Autor Wątek: Polityczna Rzeźba  (Przeczytany 407891 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #525 dnia: Stycznia 04, 2017, 09:59:42 pm »
Wczoraj jeden kolejkowy gościu w "Megasamie" zaklinał się, że USA, które mają cóś koło 250 lat, jedynie 2% tego czasu nie prowadziły jakiejś wojny. Prawda to, czy fałsz?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #526 dnia: Stycznia 04, 2017, 10:18:26 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #527 dnia: Stycznia 04, 2017, 10:59:13 pm »
Gdy to Forum będzie prowadzone po angielsku, to będę na musiku. Teraz nie jezdem.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #528 dnia: Stycznia 05, 2017, 12:52:40 am »
Tu nie trzeba literków znać, cyferki (daty wojen) wystarczy... ::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #529 dnia: Stycznia 05, 2017, 07:52:24 pm »
Kju, a można wierzyć tym danym? Czy Ty masz zaufanie do Wiki w sprawach politycznych?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #530 dnia: Stycznia 06, 2017, 02:02:00 pm »
W tym wypadku to nie tyle polityka, ile historia, i to najbardziej banalnego poziomu. Zakładam, że przy przepisywaniu serii dat istnieje duże prawdopodobieństwo, że nikomu nie chciało się bawić w Armię Batuty. A poza tym - jesteś rozkochany w Wikipedii - to masz. Co by o niej nie gadać stanowi wiarygodniejsze źródło informacji niż plotki w kolejce do sklepowej kasy ::).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 436
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #531 dnia: Stycznia 06, 2017, 02:10:57 pm »
Dodajmy od razu, że zestawienie z Wikipedii może być mylące z racji przyjęcia granularności czasu na poziomie całego roku. Taki np. konflikt w Panamie jest na tej osi czasu opisany jako 1989-1990, a trwał nie dwa lata, a niecałe dwa miesiące (od 20. grudnia 1989 do 31. stycznia 1990, a nawet wcześniej).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #532 dnia: Stycznia 06, 2017, 02:43:36 pm »
Racja :). Niemniej data każdego konfliktu stanowi tam zarazem odnośnik do poświęconego mu hasła. Jeśli się Stanisławu ;) R. będzie chciało odnośniki otwierać to to zauważy. Jeśli pójdzie jeszcze dalej - użyje listy z W. jako źródła inspiracji do samodzielnego guglania za poważniejszymi źródłami (albo wertowania takiej encyklopedii np.) - tym bardziej.

Niemniej już z rzeczonej listy można wnosić, że wiadome przerwy wyniosły więcej niż 2%. A jednocześnie, iż nasz miłujący pokój obecny Wielki Brat jednak podejrzanie często miłował ten pokój wysyłając swoich G.I.Joes na front.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #533 dnia: Stycznia 06, 2017, 02:48:54 pm »
@ Q
Uprzejmie Cię informuję, że głosisz nieprawdę, i to bezpodstawnie. Wbrew Tobie, nie jestem zakochany w Wiki, i gdzieś tu - dawno już - określiłem swój stosunek do niej: dla mnie jest ona, potocznie rzecz biorąc, wiarygodna tak jak nauka (im dalej od matematyki, fizyki, chemii i biologii - tym gorzej). Z historią bywa źle, a z polityką lepiej sięgać do przynajmniej jeszcze jednego źródła. Teza, że USA jako państwo tylko przez 2% swego temporalnego istnienia nie prowadziło wojen, ma, prócz faktograficznego, wydźwięk bardzo polityczny. Dlatego spytałem miarodajnego znawcę o ksywie Kju, jak ocenia wiarygodność tych danych.
R.
@ Miazo
Panie Kolego, rok fte czy wefte mnię nie robi, choć słuszność Pan ma niewątpliwą :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #534 dnia: Stycznia 06, 2017, 03:17:40 pm »
dla mnie jest ona, potocznie rzecz biorąc, wiarygodna tak jak nauka

Widzisz, i to mi wystarcza do - żartobliwo-zgryźliwego - wytykania Ci zakochania, bo moim zdaniem nauka (poza obszarami fringe science i zakresami, w których dopiero robione są wstępne eksperymenty i układane pierwsze teorie) stoi in toto ileś poziomów wiarygodności wyżej (choćby już z tej przyczyny, że więcej miała lat na doszlifowanie metodologii, i lepsze mechanizmy weryfikacyjne posiada).

A uwagi miazo tak wzruszeniem ramion nie zbywaj, zamiłowanie do precyzji jest cechą godną szacunku. I jedną z podstaw sensownej dyskusji.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #535 dnia: Stycznia 06, 2017, 03:35:29 pm »
@ Q
Jako człek kulturalny, delikatny i powściągliwy, mam wrażenie, że nie jesteś dziś w najlepszym humorze.
R.

@ Miazo
Niech Pan się nie przejmuje insynuacjami, potwarzami i oszczerstwami tego putina. Bardzo Pana szanuję i poważam, bardzo Pana cenię i bardzo dobrze Panu życzę :-)
oddany, pełen podziwu i uznania
Stanisław Remuszko
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #536 dnia: Stycznia 06, 2017, 03:41:52 pm »
Humor mam niezgorszy, po prostu adekwatnie - acz wciąż kulturalnie i powściągliwie ;) - reaguję na próby zaprzęgania m.in. mnie do weryfikacji wieści typu maglowego*. Tym bardziej, że byłbyś w stanie owej weryfikacji dokonać sam.

* Już to, że usiłowałem zbyć Cię Wikipedią było delikatną aluzją.

A za tego put-ina, to powinienem przestać być powściągliwy. Kulturalny - niekoniecznie, acz i to niewykluczone. ("Tłukąc go obcasami, zarazem przemawiał doń z udanym spokojem lub obrzucał go obelgami, jakby liczył na to, że ów odpowie, a może nawet uderzy w błagania i prośby.") ::)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 06, 2017, 04:25:14 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 436
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #537 dnia: Stycznia 06, 2017, 11:18:25 pm »
Zainspirowany tematem wydłubałem takie coś, jak poniżej na podstawie danych o konfliktach, w których Stany Zjednoczone uczestniczyły od początku XX wieku. Oprócz czasu trwania samego dołożyłem jeszcze informację o liczbie ofiar, dzięki czemu dość oczywista obserwacja staje się widoczna - że konflikt konfliktowi nierówny np. Occupation of Nicaragua trwała prawie 7500 dni (~20 lat), ale ofiar po stronie USA było mniej niż 500 - wystarczy porównać to do wojny w Wietnamie, która miała podobny czas trwania, ale dzień w dzień przez te wszyskie lata średnio było 30 ofiar...


Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #538 dnia: Stycznia 07, 2017, 02:29:11 pm »
Dałeś mi właśnie cenną lekcję, że nie ma głupich pytań, mogą być tylko głupie odpowiedzi. Twoja - stanowczo - taka nie jest :).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityczna Rzeźba
« Odpowiedź #539 dnia: Stycznia 16, 2017, 10:43:48 pm »
Dzięki za dobre słowo, Wielki Kju :-)
sługa
mureszko

pjes: Ty, a czemu nie odpowiadasz na priva? A???
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )