Autor Wątek: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema  (Przeczytany 43316 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #30 dnia: Lutego 09, 2014, 10:45:51 pm »
Wiktor, drug, jak po Waszemu jest Skrzat, kobold, krasnoludek domowy (ten od mleka)? Bo to Ón chyba zarządził programistycznie-forumowo, żeby  d u p a  AUTOMATYCZNIE przemieniała się w antygłowę. Ale na moje wyczucie, jest to - poniekąd - w słowotwórczym duchu Mistrza, a może nawet jest wprost jego antycypowanym postulatem de forum ferenda? Dobrze kojarzę, że Forum narodziło się PO odejściu Pana Lema?
vosbm    
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #31 dnia: Lutego 09, 2014, 10:50:37 pm »
Dobrze kojarzę, że Forum narodziło się PO odejściu Pana Lema?

Нет i mam na to dowód, dubeltowy:
http://forum.lem.pl/index.php?topic=159.0
« Ostatnia zmiana: Lutego 10, 2014, 05:12:55 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 447
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #32 dnia: Lutego 09, 2014, 11:53:48 pm »
jak po Waszemu jest Skrzat, kobold, krasnoludek domowy (ten od mleka)?

Skrzat = Домовой = Domowoj

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #33 dnia: Lutego 09, 2014, 11:58:13 pm »
Sprawdziłem skrzynkę mailową tymczasem. Спасиьа, больше спасиьа, lemologu :). Już wiem skąd się bystry wzięły - Lem z Wielka Radą Przybyszów zmajstrował ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #34 dnia: Lutego 10, 2014, 03:36:55 pm »
@ Q
Kto pracował z fotoszopem nad tymi znakami:  May 02, 2005, 10:10:59 AM? Nie Domowy aby? Tak przypuszczałem...
vosbm
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #35 dnia: Lutego 10, 2014, 10:55:34 pm »
Ano, wydało się... Żyjem tu w Matrixie, a Domowy jest jego programistą ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #36 dnia: Lipca 16, 2014, 11:53:37 am »
Taką zabawną fotkę znalazłem przyglądając się Władziu - była?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 447
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #37 dnia: Stycznia 17, 2015, 01:39:16 pm »
Najpierw pytanie: Kto na zdjęciu i z jakiej okazji -

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #38 dnia: Stycznia 18, 2015, 10:23:35 pm »
Będę strzelał. :)
Pan L. - w gustownym szaliczku. I może niektórzy z listy na tablicy.
Mgr Wołczek...czyżby Olgierd? Profesor od architektury...hmmm mieszanka studencko profesorska i tematyczna.
No, niewątpliwie wybory do jakiejś instytucji.
Jest komisja taka, śmaka, wyniki na tablicy - ouuł...Lem ma najwięcej z widocznych, ale czemuś przekreślony.  ???
Rozrzut specjalności...czyżby jakiś wydział  PAN?
Lub Polskie towarzystwo Astronautyczne...bo;
Wśród pierwszych referatów wygłoszonych na zebraniach w 1955 były: dr Niemirowskiego o życiu we wszechświecie, dr Lema o medycynie kosmicznej oraz mgr Subotowicz o Kazimierzu Siemienowiczu.
choć najpewniej - jeszcze coś innego.  :)


« Ostatnia zmiana: Stycznia 18, 2015, 10:29:03 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #39 dnia: Stycznia 19, 2015, 01:33:21 pm »
Myślę, że masz rację z PolTowAstr, pewno wybory. Tylko dlaczego Lem nie został szwem mimo największej liczby głosów a został zesłany do KomRew-u, gdzie miał jak widać rozniecać marksizm-lemizm? Urocze są te "aktówki" na pierwszym planie, pamiętam takie z dzieciństwa.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 447
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #40 dnia: Stycznia 21, 2015, 08:46:41 am »
Myślę, że masz rację z PolTowAstr, pewno wybory
Rzeczywiście – na zdjęciu organizatorzy (nie wszyscy) Polskiego Towarzystwa Astronautycznego
http://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_Towarzystwo_Astronautyczne

Na zdjęciu (zgodnie z https://fantlab.ru/blogarticle34665 ):
stoją: Stanisław Lem, Włodzimierz Geisler
siedzą od lewa: Lech Borowski, ? ? ?, Olgerd Wołczek, Józef Hurwic, Jan Gadomski, Krzysztof Boruń

Lem S., Felieton karykaturalny. – Zdarzenia (Kraków), 1958, Nr.4, s.4 (fragment):
(...) Chwalebny ze wszech miar jest ów pęd do wykorzystania tego, co znajduje się pod ręką, uznanie budzi też skwapliwość, z jaką rozmaite instytucje przystępują do produkowania przedmiotów wykwintu i komfortu życiowego – znowuż z tego, co jest osiągalne. I tak już wkrótce pewne zakłady (bodajże w Mielcu?) przystąpią do produkowanią mikrosamochodzików, w oszałamiającej ilości sztuk 20 miesięcznie, gdzieś na Śląsku opracowują się dokumentację elektrycznych maszynek do golenia (najwyższy czas – przy znanej tępocie naszych żyletek, nasuwa się tylko niepokojąco pytanie, czy części tnące owych aparatów nie będą wytwarzane z tego, co jest pod ręką – mam na myśli żyletki i rynny), optymistyczne zaś wypowiedzi członków Polskiego Towarzystwa Astronautycznego napełniają nas przekonaniem, że już wkrótce jakaś walcownia blach bądź spółdzielnia blacharsko-szczotkarska przystąpi do seryjnego wytwarzania naszych rodzimych sputników. (...)

Lem S., Felieton. – Zdarzenia (Kraków), 1959, Nr.6, s.2 (fragment):
(...) Już sputniki poważnie zmieniły sytuację, ale po rakiecie księżycowej znalazłem się w trudnym doprawdy położeniu. Rozliczne redakcje i pokrewne instytucje uznały mnie za domorosłego speca od rakiet. Mnożą się życzenia, abym całą tę problematykę należycie uterenowił, w pionie technicznym, wieśniaczym, damskim, młodzieżowym i wszystkich innych. Żądano już ode mnie, żebym opisał określoną podróż np. na drugą stronę Księżyca, albo do gwiazdy o wybranej dowolnie maści. Otrzymałem też wiele kwestionariuszy i zapytań, wzywających mnie, aby się ustosunkował, wyraził opinię, sąd, uwagi i wnioski. Wszystko to razem jest, gdy się zastanowić, nieco dziwne. Oczywiście tylko nieco, ale jednak. Czy którykolwiek dziennikarz zwracał się do Tomasza Manna, autora powieści o sanatorium dla gruźlików, żeby skomentował odkrycie streptomycyny, albo nowy rodzaj chirurgicznego leczenia tuberkulozy? Gwoli lojalności próbuję od czasu do czasu wyjaśniać, że param się literaturą, a jedyny rodzaj rakiety, z jakim się osobiście zetknąłem, służy tylko do gry w tenisa. Ale to nie pomaga. Wciąż jeszcze wiele osób podejrzewa mnie o jakiś szczególny rodzaj kontaktów z Księżycem względnie innymi ciałami niebieskimi, o posiadanie kosmicznych próbek i eksponatów, które zrącznie eksploatuję w powieściach. Albo o specjalne wtajemniczenie w technologię wytwarzania pocisków balistycznych lub wielostopniowych rakiet. W rzeczywistości znam się na tym dość słabo, podobnie jak wszyscy ludzie, kosmicznych pocisków nigdy nie wyrzucałem, a nawet (co niektórych napawa zmieszaną z niesmakiem grozą) wcale nie mam zamiaru ubiegać się o bilet na podróż międzyplanetarną, nawet gdybym po protekcji Polskiego Towarzystwa Astronautycznego miał go dostać bezdewizowo. (...)


liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #41 dnia: Stycznia 21, 2015, 08:35:59 pm »
Cytuj
Rzeczywiście
Czekolada sie należy...może być kawior. ;)
Fotoaneks boruniowy. Jest tam opis rzeczonego zdjęcia (druga strona);
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.117662824981711.27635.117659891648671&type=3
« Ostatnia zmiana: Stycznia 21, 2015, 08:37:54 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Foto z Lemem i odpowiedny tekst Lema
« Odpowiedź #42 dnia: Stycznia 18, 2023, 11:06:29 pm »
Odgrzebię ciekawostkę, bo warto upamiętnić ówczesnych "marzycieli" wizjonerów (jeszcze podczas planu 6-letniego).
1955 rok?
Już wtedy "astronautyczne"?

Wspomnieć wypada paru profesorów (oraz publicystów) dla uzupełnienia.
Z Zarządu:
Włodzimierz Zonn
K. Blinowski
Mieczysław Subotowicz
Z Komisji Rewizyjnej:
W. Niemierowski
Andrzej Tadeusz Marks
(Archiwalna fotka to istotnie rarytas, dodałem tych, których nie ma na zdjęciu).

Nadal nie mam pewności, kto siedzi z Zarządu PTA poniżej Lema (chyba to Kazimierz Zarankiewicz?).
Jest opis z odwrotki ujęcia:
https://m.facebook.com/BorunKrzysztof/photos/a.117662824981711/144768908937769/


« Ostatnia zmiana: Stycznia 18, 2023, 11:42:42 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.