Autor Wątek: [SPRAWY ORGANIZACYJNE]  (Przeczytany 288200 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: [SPRAWY ORGANIZACYJNE]
« Odpowiedź #90 dnia: Lutego 05, 2017, 11:19:54 pm »
dwunastu wpisodawców

Dwóch i pół. Dwóch to Luca i maziek. Swoje wpisy liczę jako połowę, bo najluźniej były związane z meritum.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

.chmura

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • I Love YaBB 2!
    • Zobacz profil
Odp: [SPRAWY ORGANIZACYJNE]
« Odpowiedź #91 dnia: Lutego 09, 2017, 03:18:53 pm »
To forum jest pomnikiem, który wystawiliśmy Mistrzowi. Nic już nie zmieni tego, że to jest ogromna, chaotyczna, unikalna skarbnica myśli, wzruszeń, obrazów, pomysłów, wspomnień, inspiracji, informacji, odkryć, materiałów źródłowych. Niezależnie od drażniących wad naszych charakterów ona powstała i trwa dzięki uporczywej, ciężkiej pracy i wiedzy osób, które wszyscy znamy. Jeśli się da, okażmy sobie wdzięczność, wspaniałomyślność i pokorę, wyciągnijmy wnioski.
« Ostatnia zmiana: Lutego 09, 2017, 03:33:37 pm wysłana przez .chmura »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: [SPRAWY ORGANIZACYJNE]
« Odpowiedź #92 dnia: Lutego 09, 2017, 05:33:53 pm »
Też myślę jak .chmura :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: [SPRAWY ORGANIZACYJNE]
« Odpowiedź #93 dnia: Lutego 11, 2017, 12:09:25 am »
Wyjaśnienie wstępne: są to skomasowane moje trzy kolejne odpowiedzi w dyskusji z olkąpolką o usunięciu postów S.R.. ola najwidoczniej postanowiła swoje słowa usunąć, nad czym boleję (bo przyjąłem je z dużym szacunkiem i sympatią; uważam też, że były cennym - acz radykalnie odmiennym od mojego - głosem nt. tego na jakich zasadach powinno funkcjonować Forum). Ja swoje pozostawiam, bo przedstawiają moje stanowisko w sprawie. Łączę je, jednak, w jeden, by nie straszyły trzy króciaki pod rząd. I opatruję niniejszym disclamerem, bo bez niego byłyby niezrozumiałe.



Powiem Ci, że z perspektywy czasu uważam iż Terminus miał sporo racji w wiadomym dawnym sporze ze mną i chodziło mi po głowie posprzątanie również pewnej ilości moich starych postów, z których niekoniecznie jestem dziś dumny. Jeśli widzisz jakieś moje stare wypowiedzi niepotrzebnie zawalające miejsce na Forum to podeślij mi listę (albo zgłoś je do moderacji normalną drogą), zajmę się tym z chęcią.
:)



Nie powiedziałem, że nie widzę [chodziło - można rzec - o metaforyczną belkę w moim oku; tj. o moje w/w stare - i ew. nowsze - posty niskiej wartości]. Może nawet dlatego teraz tak reaguję jako moderator, że ciąży mi tamto, z czasów gdy byłem tu raczej ;) kontrowersyjnym newbie*. Ja się dałem zreformować. Chciałbym by i S.R. - abstrahując od tego jak wyglądają teraz nasze prywatne zaszłości - się dał. (Zwolennikiem wywalania kogokolwiek z Forum, natomiast, nie jestem. Nie mam prawa być. Ja dostałem swoją szansę, niech i inni ją mają.)

* Zwł. słowa jakimi rzuciłem na PM-ie do miazo wyrzucam sobie do dziś.



Przeniesiemy do "Spraw organizacyjnych"? ;) [to w odpowiedzi na - ironiczne, jak mniemam, pytanie o los tej dyskusji, którą toczyliśmy - jak widać - w wątku "Kwiz"]
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2017, 02:37:09 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: [SPRAWY ORGANIZACYJNE]
« Odpowiedź #94 dnia: Lutego 11, 2017, 12:38:14 am »
Nic nie rozumiem. Co z moim kolejnym kwizem?
R.

pjes [23:44]: teraz doczytałem. Nie chce mi się wierzyć w to, co doczytałem. Cenzury na forum Mistrza jeszcze chyba nie było.
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2017, 12:42:11 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: [SPRAWY ORGANIZACYJNE]
« Odpowiedź #95 dnia: Lutego 11, 2017, 01:03:56 am »
Gwoli odmoderatorskiego wyjaśnienia: jak tu - że tak powiem - debiutowałem i moje wypowiedzi (bywało: po kilka dziennie) leciały. Przed moim nastaniem spotykało to ponoć posty Kagana (i to w ilościach hurtowych, na setki).

Regulamin zresztą jasno uprawnia moderację do stosowania takiej opcji (w trosce o zachowanie wysokiego poziomu merytorycznego Forum):
#12. Moderatorzy forum mogą usuwać dowolne posty bez ostrzeżenia i wytłumaczenia.

To, że ostatnio o niej zapominaliśmy, było - jak słusznie zauważył Luca - błędem.

Proszę trzymać się merytoryki (i netykiety), a będzie ok.
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2017, 01:06:16 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: [SPRAWY ORGANIZACYJNE]
« Odpowiedź #96 dnia: Lutego 11, 2017, 01:35:46 pm »
Q, dopóki przesadzałeś z grządki na grządkę - ok. Ale z cięciem to już przesada.
Bezzasadnym, dodam.
Post Remuszki zawierający quiz, w wątku założonym przez tegoż Remuszkę pt "Quiz" nie był niemerytoryczny.
To nie było zdanie typu "też tak myślę".
Mógł się nie podobać, razić poczucie estetyki, że podwójny i co ta jeszcze, ale to względy osobiste, jednostkowe. Rzecz gustu. Gdyby wszyscy, co mają nożyczki - a jest ich sporo, cięli to co im się nie podoba, budzi niesmak etc. - forum rychło stałoby się zbiorem pustym.
Co nie znaczy, że nadaktywność Rema w innych wątkach nie jest irytująca - bo jest, ale przecież nie ma obowiązku go czytać, czy komentować.
Mimo wielu wad, jego pisanie aż tak dużo miejsca nie zabiera a argument o nadzwyczajnej czystości forum, dbaniu o wysoki poziom merytoryczny - wybacz, wybaczcie - kojarzy mi się tak, że nie napiszę.
Byście się słusznie obrazili. A i sam Lem coś miałby o tym do powiedzenia, co zresztą aluzyjnie wyraził w jednej z przygód Tichego.
Forum - przede wszystkim - powinno być żywe, a nie pięknie martwe. A żywe oznacza niedoskonałe.
Zresztą, chmura coś napisał - warto przeczytać to ze zrozumieniem i odrobiną empatii.


Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: [SPRAWY ORGANIZACYJNE]
« Odpowiedź #97 dnia: Lutego 11, 2017, 02:11:58 pm »
liv, zwróć, proszę, uwagę, że uprzednio scaliłem kilka postów S.R. po kolei. Nie zaczynałem z grubej rury (właśnie po to by nie zaogniać, zostawić rzecz samodyscyplinie, autorefleksji, użytkownika, nie - wpadać z nożyczkami). Zakładałem, że wychwyci aluzję i zacznie pisać trochę porządniej. Wrzucenie drugiego posta po upływie półtorej czy dwóch dób doskonale rozumiem, sam tak czasem robię. (Zwł. gdy dotyczy to - luzackiego z natury - "Hyde Parku".) Ale wklepywanie - mimo dwukrotnie zwróconej uwagi - trzeciego posta w ciągu - jeśli dobrze liczę - ośmiu godzin uznałem za celową złośliwość/prowokację ze strony rzeczonego użytkownika (i to bynajmniej nie tylko pod moim adresem, bo przecież co najmniej kilka osób prosiło go na przestrzeni lat - ostrzej czy łagodniej - o pewną modyfikację forumowego stylu bycia; ba, sam przyznajesz, że nie jesteś tego stylu entuzjastą).

Aha: nie będę się bawił w ujawnianie tajemnicy korespondencji, ale mogę z całą świadomością stwierdzić, że Luca nie jest jedynym Użytkownikiem, który rozluźnił kontakt z Forum pod wpływem nadaktywności S.R.. To też muszę brać pod uwagę w moderatorskich kalkulacjach, nie tylko - Twoją, oli, czy chmury - chwalebną delikatność. Wbrew pozorom staram się te racje wypośrodkować.

(Warto również zauważyć, że Forum moderowane przez Terminusa z ostrością, na jaką ja nigdy się, mimo wszystko, nie poważę, zdołało przeciągnąć nas wszystkich swoją klasą i poziomem, zmusić do intelektualnego wysiłku, skłonić do pozostania tu przez lata. Forum praktycznie nie moderowane zmieniło się w miejsce, w którym - przez większość czasu - S.R. wrzuca jakieś swoje - mądrzejsze... czy mniej mądre - przemyślenia, w 90%+ na tematy polityczne, a my usiłujemy się do nich krytycznie odnosić, albo udawać, że ich nie widzimy. Zauważ, że "Akademia..." idzie nam jak krew z nosa, że o Lemie czy o badaniach kosmicznych prawie się nie rozmawia, tylko coś tam czasem podlinkujemy.
Nie mam moderatorskiej drapieżności naszego - co by nie gadać: wybitnego - Poprzednika, ale jakoś te zaburzone proporcje wyrównać trzeba. Też bym wolał by udało się to bez sięgania po drastyczne rozwiązania.)
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2017, 03:10:34 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: [SPRAWY ORGANIZACYJNE]
« Odpowiedź #98 dnia: Lutego 11, 2017, 03:08:30 pm »
Jestem przeciw usuwaniu.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: [SPRAWY ORGANIZACYJNE]
« Odpowiedź #99 dnia: Lutego 11, 2017, 03:14:15 pm »
To proszę Cię - jako starszego rangą (administratora w końcu ;) ) - o jasne wytyczne co mam robić z postami służącymi sztucznemu podbijaniu tematu i uwagami typu ni przypiął ni przyłatał (typu tej gramatycznej złośliwostki, którą sam usunąłeś), z których S.R. słynie... (Bo offtopy polityczne przynajmniej wiem, gdzie przenosić.)
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2017, 03:17:05 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: [SPRAWY ORGANIZACYJNE]
« Odpowiedź #100 dnia: Lutego 11, 2017, 03:48:13 pm »
Cytuj
Ale wklepywanie - mimo dwukrotnie zwróconej uwagi - trzeciego posta w ciągu - jeśli dobrze liczę - ośmiu godzin uznałem za celową złośliwość/prowokację ze strony rzeczonego użytkownika (i to bynajmniej nie tylko pod moim adresem, bo przecież co najmniej kilka osób prosiło go na przestrzeni lat - ostrzej czy łagodniej - o pewną modyfikację forumowego stylu bycia; ba, sam przyznajesz, że nie jesteś tego stylu entuzjastą).
Nie jestem entuzjastą w wielu sferach.
Czy ja dobrze rozumiem, że powód wycięcia posta i jednocześnie jedyny merytoryczny zarzut to ten, że Remuszko wysłał na założony przez siebie wątek 3 krótkie listy w niedużym odstępie czasu, a nie jeden trzyczęściowy?
Uznałeś to za złośliwość? Przyznam - nie rozumiem.
Drugi list Remszko chciał podpiąć pod pierwszy, ale chyba nie umiał. Zrobiłeś to za niego - i ok.
To miał być jakiś sygnał, aluzja?
Trzeci list był jednak zupełnie odrębny merytorycznie - z i innym kwizem.
Tu akurat nie było co scalać - i akurat ten wyciąłeś.
Cytuj
nie tylko - Twoją, oli, czy chmury - chwalebną delikatność.
Czy mamy jakąś wojnę, rewolucję lub stan wojenny, że akurat delikatność jest grzechem?
Jak będzie bardziej brutalnie to będzie lepiej? W czym?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: [SPRAWY ORGANIZACYJNE]
« Odpowiedź #101 dnia: Lutego 11, 2017, 03:56:04 pm »
Faktycznie, usunąłem ten post i o ile sobie przypominam to chyba jedyny, pomijając ewidentne trollowanie, boty czy reklamy. Żałuję, że to zrobiłem, powinienem był go gdzieś przenieść (zwłaszcza, że dotąd mi to nie przeszkadzało) ale mówiąc delikatnie byłem w kiepskim nastroju. Uważam, że generalnie nie ma sensu robić rewolucji. Jedna uwaga ni w pięć nie dziewięć nie psuje zaraz wątku. Sądzę, że dobrze byłoby, gdyby Stanisław Remuszko trochę pilnował gdzie co pisze, a reszta jest w rękach pozostałych użyszkodników (tzn. jeśli taki wpis zostanie pozostawiony bez komentarza to problemu on jeden nie robi, a jak wywiąże się dyskusja to też dobrze, w końcu o wymianę poglądów chodzi). Kilka osób powiedziało sobie ostatnio do słuchu ale osobiste relacje między nimi (a w zasadzie nami - bo jestem jedną z nich) nie powinny ważyć na forum jako takim. Uważałem i podtrzymuję to, że SR nie jest trollem, choć taki ma styl bycia. Można oczywiście podejść do tego w ten sposób, że skoro nie potrafi się dostosować do reguł to należy go ciąć przy ziemi aż się zreformuje albo zrezygnuje, ale moim zdaniem wniósł i wnosi sporo na forum a wszystkim, którzy mają inne zdanie (nie chce absolutnie z nim walczyć) przypomnę informacje z pierwszej ręki z rozmów z Lemem, sporo informacji politycznych czy społeczno-politycznych do których ja osobiście bym nie dotarł itp. Nie wspominając o kwizach, w których brało udział sporo osób.

Przypomnę też, że moderatorem zostałem nieco mimo woli, nie nadaję się do tego, a ten sam tok rozumowania zastosowałem (mimo wielorakich próśb innych użytkowników a nawet osobistego przekonania, że nie wszystko jest OK) wobec jeszcze co najmniej 3 osób i nie usuwałem ich postów itd. i wyszło to na dobre a w każdym razie nie na gorsze. Krótko mówiąc jeśli pytasz mnie o zdanie to bez rewolucji. Jedna była w 17-tym i wystarczy. Jeśli natomiast twórca jakiegoś wątku poprosi, że niemerytoryczne posty SR i odpowiedzi na nie przesunąć bo mu przeszkadzają - to przesunąć, zwłaszcza, gdy da się z nich zestawić nowy wątek.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: [SPRAWY ORGANIZACYJNE]
« Odpowiedź #102 dnia: Lutego 11, 2017, 04:02:41 pm »
Nie jestem entuzjastą w wielu sferach.

Tak, rozmaite rzeczy nas nie entuzjazmują (lub entuzjazmują), ale - lepiej czy gorzej - dogadujemy się wszyscy. Problem w tym jednak, że jedynym entuzjastą stylu S.R. jest on sam, tylko jakoś przyjęło się o tym głośno nie mówić, ustępować, dla świętego spokoju.

Zrozum, nie chcę wypraszać Remuszki z Forum, czy prywatnie nękać pod wygodnym pretekstem moderacji, chcę go skłonić tylko do jednego - by przestał się tak rozpychać, zostawił więcej forumowego miejsca dla nas pozostałych użytkowników, i dla tematów, które nas zajmują, a jego - niekoniecznie.

Jeśli da się to osiągnąć po dobroci - tym lepiej.

Czy ja dobrze rozumiem, że powód wycięcia posta i jednocześnie jedyny merytoryczny zarzut to ten, że Remuszko wysłał na założony przez siebie wątek 3 krótkie listy w niedużym odstępie czasu, a nie jeden trzyczęściowy?
Uznałeś to za złośliwość?

Były jeszcze dwa posty pod rząd w wątku o poglądach Mistrza (drugi - nie przeczę - cenny anegdotycznie). Te też scaliłem.
Były wcześniejsze - liczne na przestrzeni lat (mogę zrobić zestawienie, jak będę w złośliwym nastroju) - prośby by choć trochę liczył się z innymi, przestrzegał netykiety.

Trzeci list był jednak zupełnie odrębny merytorycznie - z i innym kwizem.

I powtórzył go dzisiaj. Po upływie przyzwoitszego okresu czasu. Dlatego dzisiejszego nie ciachałem - odczekał.
 
Czy mamy jakąś wojnę, rewolucję lub stan wojenny, że akurat delikatność jest grzechem?

Czy napisałem, że widzę w niej grzech? Przeciwnie, szanuję ją, choć nie zawsze się z nią zgadzam.

Można oczywiście podejść do tego w ten sposób, że skoro nie potrafi się dostosować do reguł to należy go ciąć przy ziemi aż się zreformuje albo zrezygnuje, ale moim zdaniem wniósł i wnosi sporo na forum a wszystkim, którzy mają inne zdanie (nie chce absolutnie z nim walczyć) przypomnę informacje z pierwszej ręki z rozmów z Lemem, sporo informacji politycznych czy społeczno-politycznych do których ja osobiście bym nie dotarł itp. Nie wspominając o kwizach, w których brało udział sporo osób.

Wbrew pozorom zgadzam się z tym, że S.R. wnosi do Forumowej puli pozytywną wartość dodaną. Głównie z pierwszego z powodów, które wymieniłeś. Nie jestem też  zwolennikiem cięcia jego wypowiedzi przy samej ziemi - właśnie ze względu na te cenne*.
Pozostaje jednak pytanie czy nie dałby rady - w geście dobrej woli - dostosować się do tutejszych reguł, choć trochę. Zwł. po tylu latach. (Skoro ja potrafiłem, to chyba każdy - dobra, każdy dysponujący intelektem dostatecznym, by czytać Lema z jakim-takim zrozumieniem - potrafi ;).)

* Choć niemerytoryczne, przyznam, chętnie bym przetrzebił, swoje dawne też - dla równowagi.

Jeśli natomiast twórca jakiegoś wątku poprosi, że niemerytoryczne posty SR i odpowiedzi na nie przesunąć bo mu przeszkadzają - to przesunąć, zwłaszcza, gdy da się z nich zestawić nowy wątek.

Dobra, a co z tematami dziś bezpańskimi, których Założyciele przepadli w odmętach rillajfa? ;) Co z "Akademią..."?
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2017, 04:21:15 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: [SPRAWY ORGANIZACYJNE]
« Odpowiedź #103 dnia: Lutego 11, 2017, 04:18:53 pm »
Zainteresowanych uprzejmie informuję, iż otrzymałem przez telefon wiarygodne i miarodajne zapewnienie, że przypadek cenzury na forum pana Lema - przynajmniej wobec mnie - się nie powtórzy.

Stanisław Remuszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: [SPRAWY ORGANIZACYJNE]
« Odpowiedź #104 dnia: Lutego 11, 2017, 04:23:54 pm »
Cóż. Rozumiem, że to decyzja skrzata. Jestem gotów szanować ją i przyjąć do wiadomości (jeśli dostanę jej potwierdzenie). Sądzę jednak, że - jeśli prawdziwa - zaowocuje dalszym wyludnieniem Forum.
Idąc za ciosem proponuję przemianować Forum na Forum Remuszkowe, jakby co. Stan nazewniczy niech odpowiada stanowi faktycznemu.

Nawiasem: by latami bimbać sobie na Netykietę (i ogólną kulturę dyskusji), a poniesienie dość niewinnych konsekwencji tego nazwać padnięciem ofiarą cenzury trzeba - w mojej skromnej ocenie - być nie w pełni władz umysłowych. Albo kierować się skrajnie złą wolę.
« Ostatnia zmiana: Lutego 11, 2017, 07:07:23 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki