Autor Wątek: Prośba o przypomnienie tytułu opowiadania  (Przeczytany 2208 razy)

AgaAga

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Prośba o przypomnienie tytułu opowiadania
« dnia: Marca 01, 2023, 11:27:23 pm »
Dzień dobry,

Poszukuję opowiadania / książki, w której pojawia się wątek podróżnika (możliwe, że jest nim Ijon Tichy) odwiedzającego bardzo wysoko rozwiniętą, super-inteligentną cywilizację, której przedstawiciele przez cały czas śpią lub marzą i nie udaje się z nimi nawiązać kontaktu. Pamiętam taką scenę jak przez mgłę ale nie wiem, w której książce się pojawia. Wydaje mi się, że wydźwięk jest raczej humorystyczny. Będę wdzięczna za przypomnienie.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o przypomnienie tytułu opowiadania
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 01, 2023, 11:45:25 pm »
Dobry wieczór,

myślę, że możesz mieć na myśli "Altruizynę" z Klapaucjuszem i Trurlem - Najwyższa Faza Rozwoju - czyli leżenie, czochranie i drapanie;)
Sam Bogotron o tym opowiada...

Czyli szukaj w "Cyberiadzie" lub w zbiorze "Polowanie" z 1965 roku.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

AgaAga

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o przypomnienie tytułu opowiadania
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 02, 2023, 12:18:30 am »
Tak, znalazłam, wspaniale! Bardzo dziękuję za natychmiastową podpowiedź  :)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Prośba o przypomnienie tytułu opowiadania
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 02, 2023, 04:25:16 pm »
Nie ma za co - sama chętnie zajrzałam ponownie do tego opowiadania...jednak "Cyberiada" to nieprawdopodobna mieszanka poważnych problemów i humoru...dobrze czasem do niej zajrzeć - więc dziękuję zwrotnie;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)