadzono plecami do zlewu i to bliziutko, bo stoły były pozestawiane, na nich zaś piętrzyły się wyszukane ryby i kawiory, łupy niechybnie uporczywie wysilonych łowów całej rodziny gospodarza. Jak umiałem, tak udawałem, że przyjęcie, na którym osoba naczelna siedzi ze zlewem za plecami, jest rzeczą najzupełniej normalną i zgodną z obyczajami europejskimi.

2) Wspomnienia. – w „Księga przyjaciół”, Warszawa, PIW, 1975, s.173:
Jako mądrego, serdecznego i dobrego człowieka poznałem w Leningradzie Ilię Warszawskiego, który sam się dziwił zawsze temu, że w późnym wieku, będąc przez całe życie technologiem, oddanym pracy zawodowej, wziął się do fantastyki naukowej. ...
Osobną uwagę powinienem poświęcić, pisząc o przyjaciołach z Moskwy, moim tłumaczom, z Ariadną Grigoriewną Gromową na czele, lecz aby to uczynić, musiałbym czyba nie wspomnienie napisać kilkustronicowe, lecz całą książkę.

Na foto: z lewa – Ilia Warszawski, z prawa – Ariadna Gromowa.

8
Lemosfera / "Lem i technika"
« dnia: Lutego 13, 2009, 12:05:34 am »
Przegląd filozoficzno-literacki (Warszawa) - numer specjalny:
http://www.pfl.uw.edu.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=102&Itemid=82

10
Lemosfera / Impreza Lemologiczna w Szczecinie 13/12/2008
« dnia: Grudnia 07, 2008, 09:35:17 am »

Strony: [1]