Autor Wątek: Wokół Lema się dzieje  (Przeczytany 301215 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #390 dnia: Maja 26, 2020, 12:08:21 pm »
Cytuj
Ale ja to napisałam o książce Okołowskiego - nie urojeniach Kellera.
произошло какое то недоразумение  ::)  żekł Żorż Bengalski
Myślałem że to O o G. Choć w prelekcji takie zdanie padło o ZiG  z dodatkiem "liczne"  :-\
Bo ja odnosiłem się do tego;
Cytuj
Skądinąd przynoszących nowe dane o Lemie...
Tyle sprawiedliwości dla pani Gajewskiej w wywiadzie (bo chyba jednak nie słuchaliście?;)).
Tak-siak, Sypię popiołem...się  :)
« Ostatnia zmiana: Maja 26, 2020, 12:26:40 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #391 dnia: Maja 26, 2020, 12:48:16 pm »
 ;D
Chyba jednak ja zrobię sobie popielec:))

Tak to jest jak się wpada i wypada, a w między coś klepie.

- Skądinąd przynoszących nowe dane o Lemie... - to są słowa Okołowskiego z wykładu.

- Bo książka pana Okołowskiego jest również niezłym kompendium wiedzy o Lemie i zawiera sporo nowych filozoficznych śladów wytropionych w twórczości Lema. 
- to rzecz jasne ja napisałam.

I jakoś mi się zlało, że do tego drugiego się odnosiłeś - i odnosiłeś, ale do pierwszego też - mea culpa!;)

Czyli tak-siak: to zdanie Okołowskiego nie ratuje wyrażonej o jej pracy opinii. Hę?;)

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #392 dnia: Maja 26, 2020, 01:02:32 pm »
Cytuj
Czyli tak-siak: to zdanie Okołowskiego nie ratuje wyrażonej o jej pracy opinii. Hę?
To pytanie?
A czy odebrałaś książkę Gajewskiej, jako atak na Lema i szkalowanie? Bo to jest wyjściowa teza, której Gajewska jest egzemplifikacją, acz mniejszą.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #393 dnia: Maja 26, 2020, 01:38:51 pm »
Cytuj
Czyli tak-siak: to zdanie Okołowskiego nie ratuje wyrażonej o jej pracy opinii. Hę?
To pytanie?
A czy odebrałaś książkę Gajewskiej, jako atak na Lema i szkalowanie? Bo to jest wyjściowa teza, której Gajewska jest egzemplifikacją, acz mniejszą.
A to pomocnicze pytanie?;)

Oczywiście, ze nie odebrałam - gdybym odebrała, to nie zaczęłabym tego tematu.
Albo pisałbym całkiem inne rzeczy.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #394 dnia: Maja 26, 2020, 04:46:29 pm »
Jednak atak w stylu  "przedsiębiorstwo holokaust" , jeszcze gdyby w dyskusji, ale wygłoszony ex cathedra do zapewne niewiele rozumiejących z tego studentów (chyba wykład w ramach zdalnej lekcji) lokuje Gajewską w okolicach syjonistycznego spisku i żydowskich prawników z Manhattanu. Tak przynajmniej odbierze to 99 % mniej zorientowanych; i tak im może już zostanie - to jest ok?

A czy twierdzę, że jest? Napisałem, że poniekąd rozumiem psychologicznie, a nie, że usprawiedliwiam.

Cóż epikurejsk-lukrecjańska doktryna lathe biosas  w czasach współczesnych jest nierealna, trzeba by być nikim.

Albo mieć spory majątek i dobrze strzeżony dom na uboczu. Cóż, dostępne dla paru procent populacji. Ale czy wtedy (gdy ów wzorzec powstawał) było inaczej? Niewolnik nie mógł o takiej wolności marzyć.

A swoją drogą, sprowadzenie Lema na Ziemią to dobry kierunek - robienie z niego jakiegoś "kosmicznego rozumu" jest naiwne i krzywdzące (dla Lema) - ot, geniusz się narodził i tyle. Tylko stajenki brak.

Tylko, że dotąd jak człowiek co Lema brał do rąk (często człowiek młody, rakietami i transhumanizmami mający nabitą głowę, i sam jedną nogą na Ziemi, drugą gdzieś w gwiazdach), to najpierw widział te kosmosy i filozofie, a o Autorze wiedział tyle, że jest jakiś pucołowaty okularnik z Krakowa, b. mądry i mało towarzyski (równie odległy co GOLEM w Massachusetts czy Elrond w Rivendell). Wyjście książek Gajewskiej, Admina i W.O. zmieniło perspektywę. Teraz Lem człowiek jest bodaj równie widoczny co Lema Dzieło. Rewolucja dokonała się na naszych oczach.

(Aczkolwiek sądzę, że jest to rewolucja chwilowa. Owszem, biografie napisane zostaną, i może jeszcze kolejne dojdą, ale docelowo akcent przesunie się - IMHO - ponownie na filozofię. Spójrzmy na przywoływanych i w naszych tu dyskusjach Platonów, Zenonów, Diogenesów, Epikurów i Demokrytów - ich pomysły/idee przetrwały, czasem tylko w roli ciekawostek, ale przetrwały. Życiorysy zredukowały się do anegdoty o beczkach, odgryzanych nosouszojęzykach ;), cykucie czy greckiej miłości.)

Diamenty rodzą się w okolicznościach wysokich ciśnień i temperatur.

No i dodałeś mi drugie dno do słów o uwędzeniu w dymie diabelskim. Lema w nim Hitler ze Stalinem wędzili, z wspomnianym efektem...

Tak-siak - mam nadzieję, że zbyt wielu studentów nie przyłoży się do tej części wykładu i nie zapamięta pani Gajewskiej jako jadowitej i deprecjonującej Lema autorki

Spokojnie... Większość studentów i tak na wykładach przysypia, a zdolniachy mają nawyk samodzielnego weryfikowania. Jeśli kto na wiarę przyjmie, to tylko jaki mentalny pobratymca Czwartka niesławnego, co nie rozumie, ale powtarza.
« Ostatnia zmiana: Maja 26, 2020, 07:13:33 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #395 dnia: Maja 26, 2020, 08:20:55 pm »
Cytuj
A czy twierdzę, że jest?
A czy ja twierdzę, że twierdzisz?  ;D
Nawet poniekąd dołączyłem się do "zrozumienia" jakby to protekcjonalnie (a więc źle) nie brzmiało, bo jednak Pan Okołowski jest od nas piętrowo wyżej, przynajmniej  "w temacie" .
Dołączyłem tylko zastrzeżenie w formie pytania. Bez pretensji do uniwersalności odbioru. To już każdy sam...
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #396 dnia: Maja 26, 2020, 09:48:48 pm »
Prawda, wpadamy w ton protekcjonalny mówiąc o zasłużonym Lemologu, ale - rzec można - sam się o takie traktowanie poprosił, atakując Gajewską (inną, choć nowszą, gwiazdę tego samego Lemo-panteonu). Nic to, pewnie niedługo znów co ciekawego wyda, i znów będzie można o nim z należnym szacunkiem. Zresztą w sumie i teraz można (ponawiam propozycję założenia wątku o "Neolukrecjanizmie...", i może nawet bym ją rozszerzył do wniosku o założenie działu o bijografiach i pracach lemologicznych).
« Ostatnia zmiana: Maja 26, 2020, 10:06:52 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #398 dnia: Czerwca 19, 2020, 09:31:47 pm »
www.roklema.pl

To jest świetna wiadomość i wg mnie link do tej strony powinien zastąpić ten o "Polowaniu" - żeby  - jak już przepadnie w odmętach postów - łatwo było sprawdzić co jest grane.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #399 dnia: Czerwca 19, 2020, 09:49:29 pm »
Aby pozostać zgryźliwcem powiem tylko, że roklema czyta mi się cały czas jako podstępnie napisana "reklama", po to żeby jej cybernetyczne dobermany adblocka nie dopadły...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #400 dnia: Czerwca 19, 2020, 09:54:12 pm »
A mnie się rzuciło, że jednak 13.09:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #401 dnia: Czerwca 19, 2020, 10:12:11 pm »
A mnie się rzuciło, że jednak 13.09:)
Alezeco?
W papierach stoi, że urodził się w poniedziałek, to i setna rocznica będzie w poniedziałek.
Wszystko pasuje  :D

Racja z tą winietka, a nie możesz zmienić? Polowanie średnio aktualne.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #402 dnia: Czerwca 19, 2020, 10:23:43 pm »
A mnie się rzuciło, że jednak 13.09:)
Alezeco?
W papierach stoi, że urodził się w poniedziałek, to i setna rocznica będzie w poniedziałek.
Wszystko pasuje  :D

Aha...to ciekawe którego będę miała urodziny w 2026 - jak dociągnę?;)


« Ostatnia zmiana: Czerwca 19, 2020, 10:32:57 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Wokół Lema się dzieje
« Odpowiedź #404 dnia: Czerwca 30, 2020, 08:15:21 pm »
Oberwało się jednemu solarisowi:
https://www.newsweek.pl/kultura/recenzja-stanislaw-lem-solaris-rez-marcin-wierzchowski-teatr-ludowy-w-krakowie/bw8xm18
Hmm, najlepiej by zobaczyć. Być może pewne ograniczenia wynikały z specyfiki projektu?
Spektakl "Solaris" jest wynikiem drugiego modułu warsztatowego, realizowanego w ramach projektu "Przewodnicy zmysłów", skierowanego do osób niewidomych i słabowidzących, realizowanego w ramach programu MKiDN "Edukacja kulturalna", z Funduszu Promocji Kultury, a także dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Krakowa.
https://ludowy.pl/pl/spectacle/solaris

Dokładniej;
widma ziemskiej przeszłości dosłownie wyłażą z szaf, czy raczej meblościanek, nie wiedzieć czemu stanowiących główny element wystroju stacji kosmicznej.
Tu chyba czegoś recenzent nie zrozumiał. W rakietach Lema tego typu gadżety to norma. Jest serial niemiecki o Tichym...

Rozpad Unii Europejskiej i zbrodnicze nazistowskie eksperymenty mieszają się na scenie Teatru Ludowego z pseudofilozoficznymi wywodami i ckliwym melodramatem.
Ostry cios, bardzo uniwersalny. Wyprowadzony chyba dla satysfakcji tych nielicznych, którzy precyzyjnie odróżniają wywody filozoficzne, od pseudofilozoficznych, oraz ckliwe melodramaty, od melodramatów nieckliwych.
W takich sytuacjach mam wrażenie, że ktoś czegoś nie zrozumiał - ale dalibóg - kto?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 30, 2020, 08:29:41 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana