Autor Wątek: Szukam pisarzy i poetów  (Przeczytany 16748 razy)

Bladyrunner

  • Gość
Re: Szukam pisarzy i poetów
« Odpowiedź #15 dnia: Maja 20, 2005, 11:51:54 pm »
Całkiem nieźle Socraides ;)

Oto przykład co po szufladach  domowych pieleszy znaleźć można  i co stłamszone przez spojrzenia twórcy nie dość przychylne, wyzwolenie znajduje w chwili o wstydzie zapomnienia.

A skoro przy wierszach się już znaleźliśmy i ponieważ powieki z wolna współpracy odmawiać zaczynają, miejsce i czas to idealny, aby zamilknąć słowami pożegnania...

Już odlatuję na skrzydłach zmęczenia,
Do pieśnią grdycznych pocharkiwań brzmiącej,
Krainy urojonego wytchnienia,
Schronienia dla duszy potrzebującej.

Moje powieki wręcz w oczach tyją,
Opadły organizm wiotczeje cały,
Nieskładne myśli właściwy sens kryją,
Wszystkie zdolności percepcji ustały.

Zniknęły troski, wraz z nimi radości,
Znajduję się na mgłą osnutej drodze,
Z jaźni okowów do niemożliwości,
W snu bezgraniczne czeluści odchodzę...
« Ostatnia zmiana: Maja 21, 2005, 09:45:48 am wysłana przez Bladyrunner »

dzi

  • Gość
Re: Szukam pisarzy i poetów
« Odpowiedź #16 dnia: Maja 21, 2005, 12:05:14 am »
Dobra dobra Blady, a cytowac Cie mozna? ;) (mowie o tych krotkich na poczatku)

Terminus

  • Gość
Re: Szukam pisarzy i poetów
« Odpowiedź #17 dnia: Maja 21, 2005, 01:59:14 am »
Bardzo fajnie się to czyta. Najbardziej mi się podoba aforyzm Blady'ego o tej kupie gówna. Piękne, cudowne. Boudleaire się kryje !

No i ten o tym, że świat jest jak brazylijski serial, jest też ekstra. No... więcej by wymieniać... ale fajno, fajno.



Bladyrunner

  • Gość
Re: Szukam pisarzy i poetów
« Odpowiedź #18 dnia: Maja 21, 2005, 09:27:56 am »
Cytuj
Dobra dobra Blady, a cytowac Cie mozna? ;) (mowie o tych krotkich na poczatku)


Te krótkie można  ;)
Tego dłuższego wolałbym nie, bo niezbyt się do tego nadaje.
Może kiedyś jak już odtworzę co straciłem spróbuję gdzieś to wydać, niestety jestem już prawie żonaty i przespanie się z dziennikarką, lub wydawcą raczej nie wchodzi w rachubę.
 :(
« Ostatnia zmiana: Maja 21, 2005, 09:28:21 am wysłana przez Bladyrunner »

Terminus

  • Gość
Re: Szukam pisarzy i poetów
« Odpowiedź #19 dnia: Maja 21, 2005, 11:42:37 pm »
Kto wyda aforyzmy? Aha... rozumiem, chcesz wydac coś dłuższego, no to czekamy !
« Ostatnia zmiana: Maja 21, 2005, 11:43:04 pm wysłana przez Terminus »

Shallya

  • Gość
Re: Szukam pisarzy i poetów
« Odpowiedź #20 dnia: Maja 22, 2005, 01:16:06 pm »
Bladyrunner - zebys tak w samozachwyt nie popadl ; p..przydalaby sie jakas ostra krytyka.. ; )
kazdy Cie chwali.. ; p


ps. szczerze mowiac milo sie czyta =)

ps2..Terminus - jak sie czujesz przekroczywszy bariere 1000 postow? ;)

milego dnia..
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Maja 22, 2005, 01:20:19 pm wysłana przez Shallya »

Terminus

  • Gość
Re: Szukam pisarzy i poetów
« Odpowiedź #21 dnia: Maja 22, 2005, 04:04:03 pm »
Cytuj
ps2..Terminus - jak sie czujesz przekroczywszy bariere 1000 postow? ;)


No cieszyłem się już w wątku ,,właśnie przyczytałem..." ale ogólnie czuję się ok ::)

paszta

  • Gość
Re: Szukam pisarzy i poetów
« Odpowiedź #22 dnia: Maja 22, 2005, 06:08:39 pm »
Kurczę, ja mam tylko jeden aforyzm swój:
Jeśli się powiedziało "A", trzeba powiedzieć "Z".Taki sobie  :(
Może też zacznę coś wymyślać, haiku jakie...
A jak będę miał nieco więcej czasu (w pracy) to odpiszę co mi się najbardziej podoba, Blady.  :)
Na razie.

Bladyrunner

  • Gość
Re: Szukam pisarzy i poetów
« Odpowiedź #23 dnia: Maja 22, 2005, 10:00:51 pm »
Cytuj
]Bladyrunner - zebys tak w samozachwyt nie popadl ; p..przydalaby sie jakas ostra krytyka.. ; )
kazdy Cie chwali.. ; p


W samozachwyt nie wpadnę, bo wprawdzie aforyzmy nawet zgrabnie mi wychodzą, to jednak na dłuższej formie połamałem sobie zęby :(
« Ostatnia zmiana: Maja 22, 2005, 10:01:22 pm wysłana przez Bladyrunner »

Sokratoides

  • Gość
Re: Szukam pisarzy i poetów
« Odpowiedź #24 dnia: Maja 23, 2005, 10:32:43 am »
Cytuj

W samozachwyt nie wpadnę, bo wprawdzie aforyzmy nawet zgrabnie mi wychodzą, to jednak na dłuższej formie połamałem sobie zęby :(


Mnie tam się na przyklad Twoj wiersz podobał  :) Pisałeś go wprawdzie "na wyczerpaniu" ;), ale możnaby się pokusić (co od razu się narzuca) o zinterpretowanie go, jako refleksję człowieka nad dążeniem w obliczu śmierci niechybnej.

Bladyrunner

  • Gość
Re: Szukam pisarzy i poetów
« Odpowiedź #25 dnia: Maja 23, 2005, 10:49:39 am »
Możliwość wielu interpretacji dzieła świadczy tylko o niedoskonałości twórcy ;)
Podobna interpretacja do głowy mi nawet nie przyszła, choć przyznam, że sama się narzuca. Można by tu pójść zresztą dalej i wykazać zamiar autora aby pokazać pokrewieństwo snu i śmierci. A jeśli byśmy to udowodnili, można by następnie próbować dowodzić, że autor nie lubi spać, że boi się snu, albo, że sen przygotowuje go co dzień do śmierci.
O tak, diabeł tkwi nie w szczegółach, lecz w interpretacjach  ;D

Sokratoides

  • Gość
Re: Szukam pisarzy i poetów
« Odpowiedź #26 dnia: Maja 23, 2005, 12:44:53 pm »
Cytuj
A jeśli byśmy to udowodnili, można by następnie próbować dowodzić, że autor nie lubi spać, że boi się snu, albo, że sen przygotowuje go co dzień do śmierci.  


Wiesz, z Twojego wiersza nie wynika wcale, że podmiot liryczny(autor ?) boi się snu/śmierci. Moim zdaniem, dotarł on do miejsca, w którym zorientowal się, iż to do czego tak wytrwale dążył niepomiernie go przeroslo. W obliczu więc nieogarnionej beznadziei, zawierza się śmierci, gdzie wyczerpany paradoksalnie wypatruje namiastki spełnienia. Umysl jego skołowany odrzucił racjonalną swą naturę i tworzy iluzje, opoką sensu dla niego w swym bezsensie będące. ;)

Sokratoides

  • Gość
Re: Szukam pisarzy i poetów
« Odpowiedź #27 dnia: Maja 23, 2005, 01:00:37 pm »
Oto com stworzył razu zaś pewnego, na temat dążenia, poznania ludzkiego:

"Droga do świtu"

Patrzaj świtu,
w ciemnościach pogrążony
wędrowcze poznania
niezmiernie utrudzony.
Przystań na chwilę,
by chwilę odpocząć,
aż skonstatujesz
co dalej masz począć.
Wsłuchaj się w ciszę,
w jej krzyk głęboki!
Namacaj wzrokiem
horyzont szeroki!
Dloń swą wysoko
w geście czynu unieś!
Dzielo rozpocznij,
i na piedestal wynieś.
Ale cierpliwość miej,
przy sobie pogodę,
gdy już rozpoczniesz
osobliwą przygodę,
byś jako Ikar
nie wzleciał podobny.
Strzeż się i pilnuj
umyśle rodny!
Bowiem gdy spełnisz
konieczne warunki,
nie będziesz baczyl
na czcze ratunki.
Ciemności zgasną,
jako wątly mit.
Skonają wątpliwości,
ukaże się świt.




Bladyrunner

  • Gość
Re: Szukam pisarzy i poetów
« Odpowiedź #28 dnia: Maja 23, 2005, 02:00:47 pm »
Socraides: Ależ to aż tryska optymizmem, powinieneś go kiedyś jakiemuś zagorzałemu sceptykowi podrzucić  ;)
Jeśli miałbym zastosować kryterium porównawcze, to bardziej mi się podobał od poprzedniego, który zamieściłeś. "Droga do świtu" wydaje się być bardziej klarowna w treści i wykończona w formie, ale nie jestem znawcą poezji, więc mój osąd w tej kwestii nazbyt miarodajnym nie jest.
« Ostatnia zmiana: Maja 23, 2005, 02:01:24 pm wysłana przez Bladyrunner »

paszta

  • Gość
Re: Szukam pisarzy i poetów
« Odpowiedź #29 dnia: Maja 23, 2005, 03:08:43 pm »
      Prawda to, bywa nierzadko, że czytelnik widzi w dziele to o czym ani pomyślał sam autor lecz to nie znaczy, że tego tam nie ma choć i to być może ;).
Na przykładzie Imienia Róży Lem wykazywał "...loteryjny, bezładny, losowy, molekularno-brownowski TYP konstytuowania się kariery literackiego dzieła ..." Listy... str. 173
Wypuścić dzieło w obieg to wydać je na pastwę czytelniczego odbioru a ten niezbadany jest z zasady i taki pozostanie. Znaczy to nieprzewidywalny bo post factum można próbować go uzasadniać.
A to, u podstaw, dlatego:
"Czy istnieje genotyp=tekst niezmienny? Istnieje w sensie ontologicznym, ponieważ czujemy, że to nie jest to samo mówić, iż nie oglądane drzewa przestają istnieć oraz że i wtedy nadal istnieją. Lecz nie istnieje taki niezmiennik w żadnym sensie operacyjnym, ponieważ niemożliwa jest lektura, która nie jest jakąś interpretacją czytanego. Dopóki czytamy, nic nie rozumiejąc... " itd S.Lem Listy str.175
I dalej: "... a zatem to, co jest skutkiem lektury, jest nierozkładalne zasadniczo na część niezmienniczą i na zmienną ... . Uważam tedy podział (tekst-dzieło) za dopuszczalny tylko in abstracto, ale wyzbyty wszelkiej wartości dla TEORII LITERATURY."

     Z powyższego dla Autora, co chce wydać dzieło taka tylko wskazówka: jak już utrafi w odbiór czytelniczy to należy się, może, wytworzyć dzieło kolejne podług poprzedniego. Lecz, na początek, pisać tak jak umie i wedle intuicji.  :-/
No i wybrać trzeba czego się pragnie raczej: sukcesu czytelniczego czy też rynkowego.  :)