Autor Wątek: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]  (Przeczytany 446391 razy)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #435 dnia: Listopada 30, 2006, 03:11:12 pm »
Najpierw wino! A potem będzie już z górki...

Edredon

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 222
  • Ruch to życie, bezruch-trwanie
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #436 dnia: Listopada 30, 2006, 04:57:20 pm »
No, no spokojnie! Bez takich rad, Wasza Wszeteczność (wierzcie lub nie-to tekst z dobranocki) bo sobie jeszcze "po pijaku" Jego Algebraiczność zdeterminuje skutecznie resztę żywota w sposób niealgorytmizowalny ...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #437 dnia: Listopada 30, 2006, 05:31:54 pm »
Tak jest, dobra teściowa z pierwszej ręki to podstawa. Reszta sama przyjdzie, a konieczność znieczulania ogólnego będzie pierwszym sygnałem, że sprawy idą we właściwym kierunku...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #438 dnia: Grudnia 01, 2006, 01:38:37 pm »
Cytuj
Ja od siedmiu lat regularnie wysyłam do działu 'Jak i dlaczego' jedno z największych dręczących mnie w życiu pytań, i nie dostałem nigdy odpowiedzi
Może powinieneś przerwać na jakiś czas, może sądzą że jesteś jakimś mlecznym maniakiem? ;D
Cytuj
Pytanie brzmi: "Czym jest (pod względem chemicznym) i jak powstaje kożuch na mleku? "[/color]
A to może jest jedynie przemiana fizyczna? Odparowanie plus jakaś koagulacją, hę?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Edredon

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 222
  • Ruch to życie, bezruch-trwanie
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #439 dnia: Grudnia 01, 2006, 01:55:06 pm »
Term, mogę się mylić lecz zdaje mi się, że w sprawie tego kożucha już odpowiedzieli. Nie przeoczyłeś czasem ?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 01, 2006, 04:05:49 pm wysłana przez paszta »

Zlatan

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 253
  • Immanuel can't - Djenghis can
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #440 dnia: Grudnia 01, 2006, 04:19:41 pm »
Cytuj
Pytanie brzmi: "Czym jest (pod względem chemicznym) i jak powstaje kożuch na mleku? "

To nie jest zjawisko chemiczne tylko polityczne. W latach sześćdziesiątych popularny był dowcip, że towarzysz Gomułka zdobył sobie wdzięczność polskich dzieci usuwając kożuch z mleczka (w sklepach sprzedawano wtedy wodę z dodatkiem laktozy).
Teraz ustrój się zmienił, mamy wolność i mamy z powrotem kożuszek.
Brrr!

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #441 dnia: Grudnia 01, 2006, 04:55:33 pm »
Cytuj
Term, mogę się mylić lecz zdaje mi się, że w sprawie tego kożucha już odpowiedzieli. Nie przeoczyłeś czasem ?
Właśnie, jak zobaczyłem to co Ty napisałeś, to prawie że pewien jestem, ze w SN całkiem niedawno to było...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #442 dnia: Grudnia 02, 2006, 01:13:13 am »
Wiecie no regularnie nie kupuję, może nie wiem nawet  :'( Mam nadzieję że się kiedyś dowiem :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #443 dnia: Grudnia 03, 2006, 01:02:17 pm »
Jeszcze w temacie soczewkowania:



Wszystkie białe silne gwiazdy (5 szt.) to obraz tego samego kwazara (widać też otaczającą go mgławicę), do tego jest trzykrotnie zmultiplikowana zielono-żółte rozciągnięta galaktyka (na 2, 4 i najbardziej zniekształcona na 10-tej). Wydaje mi się, że amebowata galaktyka z widoczną struktura i kilkoma najjaśniejszymi gwiazdami też jest wielokrotnie zmultiplikowana - najbliżej centrum na 10-tej, i na 10-tej bliżej brzegu zdjęcia, na trzeciej silnie zniekształcona w pobliżu centrum, na czwartej/piątej i siómej i ósmej nieco dalej - ale może się mylę i to są różne galaktyki. Thanks, Mr. Einstein!

Tu jest całe zdjęcie (duże): http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/image/0605/quasar5_hst_big.jpg - można się pobawić w detektywa, jest jeszcze więcej zmultiplikowanych obrazów.

A tu opis: http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap060524.html

edit: link już jest OK. To był raczej efekt splątania ;D
« Ostatnia zmiana: Grudnia 03, 2006, 10:02:06 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Zlatan

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 253
  • Immanuel can't - Djenghis can
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #444 dnia: Grudnia 03, 2006, 09:40:09 pm »
Maziek, chciałbym przeczytać ten opis, ale niestety nie ma go, tylko to samo zdjęcie powtórzone dwa razy. Czyżby wynik soczewkowania?  ;D

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #445 dnia: Grudnia 04, 2006, 12:00:22 am »

Ktos tu pytal, czy wytwór Trurla i Klapaucjusza byl demonem drugiego rodzaju: ja tego nie wiem, bo nie wiadomo mi jakie sa kryteria przydzielania "rodzajów" demonom, i czy w ogóle ktos kiedys rozwazal istnienie podobnego demona. Niemniej wydaje mi sie ze raczej niecelowe jest namnazanie demonów. Wystarczy wszakze nieco pomyslunku, by sobie wykombinowac demony, które beda zmniejszac/zwiekszac entropie, utrzymywac ja na stalym poziomie, ekstrahowac informacje lub ja w cos przemieniac, etc. Skonczylo by sie na demonach pietnastru rodzajów i miedzynarodowych sporach na temat ich gatunkowego sklasyfikowania ::)

*



Nastepne opowiadanie ,,Cyberiady" dotyczy pewnego stworzonego przez Trurla miniaturowego panstwa. Mimo, ze z opowiadaniem zapoznawalem sie w raczej nieprzyjemnych okolicznosciach, to podobalo mi sie. Odruch litosci Trurla nad królem Eksyliusza popycha go do twórczego aktu, a potem "Klapaucjuszek" zapewnia mu male catharsis, uswiadamiajac ogrom cierpien, na jakie wystawil swoje twory.
Uwazam, ze wlasnie rozwazania na temat tego, co to znaczy "naprawde czuc" czy moze nawet "naprawde istniec" i jakie jest rozróznienie miedzy "modelem" (czegokolwiek) a tym wlasnie czyms, sa najmocniejsze strona Wyprawy Siódmej.
No i oczywiscie, kandydujacy do roli podsumowania cytat z Klapaucjuszka:

Cytuj
Doskonalosc nasza jest naszym przeklenstwem, które nieobliczalnoscia skutków obarcza kazdy nas twór!

Jednym slowem os ataku Klapaucjuszka na Trurla jest taka, ze nie mozna usprawiedliwiac sie 'sztucznoscia' naszych tworów, gdy kazemy im przezywac cierpienie, albowiem sami nie jestesmy bardziej prawdziwi. Inna sprawa, ze Klapaucjusz mówil z punktu widzenia konstruktora-robota, a nie czlowieka... chociaz chwilke, chyba wpadam w pulapke antropocentryzmu. Tym niemniej nasuwa sie tu pytanie: czy etyczne rozterki robotów tworzacych ,,robociki'' (i uwazajacych je za sztuczne) nie maja czegos wspólnego np. z uprawiana przez ludzkosc inzynieria genetyczna lub badaniami na zwierzetach (i ludziach). Przyszlo mi cos takiego do glowy, choc analogia jest chyba zbyt odlegla, by nad tym dywagowac.

Dodam jeszcze, ze w mojej skromnej wersji Cyberiady jest to juz ostatnia z ,,Podrózy", tak wiec teraz czytam "Bajke o trzech maszynach opowiadajacych króla Genialona."


[/color]

Miesław

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 804
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #446 dnia: Grudnia 04, 2006, 03:26:35 pm »
Cytuj

Nastepne opowiadanie ,,Cyberiady" dotyczy pewnego stworzonego przez Trurla miniaturowego panstwa. (...)
A tak poza tym, przypomina ono [państwo] współczesne gry komputerowe typu "Sim City".

Cytuj
Dodam jeszcze, ze w mojej skromnej wersji Cyberiady jest to juz ostatnia z ,,Podrózy", tak wiec teraz czytam "Bajke o trzech maszynach opowiadających króla Genialona."
W mojej nowej (2002r)wersji również jest to ostatnia wyprawa. Dalej idą 3 maszyny opowiadające, Altruizyna, Kobyszczę, Edukacje Cyfrania (w tym opowieść I i II odmrożeńca), Powtórka.

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #447 dnia: Grudnia 04, 2006, 06:06:13 pm »
No dobra, a Smoki prawdopodobieństwa to były?

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #448 dnia: Grudnia 04, 2006, 07:50:49 pm »
Ehm, musiały się jakoś zagubić! Nie no nie ma sprawy, ja mogę o nich mówić, bo je przeczytałem ::)
Pamiętam uprawdopodabniacze smoków etc... radosne takie opowiadanko. Jak chcesz o nim gadać to zapraszam (mam nadzieję ze nie będę musiał czytać jeszcze raz żeby wyjarzyć o co chodzi...

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #449 dnia: Grudnia 04, 2006, 08:01:52 pm »
To jeden z zabawniejszych fragmentów Cyberiady, więc tak zagadałem na wypadek jakbyś nie miał go w książce. [smiley=happy.gif]
Jak uda mi się wykombinować jakis poważny problem związany ze smokami, to go zarzucę - bo o prawdopodobieństwie to możemy dyskutować do świąt.