Autor Wątek: Socjobiologia a Gender  (Przeczytany 40285 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Socjobiologia a Gender
« Odpowiedź #60 dnia: Czerwca 04, 2021, 10:39:29 am »
Nie o to chodzi. "Nauka" jest pojeciem abstrakcyjnym. Pamietasz "Jak ocalal swiat"? Kiedy maszyna miala stworzyc "Nauke"? Po prostu trudno to jednoznacznie okreslic.
Dlaczego? Można jednoznacznie określić np. ilością zjawisk, które można w danym momencie racjonalnie wyjaśnić. Czyli mówiąc bardziej obrazowo aktualnym "pokryciem" teorią świata rzeczywistego oraz "wykryciem" zjawisk niedostępnych percepcji człowieka jako takiej. Co prawda zawsze jakieś teorie istniały i "pokrywały" może nawet lepiej cały (znany ówcześnie) świat, tym niemniej nie tłumaczyły np. zjawiska fotoelektrycznego, bo nawet nie wiedziały, że ono jest. Tak więc czysto statystycznie można wykazać, że nauka, czyli zasób wiedzy o faktach i zasób wytłumaczeń tych faktów rośnie i nie jest to żadna abstrakcja, chyba, że rzecz sprowadzimy do fundamentalnych założeń, na których nauka się opiera i stwierdzimy(słusznie), że są to założenia a priori, więc de facto cała nauka jest tylko założeniem. Jest to oczywiście prostsze (stwierdzenie tego przyrostu wiedzy) w ramach szeroko pojętej fizyki, a trudniejsze np. w socjologii, gdzie wciąż jak mi się zdaje nie ma twardego, "fizycznego" związku pomiędzy fizyką a psychiką, mówiąc tak bardzo ogólnie.

Cytuj
Znowu: Zalezy w jakiej instytucji, galezi, etc. Np. w naukach spolecznych cisnienie ideologiczne jest b.duze.
Dlatego 2 posty niżej napisałem o "drugim końcu tego samego durnowatego kija, który pozwala nazwać napój >>Black Power<< ale >>White Power<< już nie". Ma to taki wpływ na naukę, że ją spowalnia. Dlatego podejrzewam, że we wrażliwych socjologicznie czy politycznie dziedzinach najrzetelniejsze mogą być badania z lat 60-tych czy 80-tych XX w. (zależnie oczywiście od lokalizacji badającego).

Cytuj
No tak, prawda z tym wyrywaniem, w sensie przelomowych odkryc, przynajmniej tymczasowo. Samotni naukowcy, obiacy jakies eksperymenta i odkrycia,  chyba juz nie istnieja, licza sie zespoly i coraz bardziej postepujaca specjalizacja?
W dziedzinach, która mnie najbardziej interesują, tzn. astronomii i mikroświecie trudno wymyślić przełomowe badanie czy doświadczenie, które mógłby wykonać samotny astronom lub fizyk. Nasza wiedza o Wszechświecie dotyczy kilku marnych % jego masy (mam tu na myśli, że nie wiemy nic o ciemnej energii i ciemnej materii), co do tej pierwszej to brak choćby cienia pomysłu, jaki eksperyment mógłby pomóc ją "wysondować", zaś w kwestii tej drugiej jest sporo pomysłów ale do ich realizacji potrzebne są olbrzymie machiny jak LHC, wystrzeliwanie teleskopu Webba itp. Czyli praca zespołowa, a nawet hiper-zespołowa. Trochę mi to przypomina chwile przed odkryciem, że światło, które widzimy, to śmieszny wycinek widma fal elektromagnetycznych. Tak więc już wiemy, że widzimy tylko kilka % Wszechświata, ale jeszcze brak "termometru", którym się to zmierzy. Nawiązuję tym "termometrem" do przypadkowego odkrycia promieniowania podczerwonego, które wynikło z badania, które kolory światłą niosą najwięcej ciepła, a polegało na rzutowaniu rozszczepionego pryzmatem światła słonecznego na stół i położeniu termometrów na każdym kolorze. Pewnego razu eksperymentator wyszedł na fajkę, słońce nieco się przesunęło, widmo na stole laboratoryjnym też się przesunęło, kolor czerwony zszedł z termometru - a eksperymentator powróciwszy zauważył ze zdziwieniem, że właśnie ten termometr, na który naocznie w ogóle nie padało światło, pokazuje najwyższą temperaturę. Czy takie proste zaskoczenie jest możliwe, czy już przeprowadzono tak wiele prostych eksperymentów, że wykrycie tak prostego efektu, o takim znaczeniu, jest wykluczone?


Przynajmniej można mieć nadzieję, że pojawi się jakiś geniusz na miarę Einsteina albo może i mocy kilku Einsteinów, który zwiąże te wszystkie zespołowe wyniki jedną teorią. Wszak założenia Einsteina, z których wywiódł teorię względności są śmiesznie proste i zrozumiałe nawet dla dziecka - niezmienna prędkość światła w próżni oraz równoważność wszystkich inercjalnych układów odniesienia. Krótko mówiąc Einstein nie wykonywał żadnych eksperymentów, tylko wykorzystał nagromadzoną wiedzę doświadczalną. Czego i nam życzę :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Socjobiologia a Gender
« Odpowiedź #61 dnia: Czerwca 26, 2021, 04:16:04 pm »
Aktywacja magnetyczna neuronów - notka sprzed 7 lat.
"The new technique, developed in Ali Güler’s lab at the University of Virginia in Charlottesville, and described in an advance online publication in the journal Nature Neuroscience, is not only non-invasive, but can also activate neurons rapidly and reversibly.

Several earlier studies have shown that nerve cell proteins which are activated by heat and mechanical pressure can be genetically engineered so that they become sensitive to radio waves and magnetic fields, by attaching them to an iron-storing protein called ferritin, or to inorganic paramagnetic particles. These methods represent an important advance – they have, for example, already been used to regulate blood glucose levels in mice – but involve multiple components which have to be introduced separately"

https://www.theguardian.com/science/neurophilosophy/2016/mar/24/magneto-remotely-controls-brain-and-behaviour?fbclid=IwAR3BN_b-S7cRdyfvprsle5-wxfZIMAvS26dY-E1HE4yligMt2KbMKlN0e0o
« Ostatnia zmiana: Czerwca 26, 2021, 04:41:49 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Socjobiologia a Gender
« Odpowiedź #62 dnia: Czerwca 26, 2021, 06:11:00 pm »
Aktywacja magnetyczna neuronów

Sugerujesz, że będzie można takim sposobem leczyć dysforię płciową, mając tym samym do dyspozycji możliwość uzgadniania cielesności z płcią mózgowo odczuwaną w obu kierunkach?
Cóż, bohaterowie "Obłoku..." nazwaliby to niegodnym (pamiętasz wątek Piotra z Ganimeda?), Trurl natomiast rzucił się eksperymentować. A ja powiem, że jak długo będzie to kwestia jednostkowego - nie narzuconego - wyboru, tak długo będę się cieszył z większej ilości dostępnych - chcącym nie pozostawać w wewnętrznym rozdarciu - opcji. Choć zarazem pewien dickowski wątek się (gęsioskórkowo) przypomina:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=69.msg27332#msg27332
« Ostatnia zmiana: Czerwca 26, 2021, 06:16:27 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Socjobiologia a Gender
« Odpowiedź #63 dnia: Czerwca 26, 2021, 10:32:02 pm »
Tu rozwinięcie zagadnienia, ale zbyt dużo specjalistycznej terminologii jak dla mnie.
https://www.the-scientist.com/news-opinion/two-studies-fail-to-replicate-magnetogenetics-research-66474/amp

Wskazałbym zwłaszcza medyczne zmiany. Włodzimierz Sedlak postulował wiele ale jakoś tylko hobbistycznie 2 jego książki czytałem (ani do chemii ani do biologii nie czułem zainteresowania, ale autor pisał w miarę popularnie). No to zerknę do nich dla przypomnienia.
PS. Oczywiście przypuszczam, że w przeciągu 5 lat (tyle mija od publikacji) te badania biologiczne już wchodzą na "ludzki" etap.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 26, 2021, 11:01:20 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Socjobiologia a Gender
« Odpowiedź #64 dnia: Maja 21, 2022, 11:42:47 am »
Nono, taki gender...

Dlaczego syberyjscy buddyści widzą w Putinie kobietę?
Kiedy caryca Elżbieta uznała buddyzm za pełnoprawną religię wśród ludów Syberii, w ramach dyplomatycznego rewanżu buddyści uznali ją za patronkę buddystów. Rozpoznano w niej, a potem w Katarzynie Wielkiej, emanację aktywności kobiecego bóstwa w postaci Białej Tary, matczynej energii. Status ten przechodził na kolejnych rosyjskich władców. Jako że carowie często nie byli kobietami, zaczęło się robić trochę niebinarnie. W czasach postsocjalistycznych Chambo Lama, główny przywódca buddystów w Buriacji, próbował wskrzesić tę tradycję, która zobowiązywałaby rezydentów Rosji do wypełniania funkcji patrona. W okresie prezydentury Miedwiediewa próbowano go rytualnie intronizować jako emanację Białej Tary. Nie zgodził się wziąć udziału w samej ceremonii, ale z szacunkiem odniósł się do tej wskrzeszonej tradycji, dlatego też rosyjskich prezydentów uważa się obecnie za kobiecych bodhisattwów. Jest to jeden z elementów przywracania odniesień do imperialnej tradycji carskiej.


Przy czym motywacja zdaje się czysto pragmatyczna:
Tak, trzeba rozumieć lokalne kody kulturowe i gry polityczne. Oczywiście nie sądzę, żeby ktoś na serio modlił się do Putina, tylko – jak powiedział jeden z buddystów w Petersburgu – jest to forma dynamicznej prawdy. Nadaje się taki status prezydentowi z nadzieją, że dorośnie do niego, czyli będzie okazywał współczucie i pomoc.
https://uniwersyteckie.pl/nauka/prof-zbigniew-szmyt-czy-putin-jest-kobieta

ps. Skoro na buddyzm buriacki zeszło...
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/milczacy-lama
https://trojka.polskieradio.pl/artykul/1705300
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Socjobiologia a Gender
« Odpowiedź #65 dnia: Grudnia 10, 2022, 07:01:28 pm »
« Ostatnia zmiana: Grudnia 10, 2022, 07:27:02 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Socjobiologia a Gender
« Odpowiedź #66 dnia: Maja 02, 2023, 08:42:22 pm »
Prawo swoje a rzeczywistość swoje.
Pracodawca nie fałszuje dokumentacji kadrowej. Pracownik dba o prywatność seksualną.
Gospodarka narodowa tymczasem (ponoć) ponosi miliardowe straty.
A prawo swoje - prawo do medialnych wrzut.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dyskryminacja-spolecznosci-LGBT-kosztuje-gospodarke-miliardy-zlotych-Osoby-transplciowe-maja-duze-problemy-na-rynku-pracy-8525353.html
Czy gdziekolwiek w rekrutacji i polityce zasobów ludzkich stosuje się płciowe kryteria?
Gazeta bankier wg mnie najzwyczajniej zmyśla z seksizmem.
Np.
...konieczna jest też edukacja pracodawców i rozpowszechnienie wśród nich wiedzy...
Żeby fałszowali dokumentację i byli winni fałszowania dokumentów i narzekania się na ukaranie?
« Ostatnia zmiana: Maja 02, 2023, 09:16:54 pm wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Socjobiologia a Gender
« Odpowiedź #67 dnia: Maja 02, 2023, 08:47:08 pm »
Pewnie pytać nie pytają, ale jak potencjalnie zatrudniany krzyczy werbalnie bądź wyglądem to strach jest.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Socjobiologia a Gender
« Odpowiedź #68 dnia: Maja 02, 2023, 09:21:16 pm »
W firmie to jest się w firmie , a nie epatuje: osobnością, osobowością, osobliwością (wg mnie). No i poniekąd prezencja (podczas pracy) też zależy od tego co firma reprezentuje.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.