Autor Wątek: Pytam:  (Przeczytany 424593 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #255 dnia: Września 25, 2015, 05:04:24 pm »
Na pewno gdzieś są zapisane już obliczone zegary 24 godzinne, które pokazują, kiedy wypadliśmy Ewolucji spod ogona na tle wieku Wszechświata. Pytam: zna ktoś może link? Nie chce mi się wszystkiego liczyć od Początku...
R.
pjes: jedna dobowa godzina, to mniej więcej 600 milionów lat, jedna minuta, to 10 milionów lat, jedna zaś sekunda - 166 666 lat. Skoro tak, to człowiek pojawia się koło 23:40,  a język w ostatniej (właśnie trwającej) sekundzie doby. Widać, że już przy narodzinach Homosapiensa  potrzebna jest ZMIANA CZASU: z zimowego na letni, czyli z Bingowego na Ludzki. Dobrze karkuluję?
 
« Ostatnia zmiana: Września 25, 2015, 05:55:29 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #256 dnia: Września 25, 2015, 06:03:51 pm »
Pytam: czemu w obsłudze forum, gdy zmieniono ustawienia językowe z angielskiego na polski, nie zmieniono czasu na 24-godzinny?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #257 dnia: Września 25, 2015, 06:55:05 pm »
Na pewno gdzieś są zapisane już obliczone zegary 24 godzinne, które pokazują, kiedy wypadliśmy Ewolucji spod ogona na tle wieku Wszechświata. Pytam: zna ktoś może link? Nie chce mi się wszystkiego liczyć od Początku...

Są, liczone dla Ziemi, np. taki:


W skali Wszechświata jesteśmy zbyt efemeryczni:


Acz natrafiłem na takie przeliczenie:
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #258 dnia: Września 25, 2015, 07:59:40 pm »
Dziękuję bardzo :-)
Ale widzę, że do moich DUP (Dziejowych Uniwersalnych Potrzeb) będę chyba musiał trochę porachować...
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #259 dnia: Września 25, 2015, 10:45:04 pm »
To się skraca do DzUP, chyba, że Ty russkij czieławiek. Koniecznie porachuj. Najlepiej na liczydle, a notuj ołówkiem kopiowym w kołonotatniku, tylko pośliń, żeby się nie starło gumką Myszką. Wiesz Ty, że sam prof. Miodek wypowiedział się czy to jest po polsku mówić "porachuje"? Odpowiedział, że w zasadzie tak, ale lepiej powiedzieć "już czas, panowie".
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #260 dnia: Września 25, 2015, 11:07:01 pm »
Ja słyszałem inną wersję: pan profesor Mjodek wyjaśniał użycie słowa "zarachuje", i orzekł, że powinno się raczej mówić "poczekajcie, panowie"...
R.
pjes: skoro już o Ojczyźnie-Polszczyźnie mowa, to co z tą notacją dwudziestoczterogodzinną forumową, zamiast obcojęzycznych dwunastogodzinnych PM i AM?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #261 dnia: Września 26, 2015, 09:22:08 am »
Poczekajcie, panowie ;)... Jakbyś chciał, Staszku, kosmiczny zegar mieć, to mógłbyś próbować się pulsarem posłużyć, choć dowiedli ostatnio, że czas pokazują byle jak:
http://arxiv.org/pdf/1004.0115v4.pdf
http://www.technologyreview.com/view/418326/where-is-the-best-clock-in-the-universe/
Więc w salonie takiego nie powieszę, bo wstyd by był...

Jedyna nadzieja, że pozostał po Mikromile lub Gigacyanie kryształ czasoprzestrzenny... Poszukaj, ten powinien dobrze mierzyć:
http://journals.aps.org/prl/abstract/10.1103/PhysRevLett.109.163001
http://arxiv.org/pdf/1206.4772.pdf
http://www.livescience.com/23419-eternal-clock-space-time-crystal.html
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #262 dnia: Września 26, 2015, 10:50:36 am »
Wyżej zapodane informacje na temat pomiaru czasu za pomocą pulsarów są nieco przestarzałe (mimo, że sprzed 5 lat)  ;) ... Patrz zegar pulsarowy.

Co do am/pm to trzeba sobie zaznaczyć odpowiedni format w profil -> opcje wyglądu.  Opcja ta jest jak wół na początku, tłustą czcionką, pewnie dlatego jej nie zauważyłeś? Bo chyba nie dlatego, że sam nie poszukałeś?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #263 dnia: Września 26, 2015, 11:11:55 am »
Ludu Forumowy,
Zegar dokładny jest mnię na nic - wyjaśniałem to już.
Jak zazwyczaj u Maziastego, to nie jest odpowiedź na moje pytanie, tylko na jakieś inne. Z miłości do Chełma - ważnego miasta w historii mej Ojczyzny - przypomnę je: "czemu w obsłudze forum, gdy zmieniono ustawienia językowe z angielskiego na polski, nie zmieniono czasu na 24-godzinny?". Uzupełniająco: 1. o zmianę ustawień nikt nas nie pytał. 2. eliminowałoby to dziwolągi po polskiemu w postaci obcojęzycznych pi-em i ej-em; ułatwiałoby orientację.
R.

Pjes: posłuchałem jego światłych rad i oto efekt: Wrzesień 26, 2015, 11:16:55 am. A obiecywali inną kolejność i bez "am" (DD Miesiąc RRRR, itd.)
« Ostatnia zmiana: Września 26, 2015, 11:22:36 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #264 dnia: Września 26, 2015, 11:20:08 am »
Patrz zegar pulsarowy.

Cie choroba, skleroza mnie dopadła, a przeca była mowa o nim w 2011.. No i nawet nie wiedziałem (albo też zapomniałem), że w Gdańsku taki zrobili:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zegar_pulsarowy
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Gdanski-zegar-pulsarowy-w-Brukseli-n51902.html
Zapadam się pod ziemię tedy...

Ale, że łeb jeszcze wystaje - dodam: inna sprawa, że dla celów remuszkowych średnio się taki nada, bo najstarszy pulsar ma ledwo dwieście milionów lat, a Wszechświat miliardy:
http://chandra.harvard.edu/press/09_releases/press_022609.html

Ludu Forumowy,
Zegar dokładny jest mnię na nic

Jak na nic? Cofnąłbyś się w czasie, jak atom przez Tichego wystrzelony, usiadł z zegarem w garści, zmierzył... A potem przeliczyłbyś sobie precyzyjnie ;).
« Ostatnia zmiana: Września 26, 2015, 12:14:14 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #265 dnia: Września 26, 2015, 11:39:12 am »
... to nie jest odpowiedź na moje pytanie... przypomnę je: "czemu w obsłudze forum, gdy zmieniono ustawienia językowe z angielskiego na polski, nie zmieniono czasu na 24-godzinny?"

Ja odpowiadałem na ostatnie pytanie "co z notacją", wcześniejszego nie czytałem, więc odpiórkuj się, Strażaku. Podpowiem, że pytasz w niewłaściwym miejscu - sugeruję kontakt z http://www.simplemachines.org .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #266 dnia: Września 26, 2015, 11:57:15 am »
Serdeczne dzięki, Maźku.
Pytam: czy na SMF da się ustawić polski format daty, czyli dzień, miesiąc, rok? Oraz godzinę w formacie 24-godzinnym?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #267 dnia: Września 26, 2015, 01:32:08 pm »
Ponieważ moja data i czas na forum w tym momencie to: 26 wrzesień 2015, 12:28:10

- to tak, da się. Może to jeszcze być kwestia skórki (ale zarówno na domyślnej, jak i tej, której używam "Core Theme", jest OK). Może to być wreszcie (przypuszczam) problem Twego komputera, mianowicie w jakim formacie Twój komputer "w środku" ma ustawioną datę - bo to co wyświetla się jako czas forum jest (sądzę) cyframi pobranymi z tej "wewnętrznej" daty za pomocą skryptu, który jest w okienku poniżej tego z wyborem formatu czasu (chodzi o te magiczne znaczki %d-%m-%Y, %H:%M:%S). Mianowicie otwórz cmd (wpisz cmd w pole uruchom przycisku start) i w linię poleceń wpisz date [enter] - i zobacz, czy wynik to 2015-09-26.

Tak czy siak zmieniając ów skrypt %d-%m-%Y, %H:%M:%S możesz sobie to dowolnie ustawić, tak, żeby Ci i Twemu komputerowi pasowało.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #268 dnia: Września 26, 2015, 02:42:45 pm »
Ale - a propos Najsłodszego Pana Profesora - nie można chyba (inaczej niż każdorazowo ręcznie) ustawić kompa fleksyjnie (tu: deklinacyjnie), by zamiast Twojego "26 wrzesień 2015" był 26 września 2015"???
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #269 dnia: Września 26, 2015, 03:21:07 pm »
W ogóle tak, wprost nie - ale można łatwo to obejść np. wpisać %B, dnia %d-go, Anno Domini %Y, godzina %H-a, minut %M - co na normalnych komputerach da wynik "Wrzesień, dnia 26-go, Anno Domini 2015, godzina 14-a, minut 20" i tak daleje.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).