Autor Wątek: Odrobina prywaty ;)  (Przeczytany 13175 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odrobina prywaty ;)
« dnia: Października 05, 2020, 08:15:42 pm »
Jak już wiecie debiutowałem niedawno na łamach "Fahrenheita", najstarszego polskiego magazynu internetowego o SF, jako facet od newsów i publicysta*.

* To mój pierwszy dłuższy tekst: https://www.fahrenheit.net.pl/publicystyka/felietony/juliusz-q-mroz-star-trek-geneza-i-inspiracje/ a będzie tego więcej (trzy kolejne czekają na korektę i publikację, trzy następne - recenzja i dwa felietony - są na etapie tworzenia).

Chciałbym w związku z tym robić trochę za głos naszej lempeelowej, lemowskiej, społeczności w szeroko pojętym rodzimym fandomie SF. Znaczy: jeśli uważacie, że coś wymaga nagłośnienia, pochwały czy krytyki, że jakiś temat-Lemat warto poruszyć, jeśli macie jakiekolwiek uwagi do tekstów, które zamieszczam i będę zamieszczać, wreszcie - jeśli macie jakąś sprawę do redakcji "F." - zamieniam się w słuch ;) .
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Odrobina prywaty ;)
« Odpowiedź #1 dnia: Października 05, 2020, 08:25:00 pm »
O! To udanego farenhejtowania  :) To coś jakby... po śląsku?  ;)
« Ostatnia zmiana: Października 05, 2020, 08:32:48 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Odrobina prywaty ;)
« Odpowiedź #2 dnia: Października 05, 2020, 08:29:41 pm »
451o? ;)

(A serio: dzięki :).)

To coś jakby... po śląsku?  ;)

Dolnośląsku, siedziba redakcji we Wrocławiu  8).
« Ostatnia zmiana: Października 05, 2020, 08:46:08 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Odrobina prywaty ;)
« Odpowiedź #3 dnia: Października 06, 2020, 12:05:16 pm »
To mój pierwszy dłuższy tekst: https://www.fahrenheit.net.pl/publicystyka/felietony/juliusz-q-mroz-star-trek-geneza-i-inspiracje/
Dobra robota. "Bombowy" tekst.
Zdejmuję przed Tobą kapelusz, Panie Juliuszu :)

Keep up the good work! ;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Odrobina prywaty ;)
« Odpowiedź #4 dnia: Października 06, 2020, 12:39:51 pm »
Dziękować ;)

Keep up the good work! ;)

Mam nadzieję, że weny starczy ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Odrobina prywaty ;)
« Odpowiedź #5 dnia: Października 25, 2020, 10:36:06 pm »
A co tam, pochwalę się kolejnym zszufladowcem (drobnymi partiami nieaktualnym, ze względu na czas powstania):
https://www.fahrenheit.net.pl/publicystyka/felietony/juliusz-q-mroz-soc-trek-star-trek-a-socrealizm-prl-i-socjalizm/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Odrobina prywaty ;)
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 30, 2020, 02:02:16 am »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lembit Staan

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Odrobina prywaty ;)
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 30, 2020, 10:27:46 pm »
To mój pierwszy dłuższy tekst
Ale to czytowisko! Sporo o Startreku juz naszrajbano, lecz pare nowych ciekawostek (prynajmniej dla mnie) u pana Juliusza odczytalem. No i wzmianki Lema tam i owam...

Z artykulu: "klingoński stał się jednym z najpopularniejszych sztucznych języków" - jako zaciety wikipedysta moge dodac ze we wczesnych latach Wikipedii istniala Wikipedia w jezyku klingonskim! Nestety, zniesiono.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Odrobina prywaty ;)
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 30, 2020, 10:47:08 pm »
Ale to czytowisko! Sporo o Startreku juz naszrajbano, lecz pare nowych ciekawostek (prynajmniej dla mnie) u pana Juliusza odczytalem.

Dziękuję za miłe słowa. Mam tylko nadzieję, że zbyt wiele razy w błąd nie wprowadziłem, bo na przykład w tekście dziś zamieszczonym (a 10 lat temu z głowy wygłoszonym, potem z nagrań spisanym) już widzę paskudne przekłamanie, domagające się sprostowania: oczywiście Filmation robił "He-Mana..." już po animowanym "ST", więc serial późniejszy nie mógł na wcześniejszy negatywnie oddziaływać. Inna sprawa, że przed "TAS-em" kręcili Scheimer z Sutherlandem i Prescottem superbohaterskie krótkometrażówki dla DC, i stamtąd mogli brać potem złe wzorce... I, że zamiłowanie do takiej stylistyki najwidoczniej w nich cały czas (tj. ponad dwie dekady) siedziało.

jako zaciety wikipedysta moge dodac ze we wczesnych latach Wikipedii istniala Wikipedia w jezyku klingonskim! Nestety, zniesiono.

Wiem, wiem. Zdecydowała fikcyjność języka. Z tym, że nie do końca zniesiono, bardziej... zdegradowano:
https://klingon.fandom.com/
« Ostatnia zmiana: Grudnia 01, 2020, 09:17:17 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lembit Staan

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Odrobina prywaty ;)
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 30, 2020, 11:07:49 pm »
https://klingon.fandom.com/

Interesting...  Stronki maja podsumowania dla "Klingon-impaired". Niestety, Google Translate nie poradzi sobie z klingonszczyzna. Sprobowalem translatowac stronke "DoyIchlan" (Dojczland czyli Niemcy) into English, przetlumaczono zostalo tylko jedno slowko "van bom", i to  jako "from bomb" :-) For klingon-impaired: "van bom" znaczy "national anthem", hymn narodowy.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Odrobina prywaty ;)
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 01, 2020, 01:06:54 am »
Interesting...

Słusznie wietrzę tu nawiązanie do sławetnych słów Spocka: "Fascinating is a word I use for the unexpected. In this case, I should think interesting would suffice."? ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Odrobina prywaty ;)
« Odpowiedź #11 dnia: Lutego 03, 2021, 02:06:13 am »
Ostatni tekst szufladowy (dalej, nie ma letko, trza bedzie z głowy pisać):
https://www.fahrenheit.net.pl/publicystyka/felietony/juliusz-q-mroz-space-movies-ewolucja-gatunku-kinowego/
Edit: System zaliczył awarię podprogramu autokorekty ("zwartusiał" wyjątkowo tu pasuje), który obrócił w/w tekst w bełkot, dlatego chwilowo pod linką nic do ew. czytania nie znajdziecie. Artykuł wróci, jak spustoszenia zostaną usunięte.

Nawiasem: w międzyczasie uległem uencyklopedycznieniu ;):
http://encyklopediafantastyki.pl/index.php?title=Juliusz_Mróz
Z Wikipedii biogram, choć tam też się pojawił, spadł, ale zostały po spadzie ślady ;):
https://pl.prepedia.org/wiki/Juliusz_Mróz
https://pl.everybodywiki.com/Juliusz_Mróz
« Ostatnia zmiana: Lutego 03, 2021, 11:44:38 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Odrobina prywaty ;)
« Odpowiedź #12 dnia: Lutego 03, 2021, 10:22:49 pm »
It's cool


Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Odrobina prywaty ;)
« Odpowiedź #13 dnia: Lutego 04, 2021, 09:39:47 am »
It's cool

Tak, jak już przestałem łapać się za głowę, lektura zwartusiałego tekstu mnie również sprawiła sporo frajdy ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Odrobina prywaty ;)
« Odpowiedź #14 dnia: Lutego 04, 2021, 11:45:12 am »
Tak, jak już przestałem łapać się za głowę, lektura zwartusiałego tekstu mnie również sprawiła sporo frajdy ;).
Tak naprawdę miałem na myśli drugi akapit, dotyczący uencyklopedycznienia :D

Co do zwartusiałego tekstu, nie mam sposobności go przeczytać, gdyż występuje "błąd=202+202".
Fahrenheit żartuje, ma się rozumieć - 404, "strony nie odnaleziono":)