Autor Wątek: [M] Matura-prosze o pomoc  (Przeczytany 17366 razy)

misiekk

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 3
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
[M] Matura-prosze o pomoc
« dnia: Marca 11, 2007, 11:26:00 am »
Jak juz wczesniej pisali o pomoc w maturze ustnej z jezyka polskiego tak ja również. Mój temat to: " Badając twórczość Stanisława Lema udowodnij że był świetnym wizjonerem i futurologiem." Jak ktoś by miał jakieś pomysły na rozwinięci tematu będę bardzo wdzięczny.
Literatura przedmiotu:
Powrót z gwiazd
Dzienniki Gwiazdowe
Summa Technologiae.

Z góry dziekuje i pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2015, 04:04:36 am wysłana przez Q »

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Matura-prosze o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 11, 2007, 02:08:33 pm »
Niech cała klasa powtarza za mną:
Stanisław Lem wielkim wizjonerem i futurologiem był!
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Terminus

  • Gość
Re: Matura-prosze o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 12, 2007, 10:29:17 pm »
Sta-nis-ław Lem świet-nym wiz-jo-ne-rem i fu-tu-ro-lo-giem był!

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13402
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Matura-prosze o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 12, 2007, 10:38:50 pm »
Ach jak On was w ucho świstnie za tego futurologa a bardziej za w.i.z.j.o.n.e.r.a!!!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Matura-prosze o pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 13, 2007, 04:18:55 am »
A zatem dlaczego Lem wzbudza w nas zachwyt i miłość?
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2962
    • Zobacz profil
Re: Matura-prosze o pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 13, 2007, 11:18:22 am »
No tak, teraz to już wiosna pełną gębą...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13402
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Matura-prosze o pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 13, 2007, 11:43:52 am »
Cytuj
A zatem dlaczego Lem wzbudza w nas zachwyt i miłość?
Analitycznością rozumowania? Widzeniem analogii między analogiami?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Gość
Re: Matura-prosze o pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 13, 2007, 03:18:48 pm »
Nie ma to jak szkoła, gdy chodzi o wdrożenie uwielbienia dla wielkich geniuszów!

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13402
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Matura-prosze o pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 13, 2007, 03:49:13 pm »
Ale w zasadzie koledze trzeba pomóc, a nie pierdoły opowiadać ;D. Ja bym zderzył summe z taką np bombą megabajtową czy tako rzecze..., czyli z jednej strony pokazałbym na summie jak doskonale Lem to i owo przewidział a równocześnie na tako rzecze...  jak jest zawiedziony z zastosowania tego wszystkiego a przede wszystkim zawiedziony ze sposobu, w jaki człowiek z tego wszystkiego korzysta - że postęp słuzy mu wyłacznie do zaspokajania starych odzwierzęcych instynktów - jak popęd seksualny, przywództwo w grupie, pokonanie sąsiedniego stada itp.
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2007, 03:50:44 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Gość
Re: Matura-prosze o pomoc
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 14, 2007, 11:24:06 am »
No tak, to wszystko prawda. Oczywiście wymagałoby to przejrzenia książek i znalezienia konkretnych przykładów spełniających się przepowiedni. Można także wspomnieć o jego pomyśle na Matrix jako dowodzie na wizjonerstwo, potem 'przypadkiem' przez kogo innego wykorzystanym ::)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13402
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Matura-prosze o pomoc
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 14, 2007, 11:32:21 am »
A to maturzyści w dzisiejszych czasach już nie przeglądają książek? Chyba zostałem w tyle... ;D
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Matura-prosze o pomoc
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 14, 2007, 11:40:05 am »
Cytuj
Jak juz wczesniej pisali o pomoc w maturze ustnej z jezyka polskiego tak ja również. Mój temat to: " Badając twórczość Stanisława Lema udowodnij że był świetnym wizjonerem i futurologiem." Jak ktoś by miał jakieś pomysły na rozwinięci tematu będę bardzo wdzięczny.
Literatura przedmiotu:
Powrót z gwiazd
Dzienniki Gwiazdowe
Summa Technologiae.

Z góry dziekuje i pozdrawiam

misiekk dodaj do tego zestawu obowiązkowo "Bombę Megabitową". To książka,w  której Lem często zaprzecza określaniu jego umysłu jako wizjonerskiego. To świetne kompedium dla Summy.

Myślę, że warto także skorzystać z utworów, w których Lem pomylił się. Znajdź na tym forum w dziale Akademii Lemologicznej wątek o książce "Astronauci". Dużo dyskutowaliśmy tam o technologii przyszłości i o tym, jak rzeczywistość znacząco prześcignęła futurystyczne wizje Lema.

CU
Deck

Terminus

  • Gość
Re: Matura-prosze o pomoc
« Odpowiedź #12 dnia: Marca 14, 2007, 12:20:09 pm »
Cytuj
A to maturzyści w dzisiejszych czasach już nie przeglądają książek? Chyba zostałem w tyle... ;D
Nie no jasna sprawa, miałem na myśli coś takiego - przyznasz, że to raczej niemożliwe*, by facet miał przeczytać Summę w całości - miałem zatem na myśli, by przynajmniej zajrzał i wypisał konkrety ::)

* ) oceniłem to tak bezczelnie bazując na swojej tępej osobie ::)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13402
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Matura-prosze o pomoc
« Odpowiedź #13 dnia: Marca 14, 2007, 04:14:39 pm »
Wy tu kolego Terminus oczu nam nie zamydlajcie (bo Wam łapki zardzewieją). I tak wszyscy wiedzą, że wpychacie sobie do takiej specjalnej dziurki kryształek czy kasetkę i już wszystko macie przeczytane. Ja to mam problem (bardziej serio) bo właśnie akurat zabrałem się za summe i idzie mi jak krew z nosa. Troszkę z powodu (jednak) archaiczności (tylko językowej) a bardziej bo lektura trudna. Po trzech podejściach jestem na 38 stronie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

misiekk

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 3
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Re: Matura-prosze o pomoc
« Odpowiedź #14 dnia: Marca 21, 2007, 10:08:59 pm »
Na początku chciałem podziękować Deckardowi i Maziekowi, że w ogóle zechcieli zastanowić się nad moim tematem. Postaram sie wykorzystać Wasze jak że cenne rady. Podzielam również zdanie Deckarda na temat summy, też się za nią zabrałem i łatwo z nią nie wygram. Zdania są złożone (bardzo) i na dodatek napisane bardzo inteligentnie. Niekiedy muszę czytać coś kilka razy zanim sens zrozumiem. Za małą mam głowę żeby pojąć czasem co miał do przekazania. Ale jestem pozytywnej myśli.
Postaram się jeszcze o tą "Bombę Megabitową", i zalecę się do waszych sugestii.
Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam.