Autor Wątek: Będąc Młodym Fizykiem...  (Przeczytany 87587 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #165 dnia: Lutego 10, 2023, 04:19:07 pm »
Skoro nie można się przemieszczać w czasie, należy przesuwać czas. Jeśli energia nie chce płynąć pomiędzy równocieplnymi miejscami, to trzeba ją do tego zmusić, robiąc dziury.
 ;)

Warp i wormhole w skrócie ;).

Z innej beczki... O symetrii CPT:
https://bigthink.com/starts-with-a-bang/most-unbreakable-symmetry/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #166 dnia: Marca 04, 2023, 12:41:50 pm »
Ciekawe...
Stalowa płyta 900 kg osiągnęła prędkość 66 km/s, czyli 240 000 km/h.
Tak czy siak - do kosmicznych to nadal daleko.
https://spidersweb.pl/2023/03/najszybszy-obiekt-wystrzelony-przez-czlowieka.html/amp
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #167 dnia: Marca 04, 2023, 03:18:20 pm »
Ciekawe...
Stalowa płyta 900 kg osiągnęła prędkość 66 km/s, czyli 240 000 km/h.
Tak czy siak - do kosmicznych to nadal daleko.
https://spidersweb.pl/2023/03/najszybszy-obiekt-wystrzelony-przez-czlowieka.html/amp
Moim skromnym zdaniem, tego nie może być. Bo nie może i już :)
Bomba miała moc równą 300 tonom trotylu. Dobrze. Energia detonacji trotylu wynosi 3,9 MJ/kg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Trotyl
Zatem cała energia wybuchu bomby:
Eb = 300000 x 3,9 = 1 170 000 MJ
Dalej, masa płyty 900 kg; prędkość 240 000 km/h, czyli 66 667 m/s
Energia kinetyczna tego żelastwa:
Eż = 900 x 666672/2 = 2 000 020 MJ
Prawie 2 razy więcej. Trochę pachnie absurdem ;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #168 dnia: Marca 04, 2023, 05:02:51 pm »
Jak zwykle budzisz mój podziw, że wpadłeś na pomysł, aby to sprawdzić :) . Drobna poprawka jest taka, że równoważnik trotylowy to 4,2 a nie 3,9 czegośtam - co jednak nie zmienia istoty rzeczy. Biorąc pod uwagę, że prędkość oszacowano na podstawie zdjęć szybką kamerą, to prawdopodobnie była ona prawdziwa i była dolnym ograniczeniem (bo płytę zarejestrowano na jednej tylko klatce przy 1000 fps). Czyli wzięli fizyczny rozmiar odcinka trajektorii w polu widzenia kamery i podzielili to na 2 milisekundy i im wyszło. Możliwe, że po prostu leciał tylko fragment płyty bo na przykład część już zdążyła wyparować, albo wytrwało środek.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #169 dnia: Marca 04, 2023, 09:51:08 pm »
Jak zwykle budzisz mój podziw, że wpadłeś na pomysł, aby to sprawdzić :) . Drobna poprawka jest taka, że równoważnik trotylowy to 4,2 a nie 3,9 czegośtam - co jednak nie zmienia istoty rzeczy.
A dzięki :)
Istotnie, zajrzałem do fałszywej rubryki tabeli:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Trotyl#:~:text=Energia%20detonacji,3%2C9%20MJ/kg

Cytuj
Możliwe, że po prostu leciał tylko fragment płyty bo na przykład część już zdążyła wyparować, albo wytrwało środek.
A czy ja wiem? :-\
Bądź co bądź, ładunek atomowy nie jest bynajmniej wybuchówką miotającą. O ile dobrze pamiętam, podczas eksplozji nuklearnej falę uderzeniową poprzedza nadpotężny strumień promieni X, który, na chłopski rozum, miałby zamienić płytę w parę, albo przynajmniej w wiązkę rozżarzonych do białości kropli metalu, zanim ta fala pchnęłaby ją w górę.
« Ostatnia zmiana: Marca 04, 2023, 10:23:54 pm wysłana przez Lieber Augustin »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #170 dnia: Marca 05, 2023, 10:58:11 am »
Idąc tropem promieniowania to jeszcze myślę sobie, że ono może być "niedoważone" w równoważniku trotylowym, bo on służy do porównania skutków wybuchu a te dotyczą głównie fali uderzeniowej. Tzn. nie wiem jak jest, ale jeśli dobrze myślę idealna bomba neutronowa miałaby równoważnik trotylowy zero, bo bomba taka jest optymalizowana tak, aby fala uderzeniowa była możliwie mała a gros energii emitowany był w postaci neutronów. To oczywiście niemożliwe, to zero, o ile źródłem neutronów ma być synteza termojądrowa, bądź niekontrolowana reakcja łańcuchowa, ale może ogólnie promieniowanie nie jest ujęte w równoważniku trotylowym. Wówczas można by spekulować, że promieniowanie wyzwolone w ciasnej "rurze", które normalnie rozeszłoby się, spowodowało podgrzanie i odparowanie materii co wzmocniło efekt.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #171 dnia: Marca 05, 2023, 06:45:30 pm »
Idąc tropem promieniowania to jeszcze myślę sobie, że ono może być "niedoważone" w równoważniku trotylowym, bo on służy do porównania skutków wybuchu a te dotyczą głównie fali uderzeniowej. Tzn. nie wiem jak jest, ale jeśli dobrze myślę idealna bomba neutronowa miałaby równoważnik trotylowy zero, bo bomba taka jest optymalizowana tak, aby fala uderzeniowa była możliwie mała a gros energii emitowany był w postaci neutronów. To oczywiście niemożliwe, to zero, o ile źródłem neutronów ma być synteza termojądrowa, bądź niekontrolowana reakcja łańcuchowa, ale może ogólnie promieniowanie nie jest ujęte w równoważniku trotylowym. Wówczas można by spekulować, że promieniowanie wyzwolone w ciasnej "rurze", które normalnie rozeszłoby się, spowodowało podgrzanie i odparowanie materii co wzmocniło efekt.
Innymi słowy, w przestrzeni zamkniętej odparowanie materii powoduje dodatkowy wzrost ciśnienia? Tzn. energia promieniowania zamienia się w energię mechaniczną? Hm, nie przychodziło mi to do glowy. Coś w tym jest... :)
Do tegoż nie wykluczono, że zachodzi swego rodzaju kumulacja energii w jednym miejscu - przy wylocie sztolni. Fala ciśnienia wybija pokrzywę otworu, jak korek z butelki. Przy czym właśnie ów "korek" unosi ze sobą znaczącą część energii. Taki swoisty, niezamierzony pin-point blast... :-\

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #172 dnia: Marca 05, 2023, 06:54:35 pm »
Tak, też o tej kumulacji pomyślałem w pierwszej chwili. Lufy stożkowe jak w 2,8 cm sPzB 41. Ale to nie tłumaczy. Mimo wszystko pocisk nie może unieść więcej energii niż miał proch.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #173 dnia: Marca 10, 2023, 02:27:20 pm »
Idąc za ciosem... ;) Kilkultenia mapa fizyki:

https://www.openculture.com/2016/12/the-map-of-physics.html
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #174 dnia: Marca 18, 2023, 08:47:39 pm »
Lubię interdyscyplinarność.
https://nafalinauki.pl/elektromagnetyzm-w-literaturze/
Tu chyba pasuje?
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #175 dnia: Marca 19, 2023, 09:19:39 am »
Lubię interdyscyplinarność.
Ja też - ale gdzie się ona objawia, kiedy niczego nie rozumiejący poeci inkrustują swoje wykwity tym co im błyszczy - specjalnie się nie przejmując, a może i nie pojmując, co jest istotą sprawy?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #176 dnia: Marca 19, 2023, 09:46:00 am »
Mądry, chociaż świecki  ;D

Znam się też z Śniadeckim,
Który jest mądrym bardzo człekiem, chociaż świeckim.


A to świat się zmienia...Ameryka! - Do tempory pasuje  8)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2423
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #177 dnia: Marca 19, 2023, 12:37:16 pm »
Lubię interdyscyplinarność.
https://nafalinauki.pl/elektromagnetyzm-w-literaturze/
Przewody wychodzące z duszy mojej
Z twoją się duszą z oddali splatają.
Ciasnymi zaś zwojami własne twoje
Mojego serca igłę okalają.

Ono ma dużą moc, napięcie stałe,
Jak elektrolit pasja w nim buzuje,
Stąd więc wytwarza tę miłości falę,
Którą w obwodzie twoje kondensuje.

Ach powiedz, gdy powstaje w sercu moim
I przez przewody przebiega ładunek,
Jakież napięcie indukuje w twoim?
Odstukaj, proszę i skróć mój frasunek!

Wzrasta magnetyzm, opór pokonuje,
Odpowiedź wystukuje wnet aparat:
„Wolty wzrastają twa miłość ładuje
Swoim kulombem serca mego farad!”


No proszę. Okazuje się, język fizyki równie dobrze nadaje się do wyrażania uczuć miłosnych, jak język wyższej matematyki i algebry tensorów :)
Oryginał wierszyka tu:
https://mypoeticside.com/show-classic-poem-18557

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13384
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #178 dnia: Marca 19, 2023, 06:40:35 pm »
Ciekawe czy to oryginał, w sensie list od serca do serca. Czy jednak wiersz o takiej sytuacji. Mnie się to luźno kojarzy z płytą Breakoutu "Żagiel ziemi", na której Nalepa próbował poetycko opisać świat sportu. Wyszło tak sobie. Jestem twoim dobrym mięśniem, mięśniem twojego ramienia. Tak to ja, mięsień twój... Jestem twoim sercem... Jestem źrenicą twoją... i może jeszcze inne organy tam występowały. Mam to gdzieś w garażu na winylu ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« Odpowiedź #179 dnia: Marca 19, 2023, 07:21:16 pm »
 Odpuść sobie.

To był wymysł menadżera Stanisława Cejrowskiego na olimpiadę w Moskwie i czas ich wtedy gonił. Deadline był mocno wymuszony.
Tzn. Budkę, Skaldów i Breakout.

To był sezonowy wybryk.
Teksty - Bogdan Loebl (czyli Piotr Trojka)
https://www.discogs.com/release/16004767-Skaldowie-Budka-Suflera-Breakout-Znicz-Olimipijski
« Ostatnia zmiana: Marca 19, 2023, 07:40:38 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.