Autor Wątek: Eugenika  (Przeczytany 29257 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Eugenika
« dnia: Sierpnia 31, 2012, 02:59:24 pm »
To jest taka eugenika, którą z serca i rozumu w całości popieram: pomagać w zapobieganiu poczęć i w selekcji pechowych fatalnych embrionów!http://wyborcza.pl/1,75248,12397614,In_vitro__Jak_wolno_badac_zarodki.html
Także:
http://wyborcza.pl/1,75477,12348191,Masowe_testy_na_zespol_Downa__Bedzie_wiecej_aborcji_.html
Oraz:
http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=994
A zwłaszcza:
...3. Eugenika.
Jestem za eugeniką rozumianą jako kompleks działań sprzyjających zarówno niepowstawaniu zarodków, jak i usuwaniu embrionów/płodów obciążonych takimi wadami genetycznymi, które gwarantują dziecku życie zazwyczaj krótkie, a zawsze kalekie i pełne cierpienia...

http://www.remuszko.pl/blog.php/?p=671
VOSM
pjes: nie rozumiem, dlaczego o stanowisku KB PAN jest w GW a źródła nie ma na stronie KB PAN...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Eugenika
« Odpowiedź #1 dnia: Września 01, 2012, 09:10:09 pm »
Kupiłem los (dałem Mu szansę).
3, 6, 26, 35, 44, 46
Przyrzeczenie publiczne w rozumieniu KC: niniejszym obiecuję, że jeśli szóstka, to 1% wpłacę na konto Forum/Strony; jeśli piątka, to za 10% stawiam chętnym obiad Pod Kopcem; jeśli czwórka - to 50% dostanie ten, kto pierwszy podejmie dyskusję wątkową.
Mówią, że rozstrzygnięcie dziś o 22:15 w TVP3.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Eugenika
« Odpowiedź #2 dnia: Września 02, 2012, 09:27:40 pm »
Widzisz, nie jesteśmy łasi na kasę...

Zgadzam się z Twoimi poglądami - mamy więc, jak chce wielu, mentalność morderców...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Eugenika
« Odpowiedź #3 dnia: Września 03, 2012, 10:31:50 am »
1. Co zrobiłby Pan Skrzat z trzystoma tysiącami PLN?
2. Co zjedlibyśmy Pod Kopcem za pięć stów?
3. A nawet Ty nie dostaniesz kilkudziesięciu złociszów z powodu pudła totalnego.
Wiesz, trawi mnie ciekawość (próżna). W końcu - sądząc po zainteresowaniu Mistrza przyszłością ludzkości - eliminacja chorób genetycznych zdawałaby się być jednym z potencjalnie prymarnych tematów dla tego Forum. Z drugiej strony moja ś.p. Rodzicielka mawiała: "Kunia można przyprowadzić do wodopoju, lecz nikomu jeszcze nie udało się go namówić, aby się napił, jeśli akurat nie ma ochoty").
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Eugenika
« Odpowiedź #4 dnia: Września 03, 2012, 12:21:34 pm »
Lem dość dokładnie wyspecyfikował swoje podejście w Wizji (że zaczyna się niewinnie, od poprawienia tego czy owego a kończy na przemianie gatunkowej, czy raczej na odejściu od gatunku). Z tym że dyskusja nie jest na to forum - każdy normalny, zapytany, czy chciałby mieć zdrowe dzieci odpowie że tak. Problem leży w sferze czy raczej pseudosferze światopoglądowej.

Co do konia istnieje prosty sposób - trzeba mu wsadzić łeb w wodę i kopnąć w kostkę. Każdy normalny koń syknie z bólu na wdechu ;) ... Co prawda nie jest to namowa, tylko "namowa", ale problem w praktyce rozwiązany.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

poligon

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil
Re: Eugenika
« Odpowiedź #5 dnia: Września 03, 2012, 04:31:58 pm »
Odnośnie eugeniki jest tylko jedno pytanie, czy człowiek jest juz gotowy by pokierować wlasna ewolucja, czy zabawa w Boga może wyjść mu bokiem. W przypadku czlowieka stricte darwinowska ewolucja przestała działać od kiedy zeszlismy z drzewa, a ostatnie jej elementy właśnie posyłaja do śmietnika nowoczesne leki i medycyna. W doborze naturalnym zamiast męskich typów zaczynaja dominować zniewieściali mężczyźni, lansowani przez mode. Wszystko staje na głowie a dobór naturalny w przypadku człowieka jest doborem kulturalnym a obecnie raczej medialnym.

Gdzie w tym wszystkim jest eugenika? To narzędzie do projektowania przyszłości, wiemy jak nieładnie bawił się nim Hitler, wiemy też że jest wątpliwe moralnie. Jednak czy w przypadku wyeliminowania doboru naturalnego nie pozstanie jedyna drogą? 

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Eugenika
« Odpowiedź #6 dnia: Września 03, 2012, 07:46:40 pm »
Panie STAR, po co te wszystkie kombinacje alpejskie? Nie prosciej po prostu tych wybrakowanych ze skaly...?

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Eugenika
« Odpowiedź #7 dnia: Września 03, 2012, 09:15:52 pm »
Ależ Panie Nexusie Galaktyczny, broń Boże!
Ja jestem za zapobieganiem złu (krzywdzie, cierpieniu itp.) ZANIM ono się narodzi, w sensie dosłownym i przenośnym. I mam wrażenie, że wyraziłem to jasno, jednoznacznie.
Natomiast kwestia CZYM jest zło (krzywda, cierpienie itp.) jest kwestią inną. Moim zdaniem - nieudowadnialną na gruncie argumentów ścisłych, weryfikowalnych, twardych, powszechnie uznawanych (jak np. teza, że 2+2=4). To jest kwestia należąca do gatunku aksjologicznego, aksjologii zaś się nie uzasadnia "na gruncie". To jest kwestia swobodnego wyboru, wolnej woli (patrz: "Maska").
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Eugenika
« Odpowiedź #8 dnia: Września 03, 2012, 09:58:10 pm »
Cos Pan taki niesmialy? Z rozmachem trzeba, z rozmachem. To taki czarny humor, chyba Pan "zalapal"?
Moglby Pan wyjasnic kogo by uchronilo przed zlem, krzywda usuniecie plodu z zespolem Downa?
P.S. Dodam, ze w otchlaniach tego forum byla juz dluga i rozwinieta dyskusja o eugenice, nie pomne gdzie i kiedy.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Eugenika
« Odpowiedź #9 dnia: Września 03, 2012, 11:20:19 pm »
Przedsennie: poczętego dauna oraz jego przyszłych opiekunów. Link do rozsądnego tekstu na ten właśnie temat - podałem.
Naprawdę oczy mi się kleją, a jutro muszę wstać o niechrześcijańskiej porze (8:00). Sorry.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Eugenika
« Odpowiedź #10 dnia: Września 04, 2012, 11:25:15 am »
Zdaje się, że Nex pyta, czy dziecko z zespołem Downa doznaje zła i krzywdy... ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Eugenika
« Odpowiedź #11 dnia: Września 04, 2012, 11:38:44 am »
W mojej aksjologi świadome powoływanie do życia bytu nieistniejącego, który po narodzeniu będzie przysparzał bólu innym, jest złem. Oraz wystarczającym powodem, by tego nie czynić.
Czy Daun cierpi? Przypuszczam że tak - przynajmniej wtedy, gdy nie jest dostatecznie opiekowany i kochany.
Polecam linkowane teksty - krótkie, lecz bardzo poruszające.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Eugenika
« Odpowiedź #12 dnia: Września 04, 2012, 11:47:17 am »
Każdy człowiek przysparza bólu innym i niekochany cierpi... Natomiast w momencie kiedy można obecnie temu zapobiec byt nie jest "nieistniejący i dopiero powoływany" lecz jest jak najbardziej istniejący, tzn. jest płodem. Moim zdaniem źle wybrałeś przykład, jest wiele chorób genetycznych które prawdziwie doprowadzają do cierpień. Tym niemniej zawsze takie argumenty można wysunąć. Moim zadaniem to nie jest na ludzką głowę. Wszystko jest fajnie dopóki się rozmawia teoretycznie, gorzej jak jest się zmuszonym mieć osobisty stosunek. Rozumowo na zimno się z Tobą zgadzam tym niemniej jawi mi się to wielką górą dylematów i problemów, której ani obejść, ani przeskoczyć nawet bez dokładki wiary i polityki.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Eugenika
« Odpowiedź #13 dnia: Września 04, 2012, 12:04:05 pm »
Skoro nawet definicja płodu - ścisła i powszechnie uznawana - zdaje się, nie istnieje - to jak mamy się porozumieć?
[pytanie pomocnicze: wskazać ścisłą i powszechnie uznawaną różnicę między embrionem/zarodkiem a płodem]
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Eugenika
« Odpowiedź #14 dnia: Września 04, 2012, 12:18:33 pm »
Ale ja nie użyłem "płodu" ściśle, tylko potocznie, nie ma o co kruszyć kopii. Chodzi o czas od momentu jak dziecko zagnieżdża się u mamusi w brzuszku do czasu, kiedy zeń wychodzi.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).