Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - .chmura

Strony: [1] 2 3 ... 21
1
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« dnia: Lipca 25, 2024, 08:24:21 pm »
Leniwa .chmura nareszcie zrobiła te skany stosownych stron polskich (s. 179) i amerykańskich (s. 155) Dialogów. One są tu: http://podstawyekonomii.pl/ekonomiastanislawalema/znikajaceslowa/. Jakby nie patrzeć, w amerykańskich Dialogach wydanych przez bardzo sławny i bardzo renomowany The MIT Press słowa Mistrza: "...jedyny, konkurujący dziś z socjalistycznym system, kapitalistyczny, znajduje się bez wątpienia u schyłku swego istnienia, jak o tym świadczy choćby narastający problem automatyzacji..." wzięły i zniknęły jak sen blady.

.chmura myśli, że w sumie dobrze się stało, bo one tam zupełnie nie pasowały. Być może, także w kolejnych polskich wydaniach Dialogów warto byłoby zadbać o usunięcie tego (i podobnych) wtrętów. Może nawet warto byłoby też tam coś wstawić (nie mówię, że wiele). Ogólnie zaś, .chmura sądzi, że forumowicze mają rację i do tego marginalnego tematu nie ma co więcej wracać, roztrząsać, bo takie jątrzenie nikomu nie służy.

2
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« dnia: Lipca 10, 2024, 09:24:28 pm »
Dziękuję Q! Jeszcze raz przeczytam tę Podróż XIII, o której piszesz. A co sądzisz o tym zdaniu z polskich Dialogów, które zniknęło w amerykańskich Dialoques z 2021 r. (porównaj - odpowiednio - s. 179 wydania Agory i s. 155 z Dialoques)? Może się po prostu pomyliłom? Albo to jest jakiś głupi przypadek? Chcieli dobrze, a wyszło, jak wyszło... W końcu Redaktorzy z The MIT Press nie muszą znać polskiego. Gryzie mnie to. No bo jak nie tak, to jak? Lemologu? Po Meczu, jak tylko znajdę, co trzeba, zrobię skany stosownych stron. Mam nadzieję, że Marciniak jednak dostanie ten finał!

3
Lemosfera / Odp: O Lemie napisano
« dnia: Lipca 10, 2024, 05:05:45 pm »
Myślę, że ten artykuł: http://podstawyekonomii.pl/ekonomiastanislawalema/zyciorys/ jakoś uzupełnia tekst, który parę dni temu opublikowałam w wątku o "Dialogach" (Dialogi a marksizm Stanisława Lema). Napiszcie coś, proszę.

4
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Dialogi]
« dnia: Czerwca 27, 2024, 04:20:26 pm »
Też miło Cię słyszeć, maźku. ile tu teraz ludzi zagląda, istne tłumy!  :)

5
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Dialogi]
« dnia: Czerwca 27, 2024, 11:33:53 am »
Popracowalom jeszcze nad tym artykułem o  Dialogach i marksizmie Mistrza, którego pierwszą wersję prawie rok temu umieściłam w wątku o Wypędzonym z Wysokiego Zamku. No i pomyślałem sobie, że a nuż to kogoś zainteresuje. A wklejam tu, a nie tam, bo to o Dialogachhttp://podstawyekonomii.pl/ekonomiastanislawalema/dialogi/

6
Maziek: "A czy nie masz tak jak ja, że jakiej książki o uważanej przez siebie postaci nie przeczytam, to czuję, że albo autor nie doszedł do sedna, albo też kopał głęboko, lecz nie tam, gdzie trzeba?"

U mnie bywa różnie z różnymi książkami, po prostu nie ma reguły.

A Ebenezer Rojt tak zrecenzował biografie Orlińskiego: https://kompromitacje.blogspot.com/2022/01/lem-skomentowany.html . Bardzo, bardzo, bardzo cenię mrówczą robotę Ebenezera Rojta! Uważam, że w Polsce, z wielu przyczyn, prawie nie ma normalnej opinii publicznej, tylko jest wzajemne klapanie się po plecach znajomych Pań i Panów z różnych Gazet Wybiórczych. Rojt, choćby trochę, zastępuje tę nieobecną opinię publiczną, bezlitośnie przekłuwając różne nadęte balony i goniąc kota pseudoautorytetom. Bezcenne! Nota bene u Rojta warto wbić w wyszukiwarkę "Orliński" i przeczytać inne jeszcze opinie Rojta o Orlińskim.

7
Maziek: "Pióro za ciężkie - czy żywot Lema za twardy?".

Napisałam "bolesna", bo nie jestem najlepszego zdania o tej książce Orlińskiego. Tak, moim zdaniem to nie jest dobra książka. Hm. Ona jest po prostu kiepska, przynajmniej, co się tyczy Mistrza stosunku do marksizmu.

8
Lieber Augustin: "Nazwisko Lakatos nosi jeden z bohaterów "Fiaska"...".

Tak. Bardzo dziękuję. Zawsze sądziłam, że ten stary komuch Imre Lipschitz Lakatos jest najciekawszym z uczniów Poppera. To do Poppera na początku lat 70. XX w. przylgnąl Mistrz po burzliwym rozstaniu z marksizmem. W sumie banalna historia, a nie żadna opera mydlana. Co się jednak tyczy Lakatosa, to - póki co - żadnych śladów myśli Lakatosa u Mistrza nie znalazłem, więc nie wiem, na czym opiera się Wikipedia.


9
W ten wolny od banalnych obowiązków Bożonarodzeniowy Czas .chmura przestudiowało sobie Orlińskiego biografie Mistrza (2017, 2021). Ta bolesna lektura pobudziła zainteresowanie .chmury Mistrzem. I teraz .chmura znowu chciałaby napisać o Mistrzu i ufa zbiorowej mądrości FORUM. Wikipedia twierdzi (nie podając żródła), że, cytuję, "[e]pistemologiczne poglądy Lema można zaliczyć do szkoły krytycznych uczniów Poppera, takich jak filozof nauki Imre Lakatos". Czy Mistrz wspomniał - kiedykolwiek, gdziekolwiek - nazwisko Lakatos? Może ktoś, coś, Lemologu?

10
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Września 06, 2023, 09:26:24 pm »
Teraz, kiedy po przerwie wchodzę na Forum Mistrza, to się czuję jak na poligonie, :). Wątek o wojnie ma 135,5 tys. wyświetleń, a wątek o Gajewskiej biografii Mistrza ma 22,5 tys wyświetleń. Pewnie to jest OK.

11
Ogólnie, w pełni się z Tobą, Q, zgadzam. Mam jednak wrażenie, że ten kapitalizm, inaczej niż oczekiwał Mistrz, całkiem dobrze sobie radzi z zaawansowaną automatyzacją. Zastanawiam się również, czy spowodowany przez automatyzację spadek popytu w gospodarce jest pewny. Po pierwsze, wcale nie jestem przekonany co do nieuchronności wielkiego "bezrobocia technologicznego". Od stuleci różni zapowiadają, że wkrótce "maszyny całkiem wyprą ludzi i zabiorą im pracę", a tu - póki co - ani widu ani słychu. Co więcej, wygląda na to, w bardzo długim okresie (sto i więcej lat) bezrobocie raczej maleje, nie rośnie. Po drugie, pracownicy, którzy w epoce inwazji maszyn zachowają pracę, mogą - po prostu - więcej zarabiać (odpowiednio do swojej, dzięki automatyzacji zwiększonej, produktywności pracy) i - więcej wydawać. Po trzecie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby państwo, podatkami, zabierało właścicielom automatyzowanych fabryk część rosnących zysków i rozdawało te pieniądze np. w formie podwyżek płac nauczycielom, bezrobotnym itd. Po czwarte, państwo może także przeznaczyć te środki, np. na rozbudowę infrastruktury gospodarczej (drogi itp.). Myślę sobie, że takie zjawiska mogą zmniejszyć zagrożenie permanentną recesją spowodowaną przez automatyzację i generalny spadek popytu w gospodarce.

12
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« dnia: Września 06, 2023, 09:01:46 am »
Tak też zrobię (jeśli nikt nie uświadomi mi, że to głupi pomysł). I dodam tam informację , że ten sam tekst i komentarze są również w wątku o "Wypędzonym..."

13
Akademia Lemologiczna / Odp: Akademia Lemologiczna [Organizacja]
« dnia: Września 05, 2023, 05:35:45 pm »
Myślę, że rozsądne jest przerzucenie mojego artykuliku o Mistrza "Dialogach" do stosownego wątku "Akademii Lemologicznej". I myślę też, że - niezależnie - ten tekścik może pozostać także  w "starym" wątku o "Wypędzonym...". Wszak chodzi o marksizm Lema.

14
❤️

15
No właśnie, kurde! Usiluję usunąć te skreślenia i - na razie - nic z tego nie wynika. Ale uszów nie zwieszam i próbuję. One pojawiły się poza .chmury wolą, kiedy wklejałam tekst "wordowski" na to forum. No w każdym razie należy je (te skreślenia) ignorować, :)

Strony: [1] 2 3 ... 21