Autor Wątek: Sprawy różnakie  (Przeczytany 513301 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13386
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #720 dnia: Stycznia 01, 2008, 09:27:11 am »
Dołączam się z lekkim opóźnieniem do życzeń. Życzę każdemu z Was, czego mu trzeba (nawet jeśli sam o tym nie wie ;) ). W każdym razie wyłącznie pozytywów. Może też wyda swą pierwszą książkę pisarz, który jakoś wypełni tę dziurę po Lemie?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #721 dnia: Stycznia 01, 2008, 05:41:58 pm »
Cytuj
Dołączam się z lekkim opóźnieniem do życzeń. Życzę każdemu z Was, czego mu trzeba (nawet jeśli sam o tym nie wie ;) ). W każdym razie wyłącznie pozytywów.

Dziękuję bardzo :).

Cytuj
Może też wyda swą pierwszą książkę pisarz, który jakoś wypełni tę dziurę po Lemie?

Przyznajmy Dukajowi: próbuje.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13386
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #722 dnia: Stycznia 01, 2008, 06:13:30 pm »
Dobra Q. Jest Nowy Rok, złość mi przeszła.
Dukaj?
Nie wiem. Nic dużego jego nie czytałem. Ale na dniach dojdzie Lód. Straszne ma nazwisko jak na pisarza. To wiem.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #723 dnia: Stycznia 01, 2008, 09:09:21 pm »
Ja też życzę kosmicznego i fantastycznonaukowego nowego roku.








Tak, tak, wiem, powinienem był to napisać już wczoraj  :D

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #724 dnia: Stycznia 01, 2008, 09:12:07 pm »
Cytuj
Dobra Q. Jest Nowy Rok, złość mi przeszła.

Miło mi to słyszeć :).

Cytuj
Dukaj?
Nie wiem. Nic dużego jego nie czytałem. Ale na dniach dojdzie Lód. Straszne ma nazwisko jak na pisarza. To wiem.

Nazwisko ma jakie ma... ;) (Swoja drogą najbardziej polecam "Perfekcyjną niedoskonałość" - najbliższa kilmatów klasycznej SF, choć to kraftowanie przestrzeni można tylko na wiarę przyjąć, jak możliwosci Oceanu Solaris nie przymierzając...).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #725 dnia: Stycznia 01, 2008, 09:15:56 pm »
Cytuj
Ja też życzę kosmicznego i fantastycznonaukowego nowego roku.

Bardziej fantastycznego, czy bardziej naukowego? ;)

A skoro o Nauce mowa, oto małe podsumowanie zeszłego roku pod tym względem:
Cytuj
10 największych osiągnięć światowej nauki w 2007
2007-12-31 14:59

Genomy poszczególnych ludzi różnią się bardziej, niż dotąd sądzili naukowcy - to odkrycie zostało uznane przez tygodnik "Science" za największe wydarzenie naukowe roku 2007.

Coraz lepsze i tańsze techniki odczytywania naszego genomu dają naukowcom materiał porównawczy. Okazało się, że nawet niewielkie "jednoliterowe" zmiany w sekwencji nukleotydów mają poważne następstwa dla działania genów, a ludzie są bardziej zróżnicowani pod względem genetycznym, niż się dotąd wydawało. Dzięki większej dostępności badań można będzie wcześnie zapobiegać chorobom - jednak mogą pojawić się przypadki dyskryminacji ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania.

A oto 9 innych ważnych osiągnięć naukowych:

2.ODMŁODZONE KOMÓRKI. Amerykańskim i japońskim genetykom udało się "przeprogramować" komórki skóry, cofając je w rozwoju do etapu odpowiadającego płodowym komórkom macierzystym. Być może ta metoda umożliwi leczenie licznych chorób, zwłaszcza genetycznych - bez konieczności posługiwania się komórkami ludzkich zarodków (co budzi zastrzeżenia etyczne).

3.PROTONY z CZARNYCH DZIUR. Udało się wyjaśnić tajemnicę promieniowania kosmicznego - docierających do naszej planety cząstek elementarnych - protonów - o energii 100 milionów razy większej niż możliwa do uzyskania w najpotężniejszych ziemskich akceleratorach. Według naukowców z argentyńskiego Obserwatorium Pierre'a Augera źródłem tego promieniowania są czarne dziury ulokowane w centrach galaktyk, odległych od Ziemi o setki milionów lat świetlnych.

4.RECEPTOR ADRENALINY. Po prawie 20 latach badań udało się poznać strukturę przestrzenną receptora adrenergicznego beta 2, jednego z najważniejszych w naszych komórkach. Dzięki temu powstaną skuteczniejsze leki stosowane w alergii i chorobach serca.

5.NASTĘPCY KRZEMU. Tlenki metali przejściowych dzięki możliwości niemal dowolnej modyfikacji swoich właściwości elektrycznych mogą zastąpić krzem, z którego powstają dzisiejsze mikroprocesory.

6.SPINOWY EFEKT HALLA. Manipulacje spinem elektronów mogą doprowadzić do przełomu w elektronice - między innymi powstania komputerów kwantowych, o znacznie większych możliwościach niż obecnie istniejące.

7.LIMFOCYTOWE SZCZEPIONKI. Poznanie białek, które decydują o tempie reakcji na zagrożenie ze strony limfocytów T powinno doprowadzić do opracowania lepszych, dłużej działających szczepionek, w tym także szczepionek przeciw nowotworom.

8.NOWE METODY SYNTEZY. Dzięki nowym metodom syntezy chemicznej(np. opracowanemu w tym roku procesowi wytwarzanie amidów z alkoholi i amin), będzie można łatwiej i taniej otrzymywać między innymi różne leki.

9.NIE MA PRZYSZŁOSCI BEZ PRZESZŁOŚCI. Okazało się, że za wspomnienia i planowanie przyszłości odpowiadają te same rejony mózgu - z fragmentów wspomnień tworzymy wizje przyszłych zamierzeń.

10.GENETYCZNE WARCABY. Analizując grę w warcaby, kanadyjscy naukowcy opracowali algorytmy, które można wykorzystać miedzy innymi do rozszyfrowania ludzkiego DNA.

Zdaniem redakcji "Science", w roku 2008 najbardziej obiecującymi dziedzinami będą badania prowadzone w Genewie z życiem nowego akceleratora Large Hadron Collider (LHC), badania dotyczące mikroRNA, sztucznie tworzonych komórek, rozszyfrowywania DNA wymarłych organizmów, multiferroików - materiałów o nietypowych właściwościach fizycznych, prace nad mikrobami zamieszkującymi ludzkie ciało oraz sieciami neuronowymi.

(PAP)
http://wiadomosci.o2.pl/?s=258&t=446387

W tym roku pożegnaliśmy też tak ważną postać dla badań kosmicznych jak Robert Bussard

Cześć Jego Pamięci!

(TU małe epitafium.)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 01, 2008, 10:41:58 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #726 dnia: Stycznia 02, 2008, 07:18:19 pm »
Pisaliśmy na forum co nieco o naukowcach (nawet powyżej). Dużo pisał o nich Lem, ale takiego hasła chyba by nie wymyślił:

Adopt A Scientist

« Ostatnia zmiana: Stycznia 02, 2008, 07:18:51 pm wysłana przez Mieslaw »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13386
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #727 dnia: Stycznia 02, 2008, 08:26:31 pm »
Co do spodziewanych milowych kroków...
Q napisał o LHC, które zacznie pracę za kilka miesięcy, mniej więcej w tym samym czasie na orbicie powinien - tfu, tfu, odpukać - znaleźć się GLAST - Gamma-Ray Large Area Space Telescope. W Świecie Nauki jest duży art. na ten temat, warto poczytać. Naukowcy wiele sobie obiecują, ponieważ LHC plus GLAST to tandem jakiego nie było. GLAST ma wielokrotnie większe możliwości niż Compton Gamma-Ray Observatory (CGRO - na orbicie 1991-2000). Między innymi wielokrotnie (rząd lub dwa rzędy) większy zakres częstotliwości, większa rozdzielczość czasowa, większy zakres możliwych do zaobserwowania energii fotonów. W skrócie szacuje się, że do wyników CGRO GLAST dojdzie w kilka dni, co oznacza, że jeden dzień pracy nowego instrumentu to ponad rok pracy starego. Prawdopodobnie będzie to misja na miarę wystrzelenia COBE, który jako pierwszy instrument ever wykrył niejednorodności w promieniowaniu mikrofalowym tła, co jednoznacznie potwierdziło przewidywania teorii Big Bang.

Szczególne nadzieje wiążą naukowcy ze współpracą LHC i GLAST-a, a to dlatego, że promieniowanie gamma powstaje tam, gdzie świat jedzie po bandzie - a to się dzieje w czarnych dziurach, gwiazdach neutronowych itp - a mikroskali LHC będzie mógł zbliżyć się do takich energii. Dane z jednego będą służyły do weryfikacji drugiego. Pole zainteresowania to przede wszystkim ciemna materia, rozbłyski gamma (GLAST), cząstka Higgsa i inne egzotyczne możliwości w ramach Modelu Standardowego (LHC). Oj, będzie się działo... Wykrycie ciemnej materii i jakiekolwiek oszacowanie czym i jaka jest będzie przewrotem na miarę rozszyfrowania budowy jądra (atomu ;) ).

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #728 dnia: Stycznia 02, 2008, 08:51:53 pm »
Cytuj
Pisaliśmy na forum co nieco o naukowcach (nawet powyżej). Dużo pisał o nich Lem, ale takiego hasła chyba by nie wymyślił:

Adopt A Scientist

Bidne te naukowcy... Jak jakie sieroty.... Jak bezdomne zwierzaki...  ::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #729 dnia: Stycznia 02, 2008, 08:59:42 pm »
Cytuj
Wykrycie ciemnej materii i jakiekolwiek oszacowanie czym i jaka jest będzie przewrotem na miarę rozszyfrowania budowy jądra (atomu ;) ).

Zdecydowanie. Zwłaszcza, że zdaje się, iż jest jej we Wszechświecie znacznie więcej niż naszej - barionowej. To ona jest (probably) normą i podstawowym budulcem.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #730 dnia: Stycznia 06, 2008, 08:58:52 pm »
Ponoć gość zbiera jakieś darmowe minuty czy coś. A ja dałem się nabrać... Po tylu latach w internecie! <lamentuje>

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #731 dnia: Stycznia 06, 2008, 09:09:57 pm »
Usunąłem tego posta i wku****  >:( >:( >:( jestem, że dałem się wrobić w bycie spambotem.

Wybacz dzi.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 06, 2008, 09:13:28 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #732 dnia: Stycznia 06, 2008, 09:15:32 pm »
Jestem już spalony, stało się! <rwie włosy z głowy>

This user possesses the following skills:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #733 dnia: Stycznia 06, 2008, 09:21:21 pm »
Swoją drogą rację (jak zwykle) miał Mistrz Lem, kiedy twierdził, że nie wiedział ilu głupców jest na świecie póki nie zaczął korzystać i Internetu.

Gorsze, że my, ci mądrzy <pęcznieje_i_nadyma_się_z_dumy> dajemy się tym durniom w balona robić  :'( :'( :'(.

(I nie tylko my. Ręczę, że kumpela, która mi to wysłała była szczerze przejęta sprawą.)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 06, 2008, 09:22:08 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16081
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Sprawy różnakie
« Odpowiedź #734 dnia: Stycznia 16, 2008, 12:38:43 pm »
Arthur C. Clarke niedawno skończył 90 lat. Życzenia (po angielsku) można składać TU (w formie komentarzy do bloga).
« Ostatnia zmiana: Stycznia 16, 2008, 12:54:41 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki