Autor Wątek: [M] Pomoc w wybraniu ksiazek  (Przeczytany 6913 razy)

boniu

  • Gość
[M] Pomoc w wybraniu ksiazek
« dnia: Listopada 13, 2006, 06:37:13 pm »
     Witam. Jestem tegorocznym maturzystą i wybrałem sobie do opracowania temat: "Literatura science fiction - jej sposób widzenia postępu technologicznego, świata i człowieka. Omów na wybranych przykładach literackich i filmowych." Chciałbym zawęzić temat do polskich pisarzy, więc Lem jest jak najbardziej wskazany. Czy mógłby mi ktos pomóc w wybraniu odpowiednich książek z którymi łatwiej pisałoby mi się prace i oczywiście ciekawie? Z góry dziękuje za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Rachel

  • Gość
Re: [M] Pomoc w wybraniu ksiazek
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 13, 2006, 10:28:34 pm »
Cytuj
    Witam. Jestem tegorocznym maturzystą i wybrałem sobie do opracowania temat: "Literatura science fiction - jej sposób widzenia postępu technologicznego, świata i człowieka. Omów na wybranych przykładach literackich i filmowych." Chciałbym zawęzić temat do polskich pisarzy, więc Lem jest jak najbardziej wskazany. Czy mógłby mi ktos pomóc w wybraniu odpowiednich książek z którymi łatwiej pisałoby mi się prace i oczywiście ciekawie? Z góry dziękuje za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Witaj :)
Hmmm.. nie jest to prosta sprawa, bo której z książek Lema byś nie posmakował, to każda nadaje się do Twojego tematu.
Ja między innymi wybrałabym "Powrót z gwiazd", a reszta towarzystwa dorzuci Ci pewnie swoje propozycje.

A tak z ciekawości chciałam zapytać jakie filmy sobie wybrałeś?

Terminus

  • Gość
Re: [M] Pomoc w wybraniu ksiazek
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 15, 2006, 02:17:23 am »
Hmm. Hmm.
No cóż.

Lem nie pisał SF zbyt często, zdarzało mu się raczej 'anty SF', jak Cyberiada, która de facto sam gatunek z lekka wyśmiewa - takie było Lema na ów gatunek spojrzenie. Z książek mogących być zakwalifikowane jako SF poza Powrotem z Gwiazd mamy np. pisany na modłę komunistyczną Obłok Magellana oraz późniejsze Opowieści o Pilocie Pirxie, myślę że pierwsza z tych pozycji pokazuje świetnie wyobrażenie SF na temat rozwoju społecznego, spojrzenia wstecz na historię etc. Drugie natomiast pokazuje spojrzenie SF na kondycję człowieka jako jednostki.

Zresztą, to temat rzeka.

Jeśli chodzi o widzenie postępu technologicznego, to dobry byłby 'Niezwyciężony', gdzie Lem przedstawia nieprzewidziane skutki ewolucji maszyn. Temu coprawda jest poświęcone 'Summa Technologiae', ale Summa to esej, nie będący na dobrą sprawę SF.

Pozdrawiam.

A-cis

  • Gość
Re: [M] Pomoc w wybraniu ksiazek
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 16, 2006, 12:42:39 am »
Aby mówić o postępie technologicznym, warto przeczytać również "Astronautów". Tam będziesz miał jeszcze nitowane statki, taśmy perforowane do "maszyn cyfrowych".
To ładnie pozwoli pokazać skalę postępu.

boniu

  • Gość
Re: [M] Pomoc w wybraniu ksiazek
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 16, 2006, 04:47:06 pm »
dziekuje za odpowiedzi :) a z filmów to narazie wybrałem "przekładaniec" i myśle jeszcze co dodac. Jeśli ma ktoś jeszcze jakies propozycje ksiazek albo tez filmow to prosze o dopisanie do tego watku. Pozdrawiam.

Rachel

  • Gość
Re: [M] Pomoc w wybraniu ksiazek
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 16, 2006, 11:46:01 pm »
Cytuj
dziekuje za odpowiedzi :) a z filmów to narazie wybrałem "przekładaniec" i myśle jeszcze co dodac. Jeśli ma ktoś jeszcze jakies propozycje ksiazek albo tez filmow to prosze o dopisanie do tego watku. Pozdrawiam.

Hmmmm..... ( chrząka głośno z końca sali i znacząco kręci się na krześle)....a Blade Runner, to co??
« Ostatnia zmiana: Listopada 16, 2006, 11:46:29 pm wysłana przez Rachel »