Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Pokaż wątki - .chmura

Strony: [1]
1
Hyde Park / Poszukiwany, poszukiwana
« dnia: Maja 25, 2020, 07:45:09 pm »
Poszukuję: 1. cytatu z Mistrza o współczesnym malarstwie (?). Pamiętam tyle, że rzecz dzieje się w muzeum, ktoś (Tichy? sam Mistrz?) ogląda eksponaty i myli pordzewiały zawór (drzwiczki?) do przewodu wentylacyjnego z obrazem (rzeźbą?), co ma świadczyć na niekorzyść sztuki nowoczesnej. Może ktoś, cuś? 2. Wstępu Mistrza do książki pt. Malarstwo i schizofrenia z 1975 roku. Może... Pełna nadziei .chmura.

2
Lemosfera / Poglądy polityczne Mistrza
« dnia: Lutego 08, 2017, 11:35:16 pm »
Wszedłom na forum, żeby zadać pytanie, tylko mnie ta kwestia "czasu" i "przestrzeni" odwiodła na chwilę od tego mojego głównego celu. A moje pytanie jest takie: gdzie można znaeźć słowa Mistrza, uzasadniejące twierdzenie, które tu i ówdzie na forum się już przewijało, że Mistrz, zwłaszcza po 1956 r. (bo wcześniej to wiadomo) miał, że tak powiem, "lewicowe sympatie polityczne"?

3
Lemosfera / o makijażu trupa
« dnia: Maja 07, 2012, 11:11:45 pm »
„Gdzie Lem pisał o makijażu? Że trupie podkreśla atrybuty?”. takie pytanie mi zadano! a ja ani be ani me, więc wstyd... może ktoś coś wie, :)?

4
Hyde Park / think tank?
« dnia: Kwietnia 19, 2011, 03:00:59 pm »
no dobra. a kiedy już kod DNA będzie pod kontrolą (np. za 80 lub za 800 lat (?)), to co? co będzie się działo? na czym ma polegać ta - zwiastowana m. in. przez Mistrza - "przebudowa człowieka"? jakie właściwie są możliwe do pomyślenia, a także najbardziej prawdopodobne, scenariusze? że - niby - sprawimy sobie czujniki radioaktywności? albo wspomagający myślenie białkowy (?) superkomputer w kąciku za śledzioną, żeby rozwiązywać równania różniczkowe szybciej niż kudłata mama z kudłatym tatą? albo że może wyposażymy się w "fotonowe" "skrzydła" do lotów w kierunku syriusza? albo że - z hedonizmu - sprawimy sobie dodatkowe (zdecydowanie większe!) organy płciowe? 
*
jakoś trywialne wydaje się to wszystko .chmurze... Mistrz (m. in. w "dziennikach gwiazdowych") wydawał się wyśmiewać takie pomysły, wskazując - między innymi - na PSYCHICZNE i SPOŁECZNE skutki ich realizacji... te skutki sprowadzają się do unicestwienia całej, nawarstwiającej się przez setki tysięcy lat, LUDZKIEJ kultury, a więc także do unieważnienia, dziś oczywistych dla nas, motywów działania takich jak dążenie do kontroli nad "światem" lub hedonizm. tym samym cały ten kierunek myślenia okazuje się - jakby - sprzeczny wewnętrznie w tym sensie, że w trakcie "przebudowy człowieka" człowiek przestaje być człowiekiem.
*
jednak są przecież może bardziej ekscytujące scenariusze, np. że zamiast „jaźni” będzie "myźń", czyli że "zlejemy się" w jedno i nie będzie miliardów autonomicznych jednostek, lecz będzie Ocean (jak na solaris?).
*
hm. think tank?

5
Lemosfera / Ulubione cytaty z Lema
« dnia: Kwietnia 03, 2011, 07:05:39 pm »
to przez tzoka, który sprowokował mnie listem, :).
*
a zatem cytaty z Mistrza? może nawet cytaty z komentarzem cytującego? no nie wiem; okaże się po prostu, czy to dobry pomysł. niemcy mówią, że "Meister zeigt sich in Begrentzung" (pol. mistrza poznasz po samoograniczaniu się (?)). no to zapewne jest tak, że im krótszy cytat, tym lepszy? no chyba, że się naprawdę nie da, i trzeba zacytować całą stronę tekstu! (jednak kto to wtedy przeczyta?). hm.

6
Lemosfera / Lem's day??
« dnia: Stycznia 24, 2011, 09:08:08 pm »
czytałem ostatnio i słuchałam trochę o tak zwanej BURNS NIGHT (BURNS SUPPER) <http://en.wikipedia.org/wiki/Burns_supper>. rozsiani po świecie szkoci zbierają się co roku w styczniu, na godzinę lub na dziesięć godzin, rozmawiają, piją szkocką whisky, recytują burnsa, tańczą i jedzą haggis, w ten sposób czcząc pamięć Wielkiego Szkockiego Poety. wiecie, o czym wtedy myślałam.
*
zależy od nas tak mało; mamy tyle Ważnych, :), Spraw, a z każdym dniem czasu jest mniej.  (.chmura ma już gorzką świadomość tych prawd). w dodatku polacy nie słyną ze zdolności do konsekwentnego, skutecznego, zbiorowego działania. a jednak nie jesteśmy bezsilni, a w .chmurze jest potrzeba mistyczna. w to marcowe południe, jak co roku, spróbuję zatem być w krakowie, na salwatorze, by sprawdzić, czy nad cmentarzem "obwódki przedwiosennych chmur nadal pałają bladym ogniem" . później zamyślona .chmura pójdzie, samo-niesamo,  do jakiegoś pubu, baru, knajpy, klubu odprawić rytuał tak stary, jak wizerunki bizonów: napić się piwa, herbaty, wódki, czy czego tam komu trzeba. w plecaku będzie .chmura miała "solaris" (a może "maskę") z zakreślonymi fragmentami tekstu.

7
Lemosfera / dzis mija rocznica
« dnia: Marca 27, 2010, 11:10:51 pm »
.chmura miało byc dzis w krakowie. nie udalo się. więc tylko stary tekst, który .chmura napisalo po tej konferencji wtedy.

"Idź od rynku ku Wawelowi i dalej, gdzie Wisła, na Salwator, w bardzo krakowskim zgiełku malutkich sklepików, kiosków, restaurcji długą ulicą Kościuszki, aż skończy się linia tramwaju. Teraz w prawo, w górę, siedemset metrów szosą-aleją, wśród starych, ciemnych willi. Jak powiesz, że do Mistrza, kwiaciarka nie przyjmie pieniędzy. Znicz. Weź znicz.
*
W nowszej części cmentarza, przy dzwonie, wryty w grunt leży prostopadłościan z jasnego piaskowca. Rozstąpią się wszyscy: dr Sciss, Wiener, Trurl, Harey, von Neumann, Tichy, Witkacy, Carnap, kosmonauci o azjatyckich rysach, Pirx, Russel, Anny. Na płycie są monety, kamyki, żydowskim zwyczajem kładzione dla pamięci, napis: "Feci, quod potui, faciant meliora potentes" (pol. Zrobiłem, co mogłem; kto umie, niech zrobi lepiej). Z dołu gorączkowy szum szosy; obwódki przedwiosennych chmur nadal pałają bladym ogniem; stryj Leszek odwrócił się już na łóżku. Nic więcej."

i jeszcze zdjęcie sprzed dwóch lat.


Strony: [1]