Autor Wątek: [M] Maturzysta prosi o pomoc  (Przeczytany 31634 razy)

michal1986

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
  • maturzysta :)
    • Zobacz profil
[M] Maturzysta prosi o pomoc
« dnia: Listopada 21, 2004, 04:29:51 pm »
Mam taki problemik z klasyfikacją języka jakim posługują się bohaterowie utworów ST. Lema ==> a wybrałem sobie taki temacik na maturkę: "Scharakteryzuj język, którym posługują się bohaterowie utworów St. Lema i z tej perspektywy oceń przedstawioną twórczość" i mam problem z początkiem.  Może ktoś mógłby mi pomóc?? :)
« Ostatnia zmiana: Września 28, 2005, 11:32:48 pm wysłana przez Terminus »

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Maturzysta prosi o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 21, 2004, 04:58:55 pm »
kurcze, ja nie zauwazylem by poslugiwali sie jakims specjalnym jezykiem... ciezki temat jak dla mnie...

This user possesses the following skills:

michal1986

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
  • maturzysta :)
    • Zobacz profil
Re: Maturzysta prosi o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 21, 2004, 09:47:49 pm »
Nooo łatwy to on nie jest, ale ja jestem ambitny :| może aż za bardzo :<

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Maturzysta prosi o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 21, 2004, 10:21:31 pm »
ja bym atakowal tak, ze wlasnie mowia normalnie, tak jak my, przez co sa nam bliscy, a przez to z kolei tworczosc Lema wydaje sie taka realna, "prawdziwa", bo przyszlosc jest w niej przedstawiana z punktu widzenia jakiegos bliskiego nam w jakis sposob bohatera...

oczywiscie nie jest to jedyna interpretacja! w jezyku Polskim (w sensie przedmiotu w szkole) jest jednak to fajne ze nie ma niewlasciwych interpretacji, kazda jest dobra, napisz wiec poprostu to co myslisz...

w ogole to jak mozna sobie wybrac temat na mature...

This user possesses the following skills:

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: Maturzysta prosi o pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 22, 2004, 02:42:28 pm »
Cytuj
ja bym atakowal tak, ze wlasnie mowia normalnie, tak jak my, przez co sa nam bliscy, a przez to z kolei tworczosc Lema wydaje sie taka realna, "prawdziwa",


Nie zgodziłbym się do końca z tym "normalnym" mówieniem. Choćby w BAJKACH ROBOTÓW i CYBERIADZIE  widać bardzo wyraźnie stylizację językową. Poza tym jeszcze zostają obfite neologizmy. Nie można wrzucać bohaterów Lema do jednego worka!

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Maturzysta prosi o pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 22, 2004, 03:36:42 pm »
no wlasnie, rozwin wiec wypowiedz i pomoz chlopakowi :)

This user possesses the following skills:

michal1986

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
  • maturzysta :)
    • Zobacz profil
Re: Maturzysta prosi o pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 22, 2004, 04:00:58 pm »
Cytuj

w ogole to jak mozna sobie wybrac temat na mature...


Ja piszę nową maturkę ==> a tu jest wszystko możliwe ;)

   A tak serio to mieliśmy do wyboru w szkole około 300 tematów - czas wyboru był do konca września br. i teraz szukając => może już ktoś kiedyś podobny temat klasyfikował i opublikował w internecie.  Ale nadal szukam. No i mam problem bo ja też zauważam, tylko że większość książek jest pisana zwykłym "potocznym" językiem (o ile można to tak określić) ==> Obecnie na nowo zacząłem czytać wszytskie już przeczytane książki Lema

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Maturzysta prosi o pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 22, 2004, 04:08:46 pm »
poprostu napisz to w tej pracy maturalnej a nie na forum :)

powtorze: w Polskim nie ma niewlasciwych rozwiazan, kazde jest wlasciwe; nie jest wazne co napiszesz, wazne jest jak napiszesz i tylko to ma prawo byc oceniane

This user possesses the following skills:

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: Maturzysta prosi o pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 22, 2004, 04:45:46 pm »
GLENIANA ROON POWRACAJĄCA DZIŚ NAGRANIEM MIMORFICZNEGO REALU ODDAJE W ORATORIUM HOŁD PAMIĘCI RAPPERA KERXA POLITRY. TERMINAL DZIENNIK DONOSI: DZISIAJ W AMMONLEE PETIFARGUE DOPROWADZIŁ DO SYSTOLIZACJI PIERWSZY ENZOM. GŁOS ZNAKOMITEGO GRAWISTYKA NADAMY O GODZINIE DWUDZIESTEJ SIÓDMEJ. PRZEWAGA ARRAKERA. ARRAKER POWTÓRZYŁ SWÓJ SUKCES JAKO PIERWSZY OBLITEROWIEC SEZONU W TRANSWAALSKIM STADIONIE.

michal1986

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
  • maturzysta :)
    • Zobacz profil
Re: Maturzysta prosi o pomoc
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 22, 2004, 05:26:24 pm »
Może jeszcze mi troszkę brakuje do opracowania tego tematu :) ==> Nie wiem z czego to jest cytat :)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: Maturzysta prosi o pomoc
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 22, 2004, 05:45:52 pm »
Cytuj
Może jeszcze mi troszkę brakuje do opracowania tego tematu :) ==> Nie wiem z czego to jest cytat :)


POWRÓT Z GWIAZD - akurat tę książkę miałem pod ręką ;) A tak poważniej, to w zależności od utworu Lem używa bardzo zróżnicowanego stylu wypowiedzi. I chyba właśnie tą konstatację należałoby uczynić punktem wyjścia. Akurat w POWROCIE Z GWIAZD autor podkreśla w ten sposób wyobcowanie głównego bohatera.

Terminus

  • Gość
Re: Maturzysta prosi o pomoc
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 22, 2004, 09:09:09 pm »
Prawie spekulatorzy turnieiu grędzielnego skonfudowanymi murawę opuskali, wżdycki Girłay III, grędziel Turtukorowi przekazując, owsinek przebuldożył, przez co fraktura goleni od igry go odstrychnęła. Zakładnicy, premium utraconem widząc, do kassy się konęli, tingulum kassowe śturmowali, a tingulatora srodze pognietli. Patrola Halebardyerni podegrodzkiey ośmiu tumultników do fossy, kamieńmi obciążonych, upuściła. Wżdycki bżdy kres onym perturbacyom nastanie, kwietliwi spekulatorzy kornie zwierzchność kwestionują?

(Dzienniki Gwiazdowe, Podróż 11)
...

Co dowodzi, ze Lem używa języka potocznego.
« Ostatnia zmiana: Listopada 23, 2004, 02:35:39 am wysłana przez Terminus »

michal1986

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
  • maturzysta :)
    • Zobacz profil
Re: Maturzysta prosi o pomoc
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 22, 2004, 11:29:59 pm »
Cytuj

POWRÓT Z GWIAZD - akurat tę książkę miałem pod ręką ;) A tak poważniej, to w zależności od utworu Lem używa bardzo zróżnicowanego stylu wypowiedzi. I chyba właśnie tą konstatację należałoby uczynić punktem wyjścia. Akurat w POWROCIE Z GWIAZD autor podkreśla w ten sposób wyobcowanie głównego bohatera.


Obiecuję, że przeczytam :P

Terminus

  • Gość
Re: Maturzysta prosi o pomoc
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 24, 2004, 02:09:21 am »
Jak powiedział wsześniej  skrzat mamy pozycje obfite w neologizmy i ogólnie ciekawe rozwiązania lingwistyczne. Ma to w moim mniemaniu na celu uwypuklanie pewnych kategorii ,,obcości'' pomiędzy ludźmi a bohaterami należących do innych ras czy też robotami. A że ,,zagrywki'' te mają często charakter komiczny, to już sama radość.

Z drugiej strony istnieje rzeczywiście wiele dzieł, w których stykamy się z językiem potocznym (w odniesieniu do okresu, w którym były pisane). Tu na przykład trzeba zauwazyć, że wczesny ,,Obłok Magellana" różni się nieco w tym sensie od np. "Fiaska".  Obie pozycje dzieli wiele lat.
Z kolei pozycje takie jak ,,Dzienniki Gwiazdowe" tworzą tu kolejny nurt, ponieważ bohaterowie (weźmy na przykład głównego, bohatera ,,Dzienników": Ijona Tichy'ego) używają języka z jednej strony opartego na szkielecie potocznym, ale przy tym ,,nasączonego'' pewnymi zwrotami charakterystycznymi dla ,,bliżej nieokreślonej (ale dalekiej) przyszłości" - mam tu na mysli wyrażenia techniczne i nie tylko.

Zaś ,,Bajki Robotów" i ,,Cyberiada" to z punktu widzenia lingwistyki prawdziwe popisowe  perły. Bardzo znamienną cechą jest pojawiające się w ,,Bajkach Robotów" pożenienie przez Lema języka średniowieczego z robocią nowomową. Efekt jest przekomiczny, ale bez cytatów zrozumieć tego nie sposób :)

« Ostatnia zmiana: Listopada 24, 2004, 02:10:42 am wysłana przez Terminus »

michal1986

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 6
  • maturzysta :)
    • Zobacz profil
Re: Maturzysta prosi o pomoc
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 25, 2004, 09:37:16 pm »
heh, chyba się muszę na poważnie wziąść do nauki  ;)